PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie stropu z przewodami rekuperacji.



Siara10
07-10-2020, 21:52
Witam
Jestem nowy na forum i szukam pomocy w kwestii ocieplenia stropu teriva na którym są rozprowadzone przewody i skrzynki rozprężne rekuperacji. Dodam, że jest to dom parterowy z nie użytkowym poddaszem gdzie chcę zrobić małą graciarnię. Moje pytanie jest takie : lepiej zastosować wełnę czy styropian i wylewkę . Licząc koszta styropianu 20cm i wylewki 5 cm są praktycznie takie same jak zastosowanie welny 25cm. Czy mogę położyć wełnę (0,33) Ursa w dwóch warstwach najpierw 15 cm a potem 10 cm bez stelaża? Stelaż byłby tylko w środkowej części gdzie będzie graciarnia.
Za wełną przemawia szybkość wykonania, ocieplenia ( bo dach jest o niskim nachyleniu ) i możliwie łatwy dostęp do przewodów rekuperatora w przypadku serwisu.

Kaizen
07-10-2020, 22:11
Jak dasz styropian, to ile będzie izolacji na puszkach rozprężnych? 10cm?
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?366558-Rekuperator-w-domu-parterowym-%C5%BCe-strychem&p=7979191&viewfull=1#post7979191

Siara10
08-10-2020, 11:58
Nad skrzynkami gdzieś 12 cm nad rurami 13 cm .
Pytanie czy mogę na przykład zastosować ocieplenie hybrydowe czyli na środku styropian u wylewka a po bokach pod skosami i na rurach watę?

CityMatic
08-10-2020, 12:46
Nad skrzynkami gdzieś 12 cm nad rurami 13 cm .
Pytanie czy mogę na przykład zastosować ocieplenie hybrydowe czyli na środku styropian u wylewka a po bokach pod skosami i na rurach watę?
Bez problemu, sam podobnie eksploatuje i się sprawdza bez zastrzeżeń.

Siara10
08-10-2020, 14:51
Bez problemu, sam podobnie eksploatuje i się sprawdza bez zastrzeżeń.
A czy ułożenie waty 15 cm i na to 10 cm jedno na drugim bez stelaża w postaci drewnianych balików nie będzie jakimś problemem ? wata o gęstości 0,33.

Na środku będzie styropian a dookoła wata, jak rozwiązałeś problem mostka termicznego między tymi dwoma materiałami ? nałożyłeś na styropian watę po krawędziach na zakład ?

i ostatnie pytanie : czy zamiast wylewki mogę zastosować płytę osb na styropian ? pytam czysto hipotetycznie.

CityMatic
08-10-2020, 15:46
A czy ułożenie waty 15 cm i na to 10 cm jedno na drugim bez stelaża w postaci drewnianych balików nie będzie jakimś problemem ? wata o gęstości 0,33.
Nie stanowi żadnego problemu. Ukłąda się warstwami raz w jedną stronę druga warstwa w przeciwną - prostopadłą.
Opisywałem już na forum u mnie w tej chwili jest patrząc od stropu Teriva - folia czarna(oaroizolacja) /Styropian grafit 0,031 - 15 cm/folia aluminiowa/wełna mineralna 0,038 w dwóch warstwach po 15 cm.
W miejscach gdzie się poruszam dwie warstwy styropianu 10 cm
448926448927

Na środku będzie styropian a dookoła wata, jak rozwiązałeś problem mostka termicznego między tymi dwoma materiałami ? nałożyłeś na styropian watę po krawędziach na zakład ?
Żarty, wcześniej bo nie miałem styropianu tylko wełnę - była na styk z płytą styropianu od góry przysłonięta płytą OSB teraz jest na styk z folią aluminiową - (mostek to brak izolacji, a nie jej połączenie czy szczelny styk).


i ostatnie pytanie : czy zamiast wylewki mogę zastosować płytę osb na styropian ? pytam czysto hipotetycznie.
Tak , spokojnie jest to materiał dość trwały, Ja u siebie mam obecnie różny - 2x10...12...14 mm wynika to z faktu różnego przeznaczenia i obciążenia danych pomieszczeń i powierzchni.W każdym bądź razie płyty są przyklejone do styropianu klejem do styropianu, a między sobą sklejone i wypełnione szczeliny pianą nisko-rozprężną.

Siara10
08-10-2020, 18:44
dzięki za bardzo wyczerpująca odpowiedź :)