PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z kominem



14-09-2020, 19:45
Witam serdecznie
Mam pewien problem z kominem systemowym. Konin jest wymurowany na kilka metrów A między 3 a 4 pustakiem jest pęknięcie poziome na spoinie. Gdy opre się mocno o komin to się lekko rusza. Mam wrażenie że od tego 4 pustaka komin leży nie sklejony. Jakby się 3 chłopa zaparło to by komin od tego 3 pustaka upadł. Czy jedyne wyjście to rozebrać konin i robić na nowo czy jest inny sposób na naprawę? Czy otynkowanie komina coś pomoże?
Z góry dziękuję za sugestie

Kominki Piotr Batura
14-09-2020, 20:20
Rozbierać może nie trzeba, ale trzeba go skleić i ustabilizować. Pokaż foty i powiedz jak jest przymocowany do więźby dachowej

14-09-2020, 20:43
Jeszcze nie jest przymocowany bo więźby nie ma. Na razie to sobie stoi luźno. Budowa domu jest w trakcie, boję się że silny wiatr Może go powalic.
Jak go skleić?
Jak będę na budowie to zrobię zdjęcie.

henrykow
15-09-2020, 06:51
Witam serdecznie
Czy jedyne wyjście to rozebrać konin i robić na nowo czy jest inny sposób na naprawę? Czy otynkowanie komina coś pomoże?
Z góry dziękuję za sugestie
Zamiast rozbierać to można pokusić sie o aplikację kleju do płytek lub kleju do bk w te nietrzymające szczeliny umiejętnie to robiąc oczywiście. Jeżeli nie da rady to pozostaje tylko rozbiórka. Jak wygląda wkład ceramiczny? Czy z nim wszystko ok? Jaki masz marki komin?

15-09-2020, 07:22
To jest komin wentylacyjny 4 kanałowy.

Kaizen
15-09-2020, 07:42
To jest komin wentylacyjny 4 kanałowy.

No to sytuacja prosta - rozbierz i zamontuj rekuperację.
Wentylacja mechaniczna to nie tylko komfort (tak dużo/tak mało, ciepłego, przefiltrowanego powietrza ile zechcesz i kiedy zechcesz) ale też oszczędność. WG się nie opłaca.

henrykow
15-09-2020, 07:45
Jeżeli to wentylacyjny to nie ba co sie zastanawiać, rozbieraj i muruj od nowa. sądziłem ż eto komin spalinowy systemowy, wtedy było by trochę gorzej z rozbiórka bo należałoby uważać aby nie uszkodzić wkładu przy rozbiórce.

henrykow
15-09-2020, 07:49
No to sytuacja prosta - rozbierz i zamontuj rekuperację.
WG się nie opłaca.

Na jakiej podstawie to twierdzisz? Są przypadki gdy faktycznie tylko reku ma racje bytu ale są też przypadki gdy zamontowanie reku mija się z celem. W tym przypadku, w tym temacie jest mowa o komi ie wentylacyjnym. Podejrzewam, że gdyby autor tematu chciał zamontować reku to by to zrobił ;)

Kaizen
15-09-2020, 07:58
Na jakiej podstawie to twierdzisz?

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520-Czy-WM-si%C4%99-op%C5%82aca

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132531-Zalety-wentylacji-mechanicznej


Podejrzewam, że gdyby autor tematu chciał zamontować reku to by to zrobił ;)

Tak, pisał o tym, że WG jest tańsza. W instalacji owszem. Ale biednych nie stać na tanie rzeczy.

Pogląd na buty Vimesa znasz?

Weźmy na przykład buty. Vimes zarabiał trzydzieści osiem dolarów miesięcznie, nie licząc dodatków. Porządna para skórzanych butów kosztowała pięćdziesiąt dolarów. Ale para butów, na jaką mógł sobie pozwolić - całkiem przyzwoita na jeden czy dwa sezony, bo potem zupełnie przetarła się tektura, przeciekająca jak demony, to koszt około dziesięciu dolarów. Takie właśnie buty zawsze kupował Vimes i nosił je, aż podeszwy były tak cienkie, że w mgliste noce po kamieniach bruku poznawał, gdzie w Ankh-Morpork się znajduje.
Jednak dobre buty wytrzymywały lata, długie lata. Bogatego stać na wydanie pięćdziesięciu dolarów na parę butów, w których po dziesięciu latach wciąż będzie miał suche nogi. Tymczasem biedak, którego stać tylko na tanie buty, wyda w tym czasie sto dolarów -a nogi i tak stale będzie miał przemoczone.
To właśnie kapitan Vimes nazywał obuwniczą teorią niesprawiedliwości społecznej.

kaszpir007
15-09-2020, 08:55
No to sytuacja prosta - rozbierz i zamontuj rekuperację.
Wentylacja mechaniczna to nie tylko komfort (tak dużo/tak mało, ciepłego, przefiltrowanego powietrza ile zechcesz i kiedy zechcesz) ale też oszczędność. WG się nie opłaca.

No co ty gadasz ...

Przecież WM to zło. Lepsza jest WG a tak naprawdę żadnej wentylacji , bo przecież nie po to ludzie płaca mnóstwo kasy za szczelne piękne okna aby potem je dziurawić (nawiewniki). Więc mają pseudo wentylację która nie działa , bo nie ma prawa (jak nie ma nawiewu , to nie ma wywiewu więc wtedy nie ma żadnej wentylacji) i siedzą sobie w smrodku , dbając o grzyby , pleśń , bakterię i dbając o to aby w przyszłosci ich i ich rodzina miała alergię i astmę ;)

Dodatkowy "plus" braku wentylacji to niższe koszty ogrzewania , bo nie ma "strat" na wentylację ...

Więc same "plusy" , więc nie zachęcaj ..

PS. Oczywiście to żart. W nowym nowoczesnym , energooszczędnym domu montaż WG to zwykła głupota i rozrzutność. Poprawnie działająca WG zużywa dużo dużo dużo więcej energii (ciepła) (nawet go około 90%) niż nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

16-09-2020, 08:58
Zdecydowałem się na wg i taka też wentylacja będzie. Ja chyba żyje w zasciankowej Wielkopolsce bo z kim nie rozmawiam to wszyscy robią WG w nowych domach. Jak robiłem adaptację projektu to tylko słyszałem od architekta że ktoś tam będzie miał wm.

Na forum większość osób to czytelnicy muratora więc jest lobby na wm. A życie jest życiem. Ciekaw jestem statystycznie ile procent w nowych domach ma wm.
To tak samo jak z silką, na forum wszyscy prawie mają A w rzeczywistości BK bije na głowę i to jest najbardziej popularny materiał na budowę w MOJEJ okolicy.

nass
16-09-2020, 10:59
W wielkopolsce też instalują wentylację mechaniczną w domach z silki ;)

16-09-2020, 12:01
Jesteś jeden z nielicznych, choć pewnie na tym forum w większości

16-09-2020, 12:03
Cytat z jednej ze strop producentów.
"Rokrocznie w Polsce buduje się i oddaje do użytkowania od 70 do 110 tysięcy domów. Tylko 6-8% z nich posiada rekuperację"

Tak jak myślałem, w Polsce mało kto decyduje się na reku.

mistalova
16-09-2020, 13:14
Cytat z jednej ze strop producentów.
"Rokrocznie w Polsce buduje się i oddaje do użytkowania od 70 do 110 tysięcy domów. Tylko 6-8% z nich posiada rekuperację"

Tak jak myślałem, w Polsce mało kto decyduje się na reku.

To tylko dowodzi faktu, że tylko nieliczni inwestorzy umieją czytać, myśleć i liczyć.
A poza tym jak ktoś woli jeździć furmanką zamiast autem to jego wybór.

