PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie podłogi poddasza nieużytkowego, jaka wełna, jaka grubość, ile warstw ?



Dżemix
09-09-2020, 22:01
Witam, przed zimą chciałbym wreszcie ocieplić poddasze nieużytkowe (betonowa podłoga + blacha aluminiowa, zero ocieplenia).
Postanowiłem zrobić to wełną. Mam kilka pytań.
Jaką wełnę wybrać, szklaną czy skalną?
Jaka lambda, jaka grubość, ile warstw będzie optymalne?
Czy to prawda że (wg obliczeń) 30 cm 0.33 dadzą taki sam efekt jak 40 cm 0.45 ? Jeśli tak jest rzeczywiście to po co 3 razy przepłacać?
Jak dokładnie wygląda sprawa z tymi foliami, planuję zwykłą grubszą folię dać na spód, na wełnę położyć folię parapszepuszczalną, i ewentualnie jeśli to niezbędne do krokwi przyczepić folię paraizolacyjną, czy tak jest prawidłowo?

CityMatic
09-09-2020, 22:35
Wg mnie najlepszym rozwiązaniem jest styropian, daj go w dwóch warstwach po 10 cm i połącz pianką/ przyklej na piankę/uszczelnij pianką.
Pisałem już gdzieś wcześniej popełniłem ten błąd i ułożyłem 30 cm (w dwóch warstwach wełnę skalną na foli paroizolacyjnej i przykryłem paro-przepuszczalną) - to był błąd kamera termowizyjna wykazała ucieczkę ciepła do 10*. W ubiegłym roku poprawiłem - dołożyłem styropian 15 cm grafitu/ekran z foli anty-refleksyjnej i na to 30 cm wełny(oczywiście w miejscach gdzie się nie chodzi). Tam gdzie są trasy komunikacyjne jest folia paroizolacyjna, 20 cm styropianu i OSB

Uważam , że takie rozwiązanie jest stabilniejsze w parametrach, trwalsze, można przeprowadzić aranżację i modernizację - zawsze i o każdej porze, a przede wszystkim pozwala się poruszać nie niszcząc izolacji.
Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów.

ps. Lambda zarówno wełny jak i styropianu - jak najlepsza ;) i na jaki Cię stać :rolleyes:.

Dżemix
09-09-2020, 23:27
Bardzo dziękuję za poradę. Myślałem sporo o styropianie ale myślałem właśnie że będzie więcej mostków termicznych bo przecież styropian jest sztywny i więcej szpar pozostanie w styropianie niż jak ułożymy równo i na styk wełnę.
Dodatkowo mam po bokach skosy na jakieś 2--2.5 metra i szczelinę nie za dużą (ok 30 cm ) i o ile styropian bym tam łatwiej wcisnął niż wełnę to z klejeniem szpar byłoby już ciężej, a nie chciałbym odkręcać dachu bo nie mam nawet wyjścia na dach z poddasza.
Jeśli zdecyduję się na styropian to kłaść zwykły do elewacji czy jakiś specjalny do podłóg?
Wystarczą 2-3 warstwy styropianu czy jeszcze na to dodatkowo wełnę?
Może użył pan za słabej wełny że tak przepuszczało, jaką lambdę pan kładł?
No tak wiem że jak najlepsza lambda, ale jeśli wg równań fizycznych 30 cm 0.33 jest to samo co 40 cm 0.45 to jaki byłby sens 3 razy tyle przepłacać a to tylko 10 cm różnicy, czy może te obliczenia nie mają potwierdzenia w rzeczywistości?

Nurek_
10-09-2020, 05:38
No tak wiem że jak najlepsza lambda, ale jeśli wg równań fizycznych 30 cm 0.33 jest to samo co 40 cm 0.45 to jaki byłby sens 3 razy tyle przepłacać a to tylko 10 cm różnicy, czy może te obliczenia nie mają potwierdzenia w rzeczywistości?
Jest dokładnie tak jak piszesz. Jak masz miejsce to spokojnie możesz dać grubiej tańszej wełny
Droga wełna ma sens w skosach gdzie jest mało miejsca.

CityMatic
10-09-2020, 08:05
... więcej mostków termicznych bo przecież styropian jest sztywny i więcej szpar pozostanie w styropianie niż jak ułożymy równo i na styk wełnę. Dodatkowo mam po bokach skosy na jakieś 2--2.5 metra i szczelinę nie za dużą (ok 30 cm ) i o ile styropian bym tam łatwiej wcisnął niż wełnę to z klejeniem szpar byłoby już ciężej, a nie chciałbym odkręcać dachu bo nie mam nawet wyjścia na dach z poddasza.
Oczywiście jest to problemem w tych miejscach, ale da się, piankę nakłada się na płytę styropianu i ociepla murłatę tak, aby ten styropian był związany z ociepleniem ścian, ocieplenie posadzki dociska do murłaty i z nią skleja wszelkie szczeliny i szpary wypełnia pianą jako uszczelniacz. Jeśli jest trudny dostęp stosowałem przedłużki aplikatora nawet do 1 m. Bałem się wciskać tam wełnę , tylko dlatego, że dotykałaby i unosiła folie - membranę dachową.


Jeśli zdecyduję się na styropian to kłaść zwykły do elewacji czy jakiś specjalny do podłóg?
Max - EPS 100 taki do podłóg i będziesz spokojnie mógł aranżować poddasze/strych

Wystarczą 2-3 warstwy styropianu czy jeszcze na to dodatkowo wełnę?
Wystarczą warstwy styropianu, nie mniej niż na ścianach; ja dałem wełnę tą co była wcześniej bo co miałem z nią zrobić? odpadu za dużo.

Może użył pan za słabej wełny że tak przepuszczało, jaką lambdę pan kładł?
0,038 więc nie było to najlepiej , ani najgorzej.


No tak wiem że jak najlepsza lambda, ale jeśli wg równań fizycznych 30 cm 0.33 jest to samo co 40 cm 0.45 to jaki byłby sens 3 razy tyle przepłacać a to tylko 10 cm różnicy, czy może te obliczenia nie mają potwierdzenia w rzeczywistości?
Może tak być na papierze , w rzeczywistości niestety jest dużo gorzej, bo ta słabej jakości wełna "opada", nie jest sprężysta ta lepsza i najlepsza jak się rozpręży to swoją grubość utrzymuje przez lata- zapewne i parametry.

Dżemix
10-09-2020, 08:30
CityMatic :
No tak są te przedłużki do pianki ale jak pisałem ja tam mam ponad 2.5 metra te skosy to w żaden sposób tam nie dojdę żeby zapiankować szczeliny styropianu (bez odrkęcania dachu - a tego nie chciałbym robić). Dlatego myślałem o wełnie, że łatwiej jakoś ją tam wsunę. No chyba że jakiś kompromis - wełna w skosy - a styropian na podłogi?
Poczytałem trochę na różnych forach i styropian też nie jest taki idealny jak się wydaje - potrafi się zamoczyć i nasiąknąć, potrafi się odkształcać od za wysokich temperatur na poddaszau, w razie pożaru dom płonie w parę sekund (wełna jest antyogniowa). Ludzie też piszą że czy wełna czy styropian z tą samą lambdą to dokładnie to samo lub baaardzo podobne. Więc w sumie jedyny plus że twardy i łatwiej po nim chodzić.

Co do wełny w skosach - piszesz : ''Bałem się wciskać tam wełnę , tylko dlatego, że dotykałaby i unosiła folie - membranę dachową''
no ale jak to inaczej rozwiązać skoro skos ma szczelinę do dachu 20-25 cm i położę tam czy 2x10 wełny czy 2x10 styropianu i jakimś sposobem wsunę tam tą folię paraprzepuszczalną to musi leżeć na wełnie - czy nie powinna ?
No właśnie mam problem jeszcze z tymi foliami - parapszepuszczalna leży na wełnie a paraizolacyjna jest przyklejona do krokwii czy odwrotnie?

Dżemix
10-09-2020, 08:34
Jest dokładnie tak jak piszesz. Jak masz miejsce to spokojnie możesz dać grubiej tańszej wełny
Droga wełna ma sens w skosach gdzie jest mało miejsca.

