PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian położony na osb bez wiatroizolacji - jak się poratować?



blitzkrieg
23-09-2020, 15:34
Czy od zewnątrz jestem w stanie to jakoś uszczelnić? Chciałem natrysnąć piankę na OSB od wewnątrz jako dodatkową warstwę uszczelniającą, ale KB zawetował, bo styropian nie jest ryflowany, ani nie ma wiatroizolacji, jego zdaniem zgnije. No, mój błąd. OSB jest tylko na ścianie kolankowej na poddaszu (wiązary), 2x 10 metrów długości i 1 metr wysokości. Ściany szczytowe są już z betonu komórkowego.

Pomysły...
1) Uszczelnić styropian od zewnątrz powłoką gazoszczelną... Jak, da się? I wtedy piankować?
2) Olać temat pianki PUR na OSB od wewnątrz i od środka po prostu położyć wełnę
3) Nie docieplać od środka, względnie nawiercić otwory na osb i wstrzyknąć piankę pod styropian? Tam jest z 2cm przestrzeni - tylko strach, że pianka odbije styropian. Jeśli OSB nie będzie przykryte od środka a w domu pracuje rekuperator, to może nie skumule się w tym OSB nadmiar wilgoci?

448410

fighter1983
23-09-2020, 15:36
wymien osb na plyte fermacell i po sprawie

blitzkrieg
23-09-2020, 15:53
wymien osb na plyte fermacell i po sprawie

Mądry Polak po szkodzie, dlatego tyle mądrości w tym narodzie <3
Problem w tym, że o Fermacell pomyślałem dużo za późno - w okolicach niedawna. Gdy OSB było już nabite na ścianę kolankową i oklejone styropianem. Musiałbym to rwać, demontować.

fighter1983
23-09-2020, 16:18
Mądry Polak po szkodzie, dlatego tyle mądrości w tym narodzie <3
Problem w tym, że o Fermacell pomyślałem dużo za późno - w okolicach niedawna. Gdy OSB było już nabite na ścianę kolankową i oklejone styropianem. Musiałbym to rwać, demontować.
no to teraz nic innego jak olac temat i tyle :D
moze bedzie dobrze.
tak wogole to sie teraz coraz wiecej tego typu trafia... wszystko murowane - szczyty w osb.... i wogole znowu wyzwanie dla elewatorow - jak zdylatowac polaczenie w tym miejscu.
Ostatnio mielismy taka realizacje - zrobilismy pogrubienie w strefie OSB , uskok okolo 5-6 cm i wstawiona dylatacja katowa i pasek welny za nia.
bo to tez do rozkminy temat jest jak oddylatowac to od siebie i jeszcze zeby ladnie wygladalo :D a przynajmniej znosnie

blitzkrieg
24-09-2020, 19:41
no to teraz nic innego jak olac temat i tyle :D
moze bedzie dobrze.
tak wogole to sie teraz coraz wiecej tego typu trafia... wszystko murowane - szczyty w osb.... i wogole znowu wyzwanie dla elewatorow - jak zdylatowac polaczenie w tym miejscu.
Ostatnio mielismy taka realizacje - zrobilismy pogrubienie w strefie OSB , uskok okolo 5-6 cm i wstawiona dylatacja katowa i pasek welny za nia.
bo to tez do rozkminy temat jest jak oddylatowac to od siebie i jeszcze zeby ladnie wygladalo :D a przynajmniej znosnie

KB mówi: dać wełnę. To bezpieczniejsze niż piankowanie w tej sytuacji? Co sądzisz?

fighter1983
24-09-2020, 19:46
KB mówi: dać wełnę. To bezpieczniejsze niż piankowanie w tej sytuacji? Co sądzisz?
zawsze bezpieczniej welna

ACCel
05-10-2020, 10:10
Przy 20cm i ogrzewanym poddaszu szanse aby wystąpił punkt rosy na styku OSB i styropianu są znikome, więc nie jest tam potrzebna wentylacja (która i tak jest absurdem bo gdzie logika w wietrzeniu termoizolacji). Ryflowany styropian jest najgorszą propozycją jaka może być, bo samo wietrzenie powoduje tam powstawanie punktu rosy. Amerykanie już to wiedzą.

Nie będzie żadnego problemu z tą przegrodą w takiej postaci jak masz teraz.

Jak dasz wełnę od środka to para wodna może być blokowana przez płytę OSB. Więc lepiej dać od środka styropian, PUR, albo celulozę, w żadnym wypadku wełnę, chyba że zrobisz tam wentylację ocieplenia wewnętrznego.

Edit:
Tylko zastanawiam się o jakich 2cm przestrzeni między OSB i styropianem piszesz? Klej czy co?

Tomek W
06-10-2020, 10:22
W tym wypadku dobrze byłoby wykonać obliczenia CW dla takiej sciany. Odezwij się na priV napisz jak wygląda przekrój ściany jaki rozstaw słupków opisz dokładnie to zrobimy symulacje i sprawdzimy "co w trawie piszczy" i jakie rozwiązanie będzie najlepsze