PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze dom / mieszkanie / bliźniak



tentypmich
08-10-2020, 06:52
Piszę do Was z zapytaniem co zrobić w obecnej sytuacji, bo niestety już sam nie wiem...

Mam działkę budowlaną 11 ar w centrum małego miasta, działka fajna równa, ale minusem działki jest to, że znajduje się obok domu moich rodziców (oczywiście dojazd do działki osobny), oraz jest ona finansowym zabezpieczeniem przy decyzji o zakupie innej nieruchomości. Budżet kredytowy jakim dysponuje to ok 320 tyś zł + tam jakieś małe oszczędności.

Za mieszkanie 60m2 w wielkiej płycie lub deweloperskie nowe trzeba zapłacić w granicach 270-300 tyś zł.
Jest możliwość zakupu bliźniaka 90m2, w kwocie 380 tyś zł w stanie deweloperskim (bliźniak jest dość wąski i ma 3 kondygnacje :O) oraz w sumie zero działki.

Ostatnia i chyba najlepsza opcja to budowa domu, ale obawiam się, że w tym budżecie (380-400 tyś) nie uda się wybudować prostego domu do 100m2 z poddaszem pod klucz oraz jakąś prostą kostką pod domem i ogrodzeniem wjazdowym (działka ogrodzona po bokach).

Prosiłbym o poradę tych którzy przeszli cały proces budowy i podobne życiowe dylematy ;)

CityMatic
08-10-2020, 07:14
W imię hasła "Rodzina na swoim" ja podjąłbym jeszcze raz decyzję - buduj się - to najlepsze rozwiązanie - jeśli tylko do wiosny uda wam się znaleźć ekipę i załatwić papiery - nie widzę przeszkód, aby w tek kwocie postawić ładny domek w stanie deweloperskim - a może nawet więcej.
Najważniejsze będzie teraz znalezienie projektu który Wam odpowiada, bo jak wiem z tym jest największy problem.

tentypmich
08-10-2020, 07:21
W imię hasła "Rodzina na swoim" ja podjąłbym jeszcze raz decyzję - buduj się - to najlepsze rozwiązanie - jeśli tylko do wiosny uda wam się znaleźć ekipę i załatwić papiery - nie widzę przeszkód, aby w tek kwocie postawić ładny domek w stanie deweloperskim - a może nawet więcej.
Najważniejsze będzie teraz znalezienie projektu który Wam odpowiada, bo jak wiem z tym jest największy problem.

Tylko właśnie.. stan deweloperski, też pytanie jak bank udziela kredytu i na jaki etap wg banku musi być dom "wykończony", co do projektu to proste typu z102 (tylko usunąć większość okien dachowych i wykusz żeby było taniej) lub inne podobne projekty (a faktycznie jest ich sporo). Dodatkowo w tym roku na pewno mi się nie uda jeszcze wystartować z budowa, WT2021 bardzo podniosą koszty budowy domu?
Czyli wg Ciebie zakup mieszkania odpada całkowicie ? Nawet dla tego psychicznego spokoju w postaci zabezpieczenia finansowego działką którą będę mógł sprzedać jak coś pójdzie nie tak?

Elfir
08-10-2020, 09:45
do 100 m2 to parterówka z wiązarami. Piętro/poddasze zabiera wam metraż na klatkę schodową i korytarze. Musisz dopłacić za pełny strop.
Różnica w pow. dachu i fundamentu wcale nie jest duża między domem parterowym a z poddaszem.

Dom ma 100m2, mieszkanie 60 m2. Różnica 40 m2 w komforcie. Koszt utrzymania domu będzie niższy niż mieszkania.

tentypmich
08-10-2020, 18:48
Wolałbym jednak dom z poddaszem, niestety w te rejony dom parterowy raczej średnio mi pasuje. Czyli dom wyjdzie podobnie cenowo jak mieszkanie 60m2 od dewelopera + wykończenie , a utrzymanie tańsze niż mieszkania?

