PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to ustawić Buderus gb072 i sterownik logomatic tc100



Revian
03-10-2020, 10:24
Witam od 2 dni mam założony piec gazowy.

Buderus gb072 14v2+zasobnik 120l do wody cwu. Do tego sterownik logomatic tc100.

Dom ma 160m2.8 grzejników z termostatem, i ogrzewanie podłogowe(ok. 80m2). Ściany boczne grubość 50cm i szczytowe 30cm(hasioki). Ocieplony styropianem 8cm, dach wełną mineralną 12cm.

Generalnie chodzi mi o ustawienia w tym sterowniku logomatic tc100 narazie korzystam z pogodowki pobieranej z internetu.

Nastawienie mam takie wpływ pomieszczenia średni, rodzaj ogrzewania karolyfer, punkt początkowy krzywej 20c, punkt końcowy krzywej 55c, Min temp zasilania 27c, maks temp zasilania 55.

Żądane temperatury były wczoraj na 20 w dzień i od 21-5 na 19.5 w nocy.

Chodzi mi dokładnie o to jak ustawiać te parametry z krzywą grzewcza żeby obniżyć zużycie gazu... Obecnie za wczoraj aplikacja pokazała 9.6m3 gazu... Przy 12c na dworze w dzień. Proszę o pomoc. Dodam iż zauważyłem że przy ustawionej temp. Minimalnej zasilania na 25c piec pokazywał w apce 0.0c czyli tak jakby był wyłączony. Temperatura w pomieszczeniu gdzie jest sterownik utrzymywała się na około 22c w innych pomieszczeniach podobnie

Mareks77
05-10-2020, 19:52
Witam od 2 dni mam założony piec gazowy.

Buderus gb072 14v2+zasobnik 120l do wody cwu. Do tego sterownik logomatic tc100.

Dom ma 160m2.8 grzejników z termostatem, i ogrzewanie podłogowe(ok. 80m2). Ściany boczne grubość 50cm i szczytowe 30cm(hasioki). Ocieplony styropianem 8cm, dach wełną mineralną 12cm.

Generalnie chodzi mi o ustawienia w tym sterowniku logomatic tc100 narazie korzystam z pogodowki pobieranej z internetu.

Nastawienie mam takie wpływ pomieszczenia średni, rodzaj ogrzewania karolyfer, punkt początkowy krzywej 20c, punkt końcowy krzywej 55c, Min temp zasilania 27c, maks temp zasilania 55.

Żądane temperatury były wczoraj na 20 w dzień i od 21-5 na 19.5 w nocy.

Chodzi mi dokładnie o to jak ustawiać te parametry z krzywą grzewcza żeby obniżyć zużycie gazu... Obecnie za wczoraj aplikacja pokazała 9.6m3 gazu... Przy 12c na dworze w dzień. Proszę o pomoc. Dodam iż zauważyłem że przy ustawionej temp. Minimalnej zasilania na 25c piec pokazywał w apce 0.0c czyli tak jakby był wyłączony. Temperatura w pomieszczeniu gdzie jest sterownik utrzymywała się na około 22c w innych pomieszczeniach podobnie

Jeśli Twoje 9,6 m3 gazu nie jest odczytem dobowym z licznika a jedynie wskazaniem aplikacji to jest to prawdopodobnie wartość chwilowa złapana podczas pracy kotła ........więc się tym nie przejmuj.
Minimalna i maksymalna wartość punktów krzywej grzewczej jak i temperatury powinny być tak ustawione aby odzwierciedlać charakterystykę domu.
Generalnie ustawieniami tymi powinieneś dążyć do tego aby temperatura w domu nie przekraczała ustawionej na regulatorze, a kocioł zamiast załączać się często i pracować wyższą mocą lub temperaturą grzania, pracował dłużej na niskiej temperaturze zasilania z rzadszymi przerwami.

Rozumiem że jest to pierwsze załączenie i Twój pierwszy sezon grzewczy w którym wygrzewasz dom usuwając nadmiar wilgoci zgromadzony podczas prac, dlatego też większe zużycia gazu są czymś naturalnym.
Przeznacz ten czas na dostosowanie ustawień tak aby stabilizowały temperaturę pomieszczenia obserwując ją zarówno w dni ciepłe jak i w czasie zimy. Wszelkie korekty wprowadzaj raz na dwie lub 3 doby .
Temperaturę początkową zasilania ustaw raczej na 23 - 25*C
Zmniejsz temperaturę punktu końcowego krzywej grzewczej do poziomu 45 *C
Zmniejsz różnicę pomiędzy temperaturami dziennymi a nocnymi tak aby wynosiły 1 - 1,5 *C
Jeśli jest taka możliwość to wykorzystaj wewnętrzny programator w którym zadasz na sztywno czas-okresy pobytu członków rodziny w domu i na zewnątrz np. w pracy, itp.
Wszystkie te ustawienia posłużą dla zmniejszenia spalania, jednak podstawowa zasada jest taka iż komfort musi kosztować.
Pamiętaj że punkty końcowe krzywej jak i maksymalne temperatury odpowiadają głównie za zachowanie kotła w okresie zimowym kiedy temperatury oscylują na poziomie (-15*C ) natomiast punkty początkowe i temperatura minimalna bezpośrednio wpływają za zachowanie kotła w okresie jesiennym gdy temperatury są jeszcze dodatnie +5 , 10 *C.