Kaizen
16-09-2020, 13:27
Tak jak myślałem, w Polsce mało kto decyduje się na reku.

Podziel jeszcze na te, które budują deweloperzy i nie interesuje ich koszt utrzymania ani komfort i te, które inwestorzy budują dla siebie.

Do tego zaraz to będzie standard przez WT 2021 i jak ludzie poznają, jaki komfort daje WM to domy bez niej stracą na wartości i będą trudniej sprzedawalne.

Dla nie WM to było podstawowe założenie - w żadnym mieszkaniu WG nie działała tak, jakbym chciał.

nass
16-09-2020, 14:22
Jesteś jeden z nielicznych, choć pewnie na tym forum w większości

Tu masz rację, w okolicy cały czas rządzą WG i "nowoczesne" kotły na węgiel:bash:.

Mam kilkoro znajomych, którzy zamontowali WM i nikt z nich nie narzeka. Z drugiej strony znam też takich, którzy żałują, że nie zamontowali, m.in. mój brat, który będzie dokładał w domu, który postawił 6lat temu...
Ja polecam WM i nawet jeśli nie wierzysz użytkownikom to warto rozłożyć przewody i skrzynki, żeby w przyszłości uniknąć rycia w ścianach :)

16-09-2020, 14:22
Ale ja nie pisze, że wm jest zle A wg jest super. Tylko chodzi mi o statystyki na co decydują się inwestorzy w Polsce. Nigdy nawet nie byłem w takim domu, nikogo nie znam kto by miał, więc ciężko mi coś oceniać z czym nie miałem do czynienia.

Ja zdecydowałem się na wg, jakoś będę musiał z tym żyć w nowym domu.

mistalova
16-09-2020, 20:23
...Nigdy nawet nie byłem w takim domu, nikogo nie znam kto by miał, więc ciężko mi coś oceniać z czym nie miałem do czynienia.

I tu jest pies pogrzebany. Ja dopóki nie odwiedziłem znajomego, który ma WM, też nie rozumiałem po co komu takie "fanaberie". A teraz wchodząc do jakiegokolwiek domu od razu czuję czy ma WM czy nie. To po prostu "czuć".
Ps. dopowiem tylko, że ja po pierwszej wizycie w domu z WM postanowiłem założyć ją u siebie, co wiązało się z małą demolką w domu, który nawet nie miał dwóch lat - ale było warto i nie wyobrażam sobie już mieszkać z WG.

Wracając do wątku - likwiduj ten komin i zakładaj WM. Jestem pewien, że nie będziesz żałował - po prostu takie osoby nie istnieją ;)

Pytajnick
16-09-2020, 21:37
Ja chyba żyje w zasciankowej Wielkopolsce bo z kim nie rozmawiam to wszyscy robią WG w nowych domach.

No masz...a ja mieszkam w Polsce C, w niewielkiej pipidówce pośród lubuskich lasów. O rekuperacji zacząłem myśleć, kiedy kupiłem projekt a w nim takowa była. Wlazłem więc tutaj, na forum i dzięki temu zamontowałem ją sobie sam. Przy okazji zainteresowałem się innym możliwościami ogrzewania oprócz gazu i mam PC PW jako pierwszy w miasteczku :D jeśli nie licząc jednego gościa, który ma gruntówkę. Na 6 domów, które powstały na jednym, podzielonym terenie, tylko jeden ma wentylację grawitacyjną. Gość, który wybudował się jako pierwszy i zafundował sobie "ekogroszek" po czterech sezonach grzewczych chce go wywalić i wstawić albo PC (jesli moja się sprawdzi) albo gaz jak u innych.Tak to jest jak się o czymś nie wie, nie widziało czy nie słyszało a jak się trafi na fachowców którzy powtarzają mantrę "po co to panu" to już kompletny klops.

