PDA

Zobacz pełną wersję : Wełna mineralna między legarami na poddaszu - styk z OSB



lukaszo11
06-10-2020, 07:35
witajcie,
poddasze nieużytkowe ( jeszcze - do 2 lat będę "kręcił" na całej powierzchni pokoje )
Legary 16 cm - pomiędzy nich wełna mineralna 15 cm.
Pod spodem jest folia żółta.
Na legary przyszły osb 3 - 2,2
Poradźcie - starałem się aby ta wełna nie stykała się osb - ale jak położyłem osb i poświeciłem od "spodu" to widzę ,że nie na całych powierzchniach - ale miejscami jednak się styka - jakby tą wełna się lekko wybrzuszyła szczególnie na środku między legarami - pewnie jak upychałem ją miedzy legarami to w środku wybrzuszyło :/
Rozmontować osb i "przyklepać" tą wełnę - aby nigdzie się nie stykała ?
Czy to ,że styka się punktami - szczególnie na środku - a po bokach jest luka wentylacyjna - będzie ok ?
Poddasze jeszcze nie użytkowe.
Czy na płyty osb mogę rozciągnąć folię paroszczelną i na nią dołożyć 5 cm styropianu ( bo mi został )
Po poddaszu nie chodzę na co dzień.


448858448858
448859

Tomek W
06-10-2020, 09:51
a poddasze będzie ogrzewane czy nieogrzewane? To dodśc istotna kwestia gdyż w przypadku poddasza nieogrzewanego trzeba będzie wentylować przestrzeń między wełną a osb i dodatkowo nawiercac osb.
Z kolei przy ogrzewanym poddaszu zostawiamy szczelinę. Jezeli węłna tylko wybrzusza się w środku to ona z czasem się ustabilizuje i wyrówna. Nie ma wiec sensu odkrecac osb i jej "doklepać" .
Jeżeli masz już folie paroizolacyjną to nie dokładaj drugiej na OSB ona nic tu nie wnosi. A styropian masz podłogowy ? jak zamierzasz to potem wykońćzyć ? połozyc osb na styropian ?

lukaszo11
06-10-2020, 11:08
dziękuję Tomku za odzew.
Poddasze to będzie sezon - dwa - nieogrzewane - jest to pusta przestrzeń obecnie gdzie będą adaptowane pokoje.
Dlatego mam obawę o tą zimę / dwie - aby mi ta wełna nie zawilgła ( póki poddasze będzie nieogrzewane )
Co do szczeliny przy ogrzewanym - jak to ma wyglądać ?

Tomek W
07-10-2020, 08:04
dziękuję Tomku za odzew.
Poddasze to będzie sezon - dwa - nieogrzewane - jest to pusta przestrzeń obecnie gdzie będą adaptowane pokoje.
Dlatego mam obawę o tą zimę / dwie - aby mi ta wełna nie zawilgła ( póki poddasze będzie nieogrzewane )
Co do szczeliny przy ogrzewanym - jak to ma wyglądać ?

Po prostu robisz szczelinę między osb a wełną stosując listwy dystansowe na legary albo 1-2cm mniej ocieplenia między legarami niż wynosi ich wysokość.
Tak naprawde na czas kiedy poddasze będzie nieogrzewane a dół ogrzewany to powinieneś mieć na strychu albo ażurowy pomost z desek albo osb nawiercane w siatce kwadratu 20xc20cm lub 25x25cm otworami fi20mm i między osba a wełną szczelinę grubości 3-6cm. Wówczas unikniesz problemu kondensacji na powierzchni osb.

lukaszo11
07-10-2020, 08:26
dziękuję - czyli trochę to spitoliłem.
A jeśli dałbym na to osb - styropian np 5cm - na tą zimę - tak aby osb nie były zimne - jest logika w tym ?
Bo jak rozumiem problemem jest styk ciepłe / zimne ( zimne osb - ciepła wełna = zawilgocony spód osb )

Michał Ursa
09-10-2020, 12:21
dziękuję - czyli trochę to spitoliłem.
A jeśli dałbym na to osb - styropian np 5cm - na tą zimę - tak aby osb nie były zimne - jest logika w tym ?
Bo jak rozumiem problemem jest styk ciepłe / zimne ( zimne osb - ciepła wełna = zawilgocony spód osb )

Co do zasady warstwy dachu powinny być wentylowane.
Powietrze nasycone parą wodną musi ulecieć do atmosfery i za wszelką cenę będzie chciało to zrobić.
Grawitacyjnie będzie szło do góry (jak para z czajnika), jeśli natrafi na szczelinę wentylacyjna, w której wytworzony będzie ”cug" to takie powietrze wraz z para zostanie uniesione i odprowadzone na zewnątrz.
Bark wentylacji lub niedrożna wentylacja to najczęstsza przyczyna problemów - niestety.
Nie znam całej specyfiki Twojego przypadku, ale przy niedrożnej lub czesiowo niedrożnej szczelinie „dokładanie” warstw o znikomej proprzepuszczalności powyżej to jak zabawa z benzyną przy otwartym ogniu.

Jeśli chciałbyś to służę pomocą w konsultacjach i obliczeniach termiczno-wilgotnościowych.
[email protected]

pzdr
Michał

lukaszo11
13-10-2020, 14:25
dzięki za wskazówki.
Jednak to nie jest dach - a podłoga.
Ale zasady - pewnie podobne :)

Tomek W
23-10-2020, 12:46
Tak zasady śa podobne. Powiedz mi ten strop jest drewniany czy leagry leżą na jakimś stropie masywnym ? Ta informacja może być istostna :) może jeszcze uda mi się coś podpowiedzieć