Tak wychodziłoby z równań i fizyki, ale dociera do mnie sporo głosów że mimo wszystko i tak lepiej wziąć niższą lambdę ( cieplejszą i lepszą wełnę ) bo niby i tak jest lepiej, jest bardziej sprężysta, nie opada tak szybko i nie traci tak szybko swoich właściwości. Może coś w tym jest. No i różnica w cenie też spora 30-40 zł 0.33 i 5-10 zł 0.45

CityMatic
10-09-2020, 10:26
Co do wełny w skosach - piszesz : ''Bałem się wciskać tam wełnę , tylko dlatego, że dotykałaby i unosiła folie - membranę dachową''
no ale jak to inaczej rozwiązać skoro skos ma szczelinę do dachu 20-25 cm i położę tam czy 2x10 wełny czy 2x10 styropianu i jakimś sposobem wsunę tam tą folię paro przepuszczalną to musi leżeć na wełnie - czy nie powinna ?
No właśnie mam problem jeszcze z tymi foliami - paro przepuszczalna leży na wełnie a paroizolacyjna jest przyklejona do krokwi czy odwrotnie?

Dla mnie to było najrozsądniejsze rozwiązanie - zgadzam się z Tobą, że styropian może być tam trudno przymocować umieścić - mnie się udało, wcześniej miałem tam wełnę, ale tak jak wspomniałem z tego rodzaju ocieplenia nie byłem zadowolony.
Oczywiście jeśli nie masz możliwości i wełna będzie lepszym rozwiązaniem niż wpychać tam styropian i mieć pełno dziur.
Co do argumentów typu powyginanie, namakanie - to lekka przesada , a pożar - jeśli się pali to już nic nie pomoże gdy poddasze pełne ognia.

Widzę że tą folię to masz jakiś problem folia dachowa - paro-przepuszczalna jest stosowana jako materiał wstępnego krycia czyli jest sobie pod blachą /dachówką czy innym pokryciem, rozpięta pod łatami tego pokrycia, a na krokwiach. odprowadza wodę która może dostać się pod pokrycie dachowe lub wilgoć skraplająca się z tegoż pokrycia do rynny.
Folia paroizolacyjna jest stosowana pomiędzy stropem betonowym(posadzką) a materiałem izolacyjnym ułożonym na nim czyli oddziela materiał izolacyjny od ewentualnego źródła wilgoci. Lub jako izolacja przeciw wilgoci materiału izolacyjnego rozłożonego na dachu - pomiędzy krokwiami od strychu jako pomieszczenia użytkowego i chroniącego materiał izolacyjny przed parą wędrująca w górę( do pokrycia dachowego)

Dżemix
10-09-2020, 10:48
CityMatic CityMatic:

Dokładnie, nie będę miał dojścia do lepienia dziur (2.5 metrowe wąskie skosy) w styropianie dlatego właśnie myślę bardziej o wełnie.
Zastanawiam się jeszcze ostatecznie jakie dać warstwy, czy 2 warstwy 15 cm 0.33 czy np 3 warstwy 0.38, a może to kompletnie bez znaczenia?

Co do folii żeby zakończyć temat folii - zwykłą grubą (tak zwaną paraizolacyjną) kładziemy jak mówisz na podłodze pod wełnę, a tą paraprzepuszczalną żeby wełna oddychała kładziemy bezpośrednio na wełnie czy przybijamy do krokwii? A może wcale jej nie dawać i też nic się nie stanie?

CityMatic
10-09-2020, 11:20
CityMatic
Dokładnie, nie będę miał dojścia do lepienia dziur (2.5 metrowe wąskie skosy) w styropianie dlatego właśnie myślę bardziej o wełnie.
Zastanawiam się jeszcze ostatecznie jakie dać warstwy, czy 2 warstwy 15 cm 0.33 czy np 3 warstwy 0.38, a może to kompletnie bez znaczenia?
Jak się zmieszczą trzy to daj trzy;) jeśli cena zbyt duża to dwie o lepszej izolacyjności.


Co do folii żeby zakończyć temat folii - zwykłą grubą (tak zwaną paraizolacyjną) kładziemy jak mówisz na podłodze pod wełnę, a tą paraprzepuszczalną żeby wełna oddychała kładziemy bezpośrednio na wełnie czy przybijamy do krokwii? A może wcale jej nie dawać i też nic się nie stanie?
Wełna nie oddycha- jest paro-przepuszczalna, jeśli dasz folię na wełnę zabezpieczysz ją przed kurzem, zanieczyszczeniem - będzie Ci ciężko ją dobrze ułożyć. Przybijanie do krokwi - tak, ale tylko w tym miejscu gdzie warstwa wełny mogłaby dotykać poszycia- zapewne w miejscu skosu powstanie taki "rękaw" w który możesz "włożyć" wełnę.

