PDA

Zobacz pełną wersję : Wspólna ściana z sąsiadem w domu dwulokalowym



tomek0700
27-09-2020, 12:15
Witam,
Bardzo proszę o pomoc. Mieszkam w domu jednorodzinnym dwulokalowym. Ściana dzieląca mnie z sąsiadem ma podobno 24 cm z silki. Dodatkowo sąsiad wygluszyl ścianę wełna i gk. Niestety dalej podczas słuchania muzyki bardzo słychać basy w moim domu. Czy to normalne ? Czy może sprawdzić ścianę czy to na pewno silka 24? Szukałem w dokumentach budowlanych i nigdzie nie mogę znaleźć o tym informacji.

Elfir
27-09-2020, 17:50
w projekcie przecież powinno być.
Basy mogą przechodzić stropem a nie ścianą.

d7d
27-09-2020, 22:15
Można zrobić "odkrywkę" - odwiert na głebokość ok 10cm.

tomek0700
29-09-2020, 20:34
A to, że sąsiad nie ma paneli na górze (poddasze 1 pokoj) może mieć jakiś wpływ ? Tylko w stanie deweloperskim.
Dwa, nawet jak są goście to słyszymy ich więc lipa. Wiadomo impreza raz kiedyś. Ale co z tym basen? Jeśli strop to co mogę zrobić ?

kaszpir007
30-09-2020, 08:22
Nic nie zrobisz ..

Dom dwulokalowy to zwykły dom jednorodzinny tylko podzielony na dwa lokale.
Dobre to jest jak pod jednych dachem mieszka jedna rodzina.

Wyciszanie nie będzie skuteczne, bo fundament , strop , dach , jest jeden i tędy hałasy będą szły.

Sąsiad jakby dał na poddaszu np. wykładzinę to by ona w pewnym stopniu obnizyła hałas , ale to tylko półśrodki ...

rafal3net
02-10-2020, 03:36
Wszystko jest calkowicie normalne, sasiad slucha za glosno muzyki to i 40 cm silki nie pomoze. Tak samo goscie przyjda, jest glosno, przekrzykuja sie, bedzie slychac. Taki urok wielorodzinnej zabudowy.

tomek0700
16-10-2020, 17:04
Ale chodzi o to, że sąsiad nie słucha głośno .
A bas u nas się niesie. A czy jakiś bas trap albo kolec pod wieże coś pomoże ?

Bertha
16-10-2020, 17:20
Kolumna nie daje basu obudową tylko frontem (membraną głośnika niskotonowego) , więc możesz ją trzymać na plecach a basy i tak będą się niosły. Kolejno: Zródło=membrana-powietrze-ściany/strop budynku=przegroda i dalej po drugiej stronie przegrody. Praw fizyki pan nie przeskoczysz!

Kaizen
16-10-2020, 17:33
Kolumna nie daje basu obudową tylko frontem (membraną głośnika niskotonowego)

Większość otworem bas-reflex, który często jest z tyłu.

tomek0700
16-10-2020, 22:21
No dobrze ale można spróbować chociaż to jakoś zminimalizować. Za nim sąsiad dostawił ściankę to było słychać nawet radio za nim wykończył.

Skoro on ma że swojej strony ściankę i mnie nie słyszy to ja też tak powinienem zrobić ? Ja mu to zaproponowałem bo się szybciej wprowadziłem i wykonczylem.

tomek0700
17-10-2020, 00:34
No dobrze ale można spróbować chociaż to jakoś zminimalizować. Za nim sąsiad dostawił ściankę to było słychać nawet radio za nim wykończył.

Skoro on ma że swojej strony ściankę i mnie nie słyszy to ja też tak powinienem zrobić ? Ja mu to zaproponowałem bo się szybciej wprowadziłem i wykonczylem.


Z tego można odczytać grubość ?


https://ibb.co/y5J5nGx

Bertha
17-10-2020, 14:50
Niskie tony niosą się bardzo dobrze. Mieszkałem kiedyś w miejscowości kuracyjnej i wypoczynkowej, do jednego lokalu z fajfami było 280 metrów, do lokalu z dancingiem do trzeciej w nocy, było 150 metrów. Z bliższego słyszałem zespół, solistkę i basy doskonale; z dalszego raczej tylko basy. Basów przez ścianę nie zwalczysz. Możesz to polubić lub zmienić sąsiada czyli wyprowadzić - siebie lub sąsiada.

