PDA

Zobacz pełną wersję : Docieplenie wieńca, słupów żelbetowych i nadproży od wewnątrz?



blitzkrieg
25-09-2020, 16:22
Czołem Murarze z Muratora,
Sytuacja ma się następująco od zewnątrz:
Styropian 031 20cm, beton komórkowy 24cm klasy 500, tynk gipsowy 1cm.

Pomysł: docieplić wieniec, słupy i nadproża od wewnątrz styropianem 2cm i ewentualnie inne miejsca, tam gdzie na termowizji wyjdą błędy w termoizolacji. Za, przeciw? Względnie płyty mineralne Multipor. Beton komórkowy jest jako takim izolatorem. Chciałbym, żeby elementy żelbetowe - z powodu ewentualnych niedoróbek przy ociepleniu - nie wyziębiały nadmiernie pomieszczeń.

448482

jajmar
25-09-2020, 20:02
Jeżeli Twój projekt przewiduje odpowiednio cieńsze elementy konstrukcji to nie widzę przeszkód.

blitzkrieg
25-09-2020, 21:18
Raczej chodzi mi o to, aby w już istniejącym budynku dokleić styropian od wewnątrz, obrobić itd :)
To powinno zmniejszyć mostki cieplne - tak myślę

jajmar
25-09-2020, 22:25
Raczej chodzi mi o to, aby w już istniejącym budynku dokleić styropian od wewnątrz, obrobić itd :)
To powinno zmniejszyć mostki cieplne - tak myślę

Od wewnątrz się nie ociepla.

blitzkrieg
26-09-2020, 14:58
Od wewnątrz się nie ociepla.

Nawet płytami Multipor?
To akurat beton komórkowy, więc miałbym po prostu grubszą ścianę.

448504

Robinson74
26-09-2020, 16:45
Zleć sobie wykonanie analizy takiego zastosowania.
Normalnie ocieplenie jest zawsze po stronie zimnej.

blitzkrieg
26-09-2020, 19:42
Analiza dla samego wieńca, słupów i nadproży? To jest niewielka powierzchnia. Sama analiza będzie droższa niż materiał zapewne :) Zapytam architekta. Zobaczymy jak wyceni. Co złego może się wydarzyć przy raptem załóżmy od 3 do 5 cm betonu komórkowego w postaci Multipor do wieńca? Przecież grubsza warstwa tynku ciepłochronnego pewnie dałaby podobny efekt w fizyce budynku.

Slawko123
26-09-2020, 21:46
mnie to wygląda na wymuszenie potwierdzenia tego, co sobie wymyśliłeś. nie ważne, ze jest złe, ważne aby przytaknąć.


Pomysł: docieplić wieniec, słupy i nadproża od wewnątrz styropianem 2cm. Za, przeciw?Wszystko za, nic przeciw.

blitzkrieg
26-09-2020, 22:28
mnie to wygląda na wymuszenie potwierdzenia tego, co sobie wymyśliłeś. nie ważne, ze jest złe, ważne aby przytaknąć.

Wszystko za, nic przeciw.

W którym miejscu? Pytam przecież o "za" i "przeciw". Konkretne przeciw z wyjaśnieniem najlepiej. Nie typu: nie buduje się różowych domów. Tylko: różowe domy łapią najgorsze promieniowanie UV i pękają na pół 13 dnia po wprowadzeniu. To już jakiś konkret. Concretus - twardy, mocny. A concrete to beton. I jesteśmy przy elementach żelbetowych.

Slawko123
26-09-2020, 22:34
W którym miejscu? Pytam przecież o "za" i "przeciw". Konkretne przeciw z wyjaśnieniem najlepiej. Nie typu: nie buduje się różowych domów. Tylko: różowe domy łapią najgorsze promieniowanie UV i pękają na pół 13 dnia po wprowadzeniu. To już jakiś konkret. Concretus - twardy, mocny. A concrete to beton. I jesteśmy przy elementach żelbetowych.
Musi Ci wystarczyc,mze od srodka sie nie ociepla. dlaczego? Zapraszam np. na PW wydział budownictwa

blitzkrieg
27-09-2020, 14:27
Musi Ci wystarczyc,mze od srodka sie nie ociepla. dlaczego? Zapraszam np. na PW wydział budownictwa

W wyjątkowych okolicznościach przecież można ocieplać od wewnątrz. Są poświęcone temu źródła książkowe i artykuły (budynki zabytkowe pod ochroną elewacji przez konserwatora zabytków). Pytam o swoje okoliczności. Nie chcesz pomóc, a może inaczej - nie wiesz jak ugryźć ten przypadek, to nie nabijaj sztucznie postów, liderze forum. Wydaję mi się mało prawdopodobne, żeby dodatkowe kilka cm betonu komórkowego, z którego skądinąd zbudowany jest mój budynek, miało zagrozić konstrukcji. Jednak nie jestem tutaj ekspertem, pytam ludzi (dlaczego tak a nie inaczej) z doświadczeniem na forum budowlanym, nie po to, żeby zapraszali mnie na studia. Odwrotną drogą wysyłam zaproszenie na kierunku z psychologii, bo widać, że lubisz się zabawić w eksperta bez dyplomu.

