PDA

Zobacz pełną wersję : Czy potrzebne nadproże?



basix
06-10-2020, 20:49
Chcemy wymienić drzwi zewnętrzne blaszane na balkonowe, które jest wyższe no i aby się zmieściły należało by wyciąć kawałek otworu - około 30 cm.
Drzwi są osadzone w ścianie nośnej z gazobetonu o grubości 24cm.
Dom jest 2letni, ocieplony, 15 cm styropianu i zaciągnięta siatka z klejem. Od wewnątrz położony tynk gipsowy.
Załączam zdjęcie z etapu budowy do wglądu.

448881

Czy konieczne będzie wycięcie nowego nadproża? Jeśli tak to jak to najlepiej zrobić żeby niczego nie uszkodzić ?

Mam ogromną obawę, że jak dotnie się do żądanej wysokości to te kawałki pustaka (może zostanie go z 15 cm grubości ) odkleją się od wieńca - bo to tylko jedna warstwa, pociągna styropian i będzie problem :(

Bardzo proszę o pomoc.

Apacer
07-10-2020, 03:25
Beton jak złapie bloczek to nie ma mocnego we wsi żeby się oderwały ;)

basix
07-10-2020, 09:31
Beton jak złapie bloczek to nie ma mocnego we wsi żeby się oderwały ;)

Trzymam Cię za słowo :)
ale nadproże wstawić? zostało mi jedno prostokątne, takie do ścianek działowych (120x4x12)
jedno wystarczy?

basix
07-10-2020, 13:12
Pozostałe okna balkonowe były lane z wieńcem, a w tym przypadku do wieńca zabraknie jakieś 15 do 20 cm.

Wiedząc, że nadproże przenosi obciązenia głównie nad sobą to będzie tutaj raptem połowa pustaka w jednej warstwie, a potem ju ż jest wieniec...
Nie chciałbym za bardzo dewastować ścianki i pomyslałem o braku nadproża lub ewentualnie wstawienie takiego jak sie daje do ścian działowych czyli o grubości 4cm - możliwie cienkiego bo jak zaczne ciąć za wysoko to może wszystko runąć :(

Slyder
07-10-2020, 13:45
jaką masz wysokość w środku ? jest jedna zasada jak chcesz ruszać ściany nośne to zapytaj konstruktora a nie obcych ludzi z forum.

basix
08-10-2020, 10:19
jaką masz wysokość w środku ? jest jedna zasada jak chcesz ruszać ściany nośne to zapytaj konstruktora a nie obcych ludzi z forum.

nie bardzo kogo mam zapytać więc pytam tutaj

chodzi Ci o wysokość od podłogi do sufitu? chyba jakieś 260 cm - nie pamiętam dokładnie

z tym że strop mam drewniany, a sufit podwieszany do wiązara, a na obrzeżach profil przytwierdzony jest do wieńca