PDA

Zobacz pełną wersję : Stary dom z lat 60 bez dokumentacji



Radekdzi
17-09-2020, 19:27
Dzień dobry kupiłem stary dom z lat 60 bez dokumentów i prawdopodobnie w archiwum państwowym też nic nie ma co mogę z tym zrobić bo były właściciel nie posiadał żadnych dokumentów (projektu , pozwolenia na budowę, odbioru itp itd) z tego co wyczytałem w internecie to właściciele takich domów mieli obowiązek trzymania takich dokumentów do 5 lat gdzie mógłbym jeszcze szukać i co jeśli nic się nie znajdzie ? Dodam że jedyne co posiadam z dokumentów to mapa ewidencji gruntow,wypis z rejestru gruntów i dodam że działka ma założoną księgę wieczysta z informacją że są to tereny mieszkalne B

henrykow
17-09-2020, 19:40
Do czego potrzebna jest Ci ta dokumentacja?

Radekdzi
17-09-2020, 19:52
Dokumentacja jest mi potrzebna do dwóch rzeczy:
1. Czy jeśli ktoś naśle na mnie inspekcję budowlana czy grozi mi coś z tego tytułu
2. W niedalekiej przyszłości chciałbym zmienić cały dach a prawdopodobnie takie papiery są mi potrzebne.

Elfir
17-09-2020, 19:55
czy w KW jest zapis nieruchomość zabudowana?

Radekdzi
17-09-2020, 20:09
Okładka :
Typ ksiegi nieruchomość gruntowa
Dział 1-0:
Podrubryka 1.4.1 działka ewidencyjna

Sposób krzystania B-tereny mieszkne

Elfir
17-09-2020, 20:17
na mapie z ewidencji gruntów jest naniesiony?

Zeby nie wyszło, ze to samowola.

henrykow
17-09-2020, 20:20
Dokumentacja jest mi potrzebna do dwóch rzeczy:
1. Czy jeśli ktoś naśle na mnie inspekcję budowlana czy grozi mi coś z tego tytułu
2. W niedalekiej przyszłości chciałbym zmienić cały dach a prawdopodobnie takie papiery są mi potrzebne.

Ad1. Po tylu latach? przecież jeżeli w KW jest że teren zabudowany i masz jak piszesz mapkę i jest na niej naniesiony dom to nie ma czym sie martwić, po drugie gdyby była to samowola to i podatków do gminy by właściciel nie uiszczał a zapewne podatki płacił. Możesz sprawdzić na geoportalu.
Ad2. Akurat do tego "stare papiery" nie są Ci potrzebne. jeżeli chcesz zmienić cały dach to musisz zrobić projekt dachu i uzyskać zgodę (PnB albo zgłoszenie)na nowy dach aby odpowiadał MPZP.

Radekdzi
17-09-2020, 20:30
Na mapie ewidencji jest wszystko naniesione

Radekdzi
17-09-2020, 20:36
Pisze B- tereny mieszkalne a nic o zabudowie nie widziałem. Meldować się w domu można więc na pewno uiszczał podatki tylko dla świętego spokoju próbuje odnaleźć jakies dokumenty ale były właściciel jak ostatnio do niego dzwoniłem to sam probowal odnowić dokumentację ale nigdzie nic nie mieli nawet w archiwum.

henrykow
17-09-2020, 20:45
Czyli jest wszystko ok.

Radekdzi
17-09-2020, 20:50
Dobrze jesli czysto hipotecznie sąsiad wezwie inspekcję budowlana a ja nie mam żadnych papierów (pozwolenia,zakończenia budowy,projektow, odbiorów itp) to mogą próbować wmówić mi że jest to samowola budowlana.

Elfir
17-09-2020, 23:03
nie mogą. Winę trzeba udowodnić. A dom jest w ewidencji.
Przecież dokumenty mógł ukraść złodziej, mogły się spalić, rozlecieć ze starości.

Niby trzeba mieć projekt, ale jak będzie kontrola, to po prostu zrobisz projekt inwentaryzacyjny.


Od 19 wrzesnia bedą ci prawdopodobnie mogli naskoczyć.

Bertha
18-09-2020, 00:49
Budynek jest ujawniony w EGiB (geodezja) i w KW (sąd) czego dowodem jest przeprowadzona transakcja kupna/sprzedaży. Nikt ci łba nie urwie za brak innej dokumentacji. W razie potrzeby zlecasz wykonanie inwentaryzacji budowlanej , która będzie ważnym elementem projektu przyszłej przebudowy.

henrykow
18-09-2020, 06:34
Dobrze jesli czysto hipotecznie sąsiad wezwie inspekcję budowlana a ja nie mam żadnych papierów (pozwolenia,zakończenia budowy,projektow, odbiorów itp) to mogą próbować wmówić mi że jest to samowola budowlana.

