PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie ogrzewanie wybrać - 800m^2



Dominik13
06-10-2020, 15:37
Witam, mam do ogrzania budynek 800m^2 na co składa się hala 500m^2 (sufit około 5m) oraz pomieszczenia biurowe. Aktualnie ogrzewane jest to piecem o mocy 160kw, eko-groszkiem. Na sezon grzewczy zużywa się około 22 tony, koszt ogrzewania niecałe 20 tysięcy. Na dachu zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 50kw. Jakie alternatywne metody, tańsze byście zaproponowali ? Interesowałem się pompą ciepła ale koszt samej takiej pompy to 90 tysięcy, a dodam że hala jest często otwierana przez co tracimy dużo ciepła. Czy taka pompa jest wystarczająca do utrzymania temperatury 20 stopni ? A może kotły kondensacyjne były by lepszym wyborem. Zapraszam do dyskusji, jeżeli ktoś ma podobne doświadczenia i wie jak to wygląda cenowo, każda opinia mile widziana

SUSPENSER
06-10-2020, 16:23
Patrząc na zużycie węgla kocioł jest co najmniej 2 razy za duży, 80 kW by tu wystarczyło, a skoro na dachu jest 50 kW paneli to może warto pomyśleć o kotle elektrycznym 40 kW co załatwi sprawę ogrzewania przez większość sezonu i odpalaniu tego ekogroszkowca dopiero gdy będzie mróz - wtedy będzie miał wyższą sprawność.

Tym sposobem wykorzysta się prąd z paneli i zmniejszy zużycie węgla oraz pracochłonność obsługi kotła.
Kocioł elektryczny jest znacznie tańszy i mniej awaryjny niż pompa ciepła.

Karasso
06-10-2020, 21:37
instalacja 50kW - zapewne na hali stoją prądożerne maszyny zjadające cały prąd lub większość z foto. Podejrzewam że nikt bez powodu nie robiłby tak dużej instalacji. Temat trudny - w zakładzie produkcyjnym w którym niegdyś można powiedzieć pracowałem właściciel stanął przed takim samym problemem. . Jeżeli chodzi o grzanie prądem to tanio nie będzie. Na hali ogrzewanie nadmuchowe z destryfikatorami żeby ciepło nie utrzymywało się przy dachu pracujące wyłącznie w godzinach kiedy pracujecie , podtrzymujące dodatnią temperaturę kiedy firma jest nieczynna. Ogrzewanie pomieszczeń biurowych klimatyzatorami inwerterowymi + konwektorki na dogrzanie jak klima nie będzie już dawała rady. Nie będzie przytulnie jak w domu ale nie zje was to finansowo ( chociaż grzanie prądem 300m2 to masakra)
Ja bym trzymał się paliwa stałego tak długo jak tylko będzie to możliwe no i podstawa dobre docieplenie budynku żeby straty były jak najmniejsze.