PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator w domu parterowym że strychem.



marcin199
01-10-2020, 23:44
Powitać ponownie. Jako że cały czas projekty w toku, planowane rozpoczęcie budowy na wiosnę 21 mam kilka pytań odnośnie wentylacji.
Ma być wentylacja z odzyskiem ciepła. Całkowita kubatura budynku na parterze około 405m3.
1. Jaki rekuperator brać pod uwagę?
2. Rury od rozdzielaczy nawiew i wywiew do anemostatow mam zamiar położyć bezpośrednio na stropie zelbetowym strychu w warstwie styropianu. Styro 15cm więc nad rura byłoby około 75mm styro. Czy to wystarczy?
3. Rekuperator najlepiej dałbym na strychu, rury od rozdzielaczy do reku izolowane, tak samo jak i do czerpni i wyrzutni. Ponadto rekuperator zabudowany miałby być z płyt 2 warstw OSB a w środek wełna powiedzmy 20cm. I otwierane drzwi ocieplone do wymiany filtrów. Czy to wystarczy aby zima nie zamarzł? Strych nie ocieplony.
4. Czy może lepiej odrazu myśleć i dać rekuperator w ciepłym pomieszczeniu gospodarczym pod sufitem? Wtedy musi byc Reku z wyjsciami i wejściami gornymi. Przed wylaniem stropu mogę zrobić większy przepust na rury do rozdzielaczy które byłyby na stropie.
5. Czy jeśli dam rekuperator w pomieszczeniu gospodarczym to nie będzie on słyszalny w domu? Zalezy mi również na ciszy w domu.

gregos11
02-10-2020, 07:56
Postaw go w pomieszczeniu "ogrzewanym". Ja mam za ścianką z karton gipsu i nie słychać go wcale już w odległości 1m.

fotohobby
02-10-2020, 08:41
Ja mam reku w pomieszczeniu gospodarczym w szafce. Po zamknięciu drzwi szafki słychać niewiele, po zamknięciu drzwi pomieszczenia gospodaczego - nic

pandzik
02-10-2020, 09:33
Nic nie będzie słyszalne z gospodarczego. Ja mam reku w łazience na pietrze, w części jakby technicznej, w zabudowie nad pralką. Zabudowa jeszcze nie kompletna, bez drzwi. W łazience slychac delikatny szum ale nikomu to nie przeszkadza. Na zewnątrz przy zamkniętych drzwiach ramiakowych nic nie słychać.

Z tą ciszą w domu trzeba uważać. Można popaść w paranoje.

ig0r-
02-10-2020, 09:50
Też mam reku w pomieszczeniu technicznym, ale te 15 cm styro na stropie to chyba trochę mało jak na dzisiejsze standardy.

pandzik
02-10-2020, 09:59
15 styropianu nie spełnia chyba nawet WT2017. Rury ze skrzynkami rozprężnymi w 15cm styropianu? Kiepsko to widze. Daj 40cm najtanszej wełny.

marcin199
02-10-2020, 11:38
Na strychu na styropianie ma być wylana posadzka aby było można go używać jako schowek. Więc wełna odpada. Moge dać więcej styro. Strop będzie zelbetowy + styropian + posadzka. Tylko czy jeśli dam rurki od anemostatow do rozdzielaczy w warstwie styro to nie będzie mi tam się skraplać woda? Jeśli dałbym 20 styro to automatycznie nad rurami mam 12,5 styro.

Wyrzutnia miałaby być odprowadzona do kominka dachowego a czerpnia w podbitce z drugiej strony budynku od strony północnej.

Czyli mam rozumieć że zdecydowanie lepsza opcja będzie dać ręku w kotłowni pod sufitem.

marcin199
02-10-2020, 12:36
Jaki rekuperator z górnymi wyjściami brać pod uwagę? Np. Bosh vent 5000 lub Aeris 350? Dadzą radę? Dodam że te przykłady są niejako pierwsze które mi się rzuciły w oczy. Może inne brać pod uwagę? Musza być górne wejścia i jak najcichrza praca.

Kaizen
02-10-2020, 22:55
Jeśli dałbym 20 styro to automatycznie nad rurami mam 12,5 styro.

Ja w projekcie wentylacji miałem zapisane:
Kanały R-VENTflex 63 należy prowadzić w warstwie izolacji nad stropem. Wysokość izolacji ponad rurą min. 200mm.

Mam 40 cm wełny.

giman
03-10-2020, 12:35
Ja mam 20cm styro na stropie a rurki 90mm, więc nad mam tylko 11cm.
Pewnie, ze średnio, pewnie, ze można by więcej. Ale patrząc na temperatury jakoś specjalnie nie wychładza się zimą.
Szybciej już nagrzewa się latem, ale też nieprzesadnie.

marcin199
03-10-2020, 19:41
Grubość styro to kwestia przeliczenia zapotrzebowania przez mojego architekta. Od rekuperacji też będzie projekt jednak od czego zależy średnica rurek? Chodzi mi czy lepiej dać 1x 90mm czy 2x 75mm?

giman
04-10-2020, 13:59
To nie jest tak, ze 1x90 albo 2x75.
Będzie to wynikało z obliczeń i projektu i rozkładu strumieni. Zdarzy się pomieszczenie z 1x75 oraz takie z 3x75.
Ja mam 90-ki i żałuję tej niepotrzebnej oszczędności w kasie.

marcin199
05-10-2020, 14:33
Tak na chłopski rozum ilość i średnica rur zależy od kubatury pomieszczenia? Ale suma powietrza wyciąganego w budynku musi być równa sumie powietrza nadmuchiwanego do budynku? Dobrze to rozumiem?