PDA

Zobacz pełną wersję : Co Przed zalaniem stropu?...



damianplastek87
15-09-2020, 16:08
Witam.
Za kilka dni budowlańcy skończą zbroić strop, czy przed wylaniem warto pozostawić przeloty na wodę, odływy i przewody elektryczne? Co do przewodów to myślałem poprowadzić przelot na górę( poddasze użytkowe) w garażu nad rozdzielnią elektryczne (tylko raczej na górze wyjdzie on nie przy samej ścianie) i potem rozprowadzać przewody na górze po pomieszczeniach z tego miejsca..
Czy lepiej przewody elektryczne poprowadzić podlogami na dole i w potrzebnych miejsca kuć strop? Strop jest tradycyjny lany i wydaje mi się to nie takie proste bo gęste zbrojenie tam jest..
O hydraulike się tak bardzo nie martwię bo będzie ktoś robil ale elektrykę będę sam kładł i chciałbym sobię już na tym etapie ułatwić pracę.
A czymś jeszcze pamietać orzed zalaniem stropu?
Pozdrawiam.

Kaizen
15-09-2020, 16:50
O hydraulike się tak bardzo nie martwię bo będzie ktoś robil ale elektrykę będę sam kładł i chciałbym sobię już na tym etapie ułatwić pracę.
A czymś jeszcze pamietać orzed zalaniem stropu?


Trzy razy sprawdź zgodność zbrojenia z projektem i sztuką.
Jak masz jakieś grubsze miejsca (podciągi, nadproża, wieniec, słupy itp.) to dopilnuj zawibrowania, żeby raków nie było.

Przepusty pod rury zrób - rekuperacji, odpowietrzenia kanalizacji, kanalizację. Pewnie, że dobrym sprzętem da się przewiercić, ale nie ma nic za darmo a do tego po co trafiać w zbrojenie, jak można ominąć.

damianplastek87
15-09-2020, 20:53
A co z przewodami? Lepiej zrobić przepust nad tablicą na górę i tam rozprowadzić przewody na piętrze po podlodze? Czy na parterze poprowadzić podlogą przewody i iść z nimi do gory tam gdzie bede je potrzebował?

Kaizen
15-09-2020, 21:54
A co z przewodami? Lepiej zrobić przepust nad tablicą na górę i tam rozprowadzić przewody na piętrze po podlodze? Czy na parterze poprowadzić podlogą przewody i iść z nimi do gory tam gdzie bede je potrzebował?

Są miłośnicy prowadzenia kabli po podłodze. Ja kładłem styropian sam i teraz bym elektrykowi na to nie pozwolił - tylko po ścianach i suficie. Jakiś kawałek styropianu warto wstawić, żeby łatwo wydłubać go (a jak nie, to otynkujesz).
Jakbym jednak nie robił parterówki, to zrobiłbym podrozdzielnicę na każdym piętrze i tylko jednym grubszym kablem połączył ją z główną rozdzielnicą. A kabel nawet 5x10 to byle wiertłem przewiercisz. A kable do alarmu i sieci komputerowej to bezpieczniej prowadzić z dala od kabli elektrycznych.

jacentyy
16-09-2020, 10:14
^^
Tu sie akurat zgadzam z Kaizenem żadna elektryka po podłodze , pożniej podczas układania styropianu to dramat

damianplastek87
16-09-2020, 11:59
Czyli lepszym rozwiązaniem jest kable dawać nisko na ścianie zaraz nad styropianem i aby zakryła je wylewka?

Andrzej733
16-09-2020, 17:12
To kładziesz sam elektryke i zadajesz pytania jak to zrobić? :)

Jeżeli jesteś pewien gdzie bedą wszystkie piony, rekuperacje na 100 procent to zostawiasz przepusty.
Na kable to jak Kazein napisał, najlepiej od głównej rozdzielni puścić przewód do rozdzielni na pietrze ( o ile bezpiecznik na to pozwoli, a raczej nie pozwoli). . Nad rozdzielnią zostaw na wszelki wypadek przepust albo w połowie na ściane jak zechcesz wkuwć, albo przy ścianie. To nie są czasy że puścisz 3 przewody i p[o sprawie (chyba że puścisz) na górę będzie wchodziło z 15 - 20 przewodów więc nie tak mało.. Jak wiesz gdzie będą złacza internetowe to także pozostaw przepusty. Kabli nie rozkładaj w poziomie posadzki na ścianie, kable powinny iść od góry na dół i ewentualnie na poziomie gniazdek nad podłoga nigdy niżej..
Rozprowadza się różnie, w zależności od budynku. W każdym bądź razie im prostsze rozwiązania tym lepiej.
Nie zapomnij zrobić szkicu gdzie biegna przewody i do czego

damianplastek87
16-09-2020, 21:28
To kładziesz sam elektryke i zadajesz pytania jak to zrobić? :)


Nie robię tego zawodowo więc pytam o rzeczy które dla zawodowców na pewno wydają się błache. Ale dzięki za rady już o pewne sprawy jestem mądrzejszy

BobiBudo
23-09-2020, 22:09
Trochę offtop


zrobiłbym podrozdzielnicę na każdym piętrze i tylko jednym grubszym kablem połączył ją z główną rozdzielnicą.

Kolego a jakie są plusy tego rozwiązania? Intuicyjnie coś takiego chodzi mi po głowie, ale kilku elektryków odradziło czy raczej powiedziało, że nie sensu...

Apacer
30-09-2020, 03:29
^^
Tu sie akurat zgadzam z Kaizenem żadna elektryka po podłodze , pożniej podczas układania styropianu to dramat

To chyba nie słyszałeś o nożach elektrycznych/ otwornicach do styropianu, oraz korytkach kablowych :]