PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie gazowe + PV



KONTO usunięte123
04-09-2020, 23:41
Czesc,

proszę o pomoc w doborze kotła gazowego do ogrzewania klimatyzacją/pompą powietrzna

Na dzien dzisiejszy posiadam dom parterowy (Flori II) 120m2 z 12kw piecem ekogroszek, który po 6 latach użytkowania mam w planie wymienić na kocioł gazowy. Mam juz umowę na przyłączenie do sieci w 2021/2022. Wymian refundowana była by częściowo z dotacji miasta lub NFOŚiGW.

W międzyczasie założyłem PV o mocy 10kW.
Roczne rachunki elektryczne mialem na poziomie 4,5kPLN przy mocnym udziale użycia latem klimy 3,5 kW inventera w salonie.

Instalacje PV zalozylem w wlasnym zakresie za ok 25kPLN brutto, nie wliczając pozniejszych dotacji i odliczenia podatku, stad nieco ja przewymiarowałem.
Wkrótce planuje dorzucenie klimy kanałowej 5kW na 3 sypialnie.

Ponieważ mocy z PV nie brakuje chciałbym zachować terme do CWU 120l.

Moje ogrzewanie polega na grzejnikach w sypialniach + lazienki i salonie oraz podlogowce na termostatach w lazienakch, korytarzach, kuchni.

Docelowo chciałbym ogrzewać pokoje/salon klimatyzatorami a podłogówkę gazem CO puszczać tylko wieczorami do ogrzewania grzejników łazienkowych
Przy mrozach gaz musiał by przejąc cale ogrzewanie.
Z tego co czytam podłogówka dobrze współpracuje z kotlami kondensacyjnymi.

Od czytania i porównywania koltów rozbolały mnie tylko oczy, Jaki kocioł gazowy proponujecie do tej hybryd?

Dziekuje
Marcin

Majkeltaker
05-09-2020, 07:26
Skąd wziąłeś instalację 10kwP za 25k brutto?

fotohobby
05-09-2020, 07:52
Immargas 12 TT ERP.
Lub jakiś inny ten mocy.

KONTO usunięte123
06-09-2020, 15:58
Immargas 12 TT ERP.
Lub jakiś inny ten mocy.

dziekuje zapoznam sie z lektura w jego temacie.

czy tego typu kociol ma mozliwosc wspolpracy z "smart" sterownikami?
Do zdalnej regulacji dwoch obwodów: podlogowki i osobno grzania przez grzejniki.
Mozna uzywac zamiennikoow tj.uniersalnych sterownikow pokojowych czy trzymac sie tylko sterownikow producenta?

@Majkeltaker info na PW

Pozdrawiam
Marcin

fotohobby
06-09-2020, 16:50
Sterowniki pokojowe jakie chcesz, dwie strefy (grzejniki i podłogówka) tak, czy zdalnie sterowane nie wiem, bo nie miałem potrzeby szukać