PDA

Zobacz pełną wersję : Obniżenie posadzki wraz z fundamentem w starym domu



Jasamm8
17-09-2020, 08:40
Dzień doby wszystkim.
Jestem w trakcie remontu starego drewnianego domu z bali. Jak w temacie chciałbym obniżyć fundament od środka aby zwiększyć wysokość pomieszczenia. Dom z zewnątrz był pokryty płytami pilśniowymi. Po zerwaniu okazało się ze bele pod spodem są w bardzo dobrym stanie co za tym idzie ocieplenie domu pozostaje mi tylko od środka. W środku fundament wchodzi około 10-15 cm do wewnątrz budynku co przeszkadza mi w postawieniu stelaży pod ocieplenie i płyty KG. I tu pojawia się moje pytanie czy można podciąć fundament tak jak na załączonym obrazku aby obniżyć poziom posadzki w domu.448209

CityMatic
17-09-2020, 09:33
Wydaje się , że takie działanie nie będzie problemem musisz tylko postarać się o dobre wykonanie izolacji poziomej zarówno posadzki jak i podciętego fundamentu od wewnątrz.

Kaizen
17-09-2020, 10:07
Nie idź tą drogą. Ocieplaj od zewnątrz włącznie z fundamentem.
Jak zrobisz tak, jak na rysunku to masz duży mostek z wylewki grzewczej przez fundament. W tym miejscu masz sporą szansę na kondensację i wilgoć na styku ściany, podłogi i fundamentu. Do tego trudno tu będzie zrobić trwale szczelną hydroizolację.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-09-2020, 10:32
" ocieplenie domu pozostaje mi tylko od środka "
tak, jak pisze Kaizen - ocieplenie powinno być od zewnątrz !
jeżeli nie ma szans na powiązanie izolacji termicznej pionowej ( ściany ) z izolacją termiczną ( poziomą ) podłogi na gruncie, można izolować od zewnątrz fundament minimum do głębokości przemarzania gruntu. Jeśli budynek jest w konstrukcji szkieletowej, są dedykowane dla takiej konstrukcji zewnętrzne płyty izolacyjne, które można pokryć tynkiem.

Tomek W
06-10-2020, 09:40
Możesz to wkonać od środka jeżeli chcesz pozostawić Bal jako izolację ale... musisz wentylowac przestrzeń między balem a izolacja i zapewnić otwory wlotowe i wylotowe. Od środka z kolei dac bardzo dobrą paroizolacje najlepiej z Sd ok 1500m ( np. z foli aluminiowej). Poniżej masz rysunek pokazujacy taką izolację .
448864

Jeżeli nie zależy ci na elewacji z bala to rób izolację od zewnątrz. Zawsze jest to lepsze rowiązanie i bardziej bezpieczne. Izolacja jak poniżej
448865