Slawko123
27-09-2020, 14:36
W wyjątkowych okolicznościach przecież można ocieplać od wewnątrz. Są poświęcone temu źródła książkowe i artykuły (budynki zabytkowe pod ochroną elewacji przez konserwatora zabytków). Pytam o swoje okoliczności. Nie chcesz pomóc, a może inaczej - nie wieszjak ugryźć ten przypadek, to nie nabijaj sztucznie postów liderze forum. Wydaję mi się mało prawdopodobne, żeby dodatkowe kilka cm betonu komórkowego, z którego skądinąd zbudowany jest mój budynek, miało zagrozić konstrukcji. Jednak nie jestem tutaj ekspertem, pytam ludzi z doświadczeniem na forum budowlanym, nie po to, żeby zapraszali mnie na studia. Odwrotną drogą wysyłam zaproszenie na kierunku z psychologii, bo widać, że lubisz się zabawić w eksperta bez dyplomu.
Tu nie chodzi o zagrożenie konstrukcji, ale rób co chcesz.

blitzkrieg
27-09-2020, 14:57
Tu nie chodzi o zagrożenie konstrukcji, ale rób co chcesz.

Panie inż, a o co chodzi? Tu jest forum, wymiana myśli, spostrzeżeń. Można przecież ze dwa zdania złożone podpowiedzieć nieoświeconemu, co? :D

Kaizen
27-09-2020, 14:58
Chciałbym, żeby elementy żelbetowe - z powodu ewentualnych niedoróbek przy ociepleniu - nie wyziębiały nadmiernie pomieszczeń.


Nie ma sensu od wewnątrz - cokolwiek do wywalczenia jest od zewnątrz. Może w tym miejscu daj PIR?
Popatrz też na przekrój. Jak nie wysuniesz okna w warstwę ocieplenia to nadproże będzie miało do świata zewnętrznego ze 2-3cm. I od tego miejsca najkrótszą drogą do wnętrza to raptem odległość równa grubości profilu.
Ale wysunięcie kosztuje tyle, że nie ma sensu ekonomicznego.
Niektórzy obrabiają otwór okienny XPSem czy PIR - do uzgodnienia z monterami okien, jaką grubość zaakceptują nie pozbawiając Cię gwarancji.

blitzkrieg
27-09-2020, 15:03
Nie ma sensu od wewnątrz - cokolwiek do wywalczenia jest od zewnątrz. Może w tym miejscu daj PIR?
Popatrz też na przekrój. Jak nie wysuniesz okna w warstwę ocieplenia to nadproże będzie miało do świata zewnętrznego ze 2-3cm. I od tego miejsca najkrótszą drogą do wnętrza to raptem odległość równa grubości profilu.
Ale wysunięcie kosztuje tyle, że nie ma sensu ekonomicznego.
Niektórzy obrabiają otwór okienny XPSem czy PIR - do uzgodnienia z monterami okien, jaką grubość zaakceptują nie pozbawiając Cię gwarancji.

Dziękuję za uwagi.

blitzkrieg
27-09-2020, 15:11
Z drugiej strony.

Tu pomijam styropian zakładając, że totalnie popsułem ocieplenie zewnętrzne

Żelbet 24cm U= 3.21
Żelbet 24cm + 5cm Multipor U=0.69

Beton komórkowy klasy 500 24cm U=0.88
Beton komórkowy klasy 500 24cm + 5cm Multipor U=0.44

Gra niewarta świeczki? Mostki pozostają, ale mniejsze?

blitzkrieg
27-09-2020, 15:30
Jeśli nie ma zagrożenia konstrukcji, czy w rysunku jak niżej zmniejsza się mostek termiczny, czy nie? λ w przypadku bloczków YTONG MULTIPOR wynosi 0,045 W/(m⋅K).
448603

jajmar
27-09-2020, 17:56
Żelbet 24cm U= 3.21


Skąd takie dane?

blitzkrieg
27-09-2020, 18:55
https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/kalkulatory/calc-wpc/

448607

Proszę prostować w razie czego, ja jestem laikiem i coś mogłem źle sobie założyć.

blitzkrieg
27-09-2020, 19:04
Mam jeszcze jedną opcje dla izolacji wieńca. I tak muszę wykonać sufit podwieszany, żeby przewody rekuperacji ukryć. Może po prostu tak go wysterować, żeby zasłaniał wieniec i dołożyć grubiej wełny właśnie przy wieńcu?