CityMatic
08-10-2020, 18:51
Czyli dom wyjdzie podobnie cenowo jak mieszkanie 60m2 od dewelopera + wykończenie , a utrzymanie tańsze niż mieszkania?
Nie, na pewno nie tak jak mieszkanie - drożej; ale jeśli będziesz miał dużo zaparcia i chęci możesz własną pracą ten dom postawić znacznie taniej.

Kaizen
08-10-2020, 20:24
Wolałbym jednak dom z poddaszem, niestety w te rejony dom parterowy raczej średnio mi pasuje. Czyli dom wyjdzie podobnie cenowo jak mieszkanie 60m2 od dewelopera + wykończenie , a utrzymanie tańsze niż mieszkania?

Poddasze w małym domu nie ma sensu - czysta rozrzutność.
Rób parterówkę, na dach wiązary, strop lekki na tych wiązarach. Na pewno to wyjdzie taniej, niż mieszkanie odrobinę mniejsze (dwa razy mniejsze raczej wyjdzie taniej w zakupie).
Ale w bloku płacisz znacznie drożej za utrzymanie. I nie masz na te koszty wpływu.
Do tego jak sam budujesz, to masz znacznie wyższą jakość niż cokolwiek zbudowane przez dewelopera. No i szyte na miarę.

Pooglądaj np. Łukasza Budowlańca na YT (dom za 150 tysięcy). Cena dawno nieaktualna, ale w 400 tysiącach powinieneś się zmieścić z wykończeniem bez pracy własnej (a jak co bardziej kosztowną robociznę sam odwalisz, np. rekuperację) to w tej kwocie osiągniesz wysoki standard (albo co nieco zostanie na fajne zagospodarowanie terenu).

tentypmich
09-10-2020, 08:25
Poddasze w małym domu nie ma sensu - czysta rozrzutność.
Rób parterówkę, na dach wiązary, strop lekki na tych wiązarach. Na pewno to wyjdzie taniej, niż mieszkanie odrobinę mniejsze (dwa razy mniejsze raczej wyjdzie taniej w zakupie).
Ale w bloku płacisz znacznie drożej za utrzymanie. I nie masz na te koszty wpływu.
Do tego jak sam budujesz, to masz znacznie wyższą jakość niż cokolwiek zbudowane przez dewelopera. No i szyte na miarę.

Pooglądaj np. Łukasza Budowlańca na YT (dom za 150 tysięcy). Cena dawno nieaktualna, ale w 400 tysiącach powinieneś się zmieścić z wykończeniem bez pracy własnej (a jak co bardziej kosztowną robociznę sam odwalisz, np. rekuperację) to w tej kwocie osiągniesz wysoki standard (albo co nieco zostanie na fajne zagospodarowanie terenu).

Tak jak pisałem na początku średnia cena za mieszkanie u nas w mieście 60m2 to 290-300 tyś zł za stan dew, ew używane w wielkiej płycie (przeważnie do remontu) również 280-300 tyś zł. Ogólnie ceny są z kosmosu. Trzeba też brać pod uwagę, że mieszkanie w stanie deweloperskim tez trzeba jakoś wykończyć.

Co do domu to jednak wolałbym dom z poddaszem użytkowym tym bardziej w tej okolicy której mamy działkę. Nie potrzebujemy jakiegoś wielkiego WOW typu rekuperacja, kotki za miliony złotych, złote klamki itd, raczej ekonomiczny/średni standard. Podoba nam się projekt Z102 tylko z małymi zmianami jak usunięcie wykuszu i zmniejszenie liczby okien połaciowych- ogólnie wydaje się prostym projektem.

tentypmich
09-10-2020, 08:26
Nie, na pewno nie tak jak mieszkanie - drożej; ale jeśli będziesz miał dużo zaparcia i chęci możesz własną pracą ten dom postawić znacznie taniej.

Mieszkanie 60m2 od dewelopera + wykończenie też pewnie wyjdzie z 360-370 tyś zł, nie ma szans za tyle wybudować pod klucz bez fajerwerków domu z poddaszem 100m2 ?

