PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki sposób ogrzewania będzie dla mnie najlepszy



Majkeltaker
01-09-2020, 14:26
Dzień dobry,

mimo przeczytania wielu postów wciąż waham się jaki sposób ogrzewania będzie dla mnie najlepszy.
Dom z lat 70, 3 kondygnacje (parter, piętro i poddasze mieszkalne). Sposób ogrzewania na chwilę obecną to piec zasypowy bez podajnika. Na parterze i piętrze grzejniki, poddasze podłogówka. Poddasze w stanie surowym.W sumie z 200m do ogrzania Dom z zewnątrz ocieplony styropianem grubości 10-15cm. Poddasze ocieplone pianką PUR 20cm.

Co rozważałem:
piec gazowy-ale wydaję mi się to mega droga inwestycja, gaz niby podprowadzony pod dom, ale i tak koszty projektów, przeróbek,samego pieca i serwisu, potem gazu wydają mi się bardzo duże
pompa ciepła- duży koszt zakupu, ale wygoda w eksploatacji
kocioł na eko groszek- z jednej strony wydaje mi się to najkorzystniejsze rozwiązanie ( niższe koszty montażu od pozostałych wyżej wymienionych opcji) ale z drugiej strony ciągle słychać jak powinno się odchodzić od węgla, węgiel z roku na rok drożeje i myślę że będzie drożej jeszcze bardziej.

Myślałem także o wykorzystaniu instalacji fotovoltaicznej, którą mam zainstalowaną (5kwP). i teraz proszę mnie poprawiac kiedy napiszę coś źle. Myślałem by na piętrze i parterze położyć maty grzewcze - tylko czy mogę je położyć bezpośrednio pod panelami? Druga kwestia co w pokojach gdzie są szafy i łożko? Ponoć pod nimi nie można ułożyć foli. Co w sytuacji jeśli folię ułożę pod obecne ułożenie mebli a za 5 lat chciałbym zmienić ich ustawienie? Czy maty grzewcze na samej podłodze ogrzeją pomieszczenia? I w sumie jak ogrzać poddasze gdzie mam zrobioną podłogówkę i wylewkę?

A może ktoś zaproponuje całkiem inny sposób ogrzewania?

klaudiusz_x
01-09-2020, 15:01
Gaz wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie że masz rurę pod domem.
Tych 5 kWp, to zdecydowanie za mało by wystarczyło na ogrzewanie.

Majkeltaker
02-09-2020, 16:19
A jaka instalacja byłaby wystarczająca? Czy jest opcja np zamiast mat grzewczych zastosować piec elektryczny? Czy to zbyt drogie rozwiązanie, nawet łącząc z taryfa g12w ?

kpc21
02-09-2020, 17:36
Dobrym rozwiązaniem pod taryfę G12 (W też może być, choć warto przeliczyć, czy nie będzie się opłacało przejść na zwykłe G12), jeśli chcesz grzać prądem, jest bufor ciepła z grzałką elektryczną. Grzejesz wodę w buforze w taryfie nocnej, a w ciągu dnia bufor oddaje zmagazynowane ciepło.

Tańsze w eksploatacji, niż gaz, to nie będzie. Koszty inwestycyjne przy gazie też nie są znowu aż tak wysokie.

Ok. 2000 zł – przyłącze od zakładu gazowniczego (to ci odejdzie, jeśli gaz masz już dociągnięty do budynku)
Projekt – 1000-2000 zł
Instalacja na zewnątrz budynku – koło 2000 zł (to też ci odejdzie, jeśli gaz masz już dociągnięty do budynku)
Instalacja wewnątrz budynku – koło 2000 zł
Kocioł wraz z pracami w kotłowni – tak 8000-10000 zł, ale da się taniej, biorąc np. tańszy kocioł

Łącznie wychodzi tak od 15 do 25 tysięcy złotych. ALE możesz wziąć dotację. Za gaz z sieci jest 45% do 6750 zł. Więc zamiast ok. 20 tysięcy płacisz ok. 15 tysięcy. Potem jeszcze odliczasz to, co zapłacisz ze swojej kieszeni od podstawy opodatkowania. Czyli skarbówka oddaje ci 18% tej kwoty. W efekcie płacisz tylko koło 12 tysięcy.

A jeśli masz już gaz w domu – wychodzi od 10 do 20 tysięcy. Zamiast 15 tysięcy płacisz koło 10 tysięcy. A tak naprawdę koło 8 tysięcy.

To od państwa. W niektórych gminach są dotacje gminne, jeszcze bardziej atrakcyjne.