Slawko123
27-09-2020, 19:04
U dla żelbetu 24cm to ciut ponad 7 W/m2xK

blitzkrieg
28-09-2020, 18:08
Producent Multipor odpisał mi na możliwość ocieplenia od wewnątrz (całego domu) przy istniejącym ociepleniu zewnętrznym tak (może się komuś przyda w przyszłości)

"
Przesyłam odpowiedź z naszego działu technicznego :

Generalnie użycie płyt Multipor przy istniejącym ociepleniu od zewnątrz jest bezpieczne.

Przeszkodą jest jednak tynk gipsowy, który nie jest odpowiednim podłożem, dla płyt Multipor. Wynika to z tego, że wilgoć, którą wykropliłaby się pod Multiporem (na styku ocieplenie-mur) mogłaby osłabić gips. Należałoby go skuć, wyrównać powierzchnię i dopiero ułożyć Multipor. To niestety sporo pracy.

Z drugiej strony, ponieważ ściana jest ocieplona od zewnątrz, to wykroplenie na styku Multipor-mur będzie prawdopodobnie niewielkie. Dodatkowo, beton komórkowy jest paroprzepuszczalny, co dodatkowo ograniczy ilość skroplin.

Podsumowując, aby poprawnie wykonać ocieplenie powinno się skuć tynk gipsowy. Montaż na tynku gipsowym niesie ryzyko jego deterioracji, choć w rozpatrywanych warunkach to ryzyko jest ograniczone. Decyzję musi jednak podjąć inwestor na swoją odpowiedzialność".

jajmar
28-09-2020, 22:43
Od początku pisaliśmy że się nie ociepla od środka....

blitzkrieg
29-09-2020, 19:40
Przecież sens maila od producenta nie jest taki, że się od środka nie ociepla. Od środka - ich zdaniem - jak najbardziej można (i się ociepla od wewnątrz w pewnych okolicznościach), ale dla bezpieczeństwa - w moim przypadku - należałoby skuć tynk gipsowy.

"Generalnie użycie płyt Multipor przy istniejącym ociepleniu od zewnątrz jest bezpieczne".

Mnie to przekonuje. Po analizie w termowizji zastanowię się, czy i gdzie kleić Multipor. To może być jakaś opcja na kiepsko wykonaną termoizolację zewnętrzną ścian szczytowych. A może się miło zaskoczę i nie będzie kombinowania. Już sobie zamówiłem kilkadziesiąt sztuk do testu - może parapety z tego zrobię wewnętrzne.

Slawko123
29-09-2020, 19:51
Ale niektórzy to mają n...........e we łbie.

Robinson74
29-09-2020, 20:46
Mocno powiedziane.
Coś sobie ubzdurał i szukał potwierdzenia. Nie za bardzo je tutaj znalazł, więc poszukał też u marketingowców producenta i tam oczywiście znalazł, chociaż trzeba przyznać, że nawet przedstawiciel producenta przedstawił swoje wątpliwości, ale zostały one pominięte przez pytającego. :)

jajmar
29-09-2020, 21:48
Już sobie zamówiłem kilkadziesiąt sztuk do testu - może parapety z tego zrobię wewnętrzne.

Po co więc ten wątek? Wiesz lepiej rób.

Tomek W
06-10-2020, 10:48
Ludzie tutaj Ci dobrze podpowiadają dlaczego? Bo powinno się takie detale przeliczyć w programie CW . Zakładając że żelbet nie będzie izolowany od zewnątrz to będzie stanowił duży mostek termiczny. Przenikająca para wodna natykając się na zimną powierzchnię po prostu się wykropli , a więc masz ryzyko wystapienia kondensatu w przegrodzie.
Porozmawiaj ze swoim architektem są to czesto ludzie którzy są obeznani w zagadnieniach CW i być może będzie w stanie wykonac Ci takie obliczenie w miejscu występowania słupa.

Slawko123
06-10-2020, 10:53
Ludzie tutaj Ci dobrze podpowiadają dlaczego? Bo powinno się takie detale przeliczyć w programie CW . Zakładając że żelbet nie będzie izolowany od zewnątrz to będzie stanowił duży mostek termiczny. Przenikająca para wodna natykając się na zimną powierzchnię po prostu się wykropli , a więc masz ryzyko wystapienia kondensatu w przegrodzie.
Porozmawiaj ze swoim architektem są to czesto ludzie którzy są obeznani w zagadnieniach CW i być może będzie w stanie wykonac Ci takie obliczenie w miejscu występowania słupa.
Ale on ma 20cm styropianu od zewnątrz