PS - u mnie króluje BK :D

17-09-2020, 18:33
Wycena reku dla mojego domu 27-30 tyś. Faktycznie, wentylacja w cenie komina

mmmarcinnn
17-09-2020, 20:17
Prawd jest taka, że wentylacja grawitacyjna kosztuje 3-4 tyś zł (połowa kominy, połowa wykończenie kominów), a reku ok 25.000zł.
Roczny koszt pracy rekuperacji to 100W (przeciętna moc dwóch wentylatorów i sterownika) x 24 x 365 x 0,65gr/kWh=570 zł + filtry.

Teraz wystarczy policzyć czy i po ilu latach reku się zwróci oraz czy jesteśmy w stanie tyle zapłacić za komfort stałej wymiany powietrza w domu...

henrykow
17-09-2020, 20:36
Zdecydowałem się na wg i taka też wentylacja będzie. Ja chyba żyje w zasciankowej Wielkopolsce bo z kim nie rozmawiam to wszyscy robią WG w nowych domach. Jak robiłem adaptację projektu to tylko słyszałem od architekta że ktoś tam będzie miał wm.

Na forum większość osób to czytelnicy muratora więc jest lobby na wm. A życie jest życiem. Ciekaw jestem statystycznie ile procent w nowych domach ma wm.
To tak samo jak z silką, na forum wszyscy prawie mają A w rzeczywistości BK bije na głowę i to jest najbardziej popularny materiał na budowę w MOJEJ okolicy.

Po co płacić za coś co można mieć za darmo. I to naprawdę za darmo a niej jak np reklamują operatorzy telefonii komórkowej ze rozmowy za darmo i internet ale że płaci się za pakiet określona kwotę to już tego nie mówią w reklamach. Mam kilkunastu znajomych którzy w ostatnich kilku latach wybudowali domy, żaden nie ma WM i jakoś żyją, nie podusili się ;)

17-09-2020, 20:36
Ja myślę, że gadanie o oszczędnościach wm to zwykły marketingowy bełkot. Raczej chodzi tutaj bardziej o komfort.

henrykow
18-09-2020, 07:21
Ja myślę, że gadanie o oszczędnościach wm to zwykły marketingowy bełkot. Raczej chodzi tutaj bardziej o komfort.

Dokładnie chodzi o komfort i wygodę a wiadomo za wygodę sie płaci i dziwi mnie czy raczej śmieszy jak ktoś jakieś rozwiązanie czy to WM czy fotowoltaika liczy kiedy mu sie to zwróci.

18-09-2020, 09:17
Rozumiem, że rekuperator się nie psuje i działa 1000 lat? Trochę na siłę próbujesz pokazać oszczędności związane z wm.

Zdun Darek B
18-09-2020, 09:18
Pewna firma co ma rekuperatory w swojej nazwie też mi dała wycenę 30 tyś.
Zrobiła mi inna firma za 12.5.
W drugim małym domu zrobiłem sam chyba za 3 tyś. Za komin chcieli do niego 5 tyś. :)
Jest takie powiedzenie:
"Jak psa się chce uderzyć to kij się zawsze znajdzie"

Proszę o przepis na rekuperację za 3 tysiące

henrykow
18-09-2020, 16:25
Ale oszczędności też są, ale może w mało spodziewanych miejscach.
Cieknący komin trzeba naprawić bo obróbki "się nie udały". Przy WM nie ma komina więc nie ma się co nie udać. No jeszcze dach droższy przez te obróbki komina.
.
Histeryzujesz kolego z tym niedoróbkami. Czytałem nie raz problemy ludzi z WM gdzie nie działa prawidłowo bo wykonawca coś spieprzył, tak więc po Twojemu to WG można spieprzyć a WM nie.

henrykow
18-09-2020, 16:29
Życzę powodzenia tym którzy, mając WG, będą chcieli założyć w domu filtr przeciw smogowi.

