PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc w rozszyfrowaniu projektowanej charakterystyki energetycznej budynku



norbitek
21-09-2020, 19:02
Zakupiłem projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym o powierzchni ogrzewanej 114.5m2. Kubatura 288m3
Projekt spełnia WT2021. Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym + WM

Według załączonego OZC "zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie wynosi 9009 kWh/rok. W innym miejscu to się nazywa: "Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przez system grzewczy i wentylacyjny".
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewania EAH: 78.7 kWh/(m2/*rok)

Sumaryczna strata ciepła budynku: 5022W
Strata ciepła przez przenikanie: 4419W
Sumaryczna strata ciepła na wentylację: 603W
Współczynnik powierzchniowy zapotrzebowania ciepła: 43.9 W/m2

Póżniej mamy informację o charakterystyce energetycznej budynku:
EU=38,82
EK = 51.75
EP=65.70

I na koniec jeszcze rozbicie EU:

EUCO+W=23.34
EUCWU=15.48

Chciałbym się z tego dowiedzieć ile wyniesie roczny koszt ogrzewania i wentylacji. Bez wskaźnika EP i bez kosztów CWU.
Czy da się jakoś to policzyć?

Kaizen
21-09-2020, 19:15
Chciałbym się z tego dowiedzieć ile wyniesie roczny koszt ogrzewania i wentylacji. Bez wskaźnika EP i bez kosztów CWU.
Czy da się jakoś to policzyć?

Klik w "EP" w sygnaturce.

asolt
21-09-2020, 19:53
Zakupiłem projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym o powierzchni ogrzewanej 114.5m2. Kubatura 288m3
Projekt spełnia WT2021. Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym + WM

Według załączonego OZC "zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie wynosi 9009 kWh/rok. W innym miejscu to się nazywa: "Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przez system grzewczy i wentylacyjny".
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewania EAH: 78.7 kWh/(m2/*rok)

Sumaryczna strata ciepła budynku: 5022W
Strata ciepła przez przenikanie: 4419W
Sumaryczna strata ciepła na wentylację: 603W
Współczynnik powierzchniowy zapotrzebowania ciepła: 43.9 W/m2

Póżniej mamy informację o charakterystyce energetycznej budynku:
EU=38,82
EK = 51.75
EP=65.70

I na koniec jeszcze rozbicie EU:

EUCO+W=23.34
EUCWU=15.48

Chciałbym się z tego dowiedzieć ile wyniesie roczny koszt ogrzewania i wentylacji. Bez wskaźnika EP i bez kosztów CWU.
Czy da się jakoś to policzyć?

Nie ma sensu tego liczyc. Raz mamy EAH= 78,7 kWh/m2*a, nastepnie mamy Eu=38,82 kWh/m2*a
To jest to samo a jednak obydwie wartosci sie róznią prawie dwukrotnie.
Bardzo dobrze ze zapytałes, są niektórzy którzy kontestują moje twierdzenie o oszustwach architektów. tu jest tego ewidentny przykład.
Przykład nieudolnego dopasowania budynku do WT2021.
Skoro Eu=78,7 kWh/m2*a nie zawiera energi na cwu i sprawnosci urzadzen grzewczych + energii na urzadzenia pomocnicze to jakim cudem ten budynek spełnia WT2021 które wynosi tylko 70 kWh/m2*a, dla przyppmnienia wsp. nakładu dla gazu to 1,1.
To pytanie kieruje do kol. vvvv, znanego obroncy czci i honoru architektów.
Wracajac do meritum, szkoda czasu na liczenie tego co jest calkowicie niewiarygodne.

norbitek
21-09-2020, 20:23
Trochę za głupi jestem na te wyliczenia bo mi nijak to nie wychodzi.
No ale u mnie w projekcie jest jeszcze pompa ciepła do CWU.

Rozumiem że w Twoim przykładzie wyszedłeś od EP i wyliczyłeś EU. Bo w sumie tego jawnie nie napisałeś.
Inna sprawa że zawsze myślałem że EU to współczynnik odnoszący się do grzania i wentylacji a nie CWU.
Dopiero EK to EU + sprawność + CWU.
No a EP to dodany wsp. nakładu.

