PDA

Zobacz pełną wersję : Patent na uniknięcie zamarznięcia wody



kemot_p
02-09-2020, 14:46
Mam na działce studnię i przyłącze do domu z rury 32. Na chwilę obecną studnia nie jest podłączona do tej rury - wodę czerpię bezpośrednio ze studni, co nie jest wygodne.
Rozmawiałem z hydraulikiem, żeby przyłączyć studnię i wodę czerpać z kranu w kotłwni, ale mam obawę, czy w największe mrozy woda nie zamarznie w rurze - dom jest ocieplony 20 styropianu, ale nie mam jeszcze gazu. Czy woda może zamarznąć w tej części rury, która jest w posadzce? Bo pomyślałem sobie, że część nadziemną okręcę kablem grzewczym. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Kaizen
02-09-2020, 15:13
Przyłącze prowadzi się pod chudziakiem właśnie po to, żeby nie zamarzło. W posadzce (czyli odizolowana od gruntu) może zamarznąć.

kemot_p
02-09-2020, 15:20
Rura wchodzi do domu pod fundamentem, nastepnie idzie pionowo w górę wzdłóż sciany przez grunt, chudziak, styropian i posadzkę.
W miejscu przejścia przez posadzkę (ok. 7-8 cm) może ją chwycić mróz?

agb
02-09-2020, 17:24
Wątpię. Dla pewności i spokoju zawsze możesz rurę owinąć kablem grzewczym.

kemot_p
02-09-2020, 18:03
Planuję owinąć jak najbardziej, bardziej myślę co z rurą poniżej posadzki. Myślałem, żeby zdemontować kran i kabel grzejny 2m wsadzić do rury :)

Kaizen
02-09-2020, 18:06
Rura wchodzi do domu pod fundamentem, nastepnie idzie pionowo w górę wzdłóż sciany przez grunt, chudziak, styropian i posadzkę.
W miejscu przejścia przez posadzkę (ok. 7-8 cm) może ją chwycić mróz?

W takiej sytuacji nie będzie problemu, bo zimniejsza woda pójdzie do góry gdzie ją kabel ogrzeje.

agb
02-09-2020, 20:26
Planuję owinąć jak najbardziej, bardziej myślę co z rurą poniżej posadzki. Myślałem, żeby zdemontować kran i kabel grzejny 2m wsadzić do rury :)
nie ma takiej potrzeby :)

corey10
17-09-2020, 20:14
W takiej sytuacji nie będzie problemu, bo zimniejsza woda pójdzie do góry gdzie ją kabel ogrzeje.

zimniejsza woda pójdzie do góry??

Kaizen
17-09-2020, 21:55
zimniejsza woda pójdzie do góry??

Jakoś lód jest na powierzchni jeziora - a nie na dnie. Co Cię dziwi?

agb
18-09-2020, 08:52
Jakoś lód jest na powierzchni jeziora - a nie na dnie. Co Cię dziwi?

I pewnie dowodem na to jest, że woda o temp 4C ma najwyższą gęstość, a grawitacyjna instalacja CO działa dlatego, że ciepła woda opada na dno :D

Lód ma niższą temp, a więc i niższą gęstość niż woda w stanie ciekłym.

corey10
20-09-2020, 07:49
Jakoś lód jest na powierzchni jeziora - a nie na dnie. Co Cię dziwi?

Lód jest mniej gęsty - dlatego unosi się na wodzie. Mniej gęsty jest dlatego że tworzy się w nim określony układ krystaliczny, którego woda w stanie ciekłym nie posiada. Temperatura nie ma tutaj żadnego znaczenia, chodzi o gęstość.
ZIMNA woda, która jest BARDZIEJ GĘSTA od ciepłej opada w dół, a mniej gęsta ciepła woda idzie do góry i znowu na tej samej zasadzie ciepłe powietrze idzie do góry bo jest mniej gęste a chłodne opada bo jest bardziej gęste.

Jeśli schłodzisz stalową kulę do np. temperatury -100 stopni C i wrzucisz ją do jeziora to nie wypłynie na powierzchnię dlatego że jest zimniejsza od wody, tylko opadnie na dno dlatego że jest bardziej gęsta od wody.

Z przykrością stwierdzam że omawiane zagadnienie to jest poziom mniej więcej 4 klasy szkoły podstawowej.

Kaizen
20-09-2020, 12:15
Z przykrością stwierdzam że omawiane zagadnienie to jest poziom mniej więcej 4 klasy szkoły podstawowej.

Jakoś tak, choć nie znam dokładnie programu. Hasło "anomalna rozszerzalność wody". Na dno wędruje woda o temperaturze 3,98*C i wypiera w górę zarówno cieplejszą, jak i zimniejszą.
Gdyby tak nie było, to zimna woda opadałaby na dno i zamarzanie następowałoby od dołu.

d7d
20-09-2020, 19:27
Zamarzanie wody w stawie
https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/zamarzanie-wody-w-stawie/