PDA

Zobacz pełną wersję : Okap z silnikiem zewnętrznym, rury w pustaku wentylacyjnym



ergo14
03-09-2020, 22:12
Witam,

Buduję dom I mam postawiony komin z pustaków wentylacyjnych schiedel 2x 12cm x 17cm, w kuchni jeden przewód będzie wykorzystany jako wymaganą kratkę do płyty grzewczej gazowej, a drugi przewód jest wolny, chciałbym go wykorzystać jak przewód do wyciągu zewnętrznego(na strychu lub nakominowego).

Komin już stoi, kiedyś czytałem że przewody 12cm są wystarczające ale teraz widzę że średnica rury do wyciągu to jest zazwyczaj 150mm (nie zanosi się abym mógł ją zmieścić w tym pustaku.. Czy ktoś może podpowiedzieć jakieś sensowne rozwiązanie które mógłbym zastosować - moze? Układ domu niezbyt pozwala mi puścić oddzielną rurę do wyrzutu na dachu. Długość przewodu od kuchni do szczytu komina to 7m.

CityMatic
03-09-2020, 22:36
Pole przekroju Twojego kanału(0.0204 m2) jest większe niż rury 160 (0,0176 m2) więc tym bym się nie przejmował problemem zawsze okazuje się sposób montażu i sterowania wentylatorem w takim kanale, ale wszystko jest do rozwiązania.
Pozdrawiam

ergo14
03-09-2020, 22:41
Ten wentylator nie musi być jakoś dostosowany do pracy w takich warunkach (tłuszcz z kuchni)? Do tego chyba powinienem tam dać rurę PCV 120mm - a to jednak chyba zmniejszy powierzchnię - niespecjalnie mi się widzi nie dawać odpadów z kuchni bezpośrednio w pustak. Nie wiem czy nie kombinować czy dało by się wcisnąć jakoś rurę 125mm w ten pustak - dać redukcję ze 150mm i dać silnik pod 150mm.

https://allegro.pl/oferta/wentylator-kanalowy-metalowy-fkm-125mm-390m3-h-95w-7521521164 - coś takiego by się nadało?

CityMatic
03-09-2020, 22:59
Zapewne, by się nadawał gdyby miał większą temperaturę pracy, znad okapu powietrze może być cieplejsze, ponadto jest na pewno bardzo wilgotne, i jeszcze jedno czy to będzie w okapie, czy kominie czy na nim, okap musi posiadać filtr mam nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę.

ergo14
03-09-2020, 23:10
Tak, zdaję sobie sprawę że musi być filtr węglowy.
Jeszcze mam pomysł taki że:

dam rurę 120mm - wejdę na dach i wyfrezuję ostatnie 40cm pustaka tak żeby wyczarować te 3mm z każdej strony na rurę 125mm, poleci redukcja 120<-125mm i dam https://www.vilpe.com/pl/product/e120c-o125-400-wentylator-dachowy/ - dam taki wentylator z obróbką blacharską.

CityMatic
03-09-2020, 23:19
Chyba oszalałeś? A czytałeś wydajność tego "cuda" przecież zimą wyciągnie Ci całe powietrze z domu w parę minut.

ergo14
03-09-2020, 23:29
Z tego co czytalem to okap powinien mieć wydajność 300-600 m³/h dla kuchni połączonej z jadalnią/salonem.
Te wyciągi mają płynną regulację mocy i producent też w broszurze rekomenduje je jako nadające się do kuchni.
Nie oszalałem ale być może czegoś nie rozumiem tutaj (temat jest dla mnie nowy). Zdawało mi się że ten wentylator ma właśnie taką wydajność ale może nie ogarniam tematu.

ergo14
04-09-2020, 00:25
Chyba oszalałeś? A czytałeś wydajność tego "cuda" przecież zimą wyciągnie Ci całe powietrze z domu w parę minut.
Jakbyś mógł wytłumaczyć co jest nie tak z tymi wentylatorami Vilpe to bym był wdzięczny. Widziałem że się przewijały gdzieś przez forum.

CityMatic
04-09-2020, 06:45
Masz rację późno już było - nadaje się do okapów;)
Tylko pomyślałem, że jeśli w ciągu godziny ten wentylator "wyciągnie" całe powietrze ze 100 m2 to zabijanie się o każdy mostek cieplny(listwy startowe, kołki, czy okna z ciepłą ramką) jest o "kant du..."
Może być - z dobrym sterowaniem bo tam jest chyba 6 prędkości- załatwi sprawę.

ergo14
04-09-2020, 08:52
Czyli reasumując, rura 120mm i silnik z wejściem 125mm na kominie będzie ok (czy vilpe czy cokolwiek innego)?

Jeszcze myślałem nad taką opcją żeby umieścić wentylator przepływowy na strychu, ale to bym musiał z tego pustaka wyjść rurą i ponownie wejść w komin żeby to jakoś podłączyć, a mam wątpliwości czy dodawanie zagięć przewodu to dobry pomysł.

Ja w domu będę miał rekuperator to mam nadzieje że nas ten wentylator nie zadusi i próżni nie zrobi ;-)

CityMatic
04-09-2020, 09:36
Tak jak piszesz, coś w tym stylu możesz zrobić.



Ja w domu będę miał rekuperator to mam nadzieje że nas ten wentylator nie zadusi i próżni nie zrobi ;-)

A to już inna bajka, wypadałoby sprzęgnąć te dwa wentylatory, przynajmniej wywiewny okapu i nawiewny rekuperatora.
Próżni nie zrobisz, ale podciśnienie znaczne.

Owczar
04-09-2020, 13:32
Te wentylatory nie mają takiego zapasu sprężu więc podciśnienia nie zrobią takiego by to odczuć. Niestety bez dopływu powietrza z zewnątrz ich skuteczność spada mocno. Mam taki kanałowy z silnikami prądu stałego i wyciągjiem w ścianie nad płytą. Wszystko jest pięknie jak otworze okno, jak zamknę to widzę, że para nawet nie zmienia kierunku, a powietrze zasysane jest przez szafę z garażu poprzez pion techniczny.

Będę teraz dodawał sterowanie do reku by zwiększać moc wentylatora nawiewnego gdy działa okap - thessla na szczęście daje taką możliwość.