I żeby dowiedzieć się ile kWh/rok zużyje na rok. To biorę EU dodaję sprawność i mnożę przez powierzchnię do ogrzania
A tu widzę że EU to ma w sobie także EUCWU. A samo EUCO+W = 23.34

asolt
21-09-2020, 20:33
Trochę za głupi jestem na te wyliczenia bo mi nijak to nie wychodzi.
No ale u mnie w projekcie jest jeszcze pompa ciepła do CWU.

Rozumiem że w Twoim przykładzie wyszedłeś od EP i wyliczyłeś EU. Bo w sumie tego jawnie nie napisałeś.
Inna sprawa że zawsze myślałem że EU to współczynnik odnoszący się do grzania i wentylacji a nie CWU.
Dopiero EK to EU + sprawność + CWU.
No a EP to dodany wsp. nakładu.

I żeby dowiedzieć się ile kWh/rok zużyje na rok. To biorę EU dodaję sprawność i mnożę przez powierzchnię do ogrzania
A tu widzę że EU to ma w sobie także EUCWU. A samo EUCO+W = 23.34

NIc nie wyliczałem, jakim cudem Euco+w=23,34. skoro EAH=78,7 to to samo?
Skąd te 23,34?. Moze bys dał skan tej charakterystyki, nic sie nie zgadza.

norbitek
22-09-2020, 07:28
NIc nie wyliczałem, jakim cudem Euco+w=23,34. skoro EAH=78,7 to to samo?
Skąd te 23,34?. Moze bys dał skan tej charakterystyki, nic sie nie zgadza.

Wrzucam linki bo z osadzaniem obrazków mam problemy. Jakiś błąd wyskakuje :-)

https://zapodaj.net/317ef0c52c755.gif.html
https://zapodaj.net/c287528498a2d.gif.html
https://zapodaj.net/df17fb1a91f85.gif.html
https://zapodaj.net/27ffe3dd1927e.gif.html
https://zapodaj.net/a4e12e4fcf306.gif.html
https://zapodaj.net/15cf1061eb0e3.gif.html

asolt
22-09-2020, 07:53
Wrzucam linki bo z osadzaniem obrazków mam problemy. Jakiś błąd wyskakuje :-)
Jezeli chcesz poznac koszty ogrzewania to musisz sie odniesc do zapotrzebowania na ciepło=9009 kWh/a.
Dla ogrzewania gazowego mozemy przyjąc ok 9,5kWh/m3 gazu, czyli jest to koszt ok 950 m3 gazu. (dla ogrzewania)
Dla cwu to srednio przyjmujemy ok 1000 kWh/osoba*a, czyli np dla 4 osób moze to byc ok 420 m3 gazu.
Wracając do charakterystyki to :
1) zapotrzebowanie na ciepło prawdopodobnie zawyzone,
2) Przyjeto zapotrzebowanie na ciepło 9009 kWh i tyle samo zapotrzebowanie energii pierwotnej na ogrzewanie, to jest niemozliwe bo gdzie Ek czyli sprawnosc i gdzie wsp nakladu.
3) Wartosc Ep z kapelusza, brak jakiejkolwiek podstawy uzasadniajacej taką wartosc.

To nie zaden bład architekta, to zwykłe oszustwo, bez zadnych pozorów, po prostu architekt wpisał co chciał.
Rozumiem ze to projekt gotowy, wytwór biura projektów, pokazujacy ze ze ich projekty spełniają bardzo wysrubowane WT2021.
Tak w zasadzie to sie kwalifikuje do zgłoszenia do izby architektów oraz innych słuzb w tym UOKiK za wprowadzanie w bład przyszłych konsmentów

norbitek
22-09-2020, 08:24
Mi też się wydawało że bardziej realne jest te 9009 z OZC.
Tylko czy z tej wartości (jak rozumiem jest to EP) można jakoś wywnioskować (w przybliżeniu) ile wynosi faktyczne Euco+w a nie te zapisane w projekcie?

