PDA

Zobacz pełną wersję : Północny wschód czy północny zachód?



Michal7891
25-09-2020, 20:03
Witam!
Po ulokowaniu budynku na działce mogę zrobić kuchnię od strony północnego zachodu zaś salon od północnego wschodu lub odwrotnie. Jak myślicie będzie lepiej?

Elfir
25-09-2020, 20:47
inny projekt żeby jednak w domu było jasno
:)

26-09-2020, 05:34
Nie ma to jak zmieniać projekt ze względu na strony świata... ja mam salon od wschodu.

Elfir
26-09-2020, 14:43
zasadniczo projekt dobiera się do warunków działki (czyli także jej lokalizacji względem stron świata).

26-09-2020, 15:53
A jaki jest sens ustawiać się oknami na południe? Bo ja w życiu bym nie chciał salonu od tej strony. Raczej każdy robi pod siebie.
Zresztą miliony ludzi mieszka w blokach których mieszkania są żle ustawione względem stron świata.

DarekDawid
26-09-2020, 17:03
Od południa salon jest dobry wtedy kiedy ma wyjście na taras, który powinnien być od słonecznej strony.
Jeżeli nie ma tarasu to można dowoli. Słońce nie przeszkadza wtedy np. w oglądaniu TV.
Jak autor postunie ma większego wyboru to preferowałbym wschód.

Elfir
26-09-2020, 17:16
akurat wyjście na taras od strony słonecznej jest mało praktyczne latem.

Więc latem salon na wschód - ok, nie nagrzewa się
Ale pół roku jesienno-zimowej ponurej pluchy w ciemnym salonie byłoby dla mnie jest depresyjne.
Więc wolę latem zasłonić okna od nadmiaru słońca na te kilka tygodni ze Słońcem.

26-09-2020, 18:36
Dla Ciebie depresyjne dla kogoś innego już nie. Więc moim zdaniem jak ustawiony jest dom to indywidualna sprawa.
O zyskach słonecznych nie ma co gadać bo to co zyskasz zima na ogrzewaniu stracisz latem na klimatyzację. Zresztą w nowych domach za ogrzewanie i tak płaci się mało, więc czy jest sens dla 200zl latem się męczyć z tarasem w słońcu? Nie po to robi się taras, żeby potem go chronić przed słońcem.

Elfir
26-09-2020, 20:06
ale autor się pyta, więc interesuje go nie odpowiedź "jak ci wygodniej" tylko, co my uważamy.

Swoja drogą jakoś mam jeden z tarasów od wschodu a jednocześnie nasłoneczniony salon z oknami również na południe.

I nie mam klimatyzacji. Spokojnie wystarczy ograniczyć nasłonecznienie przez okna.
I nic nie pisałam o zyskach słonecznych.

26-09-2020, 20:35
Ty autorowi odpisałaś że ma zmienić projekt żeby było jaśniej. A on nie pytał o ocenę projektu względem stron świata tylko o opinię z której strony ma być kuchnia i salon. Do wyboru podał dwa rozwiązania.

Slawko123
26-09-2020, 21:31
Witam!
Po ulokowaniu budynku na działce mogę zrobić kuchnię od strony północnego zachodu zaś salon od północnego wschodu lub odwrotnie. Jak myślicie będzie lepiej?Kuchnia wszystko jedno, powiedzmy lepiej od wchodu i pochodnych, aby rano przyjemnie było sobie zrobić kawę,
salon:
lato
północny wschód - rano widno, od południa ciemno, zawsze zimno.
północny zachód, rano ciemno, po południu widno, od 16 mocno nagrzewa-słońce nisko

zima wszystko jedno, zawsze ciemno

i tak niedobrze i tak źle

Elfir ma rację. Ewentualnie inaczej ustawić dom na działce jeśli da radę.