A ekogroszek... z 7 tysięcy wydasz na piec, pewnie jeszcze ze 2 tysiące na instalację. Jeśli masz komin bez wkładu, to będziesz musiał jeszcze wstawić w ten komin rurę, bo współczesne ekogroszkowce są tak ekologiczne, że w kominie skrapla się kwaśny kondensat, i komin murowany to by ci przeżarło. Liczmy 10 tysięcy.

Dotacja jest 30% do 3000 zł. Czyli zapłacisz 7 tysięcy.

Jeszcze skarbówka odda ci podatek – ostatecznie wydasz 6 tysięcy.

To chyba nie jest aż taka różnica, by szczególnie opłacało ci się wstawiać kocioł na ekogroszek.

Za pompą ciepła przemawiałaby możliwość wykorzystania energii z fotowoltaiki, ale... wychodzi, że tej energii z fotowoltaiki nie masz aż tak dużo. Pytanie, czy już teraz ją całą wykorzystujesz. Jeśli nie, to możesz jeszcze np. gazem ogrzewać budynek, a prądem ciepłą wodę. Bo pompa ciepła raczej słabo wygląda, jeśli masz dostęp do sieci gazowej (i pytanie, co oznacza ten "gaz pod domem"). Koszty inwestycyjne, nawet z dotacją, są jednak wyższe.

Kaizen
02-09-2020, 18:17
A jaka instalacja byłaby wystarczająca? Czy jest opcja np zamiast mat grzewczych zastosować piec elektryczny? Czy to zbyt drogie rozwiązanie, nawet łącząc z taryfa g12w ?

Klik w sygnaturę na kable.

Majkeltaker
02-09-2020, 19:58
Panele FV tak skalkulowane aby pokryło zapotrzebowanie. I jeszcze zostało z 20 procent. Ciepłą wodę w lato podgrzewam grzałka ( więc foto sprawdza się bardzo dobrze) a w zimę jest "podkowa" od c.o i ona ogrzewa wodę w bojlerze

klaudiusz_x
02-09-2020, 22:37
Myślałem także o wykorzystaniu instalacji fotovoltaicznej, którą mam zainstalowaną (5kwP). i teraz proszę mnie poprawiac kiedy napiszę coś źle.

A jaka instalacja byłaby wystarczająca? Czy jest opcja np zamiast mat grzewczych zastosować piec elektryczny? Czy to zbyt drogie rozwiązanie, nawet łącząc z taryfa g12w ?

Te 5 kWp zabraknie Ci na normalne zużycie prądu w domu z CWU.
A chcesz tym dom jeszcze ogrzać.
Nie te proporcje.
Tak się nie da.

Gaz w tej chwili jest tańszy od prądu, nawet u mnie, gdzie jeszcze w zeszłym roku był na zbliżonym poziomie.
Montuj gaz, tak jak poprzednicy zasugerowali.
Jeśli masz przyłącze już pod domem, bo tego nie napisałeś, a nawet jeśli tylko biegnie główna rura, to bierz.
Będziesz grzać wodę i CO gazem.
Nadwyżkę z pv możesz skonsumować montując klimę i nią dogrzewając lub chłodząc.
Ewentualnie płytę indukcyjną dorzucisz do kuchni, będziesz zadowolony.
Ile węgla do tej pory spalałeś?

Majkeltaker
03-09-2020, 10:08
Przyłącze mam podprowadzone pod dom ( wystarczy przewiercić dziurę przez ścianę i podłączyć się). Węgla po ociepleniu domu i naszych zimach schodzi około 2,5 tony miału połączonego z kostką

SUSPENSER
03-09-2020, 14:58
Jeśli już kocioł to na pellety np. Technix Pel 15 kW [wystarczy spokojnie skoro 2,5 tony spalane ma być].

Na poddaszu warto zamontować klimatyzatory to będzie grzanie i chłodzenie w jednym - dotacje do nich są jak do pomp ciepła, ostatnio zamontowałem Rotenso Ukura 3,5 kW i z montażem wyszło 2700 zł a on ogrzeje mi praktycznie cały parter domu.

Majkeltaker
04-09-2020, 08:36
Klimatyzatory zawsze mają obie funkcje czyli grzania i chłodzenia? Czy są klimatyzatory tylko z funkcją chłodzenia?

Wpadłem wczoraj na taki pomysł, może głupi ale napiszę. Ogrzewanie " hybrydowe". W kilku pokojach (3 ) na I piętrze miałbym możliwość zastosowania kabli grzejnych i ich zalania. Korytarz,łazienkę oraz jeden pokój ( gdyż musiałbym kuć podłogi żeby zalać kable, czego nie chcę) ogrzewałby piec gazowy, który by grzał też podłogówkę na poddaszu, oraz grzejniki na poddaszu.