Smog to kolejna marketingowa nagonka aby ktoś sobie kasę nabił na ludzkiej naiwności.

henrykow
18-09-2020, 16:37
Rób jak chcesz. To Ty będziesz mieszkał w tym domu. Szkoda mi tylko współmieszkańców.
Ciebie już przekonywać nie ma sensu, ale inni czytający zasługują na tą rozszerzoną wiedzę o wentylacji mechanicznej i rekuperacji.

Ciekawe co powiesz o setkach tysięcy rodzin które mieszkają bez WM i Reku. Czy słyszałeś aby ktoś z tego powodu umarł na niedotlenienie?

henrykow
18-09-2020, 16:39
No popatrz to sądy w Polsce dają odszkodowania celebrytom na podstawie nagonki marketingowej. :)

Gdzie i kiedy i kto niby miałby im wypłacić to odszkodowanie??

henrykow
18-09-2020, 16:42
Uważać możesz co chcesz ale chyba nie zaprzeczysz że dach z kominami jest droższy w wykonaniu i że wykonanie samych kominów kosztuje.

A WM jest za darmo, tak? Tylko nie podawaj mi kosmicznych cen za komin/y wentylacyjne i prawie gratisowych cen za WM.

fotohobby
18-09-2020, 17:54
Smog to kolejna marketingowa nagonka aby ktoś sobie kasę nabił na ludzkiej naiwności.

Serio, trzeba być ślepym i głuchym, żeby pisać takie pierdoły...

Za WM zapłaciłem 12tys zł plus sobota i parę popołudni własnej pracy.
WM, podłogówka i bezobsługowe źródło ciepła to trzy rzeczy, które MUSOWO zrobił bym, gdybym budował następny dom

18-09-2020, 18:17
Czyżbyś zaoszczedził 15-18k na robocizne przez kilkadziesiąt godzin? Bo na mój dom wycena to 27-30 tyś. Dom 100m. No chyba, że rekuperator i osprzęt masz z Chin... A może firmy co zakładają reku szukają ekologicznych frajerów i podają ceny z kosmosu?

fotohobby
18-09-2020, 19:10
Reku angielskiej firmy, materiały te, na których pracuje większość wykonawców.
Pzecież ko najprostsza instalacja do wykonania. Aneta, jak ktoś ma dwie lewe ręce, to można tutaj skonsultować schemat, a później zatrudniać Pana Miexia, co ma dwie normalne ręce, zapłacić mu 1000zł za te parę dni roboty.
Oczywiscie zakres prac może być różny - ja mam parteròwkę z podwieszanym stropem. Jak ktoś ma dwie kondygnacje, żelbetowe stropy, nie przygotował przepustów, to roboty jest więcej...

Kaizen
18-09-2020, 19:25
Po co płacić za coś co można mieć za darmo. I to naprawdę za darmo

Co masz za darmo? Wentylację grawitacyjną? Kominy kosztują, ich wykończenie i obróbka blacharska kosztuje, nawiewniki w oknach kosztują (i trzeba za nie płacić przy każdej wymianie okien). Ale najdroższe jest używanie wentylacji grawitacyjnej.
To, że ktoś żyje... Jakby ludzie w jaskini nie przeżyli, to nie byłoby nas na świecie. Ja na WM zdecydowałem się po doświadczeniach z WG - najlepsza, w jakiej mieszkałem działała super wydajnie w chłody (14 pięter komina nad moją kratką robiło robotę). Ale w upały powietrze stało. W innych mieszkaniach jeszcze większa tragedia, bo i w mrozy potrafiła działać "pod prąd" a w upały oczywiście zero wentylacji.



Smog to kolejna marketingowa nagonka aby ktoś sobie kasę nabił na ludzkiej naiwności.

Jasne. A filtry brudzą się same:



Od 12 lutego do 27 marca 2020 (kanapka G4, M5, F7 - na fotkach brakuje tych plisowanych M5 - zostały):

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=442236

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=442237

W powyższym wątku sporo obrazków z wychwyconym tym, co filtrują płuca mieszkańców domów z wentylacją grawitacyjną.


