PDA

Zobacz pełną wersję : Płyty Thermano pod anhydryt



masera
01-10-2020, 20:19
Wg instrukcji producenta płyt thermano:
W przypadku stosowania posadzek anhydrytowych (płynnych, półpłynnych, samorozlewnych, samopoziomujących) należy bezwzględnie na Thermano stosować folię separacyjną, aby nie dopuścić do powierzchniowego kontaktu płynnej, reaktywnej mieszanki anhydrytowej z aluminium zawartym w okładzinie Thermano.
Jaką folię zastosować - wystarczy zwykła budowlana 0,1 mm (taką jest przezroczysta i byłoby pod nią widać kratki na płytach)? Czy trzeba dać tą specjalną pod podłogówkę z nadrukowaną kratką?

LukaszP66
01-10-2020, 20:27
Zastosuj najtańszą jaką znajdziesz membranę dachową ,pomysł który podsunął mi kaizen ,sensowny według mnie,oczywiście nadrukiem do góry.

masera
01-10-2020, 21:25
Ok. W instrukcji piszą też, że zaleca się używania w domach płyt 1,25x0,6. Mam dostęp do płyt 2,5x1,25 w dobrej cenie. O co chodzi z tym rozmiarem? Ewentualnie nie wiem - ponacinać te duże płyty w połowie?

Lukasz11
01-10-2020, 21:32
Zastosuj najtańszą jaką znajdziesz membranę dachową ,pomysł który podsunął mi kaizen ,sensowny według mnie,oczywiście nadrukiem do góry.

Dlaczego akurat membrana dachowa?

LukaszP66
01-10-2020, 21:59
Ponieważ z góry na dół jest szczelna dla wody zawartej w wylewce ,większość instalacji ogrzewania podłogowego wykonuję się tak że dziurawi się folię spinkami ,woda i wilgoć włazi w warstwę ocielenia.Przy membranie dachowej owa wilgoć w łatwy sposób ma szanse odparować ponieważ z dołu do góry jest paro przepuszczalna.

masera
02-10-2020, 08:06
Z folią pod anhydryt chodzi raczej o to, że na gipsie (strzelam że analogicznie z anhydrytem) miałem napisane, że w składzie był jakiś wodorotlenek (nawet nie wiem czy nie to co kret do rur). A na krecie napisane, że nie używać do aluminiowych instalacji.

cezary.pl
02-10-2020, 19:33
Folia na izolacji termicznej podłogi ma stanowić warstwę poślizgową dla wylewki anhydrytowej.
Raczej nie należy stosować w tym miejscu szmaty, szumnie nazywanej membraną.

Kaizen
02-10-2020, 20:04
Folia na izolacji termicznej podłogi ma stanowić warstwę poślizgową dla wylewki anhydrytowej.

A czym grozi ewentualny brak poślizgu na elastycznym EPS czy innej termoizolacji?
Folia jest po to, żeby wylewka nie wcisnęła się w szczeliny i nie zrobiła mostka do gruntu.
Niektórzy wierzą też, że folia aluminiowa odbija światło w ciemności.

Przy szczelnym ułożeniu i/lub wypełnieniu szczelin pianą nie dawałbym folii. Ale do takiego wniosku doszedłem po ułożeniu folii i kabli na nich jak zobaczyłem, że w styropianie była wilgoć, która nie mogła się wydostać.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404722

cezary.pl
02-10-2020, 21:48
Bez folii, anhydryt styropian ściera i izolacja umiera.;)

masera
19-11-2020, 13:52
Czy ktoś może widział gdzieś transparentną folię budowlaną tak żeby widać było kratkowanie na thermano? Na tą warstwę separacyjną wystarczyć powinna 0,2 mm.

cezary.pl
19-11-2020, 20:59
Czy ktoś może widział gdzieś transparentną folię budowlaną tak żeby widać było kratkowanie na thermano? Na tą warstwę separacyjną wystarczyć powinna 0,2 mm.

Możesz kupić dowolną folię na tunele ogrodnicze. Te tanie, są przeznaczone na jeden do dwóch sezonów ogórkowych. Do uszczelnienia na czas wylewania posadzki anhydrytowej w zupełności wystarczą.