Dżemix
10-09-2020, 14:18
CityMatic CityMatic :

Więc jak już będą 2-3 warstwy wełny to w końcu gdzie najlepiej kładziemy ta folię paraprzepuszczalną?

CityMatic
10-09-2020, 15:43
CityMatic

Więc jak już będą 2-3 warstwy wełny to w końcu gdzie najlepiej kładziemy ta folię paro przepuszczalną?
Folia paro przepuszczalna to membrana dachowa! napisałem tak jak sam sugerujesz - nie możesz się dostać w te skosy, a ja piszę, żeby wełna nie unosiła foli wstępnego krycia to zastosuj tam folię paro przepuszczalną - membranę dachową przybijając ją do krokwi. Wtedy jak wsuniesz wełnę to dosunie się do tej foli, a nie do poszycia dachu.
Mam wrażenie, że na dachu masz pokrycie dachowe(blachę) i nic więcej.
447991
O tym i tylko tym obszarze piszemy.

Dżemix
10-09-2020, 19:51
CityMatic:
tak , sam beton na podłodze a na krokwiach tylko blacha aluminiowa....
myślałem że folia paro-przepuszczalna to idzie bezpośrednio na wełnę żeby wilgoć z wełny wychodziła w górę ale do niej nie wchodziła, więc nie możemy takiej wełny ułożyć bezpośrednio na wełnie? Skoro ludzie kładą grube płyty osb na wełnę to taka folia jej zaszkodzi?
Rozumiem że folii nie można tak kłaść na wełnę? Tylko lepiej na krokwie?
A co ze skosami? jeśli położę folię nawet na krokwie i dam 20-30 cm wełny to i tak wełna będzie się stykać z folią położoną na krokwiach....

CityMatic
10-09-2020, 20:25
Czy ja naprawdę tak niezrozumiale napisałem.? Przecież o tym piszę.

Dżemix
10-09-2020, 23:53
Czy ja naprawdę tak niezrozumiale napisałem.? Przecież o tym piszę.

no właśnie nie mogę tego jakoś dokładnie zrozumieć. Przede wszystkim w skosach nie dam rady przecież przypiąć folii do krokwii bo jest szczelina na ok 25 - 30 cm akurat taka żeby wsunąć wełnę i jakimś sposobem ewentualnie na wełnie położyć folię. Dlatego pytam - czy jeśli i tak już folia będzie leżeć na wełnie w skosach, czy nie może już leżeć na całości? Czy lepiej ją na reszcie (poza skosami) przypiąć do krokwi, mimo że wełna jest przecież na podłodze...?
Dzisiaj tam byłem i zauważyłem że w jednej części w skos jest wsunięta gruba wełna, tak że dotyka nawet do blachy, i nie jest ani zawilgocona ani nic takiego, to może darować sobie tą folię przypinaną na górze?

CityMatic
11-09-2020, 07:38
Wełna jest paro-przepuszczalna, jeśli dasz folię na wełnę zabezpieczysz ją przed kurzem, zanieczyszczeniem - będzie Ci ciężko ją dobrze ułożyć. Przybijanie do krokwi - tak, ale tylko w tym miejscu gdzie warstwa wełny mogłaby dotykać poszycia- zapewne w miejscu skosu powstanie taki "rękaw" w który możesz "włożyć" wełnę.

Zobacz nawet sam siebie zacytowałem - jestem przeciwny przybijania do krokwi od spodu folii dachowej - po co - tylko w jednym miejscu może być pomocna.
To, że obecnie wełna dotykająca jest sucha o niczym nie świadczy.
Układanie foli dachowej na wełnie - niewiele da, a przede wszystkim będzie bardzo trudne i nie spełni swojego zadania- najlepiej gdyby ta folia była napięta , naciągnięta.

Dżemix
11-09-2020, 12:24
Zobacz nawet sam siebie zacytowałem - jestem przeciwny przybijania do krokwi od spodu folii dachowej - po co - tylko w jednym miejscu może być pomocna.
To, że obecnie wełna dotykająca jest sucha o niczym nie świadczy.
Układanie foli dachowej na wełnie - niewiele da, a przede wszystkim będzie bardzo trudne i nie spełni swojego zadania- najlepiej gdyby ta folia była napięta , naciągnięta.