Czyżbyś zaoszczedził 15-18k na robocizne przez kilkadziesiąt godzin? Bo na mój dom wycena to 27-30 tyś.

Tak, tyle sobie wyceniają monterzy za robociznę. A nawet więcej, bo przytulają jeszcze 15% z VATu.

Cytat z innego wątku:


Firmy instalacyjne szaleją z cenami. Mnie wszystkie materiały kosztowały 9665,20 zł brutto z VAT 23% (przy montażu przez firmę byłoby 8%) razem z rekuperatorem z odzyskiem wilgoci (trochę eksperymentowałem, i kilka stówek mam w niepotrzebnych kształtkach i rurach a co nieco do wykorzystania w przyszłości - można przyjąć, że te zbędne graty to wartość wyrzutni dachowej, którą mam w rubryce "dach"). Sądzę, że ekipa wprawiona w boju 2-3 ludzi pospinałaby to w jeden dzień (wszystkie przepusty gotowe).

henrykow
18-09-2020, 20:42
Jak to kto, podatnicy.

https://www.wnp.pl/energetyka/kazdy-z-nas-moze-liczyc-na-odszkodowanie-za-smog-grazyna-wolszczak-triumfuje,338564.html
https://www.rp.pl/Dobra-osobiste/301249966-Sad-smog-narusza-dobra-osobiste-Wyrok-z-powodztwa-aktorki-Grazyny-Wolszczak.html
https://www.wykop.pl/link/5135711/jerzy-stuhr-oskarza-panstwo-domaga-sie-odszkodowania-za-smog/

to tylko początek

To jest jakaś farsa. Niech ci celebryci ogranicza palenie papierosów, picia alkoholu i zaczną jeździć rowerkami i w domu sobie zamontuje wszystko co ma przeddomek "eko". Czyli niech zaczną od siebie.
A swoja droga to sąd jest jaki,s niepoważny bo skoro przyznał jej to jak to będzie się miało gdy cała Polska ruszy po odszkodowania..

henrykow
18-09-2020, 20:46
Serio, trzeba być ślepym i głuchym, żeby pisać takie pierdoły...



Ciekawym zbiegiem okoliczności gdy pojawił się wirus koronny temat smogu w mediach jakoś umilkł, dlaczego? bo media dostały nowa pożywkę na której mogą więcej zarobić.

fotohobby
18-09-2020, 20:49
Ciekawym zbiegiem okoliczności gdy pojawił się wirus koronny temat smogu w mediach jakoś umilkł, dlaczego? bo media dostały nowa pożywkę na której mogą więcej zarobić.

Może dlatego, ze pojawił się w marcu i trwał przez lato ?
Jakoś nie pamiętam, żeby latem 2019 temat smogu był wiodący...
Może warto włączyć myślenie?

henrykow
18-09-2020, 21:09
Może dlatego, ze pojawił się w marcu i trwał przez lato ?
Jakoś nie pamiętam, żeby latem 2019 temat smogu był wiodący...
Może warto włączyć myślenie?

Masz krótka pamięć. w 2019 trąbili przez cały rok o smogu, nawet latem.

Co do brudnych filtrów w WM to normalne bo domownicy w domu wytwarzają tony kurzu a ciepłe powietrze jeszcze to bardziej potęguje. Z drugiej strony to ileż to czasu człowiek przesiaduje w domu? bardziej jest narażony na te szkodliwe czynniki o których piszecie przebywając poza domem.
Może mi ktoś wytłumaczy dlaczego w samochodzie gdzie robię wymianę filtru kabinowego zwanego przeciwpyłkowym po przejechaniu 20 tys km lub filtru powietrza przy wymiane nie są w połowie tak brudne jak te z reku? a przeciez powinny byc czarne jak smoła skoro jest tak zabrudzone powietrze.

