PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja wodna chudziaka zaprawą uszczelniającą + izolacja tarasu wykonanego z kostki



wjaskiewicz
11-09-2020, 13:50
Witam,
nurtują mnie 2 pytania, może komuś z was uda się rozwiać moje wątpliwości.
Kilka szczegółów: dom z porothermu, izolacja pozioma między scianą fundamentową a scianą z pustaków z folii PCV 1mm. Ostatni bloczek fundamentowy planuję zostawić 15cm ponad gruntem (chyba że nie bedzie przeszkody jeszcze podsypać z 10cm). od poziomu chudziaka (który jest na równo ze ścianą fundamentową) 30cm do gotowej posadzki. wody podskórne ok. 2m pod ziemią, teren przepuszczalny.
1) izolacja pozioma chudziaka - z racji izolacji z PCV papa odpada - z tego co czytam, 2x folia to też słabe rozwiązanie - zastanawiam się na zaprawami cementowymi (przedewszystkim ceresit CR65 - czy można go zastosować na izolację poziomą chudziaka?).
1a) Jeśli ceresit jest OK to jak to wykonać - czy nakładać go na folię wystającą z pod scian czy pod folię ?
2b) jeżeli na folię, to w narożach zastosować tasmę uszczelniającą + zaprawę wysoko-elastyczną? (np.ceresit CR166?)
na to wszystko dla świętego spokoju zamontowałbym dodatkowo folię 0,3mm.

2) W przyszlości planuję taras na gruncie - na fundamencie XPS10cm, Folia na niego nachodzi - na ściany planuję grafit 15cm. Posiada ktoś poprawny schemat izolacji przeciwwodnej, gdy planuje się wyrównać taras z kostki z dolną krawędzią okien, która jest 30cm powyżej poziomu chudziaka?
2a) czy wzdłuż tarasu wyrównać scianę np. obrzutką na wysokość powiedzmy 70cm (40cm powyżej tarasu) a na to zaciągnąć tak samo ceresit CR65 i w naróżnikach łączących folię PCV z zaprawą tak samo zatopić siatkę na ceresicie CR166?
2a.1) czy może wzdłuż tarasu zastosować membranę epdm nachodzącą na izolację poziomą sciany fundamentowej? (to rozwiązanie chyba prostsze i tańsze).
2b) przy ukladaniu kostki rozumiem, ze folię dodatkowo trzeba dać między koskę a ocieplenie?
2c) od poziomu chudziaka planują przejść na styropian 15cm - rozumiem, że w miejscu tarasu najlepiej pociągnąć w górę te 30cm styropianem XPS?

maaszak
12-09-2020, 21:57
Izolacje cementowe to bardzo fajne produkty, choć trochę pracochłonne.
Inne rozwiązanie pod podłogę to też masy bitumiczne (typu KMB). Cementowe i bitumiczne to izolacje bezspoinowe - to przewaga jako izolacja pozioma pod podłogą nad papami czy foliami, które często trzeba łączyć ze sobą a każde takie łączenie to zawsze ryzyko, że coś puści.

Z tego co wyczytałem CR65 jest typu sztywnego, więc sprawdza się na wieńcu czy w przekrojach słupów/trzpieni żelbetowych. Natomiast podbeton podłogi (tzw. chudziak) jest bardziej zagrożony powstawaniem pęknięć czy rys (nie wiadomo jakiej klasy to beton, im niższej tym jest słabszy, zazwyczaj stosuje się max b15, wg starej nomanklatury, stąd potoczna nazwa tego elementu "chudziak" - lepiej dołożyć parę groszy na beton towarowy) więc włąściwsza byłaby elastyczna CR166.
Na folli nie ma sensu malować, bo do folii się po prostu nie zespoli. To wada folii, bo można co najwyżej łaczyć folie same ze sobą poprzez zgrzewanie lub specjalistyczne kleje, natomiast izolacje cementowe czy bitumiczne nie przywierają do folii. Dlatego ja pod ścianami zdecydowałem się na papę.
Taka luźna propozycja na szybko: odciąć folię na równo ze ścianą, po czym wkleić taśmę hydroizolacyjną, z jednej storny wtopić ją w poziomą izolację z CR166 na "chudziaku" a z drugiej strony taśmę wywinąć na ścianę (max do wysokości posadzki) zatapiając również w CR166. Może niech Kierbud się wypoowie, też bierze pieniądze za jakieś doradztwo, chyba że tylko zdalnie podpisuje papierki?

Z tarasem to sam jeszcze rozpoznaję tamat, więc nie mogę nic podpowiedzieć.