Ewentualnie pominięcie kabli grzejnych i w tych trzech pokojach zrobić podłogówkę wodną i wszystko ogrzewać w gazem

Kaizen
04-09-2020, 09:51
Ewentualnie pominięcie kabli grzejnych i w tych trzech pokojach zrobić podłogówkę wodną i wszystko ogrzewać w gazem

Nie komplikuj. Jak już będzie kocioł z osprzętem, to instalacja kabli nie będzie tańsza, niż podłogówki wodnej a koszty używania wyższe. A jakbyś kiedyś chciał grzać prądem, to zamontujesz kocioł elektryczny.
Sens kablom nadaje niski koszt instalacji, długowieczność, brak kotłowni i bezserwisowość. Mieszając nie pozostaje żadna z tych zalet dla całego systemu.

Majkeltaker
04-09-2020, 10:34
A więc w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kocioł gazowy,ewentualnie pelet

kulibob
04-09-2020, 10:57
A więc w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kocioł gazowy,ewentualnie pelet

Klima i wodna podłogówka na prąd. Gdzie główne CO to klima.

pandzik
04-09-2020, 11:08
A więc w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kocioł gazowy,ewentualnie pelet

Jaki pelet. Chcesz znowu kotlownie robić. jak masz gaz to bierz gaz albo wez fachowca i niech ci przeliczy różne warianty grzania pradem.

Nastar
03-02-2021, 09:48
Jeśli już kocioł to na pellety np. Technix Pel 15 kW [wystarczy spokojnie skoro 2,5 tony spalane ma być].

Na poddaszu warto zamontować klimatyzatory to będzie grzanie i chłodzenie w jednym - dotacje do nich są jak do pomp ciepła, ostatnio zamontowałem Rotenso Ukura 3,5 kW i z montażem wyszło 2700 zł a on ogrzeje mi praktycznie cały parter domu.

I jak się sprawuje ten klimatyzator ? Jaką powierzchnię ogrzewa i chłodzi ?

gawel
03-02-2021, 10:05
I jak się sprawuje ten klimatyzator ? Jaką powierzchnię ogrzewa i chłodzi ?

U mnie w wersji podstawowej super jako główne ogrzewanie parteru u kolegi Tom1000k ta sama jednostka przerobiona jest na pc p/w https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369116-Pompa-ciepła-PW-z-klimatyzatora-Czy-warto

SUSPENSER
03-02-2021, 10:27
I jak się sprawuje ten klimatyzator ? Jaką powierzchnię ogrzewa i chłodzi ?

Bardzo dobrze, daje radę, ale nie wiem w jakim stopniu bo równolegle działa kocioł na ekogroszek i są termostaty na grzejnikach więc regulują się same.

Na dzień przełączam go w tryb najmocniejszego nadmuchu by dobrze się ciepło rozprowadziło po domu a na noc w tryb silent żeby go w ogóle nie było słychać.
Jedyny minus to programator czasowy bo mogę tylko włączyć/wyłączyć za ustaloną liczbę godzin od zaprogramowania - maks 24h, a np. w Daikin na poddaszu mam konkretną strefę czasową i raz nastawione 13-15 działa samo cały czas [tam akurat się przydaje bo Daikin strzela przy grzaniu więc działanie w nocy nie wchodzi w grę a w dzień w tygodniu tania taryfa jest w godz. 13-15.

Trochę to żenujące, że w tak nowoczesnych urządzeniach brak programatora tygodniowego co jest już od wielu lat standardem np. w sterownikach kotłów na ekogroszek.


Mam go na parterze domu gdzie jest ok. 75 m2 do grzania/chłodzenia.

Ma nawet dodatkową funkcję bo odpływ skroplin skierowałem do wiaderka i okazało się, że psy bardzo lubią taka świeżą wodę więc zamieniłem je na miskę.

Nastar
03-02-2021, 10:32
Poważnie nie ma programatora tygodniowego ??? Właśnie na tej funkcji trochę mi zależy bo klima miałaby ogrzewać pomieszczenie sklepu i fajnie byłoby ustawić godziny WŁ/WYŁ. na cały tydzień oraz inne parametry grzania po zamknięciu sklepu i w niedzielę.

gawel
03-02-2021, 10:42
Poważnie nie ma programatora tygodniowego ??? Właśnie na tej funkcji trochę mi zależy bo klima miałaby ogrzewać pomieszczenie sklepu i fajnie byłoby ustawić godziny WŁ/WYŁ. na cały tydzień oraz inne parametry grzania po zamknięciu sklepu i w niedzielę.

Można korzystać z wifi i jest harmonogram nie tylko tygodniowy, ale można ustawić z pilota godzinę startu i / lub STOP bez problemu.

Nastar
03-02-2021, 10:51
OK. Dopytam jeszcze producenta/sprzedawcę. Dziękuję za info.