Kaizen
18-09-2020, 21:16
Co do brudnych filtrów w WM to normalne bo domownicy w domu wytwarzają tony kurzu a ciepłe powietrze jeszcze to bardziej potęguje

Te czarniejsze to filtry z czerpni - czyli filtrowanie powietrza zewnętrznego. Te szare (jak worki w odkurzaczu) to wewnętrzne. Syfu dużo mniej i to typowy kurz.


Z drugiej strony to ileż to czasu człowiek przesiaduje w domu?

W sumie to z połowę życia albo i więcej. Nie ma miejsca, w którym spędzasz więcej czasu.


bardziej jest narażony na te szkodliwe czynniki o których piszecie przebywając poza domem.

W samochodzie też masz flitr. W pracy wielu też ma.


Może mi ktoś wytłumaczy dlaczego w samochodzie gdzie robię wymianę filtru kabinowego zwanego przeciwpyłkowym po przejechaniu 20 tys km lub filtru powietrza przy wymiane nie są w połowie tak brudne jak te z reku? a przeciez powinny byc czarne jak smoła skoro jest tak zabrudzone powietrze.


20 000 km to licząc średnio 40km/h i 20m3/h daje 10 000 m3.
W małym domu masz 100-200m3/h. Weźmy te 150m3/h x 24h x 90dni (co tyle zaleca producent mojego reku kontrolę i w razie potrzeby wymianę filtra). To daje 324 000 m3 czyli 32,4x więcej powietrza, które przepłynęło przez filtry.


Nie wiem też, jak dokładne masz filtry w aucie - pewnie większość syfu puszczają i góra to G4. W moim reku standardowe to M5. Cały rok sobie dokładam prefiltr G4 a zimą dokładam F7.

18-09-2020, 22:20
Stos A inne firmy robią taniej? Chętnie porównam oferty.

Pytajnick
18-09-2020, 22:56
6000 zł reku, 3500zł osprzęt (rury, skrzynki anemostaty na 8 punktów,spiro itd..) plus ok 300zł za kauczuk i wełnę do oklejenia rur czerpni i wyrzutni. Robota własna, pod wiązarami.

fotohobby
18-09-2020, 23:55
Masz krótka pamięć. w 2019 trąbili przez cały rok o smogu, nawet latem.



Możesz podesłać jakieś cytaty ? Bo sądzę, że oprócz tego, że "trąbili", to także pisali ?

klaudiusz_x
19-09-2020, 01:04
Proszę o przepis na rekuperację za 3 tysiące
5 tys z może lekkim plusem.
Można taniej, ale to trochę inna bajka.

Podaję koszty:
Wymiennik przeciwprądowy-700zł
Wentylator EBM (z demobilu wojskowego z allegro) zasilany prądem stałym 20zł/szt plus 40zł za łożyska do każdej szt. (2 wentylatory potrzeba)
2 rury po 50m PE-FLEX® w cenie 360zł/szt
regulator obrotów 2szt po 20zł za szt z ali

Zasilacz do wentylatorów prądu stałego na szynę 24V, 60zł szt. z allegro
Skrzynki rozprężne 6szt po 100zł/szt, plus 4szt po 160zł podwójne ze stali nierdzewnej. Z ocynkowanej, pewnie 60% tej kwoty.
skrzynki rozdzielaczowe 2szt za 700zł (350zł/szt z nierdzewki), tyle płaciłem.
Ameostat, 10szt po 10zł/szt
Do tego xps i plexi na obudowę reku z uszczelkami, 400zł.
Do tego należy doliczyć kominki dachowe do wyrzutu z WM i czernię.
Po drodze jeszcze syfon i kilka drobiazgów.

Dodam tylko, że normalnie wentylatory EBM kosztują 150 euro netto/szt.
Być może, coś pominąłem.
Jak coś, odpiszę.