PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe- osprzęt



elviss_17
15-09-2020, 10:57
Cześć,
Panowie proszę o poradę, nie znam się. Parterówka jak w załączniku (na środku garaż, kwadrat to działalność gospodarcza, prostokąt dom mieszkalny). Zasilanie gazem. Działalność będzie 100% kaloryfery, dom 100% podłogówka (choć w projekcie mam w sypialniach grzejniki, będzie podłogówka).
Info wybiórcze z projektu:
- regulacja miejscowa i centralna z regulatorem dwustawnym lub proporcjonalnym P,
- grupy pompowe centralnego ogrzewania,
- sprzęgło hydrauliczne,
- czujniki temperatury podłogi w pomieszczeniach,
- regulator temperatury pomieszczenia/podłogi.

Nie znam zasad funkcjonowania, czy po tych informacjach może ktoś pomoże jaka instalacja będzie najbardziej funkcjonalna/ekonomiczna w długoterminowym użytkowaniu. Mieszacz/sprzęgło dla mnie wtf nic nie rozumie. Nie mam zaufania do hydraulika w kwestii jego wiedzy, ale wiem że robotę wykonuje jakościowo.

Dziękuję.

asolt
15-09-2020, 11:23
Po co kaloryfery w pomieszczeniach do DG. Jest jakis wymóg?
Nawet jakby nie było grzejników to sprzegło i tak potrzebne bo duza powierzchnia podłogówki. Pomijam fakt opomiarowania ciepła na potrzeby DG

elviss_17
15-09-2020, 12:14
Wymogu nie ma (chyba), kwestia szybkości regulacji temperatury, zagrzania pomieszczenia wtedy, kiedy będzie czynne. Jesteś/Jest Pan w stanie się wypowiedzieć jak to powinno wyglądać?

Kaizen
15-09-2020, 13:14
Wymogu nie ma (chyba), kwestia szybkości regulacji temperatury, zagrzania pomieszczenia wtedy, kiedy będzie czynne. Jesteś/Jest Pan w stanie się wypowiedzieć jak to powinno wyglądać?

Te pomieszczenia DG mają być chociaż częściowo sporadycznie ogrzewane, czy regularnie?
Charakterystyka podłogówki od kaloryferów jest tak różna, że łączenie tego nie jest proste. A jak do tego dołożysz dużą zmienność zapotrzebowania na moc (bo np. o 14:00 wyłączysz grzanie w DG, a o 5:00 odpalisz na maksa, żeby nadrobić nocne straty) to się robi spore wyzwanie.
Kwestia też jak jest ocieplona i wentylowana część na DG. We współczesnym domu nie ma sensu zmiana temperatury w ciągu doby, bo przez noc temperatura spadnie może o pół stopnia - raczej mniej.

Generalnie - ja bym robił podłogówkę po całości. A jak bardzo chcesz móc szybko dogrzać (albo schłodzić) to dołóż klimy. Albo w ogóle część na DG grzej klimami.

elviss_17
16-09-2020, 07:00
DG (usługi) w założeniu ogrzewane stale jedna, optymistycznie kiedyś dwie zmiany. Zaprojektowano kaloryfery bo podłogówka "nie da rady" (podobnie w pokojach nie da rady według projektanta), ściany 15 cm styro, podłoga 15 cm, strop 15 cm. Wentylacja grawitacyjna, w projekcie nawietrzaki). Klimatyzacja oczywiście będzie. Dzięki za uwagę dopytam jeszcze raz projektanta o podłogówkę w DG, bo rysowaliśmy to 2 lata temu. Jak powinna wyglądać instalacja? Pompa, sprzęgło, mieszacz?

Kaizen
16-09-2020, 09:49
Jak powinna wyglądać instalacja? Pompa, sprzęgło, mieszacz?

Powinna być zgodna z projektem. Projekt z kolei powinien opierać się na obliczeniach i rozstaw oraz przepływy w każdym pomieszczeniu powinny być dopasowane do ich obciążeń cieplnych.
Oczywiście, że podłogówka da radę. Ale nie przymuszaj tego projektanta do wykonania obliczeń i projektu podłogówki, bo polegnie. Poszukaj kogoś, kto się w tym specjalizuje.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?131620-Pod%C5%82og%C3%B3wka-meandry-%C5%9Blimaki-i-podobne-przemy%C5%9Blenia

elviss_17
17-09-2020, 12:13
Panowie po rozmowie z instalatorem, decyzja na podłogówkę 100%. Instalator wycenia projekt wykonawczy na 1k netto, ale z samej rozmowy z nim + wykonawca może damy rade bez projektu. Gabinet (5 pętli) i dom (8 pętli) osobna instalacja mieszacz/pompa/sprzęgło jeden piec gazowy kondensacyjny. Rezygnacja z sterowników temperatury w pomieszczeniach (jedynie sterownik pogodowy)) i sterowanie na rotametrach. Co myślicie? logiczne?