PDA

Zobacz pełną wersję : Grubo?? ?ciany konstrukcyjnej w budynku



Herne
15-01-2002, 11:39
Mam w projekcie ściany konstrukcyjne stawiane z MAXów na grubość 19 cm (wzdłuż) + 15 cm styropian, zastanawiam się jednak nad ścianą 25 cm (pustaki "U") + 15 cm styropian. Podobno są problemy z dyblowaniem w tak ułożonych MAXach, bo może trafić na szczelinę itp. Poza tym te 19 cm mnie nie przekonują, prosiłbym o radę, czy nie lepiej murować z "U" pióro-wpust 25 cm?

Pacul
15-01-2002, 11:57
Powinieneś zostawić grubość taką jaka jest w projekcie- max lub bloczki silikatowe . Rozumiem, że obawiasz się czy nie będzie ona za cienka, ale Twoje obawy są niepotrzebne. Ściany takie są wykonywane i spisują się bardzo dobrze. Poza tym grubsza ściana oznacza trochę mniej powierzchni wewnętrznej.

pitbull
17-01-2002, 09:16
Calkowicie sie nie zgadzam. Wspolczynnik U dla Maxa podawany przez producenta jest liczony wzdlu dluzszej scianki pustaka (poniewaz jest 13 szczelin powietrznych). W poprzek pustaka jest ich 3 w zwiazku z tym nie powinno sie sciany zewnetrznej stawiac dluzszym bokiem. Lepszym rozwiazaniem jest Twoj drugi patent z 25cm gruboscia sciany.
Ale tak w ogole to proponowalbym Maxa 288 i 10-14 cm styropianu. Jasne ze bedzie to drozsze ale lepsze

ketiso
06-02-2002, 22:18
Pitbull. Tak naprawdę cała reszta poza styropianem w tej ścianie to wielkie nic ,zważywszy ,że samo 15 cm styropianu daje współczynnik 0,27. Na czoło może się tutaj raczej wysunąć akustyka. Max murowany na 19 prawdopodobnie będzie miał lepszą akustykę od U murowanego na 25(chociaż w instrukcji ITB nr 293 o dziwo jest dokładnie odwrotnie ale myślę,że to żart).

pitbull
07-02-2002, 09:32
Nie jest to wielkie nic poniewaz spelnia role konstrukcyjne oraz jak zaznaczyles funkcje izolacyjne a ma to bardzo duze znaczenie. Zgadzam sie z Toba ze 15 cm daje wspolczuynnik U 0,29 W/m2K (tak mi wyszlo). Z tego wynika prosty wniosek ze lepiej dac sciane grubsza a mniejsza izolacje cieplna, np pustak U +10-12 cm styropianu. Dlaczego grubsza?, no przynajmniej dla mnie sciana ciensza niz 20 cm jest wynaturzenim i psychicznie zle bym sie czul wiedzac ze mam taka sciane.

Frankai
07-02-2002, 14:13
Pitbul - to zależy jak wysoki budynek chce się stawiać, jaki będzie strop i dach, itp. Domy z 19-tek stoją i stać będą. Trzeba tylko pilnować by wieniec i strop były zgodnie z projektem, czyli rozstaw i grubość prętów, klasa betonu, zagęszczanie, łączenie prętów, itp. To wieniec pomoże tym marnym 19-tkom ustać.

ketiso
07-02-2002, 17:07
pitbull. jakim cudem z 15 cm styropianu wychodzi ci 0,29. lambda dla styropianu jest 0,04 zatem wychodzi 0,26

pitbull
08-02-2002, 08:52
Frankai jak ci sie te sciany podobaja to dlaczego okreslasz je "marnymi". Wszystko biore prezz siebie - ja bym takiej sciany nie robil w nowym budynku (co innego istniejacy). Natomiast jesli chodzi o statyke tych scian to oczywiscie sie nie zwala.
Ketiso, dla tyropianu przyjalem warunki gorsze, gdzie Lambad wynosi 0,045 W/mK, do tego dolicz wspolczynniki Re i Ri i ci wyjdzie 0,29 W/m2K.