PDA

Zobacz pełną wersję : czy warto kupić taki dom ?



bet
26-05-2005, 15:35
mam okazję kupić stary dom, z lat przedwojennych budowany przez Niemców... dobrze utrzymany, rozbudowany, 180 m2, działka 11 arów....duzo drzewek owocowych, dom usytuowany w spokojnej, cichej części miasta.
w domu są nowe okna, gaz i elektryka robiona na nowo.... łazienka i toalety tez...
wysokość pomieszczeń ok.3m.
wszystko jest dobrze utrzymane, mozna wejść z meblami i zamieszkać....
aha jest jeszcze duzy garaz:)

i tak.... chcą za to 240.000 ... czy to za duzo?

czy za tą sumę wybudowalibyśmy sobie mały 100 m2 domek do stanu pod klucz łącznie z kupnem działki i wszystkimi opłatami?


bijemy się z myślami....bo tyle dostaniemy kredytu... dom nam się podoba, działka jest super... czy jest to wygórowana cena za ten dom, jakby nie patrzył stary....
a z drugiej strony czy za 240.000 jesteśmy w stanie zbudować nowy i zamieszkać w nim....

proszę pomózcie, bo nie znamy się na realiach budowy i cenach... co jest realne w naszej sytuacji?

pozdrawiam

thalex
26-05-2005, 15:49
Ważne ile dom potrzebuje energii na ogrzewanie, chodzi mi o to czy przypadkiem nie trzeba go docieplać w niedługiej przyszłości?
W jakim stanie jest dach, czy nie trzeba go wymieniać? dach jest z jednym z droższych elementów domu.
Przy takiej decyzji pośpiech jest złym doradcą, lepiej stracić taką okazję niż stracić 240 tyś kupując coś do czego trzeba ciągle dokładać.

Postaraj się wkleić zdjęcia domu jeżeli nie wiesz jak to zrobić to podeślij dwa lub trzy zdjęcia na mój mail i ja je wkleję :wink:

W internetowych projektach domów są również podane kosztorysy, według nich można się zorientować co do kosztów budowy domu.
Za 240 tyś możnaby śmiało wybudować dom jakieś 100 do 120 mkw przy pewnym wkładzie pracy własnej.

mdzalewscy
26-05-2005, 16:01
i tak.... chcą za to 240.000 ... czy to za duzo?
nie wiem jak w opolskim w Wa-wie to prawdziwa okazja
w mieścinie, w której mieszkam to cena gigantycza o 100% zawyżona

aha pamiętaj iż kupując dom, "dostajesz działkę", budując dom musisz z reguły oddzielnie kupić działkę.

Ja mając tyle do wydania nigdy bym nie kupował "gotowca", chyba iż inne względy były by bardzo istotne (np. lokalizacja)

bet
26-05-2005, 19:33
dom był niedawno ocieplany.... dach jest w dobrym stanie.. lokalizacja jest super... bo u nas trudno znalezć fajną i duzą działkę w mieście... jezeli juz to ze 2 km od miasta...
poza tym nie mamy pojęcia o budowaniu itd. więc własny wkład odpada... no i chcielibyśmy juz wynieść się z malutkiej kawalerki....bo się tu dusimy...
tylko cały czas się zastanawiam czy 240.000 to za duzo za ten dom ????

M@riusz_Radom
26-05-2005, 19:43
Czy będę niedyskretny prosząc o fotki ?

bet
26-05-2005, 20:45
... jeszcze nie mam ....ale jak zrobię to wstawię...
jutro mamy rozmowę z gościem który to sprzedaje...chcemy się targować...ale... są inni chętni i boję się ze mogą nas przebić :roll:

Zochna
26-05-2005, 21:15
dom 180 m w ktorym mozna od razu zamieszkac, w dobrym stanie, dzialka 11 arow w miescie - do tego ladna, wysokie wnetrza..ech.. w moich okolicach za te pieniadze mozna kupic 60 metrowe mieszkanie w bloku..
Zdecydowanie warto sie przyjzec tej ofercie.
pozdrawiam.

