PDA

Zobacz pełną wersję : Wodór w instalacji CO bez elmentów aluminiowych



franek_1986
27-09-2020, 18:07
Mieszkam w nowym domu od dwóch lat. Od pół roku obserwuje wciąż rosnące ciśnienie w instalacji CO wraz z zapowietrzaniem się grzejnika drabinkowego w górnej łazience. Ostatnio wykonałem próbę ogniową i okazało się, że nie jest to powietrze tylko wodór. Poczytałem trochę i okazuje się, że ten problem występuje w instalacjach, w których użyto miedzi i aluminium. U mnie rurki miedziane są tylko przy piecu, a dalej woda rozprowadzana jest do rozdzielaczy dolnego i górnego rurkami PEX-AL-PEX. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe na rurkach PERT a jedyne grzejniki stalowe, to rzeczona drabinka w górnej łazience i grzejnik w garażu. Dodam jeszcze, że mam piec gazowy jednofunkcyjny firmy Buderus.

Instalator nie wie w czym może tkwić problem, twierdzi że wszędzie robi z takich materiałów i nigdy żaden klient nie zgłaszał mu takiego problemu.

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem i jaka może być przyczyna? Czy znacie może jakiegoś dobrego rzeczoznawcę z okolic Poznania, który podjąłby się konsultacji w tej sprawie?
Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

adam_mk
27-09-2020, 18:39
Masz "miejsce święte" w którym BEZ alu i miedzi wodór się generuje!
Remedium na to, to dodanie jakiegoś inhibitora.
"Pomaluje" od wewnątrz instalację i proces mocno spowolni.

Adam M.

franek_1986
27-09-2020, 19:56
Masz "miejsce święte" w którym BEZ alu i miedzi wodór się generuje!
Remedium na to, to dodanie jakiegoś inhibitora.
"Pomaluje" od wewnątrz instalację i proces mocno spowolni.

Adam M.

Średnio mnie to urządza! Redukcja wodoru z wody do gazowego H2 wiąże się z utlenianiem się któregoś z metali z instalacji, czyli korozją (tak się składa, że jestem chemikiem). Spowolnienie tego procesu to tylko opóźnienie awarii w czasie. Instalacja jest jeszcze na gwarancji, gdybym znał przyczynę, mógłbym jeszcze żądać jej usunięcia.

gondoljerzy
27-09-2020, 20:55
Rurki w instalacji miedziane, a wymiennik w kotle z jakiego materiału?

franek_1986
28-09-2020, 18:07
Rurki w instalacji miedziane, a wymiennik w kotle z jakiego materiału?

Stal nierdzewna.

franek_1986
03-10-2020, 09:46
sprawdź dokładnie, bo Buderus ma wymieniki AlSi i jak napełnisz instalację wodę o twardości bliskiej 0 to taki efekt to norma.

Ale to chodzi o jakiś wymiennik, który jest w środku w piecu czy wymiennik, który ogrzewa wodę użytkową (bo on chyba nie jest w komplecie z piecem?)?
Mam model pieca Buderus LogaMax Plus GB-062-14 H V2. Gdzie mogę sprawdzić, z jakiego materiału wykonano wymiennik?