PDA

Zobacz pełną wersję : Czym grzać?



Muffincio
01-09-2020, 21:59
Nowa na forum i nowa w temacie budowy domu do której powoli się przymierzam. Przeglądam forum i Wasze opinie o różnych rozwiązaniach i chciałam podpytać o rekomendacje. Czym ogrzewać dom do 100m2? Początkowo myślałam o fotowoltaice oraz pompie ciepła ale koszty są spore. Nie mam możliwości przyłaczenia się do gazu bo nie ma go w okolicy (pozostaje ewentualnie butla do której nie jestem przekonana). Co rekomendujecie? Jako najlepsze rozwiązanie?

yabol86
02-09-2020, 00:18
Dom nie duży. Dużo ludzi ogrzewa prądem. Koszt instalacji oraz obsługi bardzo niski. A jakbyś jeszcze dorzuciła fotowoltanikę to :wiggle:

pandzik
02-09-2020, 05:03
Maksymalnie docieplić a żywym prądem wyjdzie tanio.

vr5
02-09-2020, 08:22
Pompa ciepła PP - może być kanałowa - ogrzeje taki domek (WT2021), a przy dorzuceniu PV z dużą dotacją wyjdzie tanio. Wtedy prądu "za darmo" starczy na PC do grzania c.w.u. oraz do grzania obiadków na kuchni indukcyjnej.

O tej PC do grzania c.w.u. wspomniałem bo grzanie grzałką wody w zwykłym bojlerze "łyka" sporo prądu.

Muffincio
02-09-2020, 09:16
Pompa ciepła PP - może być kanałowa - ogrzeje taki domek (WT2021), a przy dorzuceniu PV z dużą dotacją wyjdzie tanio. Wtedy prądu "za darmo" starczy na PC do grzania c.w.u. oraz do grzania obiadków na kuchni indukcyjnej.

O tej PC do grzania c.w.u. wspomniałem bo grzanie grzałką wody w zwykłym bojlerze "łyka" sporo prądu.

A czy PP sprawdza się u nas? Bo widziałam że to tańsza opcja niż PG ale bardziej wrażliwa na temperatury...chociaż w tym roku nie wiem czy -20 stopni było chociaż raz w mazowieckim ale nie można wykluczyć że jeszcze będzie

kpc21
02-09-2020, 17:53
Przy niskich temperaturach pompy PW włączają zwykłą grzałkę – tak mroźnych dni jest na tyle mało (w sumie, to raz na parę lat się ze dwa czy trzy takie trafią), że i tak się to opłaca. Zresztą przy dobrze ocieplonym nowym domu, przy którym można myśleć o ogrzewaniu czysto elektrycznym, przy którym z torbami się nie pójdzie, to tym bardziej nie powinien być problem.

Nowy, dobrze ocieplony dom nie będzie wymagał pompy PW o zbyt wielkiej mocy, więc i koszty inwestycyjne nie będą aż tak wysokie, chociaż mimo wszystko gaz ze zbiornika raczej wyjdzie taniej.

Plusem gazu jest możliwość uniezależnienia się od braków prądu (kocioł gazowy da się zasilić z agregatu, czy przez krótki czas nawet z UPS-a, a do pompy ciepła spory ten agregat byłby potrzebny), minusem – teoretycznie trzeba pilnować stanu paliwa w zbiorniku (chociaż w praktyce zbiornik zwykle dobiera się o takiej pojemności, by gazu wystarczało na rok grzania).

PC jest bardziej ekologiczna, jeśli chodzi o gaz – w zachodniej Europie odchodzi się już od ogrzewania tym paliwem, do nas też ten trend za parę lat dojdzie.

Na twoim miejscu na początek zebrałbym oferty od firm instalujących pompy ciepła oraz od instalatorów kotłów gazowych. Jeśli chodzi o zbiornik – ostatnio dostałem taką wycenę (do starego domu, ale w nowym to raczej nie będzie się różnić, ewentualnie odejdzie dokumentacja projektowa, jeśli masz to już w projekcie domu):
– zbiornik – 7500 zł
– projekt instalacji – 1200 zł
– fundament pod zbiornik – 550 zł
– robocizna montażu zbiornika i rury z gazem od zbiornika do budynku – 3500 zł
– instalacja gazowa wewnątrz budynku do kotła – 1500 zł
Ceny brutto.