Luc Skywalker
26-05-2005, 21:26
Bet
Odpowiedz zawiera sie w pytaniu.
Piszesz o tym domu i dzialce w taki sposob,ze mowie,ze warto kupic.
Co do stanu faktycznego,to wez jakiegos budowlanca z duza praktyka i on Ci powie,co ze stanem technicznym.Czasami lokalizacja,a wiec dzialka warta jest kazdych pieniedzy.A z drugiej strony, to im dluzej zyje to tym wiecej okazji widze.

Honorata
27-05-2005, 13:26
Cena do oferty wydaje się byc bardzo, bardzo atrakcyjna, dom z działką, wchodzisz na gotowe, bez planow, projektow, uzgodnien, kupwoania materialow, brudnej roboty, marnowania czasu itd.

Radzilabym jednak przed zakupem obejrzec dom z rzeczoznawca, co to fachowo zaopiniuje fundamenty i ich izolacje, sciany -ich ocieplenie, dach-wytrzymalosc konstrukcji i ocieplenie, cobys sie nie obudzil z ręką...now iesz gdzie. :lol:

Geno
27-05-2005, 14:08
Cena do oferty wydaje się byc bardzo, bardzo atrakcyjna, dom z działką, wchodzisz na gotowe, bez planow, projektow, uzgodnien, kupwoania materialow, brudnej roboty, marnowania czasu itd.

Radzilabym jednak przed zakupem obejrzec dom z rzeczoznawca, co to fachowo zaopiniuje fundamenty i ich izolacje, sciany -ich ocieplenie, dach-wytrzymalosc konstrukcji i ocieplenie, cobys sie nie obudzil z ręką...now iesz gdzie. :lol:

Warto by się zastanowić nad kosztami utrzymania ...180 m2 i 3 metrowe pomieszczenia to jest nie licha kubatura - dome stary to zapewne bedzie kiedyś wymagał termomodernizacji a co za tym idzie koszt....ja bym głęboko przeanalizował...tym bardziej,że często ludzie kupuje/budują domy na wyrost - 180 m2 to naprawdę dużo - trzeba by się zastanowić czy aż takie są potrzeby.

Zbigniew Rudnicki
27-05-2005, 21:35
W takim starym domu ważny jest przede wszystkim stan poziomej izolacji przeciwwilgociowej, bowiem trudno ją poprawić.Z czego wykonano fundamenty ?
Jakie są mury ? - pewnie pełna cegła.
Czy są oznaki zawilgocenia ?
Na czym spoczywa podłoga parteru i jak jest izolowana termicznie od spodu ?

sta28
27-05-2005, 22:07
Warto wyłożyć parę złotych na bezstronnego i kompetentnego człeka (albo mieć zaprzyjaźnionego :), który przejrzy dom od fundamentów po dach...

Padre
27-05-2005, 22:07
A ja bym radzil najpierw sprawdzic czy przypadkiem ten dom i okolica nie znalazl sie pod woda latem 97 roku, jak byla taka wielka powodz.
Wiem cos o tym, bo na wlasne oczy widzialem, co tam sie dzialo, a na dodatek moja siostra kupila taki dom po powodzi i do konca ubieglego roku (kiedy go sprzedali) mieli problemy z wilgocia, grzybem... A tez mial byc w dobrym stanie, stary poniemiecki dom, duza dzialka z sadem.. A nie kosztowal on az 240 tys.
W jakiej miejscowosci chcesz kupic?

deha
28-05-2005, 08:58
Właśnie ta wilgoć ... :cry:
Wczoraj usłyszałem, że sąsiad z mojej byłej klatki, który wprowadził się prawie rok temu, do kupionego domu ma poważne kłopoty zdrowotne ( zresztą cała jego rodzina też) z powodu wilgoci.
Dlatego właśnie należałoby sprawdzić dom bardzo dokładnie ( nawet zlecić to niezależnej firmie ), tym bardzie że u nas na Podlasiu nie było powodzi. Boję się myśleć co by było w domu popowodziowym, ale świeżo remontowanym.
Chyba szbciej bym się odważył kupić dom do remontu..... . Chyba.