Bo to co teraz zapisali Euco+w=23,34 to mi nie pasowało patrząc na to jakie w projekcie jest ocieplenie:
25cm - dach
20cm - ściany
10cm - podłoga
Rodzaj materiału nie wymienony.
W sumie może to i zgododne ze wsp. z charakterystyki (O ile na podłodze była by płyta PIR, bo nie wiem jak uzyskać 0,20 przy 10cm styropianem)

No ale na moje oko to by było coś w okolicach 50-60 Euco+w.
Chciałem zejść do ok 40 stąd moje wątpliości.

asolt
22-09-2020, 08:56
Nic z tego nie wywnioskuje. Chcesz znac dokladnie to są konieczne obliczenia ozc uwzgledniajace lokalizacje, usytuowanie wzg stron swiata, rzeczywiste ocieplenie itd.

Kaizen
22-09-2020, 09:44
Mi też się wydawało że bardziej realne jest te 9009 z OZC.

Na pewno nie możesz mieć 9MWh na samo ogrzewanie - tyle to może mieć stary dom tej wielkości bez grama styropianu i na pewno nie spełniłby WT2017 a tym bardziej WT2021.

Te obliczenia w ogóle się nie dodają. Jak kartki z obliczeń dla różnych domów. Nie masz osobno PCHE i OZC - zupełnie się nie zgadzających?

OZC liczył niezależny audytor, czy projektant?

norbitek
22-09-2020, 10:28
Na pewno nie możesz mieć 9MWh na samo ogrzewanie - tyle to może mieć stary dom tej wielkości bez grama styropianu i na pewno nie spełniłby WT2017 a tym bardziej WT2021.

Te obliczenia w ogóle się nie dodają. Jak kartki z obliczeń dla różnych domów. Nie masz osobno PCHE i OZC - zupełnie się nie zgadzających?

OZC liczył niezależny audytor, czy projektant?

Projektant.
To OZC jest częścią projektu.
Zauważyłem że w samym projekcie w części "Obliczenia zużycia gazu do ogrzewania i przygotowania c.w.u." jest napisane:
Roczne zużycie energii Qh=32.43 GJ/rok Czyli ~9000kWh/rok
CWU to 7.71 GJ/rok - liczone 5 osób - nie wiem kto ustala ile osób ma być w projekcie.
Nie wiem czy to dużo czy mało jak na dom.

Ja w bloku zużywam ok 26GJ za 80m2. I temperatua w okolicach 22 st. przy ścianach to i 19st.
No ale to blok z 1999r. jednowarstwowy z YTONGA bez ocieplenia - mieszkanie narożne także przewiewy przez ścianę są.
Ale nie wiem ile powinienem się spodziewać po domu. 97m2 użytkowej -114 po podłogach.

asolt
22-09-2020, 10:56
Projektant.
To OZC jest częścią projektu.
Zauważyłem że w samym projekcie w części "Obliczenia zużycia gazu do ogrzewania i przygotowania c.w.u." jest napisane:
Roczne zużycie energii Qh=32.43 GJ/rok Czyli ~9000kWh/rok
CWU to 7.71 GJ/rok - liczone 5 osób - nie wiem kto ustala ile osób ma być w projekcie.
Nie wiem czy to dużo czy mało jak na dom.

Ja w bloku zużywam ok 26GJ za 80m2. I temperatua w okolicach 22 st. przy ścianach to i 19st.
No ale to blok z 1999r. jednowarstwowy z YTONGA bez ocieplenia - mieszkanie narożne także przewiewy przez ścianę są.
Ale nie wiem ile powinienem się spodziewać po domu. 97m2 użytkowej -114 po podłogach.