CityMatic
09-10-2020, 08:44
Mieszkanie 60m2 od dewelopera + wykończenie też pewnie wyjdzie z 360-370 tyś zł, nie ma szans za tyle wybudować pod klucz bez fajerwerków domu z poddaszem 100m2 ?

Napisałem, że nie.
Zmieścisz się w tym budżecie gdy włożysz wiele własnej pracy.
Jestem na bieżąco z firmami budowlanymi i widzę jak się cenią, jeśli dom wybudujesz w sposób zlecony braknie tych funduszy.
WM musi być wg najnowszych przepisów, Małopolskie to też ograniczenia w źródła energii cieplnej, inne ceny za usługi.
To biorę pod uwagę.

tentypmich
09-10-2020, 08:48
Napisałem, że nie.
Zmieścisz się w tym budżecie gdy włożysz wiele własnej pracy.
Jestem na bieżąco z firmami budowlanymi i widzę jak się cenią, jeśli dom wybudujesz w sposób zlecony braknie tych funduszy.
WM musi być wg najnowszych przepisów, Małopolskie to też ograniczenia w źródła energii cieplnej, inne ceny za usługi.
To biorę pod uwagę.

Chyba żeby się udało jeszcze dostać pozwolenie w tym roku a ruszyć z budową w połowie/pod koniec przyszłego roku. Nie wiedziałem ,że wg WT2021 rekuperacja jest musowa.

Na działce jest gaz więc tutaj to akurat nie problem. To ile wg Ciebie funduszy takim trybem ekonomicznym trzeba liczyć za taki dom 100m2 plus minus pod klucz? Ew nie wykańczając najwyżej wszystkich pomieszczeń w tym łazienki na poddaszu.

Kaizen
09-10-2020, 08:52
Co do domu to jednak wolałbym dom z poddaszem użytkowym tym bardziej w tej okolicy której mamy działkę.

Rozrysuj sobie mały domek. Wyjdzie, że jak na dole będzie z 60m2 PU, na górze 40m2, to zadziwiająco duży % będzie się marnował na komunikację. Droższy dach, droższe ocieplenie, drogie schody, drogi strop, drogie, głośne i zimne okna połaciowe - sumarycznie wyjdzie drożej, niż te same metry na parterze, a skosy mniej wygodne, niż pełna wysokość.


Nie potrzebujemy jakiegoś wielkiego WOW typu rekuperacja, kotki za miliony złotych, złote klamki itd, raczej ekonomiczny/średni standard.

Rekuperacja oszczędza >3000 kWh ciepła rocznie. Do tego masz tyle przefiltrowanego powietrza ile zechcesz i kiedy zechcesz.

tentypmich
09-10-2020, 09:20
Rozrysuj sobie mały domek. Wyjdzie, że jak na dole będzie z 60m2 PU, na górze 40m2, to zadziwiająco duży % będzie się marnował na komunikację. Droższy dach, droższe ocieplenie, drogie schody, drogi strop, drogie, głośne i zimne okna połaciowe - sumarycznie wyjdzie drożej, niż te same metry na parterze, a skosy mniej wygodne, niż pełna wysokość.



Rekuperacja oszczędza >3000 kWh ciepła rocznie. Do tego masz tyle przefiltrowanego powietrza ile zechcesz i kiedy zechcesz.

Czemu dach droższy ? Przecież jest go mniej niż przy domu parterowym. Okna dachowe mogą być 2 po jednym dla pokoju, w dwóch pokojach są okna w ścianie.

Dodatkowo w domu parterowym będzie więcej fundamentu oraz dachu (metry), ciepło i tak ucieka w górę więc ogrzewasz strych, druga sprawa jakoś tak mnie nie przekonują te wiązary, w razie mocnych wiatrów jak porwie dach to razem z sufitem :P ?