Kaizen
17-10-2020, 15:16
No dobrze ale można spróbować chociaż to jakoś zminimalizować. Za nim sąsiad dostawił ściankę to było słychać nawet radio za nim wykończył.


Jeżeli to faktycznie silka, to masy za wiele nie dołożysz - a to najprostsza droga do wyciszenia. Dokładanie wełny czy innego materiału wyciszającego i GK trzeba robić z głową (najlepiej po konsultacji ze specem od akustyki) bo możesz zrobić komorę rezonansową i jeszcze pogorszyć sprawę.

Ale to dziwne. Bo takie przeboje to ja miałem jak ściana była z dziurawej ceramiki - niosło się od sąsiada dwa pietra niżej. Przy żelbecie (od którego pełna silka jest niewiele gorsza pod tym względem) dźwięków praktycznie nie było słychać (tylko uderzenia w ścianę czy podłogę się przenosiły).

giman
17-10-2020, 23:54
Ściana dzieląca mnie z sąsiadem ma podobno 24 cm z silki. Dodatkowo sąsiad wygluszyl ścianę wełna i gk. Niestety dalej podczas słuchania muzyki bardzo słychać basy w moim domu
Czy w tej wspólnej ścianie masz dużo instalacji elektrycznych-rtv-itp?
Może pytanie, być może bez sensu bo na muzyce się nie znam, ale czy bardziej słyszysz dźwięk czy czujesz wibracje u siebie?

tomek0700
22-10-2020, 10:09
Czy w tej wspólnej ścianie masz dużo instalacji elektrycznych-rtv-itp?
Może pytanie, być może bez sensu bo na muzyce się nie znam, ale czy bardziej słyszysz dźwięk czy czujesz wibracje u siebie?

Słyszę takie typowe jeb jeb od basu. Będę musiał spróbować wyciszyć bo inaczej nie można żyć. Sąsiad nie słucha jakoś wcale głośno tej muzyki. Na tyle, że nie przenika dźwięk.

Dlatego proszę o rady jaki materiał zastosowac. Po drugiej stronie jest taki sam bliźniak i nie ma takich problemów. Na górze zrobili sobie studio perkusji I nic nie słychac. Na górze zastosowali jakoś gumę a na dole panele materiałowe

pandzik
22-10-2020, 10:41
Nic nie zrobisz z tym. Przerabiałem to. Jedyny sprawdzony sposób to wyprowadzka.

maaszak
23-10-2020, 15:28
Słyszę takie typowe jeb jeb od basu. Będę musiał spróbować wyciszyć bo inaczej nie można żyć. Sąsiad nie słucha jakoś wcale głośno tej muzyki. Na tyle, że nie przenika dźwięk.


Fale dzwiękowe mają różne częstotliwości. Jedne wytłumić łatwo, inne trudno - nie do końca jest to zależne od głośności. Jak ktoś pisał, podstaw fizyki nie oszukasz.
Taki bas mocno przenosi się po konstrukcji właśnie, więc żeby coś tu ugrać to należałoby go odciąć od tej konstrukcji. Sąsiad musiałby jeszcze bardziej wygłuszyć pomieszczenie po swojej stronie. Dokładnie tak zrobili w drugim budynku - wygłuszyli przede wszystkim samo studio z perkusją, więc dźwięki nie przenoszą się tak na całą konstrukcję domu... Ty tym bardziej ich nie usłyszysz, bo jest dylatacja między budynkami.

Ostatnia szansa to zatrudnić firmę specjalistyczną do wygłuszeń. Muszą przyjechać i zrobić wizję lokalną, bo zdalnie to nic więcej nie da się powiedzieć... pomierzą, policzą i zaprojektują może jakieś skuteczne rozwiązanie.

giman
23-10-2020, 17:26
Tak jak piszą poprzednicy basy zapewne idą po konstrukcji (podłoga, stropy) a nie jako fala dźwiękowa w powietrzu.
Skoro sąsiad nie wali tą muzą ostro to trudno będzie wymagać żeby przestał lub zmniejszył głośność.
Możesz go poprosić (w ramach testów), żeby postawił kolumny niskotonowe na jakimś rozpraszaczu np. podkłady gumowe.
Nie licz, że po tym problem zniknie ale może zauważalnie się zmniejszy.

tomek0700
23-10-2020, 22:04
Jasne, nie liczę, że problem zniknie ale jak chociaż trochę sie uda ograniczyc to by bylo ok. Sąsiad dostawił scianki z wełny, ja nie mam jeszcze nic zrobione bo dom wykończyłem szybciej.

Jestem zdziwiony tylko, że Panele Materiałowe - tapicerowane coś tam wygłuszają. Koszt tani a i ładny. Myślę, że w naszym przypadku idzie właśnie tak jak mówicie - przez strop i podłogę. Sąsiad ma górę jeszcze niewykończoną i ją zamknął takimi schodami jak na strych. Może jak ją wykończy to też coś da..

Oprócz właśnie ustaawienia kolumn na gumowe podłoże, z mojej strony co mogę zrobić? już ogólnie chodzi o komfort żeby też nie było tak słychać - np. jak głośniej się krzyknie. Scianka gk i wełna tak średnio mi się widzi

giman
24-10-2020, 14:52
Sąsiad wygłuszył ścianę, ty to wstępnie planujesz. Pytanie co sąsiad ma na podłodze.
Skoro tak się niesie to pewnie płytki ceramiczne a na nich kolumny, czy inaczej?

tomek0700
24-10-2020, 19:19
Chyba połowa pokoju w płytce a druga w panelu, i na panelu kolumna bo chyba ma 50/50.

gnago
25-10-2020, 08:22
Somsiad rezonator zrobił z tych paneli?! niech pod basy da grubą matę, płytę gumową wytłumiającą. Pomoże, ale nie musi

rhein
25-10-2020, 22:47
Hej
Na początku chcę zaznaczyć, że nie mam nic wspólnego z poniższym artykułem. Nie znam gościa i nic nie reklamuję. Po prostu założyciel tego posta chce się pozbyć problemu i zapewne każdy pomysł jest nadzieją.
https://www.zyciepabianic.pl/rozrywka/wystawy/nigdzie-indziej-takich-nie-znajdziecie-obrazy-akustyczne-tworzy-pabianiczanin.html
W artykule masz podaną stronę do gościa. Napisz do niego, a nóż widelec coś pomoże. Choć osobiście wątpię w takie wynalazko
Pozdrawiam

Ps..teraz doczytałem że najniższe częstotliwości dla których robi panele to 250Hz a to już tony średnie a nie basy

tomek0700
26-10-2020, 08:44
Wyciszyć zupełnie tego się nie da bo konstrukcja jest lipna

tomek0700
26-10-2020, 08:47
Czy z rysunku
https://ibb.co/y5J5nGx widać jaka to scianka ?

giman
26-10-2020, 16:25
Na tym rysunku to tylko widać, ze jest to pojedyncza ściana grubości 25cm.
Jaki materiał to pewnie na innych stronach projektu napisane.
No niestety jak to w dwu-lokalówce bardziej jak mieszkanie niż dom jednorodzinny tylko sąsiadów mniej.

tomek0700
26-10-2020, 17:01
Dzięki za info.
Co myślicie o takiej piance https://soundsolutions.pl/pianki-akustyczne-140kg/m3-wygluszanie-scian?gclid=Cj0KCQjw59n8BRD2ARIsAAmgPmLP7LqQv924hz jbyGlp2TRd2D5-uXnFYShHWe0WQfKkmM8gzpp69eAaAvq7EALw_wcB

Ma dużą gęstość czyli sensowne chyba ?

giman
26-10-2020, 19:07
Jeżeli słyszysz sąsiada jak krzyczy, jeżeli słyszysz jego tv jak puści za głośno, itd. to tak pianka na ścianę w pewnym zakresie powinna pomóc.
Ale ty słyszysz/czujesz wibracje od głośników niskotonowych, które także niosą się po konstrukcji (np. po stopie), więc ta pianka za bardzo nie pomoże.

Rzuć okiem tu (podpunkt o niwelacji basu) - https://www.tremolo.pl/Artykuly/Akustyka/Wyciszanie,domowego,studio,gitarowego.html

Jeszcze jedno pytałem, ale chyba nie napisałeś. Czy masz w tej wspólnej ścianie dużo gniazdek elektrycznych, rtv, net?

