PDA

Zobacz pełną wersję : Okna na różnych wysokościach?!



Smyq999
01-10-2020, 08:10
Hej,

Wracam z kolejnym pytaniem. Majstry założyli mi okna dachowe. Dom jest dwuspadowy. Niestety po jednej stronie dachu są trochę wyżej, a po drugiej niżej. Czy to normalne? Różnica nie jest mała i wynosi jakieś 8-9 cm. Może jak dojdą wylewki, to nie będzie tego aż tak widać.

Jak spytałem jak to możliwe, to powiedzieli, że łaty inaczej idą na dachu. Tzn. kładli łaty od dołu dachu, a z jednej strony był pare cm przedłużony (żeby im cała dachówka się zmieściła.

Wg. mnie to na logikę dachówki pełne powinny iść od szczytów dachu w dół i okna powinny być na identycznej wysokości - powiedzmy 10 dachówek licząc od samej góry.

CityMatic
01-10-2020, 09:20
Hej,

Wracam z kolejnym pytaniem. Majstry założyli mi okna dachowe. Dom jest dwuspadowy. Niestety po jednej stronie dachu są trochę wyżej, a po drugiej niżej. Czy to normalne? Różnica nie jest mała i wynosi jakieś 8-9 cm. Może jak dojdą wylewki, to nie będzie tego aż tak widać.

Jak spytałem jak to możliwe, to powiedzieli, że łaty inaczej idą na dachu. Tzn. kładli łaty od dołu dachu, a z jednej strony był pare cm przedłużony (żeby im cała dachówka się zmieściła.

Wg. mnie to na logikę dachówki pełne powinny iść od szczytów dachu w dół i okna powinny być na identycznej wysokości - powiedzmy 10 dachówek licząc od samej góry.

To znaczy, że źle rozmierzyli dach, niezależnie jeśli to inna ekipa to nie ma ich co winić. Jeśli to Ci sami to popełnili błąd który się teraz zemścił.


Wg. mnie to na logikę dachówki pełne powinny iść od szczytów dachu w dół i okna powinny być na identycznej wysokości - powiedzmy 10 dachówek licząc od samej góry.
Niestety , nie jest to logiczne - dachówka idzie od całej.... w górę - przycina się (jeśli jest taka potrzeba)ostatnią najwyżej i przycięcie nakrywa gąsiorem.

Smyq999
01-10-2020, 09:30
To znaczy, że źle rozmierzyli dach, niezależnie jeśli to inna ekipa to nie ma ich co winić. Jeśli to Ci sami to popełnili błąd który się teraz zemścił.


Niestety , nie jest to logiczne - dachówka idzie od całej.... w górę - przycina się (jeśli jest taka potrzeba)ostatnią najwyżej i przycięcie nakrywa gąsiorem.

To może tak im wyszło, ale raczej jak patrze na dach, to wygląda, że przy szczycie są pełne. Poza tym wydłużali z jednej strony dach od dołu, żeby własnie się im nie kończył w połowie dachówki, więc to upewnia mnie, że pełne powinny być z obydwu stron.

Z tego co zrozumiałem, to to nie jest kwestia dachówek nawet, tylko łat. Łaty kładli od dołu dachów i widocznie z jednej strony dachu są jakoś przesunięte trochę względem drugiej strony. Okna teraz nie mogą dać na takiej samej wysokości, bo nie przetną łaty przecież - musi być pod/nad nią.

CityMatic
01-10-2020, 09:43
Źle jak zauważyłeś rozmierzyli łaty, bo dachówka jest na tyle "elastycznym " pokryciem, że tolerancja na jednej jest w bok ok 1cm w górę już nie :rolleyes:

Smyq999
01-10-2020, 09:52
Teraz to chyba niewiele się da z tym zrobić co? Bo łat raczej nie przełożą tak łatwo.

Da się z tym żyć jakoś? :) Jak dojdą wylewki, meble itd. to może nie będzie takiej tragedii. Żona się pociesza, że to pokoje dzieci i bezpieczniej będzie ;-)

Ja się pocieszam, że to nie w jednym pomieszczeniu. Pewnie ja będę to widział i wiedział zawsze, ale ktoś inny pewnie nawet nie zwróci uwagi. Pomijam już to, że na górze są sypialnie i nikt nie będzie tam raczej wchodził z gości. Co nie zmienia faktu, że to nowy dom i by się chciało idealnie.

CityMatic
01-10-2020, 10:01
Teraz to chyba niewiele się da z tym zrobić co?
Jeśli się przyjrzeć to nie ma problemu https://www.pomysly-na.pl/dom/budowa-i-remont/montaz-i-wymiana-okien-dachowych-krok-po-kroku
są różne sposoby montażu więc nie wiem dlaczego wybrali na łatach.

piszemy w wątku - więc zaraz jakiś fachowiec dekarz się wypowie ;)i będzie wszystko jasne.

CityMatic
01-10-2020, 10:20
Znalazłem parę zdjęć w których rozmieszczenie łat nie wpływa na wysokość zamocowania okien.
448740
448741448742448743

Smyq999
01-10-2020, 11:47
Oni tego nie zamontowali raczej "na łatach", tylko położenie łat im determinuje chyba wysokość tego w jakiś sposób z tego co zrozumiałem. W sensie, że nie zrobią pewnie cięcia w połowie łaty.

Smyq999
01-10-2020, 12:28
Podejrzewam, że jest jak na tym 1 obrazku, jaki dałeś. Jest łata i żeby było niżej, to by musieli na kolejną przeskoczyć.