Projektant załozył ze bedziecie sie rzadko myli i przyjął bardzo oszczedne zuzycie cwu.
Nie wiem dlaczego tak bardzo sie chcesz dowiedziec z projektu jakie bedzieł miał koszty ogrzewania i przygotowania cwu.
Projekt czy dokladniej chrakterystyka nie jest od tego. Projekt w zakresie obliczen OZC i CHE jest tylko do uzyskania PNB. Majac niewiarygodne obliczenia chcesz znac dokladne koszty , tak sie nie da, to po prostu niemozliwe. Szkoda Twojego czasu i tak nic z tego nie bedzie

norbitek
22-09-2020, 11:23
Z racji tego że ten dom na start a może i na zawsze zamiast pieca gazowego będzie miał elektryczny nie chciałbym płacić kosmicznych rachunków no bo 9kw na rok na prądzie to bardzo za dużo.
Chciałbym aby to było w okolicach 4kW. Wtedy koszt elektryki byłby akceptowalny.
W projekcie mam jakieś ocieplenie:
25cm - dach
20cm - ściany
10cm - podłoga

No i kombinuję jakby tu zbliżyć się do wymagań dawnego NF40 nie zwiększając zbytnio grubości ociepleń a bardziej zwiększyć ich opór.

Kaizen
22-09-2020, 11:28
Projektant.
To OZC jest częścią projektu.

Mi wygląda że masz dwa obliczenia - OZC i sprzeczne PCHE. Na fotkach masz w różnym stylu "strona 1" a na innych "13" i "14".
Zleć osobne obliczenia, bo coś zgadywał.
Miałem podobną sytuację:
https://forum.muratordom.pl/entry.php?131587-Errare-humanum-est

Ile powinno wyjść - można zgadywać - ale na pewno znacznie mniej niż 9MWh na CO.

asolt
22-09-2020, 11:29
Z racji tego że ten dom na start a może i na zawsze zamiast pieca gazowego będzie miał elektryczny nie chciałbym płacić kosmicznych rachunków no bo 9kw na rok na prądzie to bardzo za dużo.
Chciałbym aby to było w okolicach 4kW. Wtedy koszt elektryki byłby akceptowalny.
W projekcie mam jakieś ocieplenie:
25cm - dach
20cm - ściany
10cm - podłoga

No i kombinuję jakby tu zbliżyć się do wymagań dawnego NF40 nie zwiększając zbytnio grubości ociepleń a bardziej zwiększyć ich opór.

Rozumiem po co to moze byc, ale nie rozumiem dlaczego sie chcesz opierac na niewiarygodnych danych z projektu

norbitek
22-09-2020, 11:40
Nie chcę, ale chciałem tylko potwierdzić że to jest niewiarygodne bo mi też się tu nic nie spinało.

Przerabiałem "Podręcznik dobrych praktyk dla NF40" i trochę się pobawiłem różnymi kalkulatorami na stronach i
uważam że 9kw na rok to na pewno ten dom nie pobiera a z drugiej strony Euco+w=23,34 to jakoś dziwnie mało jak na taką ilość ocieplenia.

asolt
22-09-2020, 11:50
Nie chcę, ale chciałem tylko potwierdzić że to jest niewiarygodne bo mi też się tu nic nie spinało.
.

Tak, to jest niewiarygodne, tylko ze nie niewiele Tobie to pomoze, dalej nie znasz odpowiedzi na swoje pytanie.

norbitek
22-09-2020, 12:00
Za to otrzymałem odpowiedź, że potrzeba mi wiarygodnego OZC.
Szczególnie że nurtuje mnie też pytanie nr dwa.
Ile będę płacił za utrzymanie przez zimę w domu temperatury 8 - 12st. No takiej aby dom nie zamarzł.
Bo jak byłem u jednego projektanta to mi powiedział że on ma taki mały domek tyle że już 20-sto letni i za utrzymanie temperatury takiej aby dom nie zamarzł płacił 2-3 tys i przestał w zimie ogrzewać. Nie jestem przekonany czy to dobry sposób na dom.

Czy takie OZC mi to powie?
Czy powie ile warto docieplać?
I ile takie OZC kosztuje?

asolt
22-09-2020, 12:26
ad1 tak
ad2 tak

W połaczeniu z audytem energetycznym