Weź też pod uwagę, ze nie jestem akustykiem i pisze tu tylko moje własne przeszłe problemy ze słyszalnością sąsiada w mieszkaniu i to co na te potrzeby zgooglałem :)

tomek0700
26-10-2020, 21:02
Rozumiem :)
Tak, są trzy kable TV i trzy gniazdka ..

Pułapki basowej chyba nie ma sensu u mnie robić, to raczej sąsiad powinien? Czy ona u mnie też będzie łapać?

giman
26-10-2020, 21:52
Tak artykuł jest bardziej w tonie inspiracji dla sąsiada. Nigdy nie wiadomo jak sympatyczny dla ciebie zechce być, warto mieć wiedzę co mu zasugerować ;)

Tak dla pewności basy to jedyne co słyszysz czy także dźwięki muzyki, telewizora, imprezy u niego (ludzkie głośne rozmowy)?

Jak także ogólnie dźwięki to pianka pomoże, to wtedy bardzo bym się uczepił tych gniazdek. Sąsiad pewnie ma identyczne w tym samym miejscu i dla dźwięku nagle ściana przestaje praktycznie istnieć w tym wycinku.
Jak tylko basy to chyba pozostaje zadać takie pytanie na specjalistycznym forum audio.

tomek0700
01-11-2020, 19:23
głosy słyszę podczas imprezy, lub jak ktoś krzyknie.

Dobra, co wybrać:
Kauczuk, pianka czy wełna?

jacek61
02-11-2020, 13:11
Przeczytaj ten artykuł https://sound.eti.pg.gda.pl/student/ochrona/07_Ustroje.pdf
Z najprostszych sposobów pozostaje jeszcze rozmowa z sąsiadem aby na korektorze zmniejszył basy do akceptowalnego (dla niego i Ciebie) poziomu, pewnie będzie potrzebny kompromis.

tomek0700
02-11-2020, 18:31
ale to nie sąsiada wina, słychać nawet kroki na parterze (dom głównie parterowy). By musiał po prostu nie słuchać basu, a o to nawet nie będę go prosić.

Skoro basem nic nie zrobię to chciałbym zająć się wyciszeniem głosów chociaż.

tomek0700
06-12-2020, 17:18
To jak? Robić wełnę czy jakiś kauczuk? Jak sąsiad dał wełnę to moze ja powinienem dać inny materiał ?

michal02
08-12-2020, 23:34
Nic nie zrobisz ..

Dom dwulokalowy to zwykły dom jednorodzinny tylko podzielony na dwa lokale.
Dobre to jest jak pod jednych dachem mieszka jedna rodzina.

Wyciszanie nie będzie skuteczne, bo fundament , strop , dach , jest jeden i tędy hałasy będą szły.

Sąsiad jakby dał na poddaszu np. wykładzinę to by ona w pewnym stopniu obnizyła hałas , ale to tylko półśrodki ...

Czy podobny problem dotyczy domków szeregowych?

Uparty
11-12-2020, 11:08
Czy podobny problem dotyczy domków szeregowych?

To zależy jak jest zrealizowana konstrukcja budynku, czy jest dylatacja czy połączenie elementami.

ThaTec
20-12-2020, 12:14
Cześć. Przede wszystkim witam się, bo to pierwszy mój post na tym forum, a nie widzę tematu do przedstawienia się i powitania Społeczności Forum.

Ciekawa dyskusja w temacie. Obawiam się, że mnie również może dotyczyć, stąd zainteresowałem się tematem. Niebawem zabieram się za wykończenie domu w zabudowie szeregowej i z informacji od kolegi, który ma taki sam dom, wynika, że problemem jest ściana z tylko jednym sąsiadem - tym, gdzie nie ma dylatacji. Póki co doradzano mi wełnę do wyciszenia. Czytam i czytam, jest wiele opinii, a żadne rozwiązanie nie jest bez wad, ani w 100% skuteczne. Zastanawiam się, czy wyciszać np. również klatkę schodową? Bo że sypialnię, czy salon, to wiadomo. Ale garażu już np. na pewno nie ma sensu?

Swoją drogą, jako meloman zamierzam zrealizować swoje marzenie i kupić dobry sprzęt do odtwarzania muzyki. Co prawda nie lubię słuchać głośno, ani nie lubię basów, ale jak tylko poznam sąsiada, który kupuje dom obok, to podpowiem Mu to i owo.