Co do innych wypowiedzi:
Okna kuchni mam na wschód, rano zawsze widno, czy lato czy zima
Salon na południe- w lato słońce nie zagląda, okap dachu, podcień i balkon zasłania, od jesieni czyli teraz do póxniej wiosny słoneczko zagląda coraz śmielej i dogrzewa swoimi promieniami :)

nesh
28-09-2020, 07:32
A ja przyznam, że zupełnie nie rozumiem tego demonizowania dot. ciemności i zimna :rolleyes: Od kilku lat mieszkamy w mieszkaniu wschodnio-zachodnim, gdzie salon jest od wschodu - nie ma nic lepszego moim zdaniem. Jestem osobą lubiącą światło naturalne, nie przepadam za sztucznym oświetleniem i zaręczam że w moim domu nie brakuje światła nawet zimą :) Słońce pięknie oświetla do godziny 11, przyjemnie jest wyjść na balkon i wypić kawkę nawet w jesienne poranki. Popołudniu za to mamy z drugiej strony domu zachodnie światło, które rozjaśnia mieszkanko ale na szczęście nie w pokojach w których przebywamy.

Natomiast w poprzednim mieszkaniu mieliśmy duży pokój od zachodu i to był dramat, całe popołudnia (latem aż do późnego wieczora) słońce dosłownie waliło po oczach. Człowiek przychodzi zmęczony po pracy a tu sauna i darmowe naświetlanie oczu. Brr nigdy więcej.

Dom stawiamy z wyjściem tarasowym na wschód, oczywiście będzie to strefa dzienna połączona z kuchnią która będzie od zachodu. Do tego też okno północne, które do oświetlania się nie przyda ale ma ładny widok :lol:

Odpowiadając na pytanie główne: ja stawiam na wschód. I jeśli projekt domu jest dopasowany do Waszego stylu życia a przestrzeń jest rozplanowana pod Wasze potrzeby to nie zmieniałabym projektu.

Slawko123
28-09-2020, 08:09
A ja przyznam, że zupełnie nie rozumiem tego demonizowania dot. ciemności i zimna :rolleyes:tu nie ma demonizowania. To ciemno-zimno to tylko pewna przenośnia.

Elfir
28-09-2020, 08:44
nesh - od października do kwietnia słońce widujesz o wiele krócej w salonie. Bo słońce ledwo dochodzi do geograficznego zachodu i jest już bardzo nisko, zasłaniane przez drzewa i domy.

Od północnego zachodu przez pół roku słońce praktycznie nigdy do salonu nie zajrzy, bo za wcześnie zachodzi.
Tylko latem wieczorem będzie świecić. A to faktycznie już niepotrzebne, bo wieczorem ogląda się zwykle TV.

grzesio1712
28-09-2020, 08:54
Ja będe miał wejście od wschodu. Dwie sypialnie - okna skierowane na północ, jedna sypialnia okno na zachód. Okno kuchenne na wschód. Taras wraz z wyjściem na zachód, do tego jeszcze jedno duże okno na południe. Długo myślałem o tych kierunkach i jest to chyba najbardziej zbliżone do moich wymagań.

CafeDelTom27
28-09-2020, 11:12
Północny wschod bym wybrał

nesh
28-09-2020, 13:28
Elfir - haha myślę że wiem jak widuje słońce skoro tu mieszkam

nesh
28-09-2020, 13:29
Elfir - haha myślę że wiem jak widuje słońce skoro tu mieszkam :) natomiast fakt jest taki, że każdy inaczej spędza wieczory i czas w domu (u nas praktycznie nie ma wieczorów przed TV) dlatego też każdy woli co innego.

Kiedyś czytałam taki fajny poradnik gdzie polecali wyobrazić sobie swój dzień, swoje nawyki krok po kroku w nowym domu - wstajemy, czy daleko łazienka, czy szafa po drodze, czy jemy śniadania, czy prasujemy ubrania przed wyjściem itd. Mi to bardzo pomogło jeśli chodzi o wybór idealnego projektu :)

gawel
28-09-2020, 13:39
Witam!
Po ulokowaniu budynku na działce mogę zrobić kuchnię od strony północnego zachodu zaś salon od północnego wschodu lub odwrotnie. Jak myślicie będzie lepiej?

mam salon od pólnocnego-wschodu okna na północ i na wschód i jestem zadowolony. Okno w kuchni na zachód.

Taras od wschodu lub północy jest super bo w lecie daje cień i jest na nim znośnie, natomiast tarasy południowe i zachodnie również są nieużyteczne bo nikt tam w lecie nie wytrzyma w zimie też bo zimno.

