PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc przy planowaniu busowy



adiaxim
18-09-2020, 11:04
Witam, posiadam działkę 1700metrów. Wybrałem z żoną projekt APS 312, jeszcze nie kupiony. Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tym projektem? Problemem jest to, że nie ma na działce kanalizacji, więc w grę wchodzi jedynie oczyszczalnia przydomowa i na pewno biologiczna. Czy przy ustalaniu z firmą budowlaną muszę jakoś im zaznaczyć, że kanaliza będzie właśnie taka? Czy firmy budowlane mają doświadczenie w takim czymś czy z reguły zawsze muszę brać firmę zewnętrzną?
Z góry dzięki za jakieś rady dla świeżaka :)

CityMatic
18-09-2020, 11:19
Jeśli firma budowlana będzie robić to musi wiedzieć gdzie zostawić przepusty dla hydraulika - chyba, że ten wywierci później w fundamencie. Ogólnie fachowcem który powinien o tym wiedzieć ma być kierownik budowy i właśnie hydraulik.

CityMatic
18-09-2020, 11:21
Wybrałem z żoną projekt APS 312, jeszcze nie kupiony. Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tym projektem?

Odnośnie projektu to na forum pojawiła się ta nazwa ;)
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360527-projekt-APS312-pracownia-ARCHI-PROJEKT

ps. ale dom sprawdziłem - napiszę "zacny" duży, na dużą rodzinę:rolleyes:
Sprawdzone czy zmieści się na działkę?

adiaxim
18-09-2020, 12:31
Odnośnie projektu to na forum pojawiła się ta nazwa ;)
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360527-projekt-APS312-pracownia-ARCHI-PROJEKT

ps. ale dom sprawdziłem - napiszę "zacny" duży, na dużą rodzinę:rolleyes:
Sprawdzone czy zmieści się na działkę?

Tak, widziałem przed napisaniem posta ten temat, informacje są tam istotne ale mi i żonie nie przeszkadzają :)

Wejdzie na działkę ;)

adiaxim
18-09-2020, 12:33
Jeśli firma budowlana będzie robić to musi wiedzieć gdzie zostawić przepusty dla hydraulika - chyba, że ten wywierci później w fundamencie. Ogólnie fachowcem który powinien o tym wiedzieć ma być kierownik budowy i właśnie hydraulik.

Dzięki za informację :) Czyli firma budowlana robi np. całość hydrauliki i pozostawia tylko dla firmy zewnętrznej te przepusty dobrze rozumiem? Do tych przepustów instalowana jest potem ta przydomowa oczyszczalnia?

CityMatic
18-09-2020, 12:39
Dzięki za informację :) Czyli firma budowlana robi np. całość hydrauliki i pozostawia tylko dla firmy zewnętrznej te przepusty dobrze rozumiem? Do tych przepustów instalowana jest potem ta przydomowa oczyszczalnia?
Jeśli firma budowlana robi to na podstawie projektu w którym jest naniesiony projekt POŚ. Hydraulik wie wtedy jak ustawić spadki instalacji i w którym kierunku.
Przepust to taki (skrót myślowy) to otwór w fundamencie na rurę odpływową kanalizacji, przewody elektryczne, wodne, itp.
Przez taki przepust z reguły dla instalatorów POŚ wystaje rura pomarańczowa Q160 zbiorcza kanalizacji z instalacji kanalizacyjnej wewnątrz domu.

ps. super macie działkę , moja choć większa nie zmieści takiego domu.

hemidall
21-09-2020, 11:27
Co do przydomowych oczyszczalni, polecam sprawdzić sobie obowiązujące regulacje w danym obszarze.
U mnie np. okazało się że wytyczono do połowy działki obszar aglomeracji i nie mogłem tam umieścić ani oczyszczalnię, ani drenaż.
Więc na etapie pozwolenia babka w starostwie zablokowała całkowicie temat, tak na wszelki wypadek.
Musiałem przejrzeć i prawo wodne i rozporządzenie dyrektora rejonu Górnej Wisły. Dopiero jak wytłumaczyłem babce na papierze co siedzi w tych dokumentach i jak to spełniam, dała mi spokój.
Ale musiałem przesunąć oczyszczalnię i drenaż, więc w konsekwencji robić od nowa plan zagospodarowania, papiery do odrolnienia itd.
Dobrze że nie trzeba było przerabiać projektu kanalizacji w domu.

Podsumowując, warto zadzwonić do gminy i spytać czy jest obszar aglomeracji i jakie są wymogi w stosunku do oczyszczalni. Bo tutaj w uproszczeniu od wielkości gminy zależy jakim wymaganiom ma oczyszczalnia podlegać. Chodzi dokładniej o jakość wody po oczyszczeniu - parametry te podawane są w dokumentacji danego modelu oczyszczalni.

adiaxim
26-09-2020, 12:52
Dzięki za rady, w poniedziałek zadzwonię się dowiedzieć, od razu chciałem zapytać o kwestie dofinansowania, bo to też mi podpowiedziała jedna osoba.
Mam pytanie jeszcze co do kotłowni w projekcie, czy w związku z tym, że myślę o pompie to rozumiem, że te pomieszczenie będę mógł zagospodarować w innym celu?

hemidall
28-09-2020, 22:22
Nie ma wymogu który mówi że w domu musi być kotłownia.
Jak wybierzesz kocioł gazowy i wpakujesz go do łazienki, to też kotłowni nie potrzebujesz.
Natomiast jeśli zrobisz takie techniczne pomieszczenie, w którym umieścisz kocioł, nie ważne czy gazowy, węglowy czy jakikolwiek inny, no to będzie to już kotłownia.
W przypadku pompy ciepła obstawiam że powinno to się bardziej nazywać "pomieszczenie techniczne".
Ale nie ma się co tym specjalnie przejmować, bo jeśli nie masz tam kotła z otwartą komora spalania, to nawet jeśli będzie to się zwało kotłownią, nie wpłynie to na dodatkowe obostrzenia, typu wentylacja.