pyrka
28-05-2005, 13:32
Stary dom trzeba kupować przed remontem a nie po. Wtedy widać co się z nim działo i co jest do zrobienia. Ktoś kto nie zamierza w danym domu mieszkać robi remont najmniejszym kosztem i bardziej przypomina on pudrowanie niż renowację. Wiadomo, że ludzie kupują oczami. Jak zakryje się cały syf, można wtedy uzyskać wyższą cenę. A po dwóch latach kupiec będzie miał klopot i pełne ręce roboty. Tu wilgoć, tam grzyb a w innym miejscu pękające ściany, brak wentylacji, zatkany komin itd.

bet
28-05-2005, 18:35
całe szczęście nie jest to dom popowodziowy... powódź poszła w inną stronę... co do fundamentów to nie wiem... trzeba będzie sprawdzić...dom był ocieplany.
podłogi na dole są drewniane...tak jak w starych domach. jak chodziliśmy po nich to nic nie skrzypiało :lol: nie widać było nigdzie w pomieszczeniach wilgoci czy jakichś podejrzabych plam...
wchodząc do piwnicy czuć chyba troszkę wilgoć... nie wiem jak to powinno być w piwnicach takich domów??? ... bo jest tam jakaś studzienka hmmm :roll: chyba z pompą... bo Niemcy tak budowali ze jakby wody gruntowe miały podchodzić to mogli je wypompowywać...

jeszcze raz trzeba będzie się tam wybrać i pooglądać...

bet
29-05-2005, 14:00
z tego co pisaliście to muszę jeszcze sprawdzić fundamenty... i komin... :wink:

a jeśli zdecyduję się nabyć ten dom... to jakich "papierków " powinnam wymagać ?
wiem ze muszę sprawdzić księgę wieczystą ( które działy są najwazniejsze ???) i kto jest zameldowany w tym domku...
co jeszcze sprawdzić odnośnie domu i działki?
dom był rozbudowywany więc chyba jakieś pozwolenie czy odbiór budowlany???
co jeszcze mogę wymagać... odbiory instalacji ???
rachunki opłacone na bieząco to wiadomo - gaz, prąd, woda i co jeszcze ?

proszę podpowiedzcie ... jestem zielona w tym temacie.... a nie chcę czegoś przeoczyć :roll:

K74
29-05-2005, 22:13
Widać z Twoich postów, że jesteś bardzo napalona na ten dom.
Moja odpowiedź na pytanie zawartw w tytule: NIE WARTO!!!!
Mieszkałam w dwóch starych domach:
1) poniemiecki, z rodzicami - wiecznie zimno i wilgoć (po remoncie nie było widać, ale po kilku miesiącach wychodziła)
1) polski z lat 60., z mężem i dziećmi - kupiliśmy dom po remoncie, tylko wziąć walizki i się wprowadzić - po czterech miesiącach sufit zawalił nam się na głowę (dobrze, że nikogo nie zabiło).
Szukamy działki. Będziemy się budować!!!!!!

Sławek_Kraków
30-05-2005, 06:16
Mieszkam w starym domu z rodzicami i nigdy bym takiego nie kupił pomimoa okazji. Za te pieniądze można spokojnie wybudować. Ja zaczynam już nie długo.

Cypek
30-05-2005, 06:26
na tej grupie raczej wiekszość Ci powie buduj, bo to taka grupa wariatów - budowlańców, do której i siebie zaliczam. Pomojając fakt, ze budowa to wspaniałe przezycie i przygoda, wspaniale scalajaca rodzine to wiesz co i z czego sobie zbudowałaś. Moja rada, nie kupuj starocia. Ze staroci tylko meble i to też z uwagą. Taki dom to skarbonka.