Porównasz, i będziesz wiedzieć, na czym stoisz. Jeśli PC PW wyjdzie niewiele drożej od gazu, to chyba warto będzie brać PC.

Kaizen
02-09-2020, 18:16
Przy niskich temperaturach pompy PP włączają zwykłą grzałkę

PC PP nie mają grzałki (co najwyżej tacy i karteru - ale tym domu nie ogrzejesz).
Odpowiednio dobrane dadzą radę - ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na największe mrozy odpalić kominek czy farelkę.


Żeby ocenić, czy spełnione zostaną wymogi WT (prąd z COP=1 bez pudrowania na pewno nie,) i policzyć, które rozwiązanie jest optymalne ekonomiczne trzeba zebrać oferty i policzyć OZC.

kpc21
02-09-2020, 18:25
Kurczę, zrozumiałem, że PW (w odróżnieniu od GW). Tak to jest z pisaniem skrótami, niby oczywiste, a w głowie sobie to źle rozwiniesz.

vr5
02-09-2020, 18:50
@kpc21

Zasugerowałem Ci PP, czyli zwykłą klimę. Kanałową by ogrzała wszystkie kąty. Na dokładkę pompę do c.w.u. bo to da dodatkowe oszczędności prądu. Chyba że ktoś lubi do kąpieli zimną wodę, albo kąpie się w pracy (znam takiego jednego mieszkającego w okolicy Saarbrücken który to praktykował).

kpc21
02-09-2020, 19:37
Wiem, co to jest pompa PP, po prostu źle w głowie zinterpretowałem ten skrót.

kulibob
02-09-2020, 19:45
PC PP nie mają grzałki (co najwyżej tacy i karteru - ale tym domu nie ogrzejesz).
Odpowiednio dobrane dadzą radę - ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na największe mrozy odpalić kominek czy farelkę.


Żeby ocenić, czy spełnione zostaną wymogi WT (prąd z COP=1 bez pudrowania na pewno nie,) i policzyć, które rozwiązanie jest optymalne ekonomiczne trzeba zebrać oferty i policzyć OZC.

Daj już spokój z tym Ep na złotówki się nie przekłada.

kulibob
02-09-2020, 19:46
Wiem, co to jest pompa PP, po prostu źle w głowie zinterpretowałem ten skrót.

Pompa PP - wytłaczarka polipropylenu ?:)
Klima sprawdza się

Kaizen
02-09-2020, 19:48
Daj już spokój z tym Ep na złotówki się nie przekłada.

Jak nie odbiorą domu bo nie spełni wymogów WT w zakresie EP to przełoży się na dzikie hordy złotówek.

kulibob
02-09-2020, 19:51
Jak nie odbiorą domu bo nie spełni wymogów WT w zakresie EP to przełoży się na dzikie hordy złotówek.

Dobrze wiesz jak to działa :)

Kaizen
02-09-2020, 20:01
Dobrze wiesz jak to działa :)

Owszem. Zgłaszając zakończenie budowy inwestor podpisuje się pod czymś takim (http://nbip.pl/pinb/i/?i=42571). Nie kierbud, nie projektant, nie audytor - inwestor. I to on odpowiada (w tym karnie) za wprowadzenie urzędnika w błąd.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=447756

kulibob
02-09-2020, 20:11
Mając kominek , czy klimę kto Ci udowodni ile czego gdzie i jak palisz.

A "U" każdy buduje i tak ponad minimum

hipodrom
02-09-2020, 22:37
Zasugerowałem Ci PP, czyli zwykłą klimę. Kanałową by ogrzała wszystkie kąty. .

W sumie jest sens montować klimę kanałową w domku 100 mkw? Taki split nie rozrzuci wystarczająco ciepła? Mając WM ciepło nie ucieknie szybko kominem, więc może pojedynczy split wystarczy? A koszt kanałówki jest nieporównywalny. Ba, pewnie taniej nawet zamontować dwa splity w dwóch końcach domu niż jedną kanałówkę.

Muffincio
03-09-2020, 04:15
Przy niskich temperaturach pompy PW włączają zwykłą grzałkę – tak mroźnych dni jest na tyle mało (w sumie, to raz na parę lat się ze dwa czy trzy takie trafią), że i tak się to opłaca. Zresztą przy dobrze ocieplonym nowym domu, przy którym można myśleć o ogrzewaniu czysto elektrycznym, przy którym z torbami się nie pójdzie, to tym bardziej nie powinien być problem.

Nowy, dobrze ocieplony dom nie będzie wymagał pompy PW o zbyt wielkiej mocy, więc i koszty inwestycyjne nie będą aż tak wysokie, chociaż mimo wszystko gaz ze zbiornika raczej wyjdzie taniej.

Plusem gazu jest możliwość uniezależnienia się od braków prądu (kocioł gazowy da się zasilić z agregatu, czy przez krótki czas nawet z UPS-a, a do pompy ciepła spory ten agregat byłby potrzebny), minusem – teoretycznie trzeba pilnować stanu paliwa w zbiorniku (chociaż w praktyce zbiornik zwykle dobiera się o takiej pojemności, by gazu wystarczało na rok grzania).

PC jest bardziej ekologiczna, jeśli chodzi o gaz – w zachodniej Europie odchodzi się już od ogrzewania tym paliwem, do nas też ten trend za parę lat dojdzie.

Na twoim miejscu na początek zebrałbym oferty od firm instalujących pompy ciepła oraz od instalatorów kotłów gazowych. Jeśli chodzi o zbiornik – ostatnio dostałem taką wycenę (do starego domu, ale w nowym to raczej nie będzie się różnić, ewentualnie odejdzie dokumentacja projektowa, jeśli masz to już w projekcie domu):
– zbiornik – 7500 zł
– projekt instalacji – 1200 zł
– fundament pod zbiornik – 550 zł
– robocizna montażu zbiornika i rury z gazem od zbiornika do budynku – 3500 zł
– instalacja gazowa wewnątrz budynku do kotła – 1500 zł
Ceny brutto.

Porównasz, i będziesz wiedzieć, na czym stoisz. Jeśli PC PW wyjdzie niewiele drożej od gazu, to chyba warto będzie brać PC.

Faktycznie może pozbieram wyceny tych pomp i zobaczę na czym stoję

kulibob
03-09-2020, 05:34
W sumie jest sens montować klimę kanałową w domku 100 mkw? Taki split nie rozrzuci wystarczająco ciepła? Mając WM ciepło nie ucieknie szybko kominem, więc może pojedynczy split wystarczy? A koszt kanałówki jest nieporównywalny. Ba, pewnie taniej nawet zamontować dwa splity w dwóch końcach domu niż jedną kanałówkę.

Na 150m2 testowałem jednego splita i było mało musiałem wspomagać podłogówka.
Były duże różnice tmp między parterem a piętrem 23-24 parter piętro 20. Komfort wypadał średnio. Z podłogówką akceptowalnie. Teraz dołożyłem drugiego splita a podłogówka ma tylko pilnować odpowiedniej temperatury podłogi.

hipodrom
03-09-2020, 07:55
różnice tmp między parterem a piętrem

Ok, w sumie nie wiemy też czy OP pisze o parterówce czy nie. No na pewno taniej ci wyszło na dwa splity niż kanałówka, której koszt to pewnie z 10k ze wszystkim.

Kaizen
05-09-2020, 17:28
Mając kominek , czy klimę kto Ci udowodni ile czego gdzie i jak palisz.

Nie udowodnisz nie mając kominka, że w nim palisz. EP trzeba wyliczyć, bo kominek może nie wystarczyć nawet, jak większość CO z niego wpiszesz, jak nie ma rekuperacji a reszta z gazu, PC o prądzie 1:1 nie wspominając. Jak jest rekuperacja - znowu, zależy kto i na czym liczy. Bo już niejedno OZC na FM było, gdzie sprawność super rekuperacji to wg wyliczeń 52% "bo program używa takiego algorytmu".

kulibob
05-09-2020, 19:09
Nie udowodnisz nie mając kominka, że w nim palisz. EP trzeba wyliczyć, bo kominek może nie wystarczyć nawet, jak większość CO z niego wpiszesz, jak nie ma rekuperacji a reszta z gazu, PC o prądzie 1:1 nie wspominając. Jak jest rekuperacja - znowu, zależy kto i na czym liczy. Bo już niejedno OZC na FM było, gdzie sprawność super rekuperacji to wg wyliczeń 52% "bo program używa takiego algorytmu".

Od tego jest architekt przy adaptacji aby ubarwić jak trzeba