LuuKee
28-09-2020, 13:47
mam salon od pólnocnego-wschodu okna na północ i na wschód i jestem zadowolony. Okno w kuchni na zachód.

Taras od wschodu lub północy jest super bo w lecie daje cień i jest na nim znośnie, natomiast tarasy południowe i zachodnie również są nieużyteczne bo nikt tam w lecie nie wytrzyma w zimie też bo zimno.

Zalezy dla kogo.. jak ktos sie lubi opalac na lezaku to, nie bd mial tarasu od zachodu. A wlasnie od poludnia.. kazdy robi pod siebie.

Elfir
28-09-2020, 15:19
wiosną i jesienią tez milej w słoneczku się pogrzać niż siedzieć w cieniu

gawel
28-09-2020, 15:25
wiosną i jesienią tez milej w słoneczku się pogrzać niż siedzieć w cieniu

Klimat nam się zmienił w ciągu ostatnich 15 lat i to nie koniec, przebywanie w lecie na słońcu jest szkodliwe i rakotwórcze

gawel
28-09-2020, 15:27
Zalezy dla kogo.. jak ktos sie lubi opalac na lezaku to, nie bd mial tarasu od zachodu. A wlasnie od poludnia.. kazdy robi pod siebie.

po wizycie u onkologa-dermatologa lubienie opalać się zmieni nieco wymiar.

Slawko123
28-09-2020, 15:33
po wizycie u onkologa-dermatologa lubienie opalać się zmieni nieco wymiar.a do mnie nie przychodzi żaden onkolog czy inny weterynarz :(( nawet nie mam jak go zaprosić do siebie np. Na grilla :(((

Slawko123
28-09-2020, 15:35
po wizycie onkologa-dermatologa lubienie opalać się zmieni nieco wymiar.mój powyższy post odnosił się do tej wersji cytatu.

gawel
28-09-2020, 15:39
Z południowymi tarasami bywa tak że to patelnie na których nikt nie wytrzymuje i po zadaszeniu i zasłonięciu okien salony robią się takie jak sutereny jeżeli chodzi o doświetlenie. Jeżeli w salonie zorientowanym na południe, nie ogląda się telewizji i siedzi w okularach przeciwsłonecznych lub spawalniczych to czemu nie ma to sens, jednak klimat coraz bardziej się ociepla.

Slawko123
28-09-2020, 15:47
Ja mam taras i salon od południa. Żadnej patelni nie mam. W lato cały taras zacieniony, w salonie słońca jak na lekarstwo, w zasadzie tylko rano odrobinka. Od jesieni do wiosny mam coraz więcej słońca na tarasie i w salonie. Nawet już słońce zaczyna zaglądać do jadalni.. nie mam zadnych rolet i innych tego typu.

LuuKee
28-09-2020, 16:02
Z południowymi tarasami bywa tak że to patelnie na których nikt nie wytrzymuje i po zadaszeniu i zasłonięciu okien salony robią się takie jak sutereny jeżeli chodzi o doświetlenie. Jeżeli w salonie zorientowanym na południe, nie ogląda się telewizji i siedzi w okularach przeciwsłonecznych lub spawalniczych to czemu nie ma to sens, jednak klimat coraz bardziej się ociepla.

Przeciez latem, w najwieksze upaly slonce goruje wysoko. I w okna nie wpada., osobiscie bede mial taras na pld i druga czesc z jadalni na zachod.. troche nie rozumiem.. a co do raka.. tak tak, wszystko go powoduje.

Elfir
28-09-2020, 16:28
Klimat nam się zmienił w ciągu ostatnich 15 lat i to nie koniec, przebywanie w lecie na słońcu jest szkodliwe i rakotwórcze

Dlatego nie pisałam o lecie a wiośnie i jesieni.
Na lato mam taras od północnego wschodu, od strony kuchni.

Nie bardzo też wiem, w jaki sposób latem miałoby Słońce zaglądać do południowego salonu, tak by trzeba było w nim siedzieć w okularach p.słonecznych? Jest wysoko i praktycznie nie wpada przez okno (nie mam okapu i słońce bezpośrednio świeci na jakieś 50 cm wgłąb pokoju. Starczy okap i nie świeciłoby wcale.
Za do głęboko penetruje pokój w zimnym okresie roku, gdy światła słonecznego jest po prostu za mało.

gawel
28-09-2020, 16:47
Dlatego nie pisałam o lecie a wiośnie i jesieni.
Na lato mam taras od północnego wschodu, od strony kuchni.

