PDA

Zobacz pełną wersję : Resztki glikolu w instalacji



Beltaine
05-10-2020, 17:55
Dzień dobry,

wybaczcie sformułowanie pytania. Zadaje laik...

Mieliśmy instalację zalaną glikolem (nowy piec pelletowy, stare grzejniki żeliwne). W tym roku wymieniliśmy całą instalację, tj. rury, grzejniki... Piec został. Obieg był z naczyniem, teraz jest zamknięty. Siłą rzeczy resztki glikolu zostały spuszczone z grzejników, ale najwyraźniej nie z pieca. I teraz nasz instalator kręci nosem z zaniepokojeniem, że na rurach przy łączeniach (tam gdzie są pompy) wychodzi dziwny nalot, jakby rdza, smoła... Oczywiście on nie popełnił błędu w sztuce. A ja się na tym totalnie nie znam, więc moje pierwsze pytanie brzmi: czy instalator powinien był spuścić cały stary płyn, tzn. z pieca też (przepłukać czy jak???). Po drugie: CO TERAZ???

Bardzo proszę o pomoc...

e_nygma
05-10-2020, 18:07
Raczej powinno się spuścić całość i przepłukać wodą , w grzejnikach czy to żeliwnych czy stalowych osadza się kamień kotłowy w różnej postaci od drobnych kamyczków do czegoś podobnego do popiołu , mazi, miałem podobnie jak wymieniałem grzejniki na większe to ze starych wylewało się dziwne osady.
Są różne rodzaje inhibitorów na różne przyczyny które dodaje się do wody , instalator powinien wiedzieć co zrobić aby było dobrze.
Piec z reguły jest najniższym miejscem i pomimo pompy obiegowej w piecu będzie osad.

Beltaine
05-10-2020, 19:56
Raczej powinno się spuścić całość i przepłukać wodą , w grzejnikach czy to żeliwnych czy stalowych osadza się kamień kotłowy w różnej postaci od drobnych kamyczków do czegoś podobnego do popiołu , mazi, miałem podobnie jak wymieniałem grzejniki na większe to ze starych wylewało się dziwne osady.
Są różne rodzaje inhibitorów na różne przyczyny które dodaje się do wody , instalator powinien wiedzieć co zrobić aby było dobrze.
Piec z reguły jest najniższym miejscem i pomimo pompy obiegowej w piecu będzie osad.


Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Czyli co, teraz spuścić wszystko z instalacji i przepłukać czy dodać jakiś płyn, który przeczyści instalację?

e_nygma
10-10-2020, 20:02
Dobry instalator powinien wiedzieć jak sprawdzić czystość instalacji i co dalej zrobić ,
Widziałem na youtube relację jak czyszczono instalację , co prawda podłogówkę z PC ale problem podobny - zanieczyszczenia w instalacji.
Nie wiedziałem że aż tyle tego może być w instalacji.
Glob energy czy podobnie, Stanisław Migas .

Slawko123
10-10-2020, 21:12
I teraz nasz instalator kręci nosem z zaniepokojeniem, że na rurach przy łączeniach (tam gdzie są pompy) wychodzi dziwny nalot, jakby rdza, smoła...to znaczy, ze coś jest nieszczelne. Nawet jakbyś zlał 50/50 woda glikol, to co najwyżej pompy miały by problem, a instalacji, kotłowi nic się nie stanie i jeśli byłoby szczelne, to nigdzie nic by nie wychodziło.

Oczywiście on nie popełnił błędu w sztuce.Oczywiście nie znam takiego, co przyzna się do błędu i poprawi na swój koszt.

Beltaine
12-10-2020, 18:31
Tak czy inaczej dziękuję Panom za odpowiedzi. Dało mi to podstawy do dyskusji z instalatorem. Ech, żeby to byli tacy co przyjdą, zrobią i... brak uwag :bash: