PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza dwoma różnymi materiałami.



dlwg
28-09-2020, 09:14
Witam,
W zakupionym mieszkaniu od dewelopera posiadam poddasze, które jest jeszcze niewykończone. Poddasze teoretycznie jest ocieplone ale wg mnie jest coś z nim nie tak, ponieważ jest to najzimniejsza część mieszkania. Przykładowo w dniu dzisiejszym przy takiej pogodzie na parterze jest 20 stopni, na piętrze 22 a na poddaszu 17-18 stopni. W zimie temperatura spada tam do 10-12 stopni (bez ogrzewania) a w lecie jest piekarnik ponad 30 stopni. Co może być tego przyczyną?

Poddasze ocieplone jest pianą, ale zakładając że jest to deweloperka, ta piana pewnie jest najtańsza z możliwych i nie koniecznie wystarczająco gruba warstwa. Po ściągnięciu płyty g-k zobaczyłem że jest jeszcze ok 15cm pustej przestrzeni. Pomyślałem że dołożę tam wełny dobrej jakości i pomoże w lepszej izolacji poddasza. Konsultowałem się w tej sprawie z dość doświadczoną firmą budowlaną i dowiedziałem się że nie ma w tym żadnego problemu. Żeby dodać wełny ile się zmieści potem dać folie paroizolacyjną najlepiej aluminiową i przykryć to regipsem i bedzie ok. Natomiast zasięgnąłem też rady doradców technicznych z Isover'a i dowiedziałem się że nie zalecane jest łączenie dwóch różnych materiałów izolacyjnych w jednej przegrodzie i że to wymaga odpowiednich obliczeń itd.
Pomyślałem że może lepiej zamówić ekipę od natrysku i po prostu dołożyć tam piany ile się da, ale to wiążę się z dużo większymi kosztami niż jakbym sam dołożył wełny.

I teraz jestem w kropce i nie wiem co zrobić. Chciałem ocieplić poddasze przed zimą ale nie wiem na co się zdecydować żeby nie popełnić jakiegoś błędu.
Czy miał ktoś podobne doświadczenia i może coś poradzić w tej kwestii?

masera
28-09-2020, 09:52
Jakbym miał strzelać to może im chodzić o paroprzepuszczalność - doładujesz wełny, która lepiej przepuszcza parę wodną a potem natrafi na pianę o gorszej przepuszczalności. W niekorzystnych warunkach może się w tej wacie wtedy skondensować woda, ale czy jest na to w ogóle szansa to by trza policzyć faktycznie albo kogoś kumatego ściągnąć.

Robinson74
28-09-2020, 11:08
Tak, takie rzeczy się liczy, jeśli nie chcesz sobie zawilgocić poddasza.

dlwg
28-09-2020, 14:55
a jak takie coś policzyć?

Robinson74
28-09-2020, 22:45
Poszukaj osoby ze specjalnością "fizyka budowli".

Kaizen
28-09-2020, 23:17
Masz faktyczny przekrój dachu?

dlwg
30-09-2020, 09:41
Masz faktyczny przekrój dachu?

- dachówka ceramiczna
- kontrłaty 4cm
- łaty 4cm
- paroizolacja
- krokwie/piana xps 14cm
- folia
- ruszt
- płyta g/k

cała przegroda ma grubość ok 35cm mierząc od okna dachowego do płyty gk. W środku jest +/-20cm piany

Tomek W
06-10-2020, 07:53
sprawdzałeś może czy piana jest na tylko między krokwiami czy pokrywa również krokwie ? . Dobrze byłoby ustalić jaka to piana żeby znać jej paroprzepuszczalność i parametry termiczne. Wówczas obliczenia Cw można wykonać. Może warto skontaktować się z deweloperem żeby podał więcej szczegółów.