Nie bardzo też wiem, w jaki sposób latem miałoby Słońce zaglądać do południowego salonu, tak by trzeba było w nim siedzieć w okularach p.słonecznych? Jest wysoko i praktycznie nie wpada przez okno (nie mam okapu i słońce bezpośrednio świeci na jakieś 50 cm wgłąb pokoju. Starczy okap i nie świeciłoby wcale.
Za do głęboko penetruje pokój w zimnym okresie roku, gdy światła słonecznego jest po prostu za mało.

Co do salonu i południa w lecie to zgoda, od zachodu jest gorzej, ja mam dwa spore okna w 2 sypialniach na poddaszu od południa to nie daj boże tak słońce świeci, cały rok nie da się nawet czytać bo słonce odbija od kartek że oczy się mrozy, a upał latem jak jasna cholera. W tym roku zmieniłem rolety na takie z tkaniną odblaskową od okien dachowych i jestem bardzo zadowolony z efektu, zacieniają na 100% ale izolują termicznie jest co najmniej z 5 st c mniej niż było w upały

Elfir
28-09-2020, 20:20
dlatego ja nie pisałam o zachodzie. Mam od pd-zach okno, ale ono jest poziomie, wąskie - tylko do doświetlania wnętrza zimą. Dodatkowo przy oknie posadzone drzewo do zacieniania latem.

Michal7891
28-09-2020, 21:50
Witam! Dziękuje wszystkim za porady. Zastanawiam się nad trzema opcjami usytuowania domu:448645448646448647

gawel
28-09-2020, 22:03
Witam! Dziękuje wszystkim za porady. Zastanawiam się nad trzema opcjami usytuowania domu:448645448646448647

opcja nr 2

Kaizen
28-09-2020, 22:20
Witam! Dziękuje wszystkim za porady. Zastanawiam się nad trzema opcjami usytuowania domu:448645448646448647

Dlaczego uwzględniasz tylko parter i tylko względem stron świata?
Poddasze/piętro nie ma znaczenia? To, co za oknem również? Dla mnie istotną różnicę robi, co jest od drogi, a gdzie cień rzucają wysokie drzewa u sąsiada. Różnicę też robi zadaszenie i okap.
Warto popatrzeć na orientację całościowo.

Elfir
28-09-2020, 22:30
wersja 2 - przez wykusz wpadnie światło południowe. Warto byłoby je w adaptacji zamienić na prostokątne, albo wybrać wersje nr 5 lub 6.

gawel
29-09-2020, 06:01
wersja 2 - przez wykusz wpadnie światło południowe. Warto byłoby je w adaptacji zamienić na prostokątne, albo wybrać wersje nr 5 lub 6.

o kurde zgadzamy się :eek:

Elfir
29-09-2020, 10:26
widocznie jest wybór miedzy trądem a cholerą :D

Michal7891
29-09-2020, 21:33
Czyli wersja z dorysowaną droga?Kuchnia od frontu czyli strony zachodniej a salon od podwórka. Na poddaszu też myślę zeby pokoje dać od strony południowej nad salonem i kuchnią plus sypialnia od wschodniej strony. Jak myślicie?

Nicola Grey
30-09-2020, 09:36
Takie rozterki uzgadnia się już na etapie projektowania i uzgadnia z architekterm.
Robisz samowolkę bez warunków zabudowy i planu zagospodarowania przestrzennego?
A ci,którzy kupują projekt domu w internecie i myślą,że już wszystko załatwione niech wiedzą,że tak czy siak wizyta u projektanta ich czeka na 100%.
https://www.youtube.com/watch?v=WLqxI7_Bvro

Slawko123
30-09-2020, 09:45
Takie rozterki uzgadnia się już na etapie projektowania i uzgadnia z architekterm.
Robisz samowolkę bez warunków zabudowy i planu zagospodarowania przestrzennego?
A ci,którzy kupują projekt domu w internecie i myślą,że już wszystko załatwione niech wiedzą,że tak czy siak wizyta u projektanta ich czeka na 100%.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wczesnej przygotować się do tej wizyty, a nie później na łeb na szyje coś uzgadniać, nie wiedząc co tak naprawdę chcemy.