No ale właśnie problem w tym że akurat w skosach (tam gdzie wełna będzie 'dotykała' folii) nie mam możliwości przybić folii do krokwi i tym samym ją 'dobrze naciągnąć'.
Proszę pamiętać że skosy mam ponad 2,5 metra !
Raz piszesz żeby nie kłaść folii na wełnie a za chwilę żeby nie przybijać do krokwi. :/

Kaizen
11-09-2020, 14:26
Policz, co najtaniej wyjdzie za to samo U

U mnie to wyglądało tak:


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=432980

tam, gdzie masz nisko, daj lepszy materiał - ja murłatę obrabiałem EPS 0,032.

Lambda ani cena wełny nie świadczy o jej sprężystości - to osobna kategoria.

Membranę można dać na wełnę (najtańszą o przyzwoicie małym oporze dyfuzyjnym) jako zabezpieczenie przed kurzem i gdyby coś się polało (np. raz zostawiłem wyłaz dachowy otwarty i deszcz napadał).

Pod wełnę warto położyć paroizolację - kosztuje grosze, a kładziesz na instalacje, więc i przepusty tak uszczelnisz.

Dżemix
11-09-2020, 15:20
Policz, co najtaniej wyjdzie za to samo U

U mnie to wyglądało tak:


tam, gdzie masz nisko, daj lepszy materiał - ja murłatę obrabiałem EPS 0,032.

Lambda ani cena wełny nie świadczy o jej sprężystości - to osobna kategoria.

Membranę można dać na wełnę (najtańszą o przyzwoicie małym oporze dyfuzyjnym) jako zabezpieczenie przed kurzem i gdyby coś się polało (np. raz zostawiłem wyłaz dachowy otwarty i deszcz napadał).

Pod wełnę warto położyć paroizolację - kosztuje grosze, a kładziesz na instalacje, więc i przepusty tak uszczelnisz.

No tak, paraizolację zamierzam dać ( czyli zwykłą grubą folię) na spód, choć na tym forum kilka razy czytałem wątek gdzie ludzie odradzali bo niby cała ta 'instalacja' powinna oddychać a folia skrapla wodę i robi grzyba :/
Ale raczej tak, zdecydowałem się położyć tą folię na spód, ale zastanawiam się nad tą paraprzepuszczalną membraną na górę, czy wyłożyć ją na całości wełny tak jak leży, czy np położyć tylko na skosach na wełnie ( bo nie mam dojścia żeby ja przybić do krowi) a resztę poprzybijać do krokwi?

Kaizen
11-09-2020, 16:06
resztę poprzybijać do krokwi?

Po co chcesz przybijać do krokwi? Żeby wilgoć, która spadnie na membranę (np. skroplona na blasze) wsiąkała w krokwie, żeby gniły? Jak nie dałeś membrany na krokwie, to nie ma sensu jej dawanie pod. Jedyny jej sens to położenie na wełnie, żeby woda nie wsiąkła w wełnę i mogła swobodnie odparować.

Dżemix
11-09-2020, 18:50
Po co chcesz przybijać do krokwi? Żeby wilgoć, która spadnie na membranę (np. skroplona na blasze) wsiąkała w krokwie, żeby gniły? Jak nie dałeś membrany na krokwie, to nie ma sensu jej dawanie pod. Jedyny jej sens to położenie na wełnie, żeby woda nie wsiąkła w wełnę i mogła swobodnie odparować.

Ok i o to mi chodziło - prosto i jasno.
Wcześniej CityMagic napisał :
''Układanie foli dachowej na wełnie - niewiele da, a przede wszystkim będzie bardzo trudne i nie spełni swojego zadania- najlepiej gdyby ta folia była napięta , naciągnięta.''
I to mnie zmyliło, zrozumiałem żeby nie kłaść folii na wełnie.
No dobrze więc już mamy jasne - folia zwykła gruba na sam dół, 2-3 warstwy wełny, na to rozłożyć równo paraprzepuszczalną na cełej wełnie.

Jak nie uda mi się wepchnąć tej folii na wełnę w skosy może tam wełna pozostać bez przykrycia folią, czy raczej jest to konieczne i niezbędne?

Lepiej dać 2 warstwy 0.33 - 036, czy np 3 warstwy 0.39-0.40, czy nie ma to kompletnie żadnej różnicy jeśli chodzi o przepuszczanie ciepła? Warstwy 15 cm, 20 cm ?


Jaki rodzaj wełny będzie lepszy, szklana, skalna, ? A może coś możesz polecić z własnego doświadczenia?