Tomek W
07-10-2020, 08:09
To przy 20cm styro nawet o lambdzie 0,04 ma parametry przegrody energooszcżednej. bo U na poziomie 0,19. Nie wiem zatem w czym jest problem. Udział żelbetu w całym przekroju ściany nie będzie znowu tak wielki żeby w tym wypadku była konieczność docieplania go od środka, tym bardziej że te 20cm stryro zapewnia z samym żelbetem naprawdę niezłe parametry

Slawko123
07-10-2020, 08:18
nawet nie 0,040 tylko
Sytuacja ma się następująco od zewnątrz:
Styropian 031 20cm, ale wiesz, lepiej wydać kilka tysięcy i zamiast U=0,176 mieć U=0.175:lol2:

blitzkrieg
09-10-2020, 07:16
Ludzie tutaj Ci dobrze podpowiadają dlaczego? Bo powinno się takie detale przeliczyć w programie CW . Zakładając że żelbet nie będzie izolowany od zewnątrz to będzie stanowił duży mostek termiczny. Przenikająca para wodna natykając się na zimną powierzchnię po prostu się wykropli , a więc masz ryzyko wystapienia kondensatu w przegrodzie.
Porozmawiaj ze swoim architektem są to czesto ludzie którzy są obeznani w zagadnieniach CW i być może będzie w stanie wykonac Ci takie obliczenie w miejscu występowania słupa.

Dziękuję za rzeczowy komentarz. Faktycznie, jak forumowicze zauważyli, ja mam na elewacji styropian 20cm 031. Z tym, że kleiłem sam i nie wyszło za dobrze. Szczeliny itd. Niby wypełniłem pianką, ale nie jestem przekonany, żeby było idealnie. Przy bardzo dużym wietrze na poddaszu w ścianie szczytowej były przewiewy między szczelinami w betonie komórkowym, chociaż styropian już zagościł na elewacji. Siedziałem nad tym cały dzień i każdy otworek wypełniałem pianką. Teraz jest na tym dodatkowo siatka i klej. Nie wiem jednak na ile błędy zostały poprawione. Dlatego szukam rozwiązań od wewnątrz w razie draki. Wyobrażam sobie takie niedoróbki i błędy na elementach żelbetowych, które wydają mi się newralgiczne, jednak rozważam także inne miejsca, gdzie na termowizji wyjdą kłopoty.

blitzkrieg
09-10-2020, 07:18
Po co więc ten wątek? Wiesz lepiej rób.

Zamówiłem do testu - zobaczyć, co to jest, jak to się klei. Z czystej ciekawości. Nigdy nie miałem styczności z takim materiałem termoizolacyjnym. A opinii słucham. Niczego od wewnątrz nie ocieplałem do tej pory. To jest opcja rezerwowa. Wstępnie mam zrąbane ściany szczytowe - tj. ich ocieplenie. Obejrzę to w termowizji, wtedy pomyślę czy to ruszać.

Po drugie: po co wątek. Kilka osób nakreśliło potencjalne problemy, które jak najbardziej biorę pod uwagę. Gdybym miał tu potwierdzenie, że to dobre rozwiązanie, to bym te kilka centymetrów po świecił od wewnatrz i już docieplił.

blitzkrieg
09-10-2020, 07:23
To przy 20cm styro nawet o lambdzie 0,04 ma parametry przegrody energooszcżednej. bo U na poziomie 0,19. Nie wiem zatem w czym jest problem. Udział żelbetu w całym przekroju ściany nie będzie znowu tak wielki żeby w tym wypadku była konieczność docieplania go od środka, tym bardziej że te 20cm stryro zapewnia z samym żelbetem naprawdę niezłe parametry

Problem jest aktualnie w ścianach szczytowych. Nie tylko o wieńcach, słupach myślałem. Samemu wszystko robione. Niby człowiek się starał, ale jest sporo błędów popełnionych przy ociepleniu - długo by można o tym. Dlatego opcja jakichkolwiek korekt od wewnątrz może mi się przydać.

blitzkrieg
09-10-2020, 07:31
Ale niektórzy to mają n...........e we łbie.

Dokładnie. Ile trzeba mieć problemów ze sobą, żeby wypowiadać się w tym temacie w taki sposób. Kulturą wystawiasz sobie świadectwo. A o mój portfel nie musisz się martwić... :P

No dobra, mam najebane we łbie i jestem z tego dumny ;)

Tomek W
23-10-2020, 12:37
Jeżeli masz możliwość to pożycz od kogoś kamerę termowizyjną albo zamów wykonanie inspekcji . Na kamerze wyjdzie wszystko gdzie i jak duże masz mostki termiczne. Najlepiej takie rzeczy sprawdzać w okresie zimowym albo kiedy różnica temperatur między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym będzie większa.