PDA

Zobacz pełną wersję : regulator kotła (gazowego), a temperatury w różnych pomieszczeniach



PaweL71
13-09-2020, 23:24
Praktycznie wszystkie ścienne regulatory kotłów CO sterują nimi na podstawie temperatury mierzonej w tym regulatorze czyli w miejscu zawieszenia go na ścianie. Jako że domów jednoizbowych raczej się już nie buduje to decyzja o włączeniu lub wyłączeniu centralnego ogrzewania na podstawie temperatury w jednym pomieszczeniu jest chyba nieprecyzyjna? Chyba tylko sterownik honywell evohome pozwala kontrolować kocioł i temperatury we wszystkich pomieszczeniach domu.
Czy są inne systemy sterowników ogarniające cały dom, a nie jedno pomieszczenie? Jak Wy sterujecie swoimi kotłami gazowymi żeby nie grzały niepotrzebnie, a jednocześnie żeby nie wyłączyły ogrzewania za wcześnie?

CityMatic
14-09-2020, 10:47
Najbardziej zbliżone do regulatora centralnego jest regulator pogodowy z odpowiednio dobraną krzywą grzewczą odpowiadającą parametrom domu i upodobań jego mieszkańców.

BrodowskiG
14-09-2020, 17:41
bo sterownik się zakłada w odpowiednim pomieszczeniu, jak nie chcesz patrzec na pomieszczenie to pogodówka

Mareks77
16-09-2020, 10:14
Czy są inne systemy sterowników ogarniające cały dom, a nie jedno pomieszczenie? Jak Wy sterujecie swoimi kotłami gazowymi żeby nie grzały niepotrzebnie, a jednocześnie żeby nie wyłączyły ogrzewania za wcześnie?

Są.
Problemem głównym jednak jest ekonomia pracy takiego systemu, i nasuwające się od razu pytanie czy warto jest załączać kocioł do dogrzania jednego pomieszczenia mieszczącego się np. w północno-zachodniej części domu podczas gdy pozostałe pomieszczenia posiadają zyski ze słońca.
Najbardziej ekonomiczne jest ogrzewanie pogodowe i dostarczanie tylko takiej dawki energii jaka jest potrzebna. Problem rozbieżności temperaturowej pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami jeśli takowa nie jest wymagana nie powinien zajmować się regulator a projektant który odpowiednio dobierze wielkość grzejnika bądź zagęszczenie rur podłogówki.

Tylko systemy zależne od temperatury zewnętrznej odpowiednio szybko załączają ogrzewanie aby nie dopuścić do nadmiernego spadku temperatury wewnętrznej a algorytmy PID powodują wyłączanie ogrzewania w momencie w którym nie nastąpi jej przeregulowanie

CityMatic
16-09-2020, 10:55
Jak Wy sterujecie swoimi kotłami gazowymi żeby nie grzały niepotrzebnie, a jednocześnie żeby nie wyłączyły ogrzewania za wcześnie?
100% ogrzewanie podłogowe - sterowanie regulatorem pokojowym w największym otwartym pomieszczeniu w domu. Wszystkie pomieszczenia wyposażone w wentylację mechaniczną różnica temperatur w zależności od warunków bytowych(ilość osób, gotowanie nasłonecznienie)nie wykazuje różnic większych niż 1-1,5*C odczuwalnych dla przeciętnego gruboskórnego faceta ;)

ARexx2
17-09-2020, 08:15
:-) Koledzy zamiast sterownika zaproponowali Ci budowę nowego domu ... tanio nie będzie. Zobacz na stronę firmy Tech i na układ zbudowany na bazie sterownika WiFi 8s / 8s mini. Do tego w każdym pomieszczeniu musisz założyć czujnik temperatury i siłowniki na głowicach grzejnikowych.

PaweL71
18-10-2020, 21:39
No rzeczywiście, Tech 8s steruje i kotłem i temperaturą w ośmiu strefach. Szkoda że kotłem tylko w trybie on/off. Myślę nad kotłem ze sterowaniem opentherm żeby bez zaglądania do kotłowni widzieć co się tam dzieje.

asolt
18-10-2020, 22:23
Są.
Problemem głównym jednak jest ekonomia pracy takiego systemu, i nasuwające się od razu pytanie czy warto jest załączać kocioł do dogrzania jednego pomieszczenia mieszczącego się np. w północno-zachodniej części domu podczas gdy pozostałe pomieszczenia posiadają zyski ze słońca.


Czyli komfort przebywania w takim niedogrzanym pomieszczeniu schodzi na dalszy plan? Mozemy wtedy wyjsc z takiego pomieszczenia lub ubrac grubszy sweter bo regulacja pogodowa jest podobno najlepsza.

PaweL71
19-10-2020, 00:43
Pogodówka nie wyłączy kotła, zmienia tylko temperaturę CO odwrotnie proporcjonalnie do temperatury na zewnątrz.
Ja szukam rozwiązania które steruje temperaturami w różnych pomieszczeniach i jednocześnie steruje kotłem. Tech L-4 jest chyba jeszcze lepszy od 8s.