Widzę że jesteś przewrażliwiony ;) Ty kupiłeś i nigdzie i nigdy nie było wymagane przy kupnie nieruchomości aby sprzedający udostępnił projekt czy odbiór domu. Jeżeli będziesz dokonywał jakiś znacznych zmian związanych z budynkiem a sąsiad uzna że są niezgodne z prawe to może Cie podkablować, może ale nie musi. Pamiętaj, jest stara prawda że z sąsiadami trzeba żyć lepiej aniżeli z rodziną

Radekdzi
18-09-2020, 08:18
Dziękuję wszystkim za pomoc może rzeczywiście jestem trochę przewrażliwiony

Radekdzi
18-09-2020, 08:28
W sumie mam ostatnie pytanie bo piszecie że w kw jest wpisana nieruchomość a tam żadnej wzmianki nie widzę typu "nieruchomość zabudowana" lub jakis metraż wpisany budynek tylko B- tereny mieszkalne i numer to czy jest to jednoznaczne z jakąś nieruchomością ? Prawo jest takie zakręcone że idzie zwariować :) dziękuję jeszcze raz wszystkim za wyjaśnienie i zaangażowanie.

Bertha
18-09-2020, 16:19
B - tereny zabudowy mieszkaniowej. Termin zapożyczony z Ewidencji Gruntów i Budynków. Wpis jest jednoznaczny. Dla budynków przemysłowych byłoby Ba, dla zabudowań rolniczych Br. Nie szukaj igły w stogu siana.

Elfir
18-09-2020, 16:20
moze nikt nie zrobił aktualizacji wpisu do KW?

Radekdzi
18-09-2020, 19:20
B - tereny zabudowy mieszkaniowej. Termin zapożyczony z Ewidencji Gruntów i Budynków. Wpis jest jednoznaczny. Dla budynków przemysłowych byłoby Ba, dla zabudowań rolniczych Br. Nie szukaj igły w stogu siana.

Na innym forum napisali mi że jest to księga wieczysta bez wpisanego budynku :/ dokładnie napiszę jak mam w ksiedze:
B-tereny mieszkalne
wnioski i podstawy wpisow w księdze wieczystej:
Wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem mapy ewidencji

Niestety nigdzie nie ma uwzględnione że teren jest zabudowany a przynajmniej ja tego nie widzę ale fakt na mapce jest to uwzględnione tylko że na drugim forum tłumaczyli że mapa to stan faktyczny a prawny może być zupełnie inny niestety...

Elfir
18-09-2020, 19:33
doczytałam
"Zatem budynki, które znajdują się na działce będącej własnością i w których nie wyodrębniono lokali, stanowią część składową nieruchomości gruntowej i nie podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej."

Radekdzi
18-09-2020, 19:50
doczytałam
"Zatem budynki, które znajdują się na działce będącej własnością i w których nie wyodrębniono lokali, stanowią część składową nieruchomości gruntowej i nie podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej."

Nie podlega ujawnieniu w księdze wieczystej czyli nie mam jak udowodnić i inspekcja może się doczepić jak ktoś prześle donos...

Elfir
19-09-2020, 12:47
widocznie ewidencja wystarcza.
Od dziś masz nowe prawo budowlane. Jak gmina nie wychwyci samowoli to legalizuje się z automatu (bo widocznie nikomu nie przeszkadzała)

cuuube
20-09-2020, 09:23
Radek napisałem wiadomość

Slawko123
20-09-2020, 10:03
doczytałam
"Zatem budynki, które znajdują się na działce będącej własnością i w których nie wyodrębniono lokali, stanowią część składową nieruchomości gruntowej i nie podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej."

Zgadza się i nawet jakby ktoś chciał ujawnić w KW taki budynek bez wyodrębnionej własności to sąd wieczystoksięgowy odmówi takiego wpisu.

Radekdzi
20-09-2020, 17:55
Dziękuję wam za porady chyba i tak odwiedzę jakiegoś architekta czy kogoś i nakreślę sytuacje żeby spać spokojnie :) na pewno w pewnym sensie jestem trochę spokojniejszy ale tak jak wszedłem na inne forum nakreśliłem sytuację to pisali mi że mapka.ewidencji gruntu to jest stan faktyczny i nie prawny a dom jest prawdopodobnie stara samowola budowlana:/ z jednej strony dobrze że 19 września weszła nowelizacja prawa budowlanego i trochę się z tym lepiej czuje ale nadal mam wątpliwości.

Tjay78
30-11-2020, 22:45
Witajcie! Mam identyczna sytuacje. Czy coś się zmieniło? Co
Radzicie?

Tjay78
30-11-2020, 22:48
Witaj, bardzo cię proszę o pomoc.
Odpisałeś coś jednemu z użytkowników w tym temacie
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?366242-Stary-dom-z-lat-60-bez-dokumentacji
Mam
Dosłownie identyczna sytuacje jak on.. budynek z drobnymi zmianami jest na szkicach granicznych z roku 1967, widać na oko ze jest stary, boje się jakiegoś donosu czy po prostu kontroli jak zacznę remontować, co robić?