adam na kamyku
03-10-2020, 16:34
i nie jest to tragedia . Jednak doświetlenie tego pomieszczenia nie jest wystarczające. Kuchnia to miejsce , gdzie życie zaczyna się najwcześniej. Śniadanie, wyjście do pracy, dzieci do szkoły itp. Fajnie jest kiedy wówczas towarzyszy na słońce. Uważam że lepszym rozwiązaniem byłby pn-wschód, a salon od pn -zachodu. Tam spędzamy czas zwykle popołudniami i wieczorami i wówczas mamy popołudniowe słońce, a wieczorami ...wiadomo , zamiast słońca księżyc i sztuczne oświetlenie.

adam na kamyku
03-10-2020, 16:39
i nie jest to tragedia . Jednak doświetlenie tego pomieszczenia nie jest wystarczające. Kuchnia to miejsce , gdzie życie zaczyna się najwcześniej. Śniadanie, wyjście do pracy, dzieci do szkoły itp. Fajnie jest kiedy wówczas towarzyszy na słońce. Uważam że lepszym rozwiązaniem byłby pn-wschód, a salon od pn -zachodu. Tam spędzamy czas zwykle popołudniami i wieczorami i wówczas mamy popołudniowe słońce, a wieczorami ...wiadomo , zamiast słońca księżyc i sztuczne oświetlenie.

w poprzednim tytule postu jest błąd , teraz to poprawiam , bo inaczej to wychodzi mało maślane :)

Michal7891
09-10-2020, 13:31
448952

Witam!!! Coraz bardziej przekonuję się nad salonem od północy. Pomyślałem jeszcze ewentualnie o takim ustawieniu domu jak na zdjęciu. Tu trochę lepiej zobrazowałem sytuację działki wzg. stron świata. Wcześniej dom był by ustawiony równolegle kalenicą do drogi wjazdowej a teraz pomyślałem o prostopadłym ułożeniu. Jak myślicie???:)

Elfir
09-10-2020, 15:37
Ja mysle, że dla mnie byłoby depresyjnie.

Michal7891
09-10-2020, 19:37
Ja mysle, że dla mnie byłoby depresyjnie.

A mógłbyś rozwinąć??:) Lepiej kalenicą równolegle do wjazdu i wtedy salon od południowego wschodu?

Michal7891
09-10-2020, 19:48
Ewentualnie może ktoś ma jakiś pomysł jak ulokować dom na takiej działce? Może ktoś jakiś projekt poleca? Czas goni i muszę się zdecydować. Różne opcje brałem pod uwagę i pewnie w takim przypadku skończy się wybranie z którejś opcji a czy będzie dobrze wyjdzie w życiu codziennym i trzeba będzie się przyzwyczaić:cool:

Michal7891
09-10-2020, 20:49
Sorki ,że tak post za postem ale pomyślałem że jeszcze taka opcja była by nie głupia tylko dłuższy byłby podjazd pod garaż. W takim wypadku salon z tarasem byłby od południowego zachodu. :wave::wave:

448968

Elfir
09-10-2020, 22:13
odsuwanie wpędzi cię w koszty bruków.

To, że salon będzie miał okno od południa, nie oznacza, że musisz mieć od południa taras.

Elfir
09-10-2020, 22:39
moim zdaniem powinenes szukac takiego projektu:
https://images89.fotosik.pl/429/71f9e298d1379c2cgen.png

Michal7891
10-10-2020, 10:06
moim zdaniem powinenes szukac takiego projektu:
https://images89.fotosik.pl/429/71f9e298d1379c2cgen.png

Dzieki za pomoc! I chyba nie będę kombinował tylko tak właśnie zrobię czyli salon będzie od południowego zachodu a kuchnie od wschodu wraz z tarasem. Za dwa lata odświeżę temat i opiszę plusy i minusy takiego ustawienia domu:) Dziękuje wszystkim za pomoc a zwłaszcza użytkownikowi ELFIR. Pozdrawiam!