Co do rekuperacji to ona faktycznie oszczędza ogrzewanie? Bo różnie o tym ludzie piszą, że od reku żadnej oszczędności nie ma, tylko lepsze powietrze w budynku.

Kaizen
09-10-2020, 09:45
Czemu dach droższy ? Przecież jest go mniej niż przy domu parterowym.

Ponieważ nie dasz wiązarów kratowych ani słupów i musi mieć większy kąt, żeby wysokość pomieszczeń była sensowna. Więc więźba droższa a powierzchnia wcale nie tak dużo mniejsza (albo i wcale). Do tego ocieplenie połaci jest znacznie droższe, niż stropu.


Dodatkowo w domu parterowym będzie więcej fundamentu oraz dachu (metry)

Nieznacznie. Jak masz dom 8x8 z poddaszem, bez ścian nośnych wewnątrz to masz 32mb ław (i ścian zewnętrznych). Dołożenie czterech metrów długości to 25% więcej ław - za to 50% więcej powierzchni na parterze a realnie jeszcze więcej, bo odzyskujesz miejsce po schodach (które zazwyczaj też wymagają fundamentu i same też tanie nie są).


ciepło i tak ucieka w górę więc ogrzewasz strych, druga sprawa jakoś tak mnie nie przekonują te wiązary, w razie mocnych wiatrów jak porwie dach to razem z sufitem :P ?

Jak ocieplisz strop (co jest znacznie łatwiejsze i mniej pracochłonne niż ocieplenie połaci i mniej materiału, bo mniejsza powierzchnia) to jak ma uciekać?

Jak porwie dach, to będziesz czuł się bezpieczniej na poddaszu niż między murami parteru? W ogóle jakaś totalna fuszerka musiałaby być, żeby dach porwało.


Co do rekuperacji to ona faktycznie oszczędza ogrzewanie? Bo różnie o tym ludzie piszą, że od reku żadnej oszczędności nie ma, tylko lepsze powietrze w budynku.


https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520-Czy-WM-si%C4%99-op%C5%82aca

grzesio1712
09-10-2020, 10:33
Myślę, że Kaizen może mieć rację. Przy 100m2 pow. użytkowej różnica w kosztach raczej będzie się bilansować. Wiązary są robione z certyfikowanego drewna C24, tradycyjna więźba najpewniej z drewna surowego, maźniętego pędzlem na zielono. Moim zdaniem wiązary o wiele bezpieczniejsze i równiejsze od tradycyjnej więźby zbijanej na budowie.

tentypmich
09-10-2020, 11:41
Tylko np dachu w projekcie domza150tys mamy 169 m2, a w projekcie z102 127m 2
Powierzchnia zabudowy w projekcie domza150tys mamy 129m2, a w z102 79m2.

Wiem, że z poddaszem dochodzą schody jak i obróbka poddasza, ale tutaj wiązary też trzeba ocieplić i zrobić g-k.

Z102 wydaje się mega prostym projektem jak usuniemy w nim wykusz oraz zmniejszymy liczbę okien połaciowych

Kaizen
09-10-2020, 11:54
Tylko np dachu w projekcie domza150tys mamy 169 m2, a w projekcie z102 127m 2

Owszem - 33% różnicy. Nie zaskakująco mało? A porównujesz dach dwuspadowy z kopertowym. A przy dwuspadowym trzeba zbudować jeszcze ściany szczytowe a przy poddaszu jeszcze ściany kolankowe.


Powierzchnia zabudowy w projekcie domza150tys mamy 129m2, a w z102 79m2.

Owszem. I co z tego wynika?



Wiem, że z poddaszem dochodzą schody jak i obróbka poddasza, ale tutaj wiązary też trzeba ocieplić i zrobić g-k.

Owszem - ale odpada strop o sporej nośności a powierzchnia GK znacznie mniejsza i prostsza, jak obijasz wiązary od dołu, niż połacie dachowe.

CityMatic
09-10-2020, 12:08
To ile wg Ciebie funduszy takim trybem ekonomicznym trzeba liczyć za taki dom 100m2 plus minus pod klucz? Ew nie wykańczając najwyżej wszystkich pomieszczeń w tym łazienki na poddaszu.
420-470 tyś.(Bez wodotrysków typu kominek, rolety, okna o pow. >10m2)

tentypmich
09-10-2020, 12:28
420-470 tyś.(Bez wodotrysków typu kominek, rolety, okna o pow. >10m2)

Serio!? Masakra, miałem kilka wycen miesiąc temu od firm na budowę właśnie z102 i ceny były za robociznę: fundament, sciany oraz dach 30-60 tyś zł, bardzo polecana firma w okolicach wyceniła na 40 tyś.

tentypmich
09-10-2020, 12:30
Owszem - 33% różnicy. Nie zaskakująco mało? A porównujesz dach dwuspadowy z kopertowym. A przy dwuspadowym trzeba zbudować jeszcze ściany szczytowe a przy poddaszu jeszcze ściany kolankowe.



Owszem. I co z tego wynika?




Owszem - ale odpada strop o sporej nośności a powierzchnia GK znacznie mniejsza i prostsza, jak obijasz wiązary od dołu, niż połacie dachowe.

Najtaniej pewnie z tych porjektów wyjdzie z7 35, ale to znów tylko 80m2 powierzchni użytkowej i obawa , że dom ciut może być za mały.

Które Ty Kaizen polecasz projekty proste w budowie i tanie? do 100m2.

Elfir
09-10-2020, 13:08
dlaczego nie porównasz porównywalnego? Skoro chcesz mieszkanie 60 m2 to wyceniaj dom 60 m2. A jak chcesz dom 100 m2 to wyceniaj mieszkanie 100m2.

Bo kawalerka zawsze będzie tańsza od wielkiej willi

tentypmich
09-10-2020, 13:25
dlaczego nie porównasz porównywalnego? Skoro chcesz mieszkanie 60 m2 to wyceniaj dom 60 m2. A jak chcesz dom 100 m2 to wyceniaj mieszkanie 100m2.

Bo kawalerka zawsze będzie tańsza od wielkiej willi

Bo ciężko w moich okolicach dorwać takie wielkie mieszkanie.
Ale np 74m2 od dewelopera 350 tyś zł. Oraz jak pisałem na początku dom bliźniak 99m2, ogródka w sumie zero, w stanie dew 385 tyś zł.

CityMatic
09-10-2020, 13:32
Serio!? Masakra, miałem kilka wycen miesiąc temu od firm na budowę właśnie z102 i ceny były za robociznę: fundament, sciany oraz dach 30-60 tyś zł, bardzo polecana firma w okolicach wyceniła na 40 tyś.

Za robociznę....a gdzie materiał?

tentypmich
09-10-2020, 13:37
Za robociznę....a gdzie materiał?

Mowił mi, że taki dom w SSO wyjdzie ok 120-130 tyś zł + ok 20 tyś zł za okna

Oczywiście blachodachówka na dachu.

grzesio1712
09-10-2020, 13:48
No i można założyć, że nie kłamał. Ale to będzie SSZ. Do deweloperskiego jeszcze długa droga, nie mówiąc pod klucz. A po etapie "pod klucz" jeszcze meble i sprzęty AGD RTV.
Sam jestem na etapie wycen domu i wyboru technologii (100m2 użytkowej, zabudowy 133m2). Jak zacząłem wnikać w ceny poszczególnych etapów to SSZ to raptem 30%.

CityMatic
09-10-2020, 13:53
Mowił mi, że taki dom w SSO wyjdzie ok 120-130 tyś zł + ok 20 tyś zł za okna

Oczywiście blachodachówka na dachu.
Cały czas mówimy o domu Z102
https://z500.pl/plac-budowy/z102/1208/koszty/z102-miedzyrzecz-malgorzata.html
To sobie zobacz - rok 2014

Kaizen
09-10-2020, 14:05
Serio!? Masakra, miałem kilka wycen miesiąc temu od firm na budowę właśnie z102 i ceny były za robociznę: fundament, sciany oraz dach 30-60 tyś zł, bardzo polecana firma w okolicach wyceniła na 40 tyś.

Jak to łącznie z kryciem dach (a nie sama więźba) to bardzo tanio.
Ale to malutka część kosztów - ze dwa razy więcej będą kosztowały materiały na tym etapie. Termoizolacja, instalacje, tynki, stolarka - to wszystko kosztuje.



Które Ty Kaizen polecasz projekty proste w budowie i tanie? do 100m2.

Dom za 150 tysięcy. Okrojenie metrów nie przyniesie znaczących oszczędności - a ten był wymyślany właśnie pod tym kątem.

tentypmich
09-10-2020, 14:31
Jak to łącznie z kryciem dach (a nie sama więźba) to bardzo tanio.
Ale to malutka część kosztów - ze dwa razy więcej będą kosztowały materiały na tym etapie. Termoizolacja, instalacje, tynki, stolarka - to wszystko kosztuje.



Dom za 150 tysięcy. Okrojenie metrów nie przyniesie znaczących oszczędności - a ten był wymyślany właśnie pod tym kątem.

Tak, zdaje sobie sprawę, że ceny idą w góre, tylko tak się zastanawiam nad budową mając działkę, czy nadal szukać mieszkania które i tak po remoncie/wykończeniu wyjdzie w okolicach 320-370 tyś zł. Ew jakiś bliźniak, ale to koszt w deweloperskim 390 + wykończenie więc wyjdzie prawie 500k.

Elfir
09-10-2020, 15:33
Bo ciężko w moich okolicach dorwać takie wielkie mieszkanie.
Ale np 74m2 od dewelopera 350 tyś zł. Oraz jak pisałem na początku dom bliźniak 99m2, ogródka w sumie zero, w stanie dew 385 tyś zł.

czyli 100m2 pewnie kosztowałoby ok. 400 tyś - tyle co dom tej wielkości.

Czyli kupując mieszkanie wydasz tyle co na dom, a tym, ze dom ma działkę.

bliźniak pewnie tani, bo niewygodny w użytkowaniu (3 kondygnacje)

tentypmich
09-10-2020, 17:44
czyli 100m2 pewnie kosztowałoby ok. 400 tyś - tyle co dom tej wielkości.

Czyli kupując mieszkanie wydasz tyle co na dom, a tym, ze dom ma działkę.

bliźniak pewnie tani, bo niewygodny w użytkowaniu (3 kondygnacje)

dokładnie i działki zero, większa prywatność w mieszkaniu.

rafal3net
10-10-2020, 09:14
Mieszkanie tez nie jest takim zlym pomyslem, zawsze mozesz je szybko sprzedac jesli plany sie zmienia.Utrzymanie bedzie tansze i mniej pracochlonne niz domu. A dom to juz zaleznie od lokalizacji, jesli dobra to ok, a jesli srednia lub kiepska to latami nie uda sie go sprzedac zeby nie stracic

tentypmich
10-10-2020, 10:12
Mieszkanie tez nie jest takim zlym pomyslem, zawsze mozesz je szybko sprzedac jesli plany sie zmienia.Utrzymanie bedzie tansze i mniej pracochlonne niz domu. A dom to juz zaleznie od lokalizacji, jesli dobra to ok, a jesli srednia lub kiepska to latami nie uda sie go sprzedac zeby nie stracic

lokalizacja działki jest świetna, do centrum miasta pieszo 6-8 minut.

Jak chodzi o budowę to obawiam się kosztów, że przerośnie mnie ta całą budowa, a z drugiej strony też wydać na mieszkanie 60m2 300 tyś zł w stanie deweloperskim to jakiś cyrk ;), więc decyzja jest ciężka.

tentypmich
10-10-2020, 10:14
Jak to łącznie z kryciem dach (a nie sama więźba) to bardzo tanio.
Ale to malutka część kosztów - ze dwa razy więcej będą kosztowały materiały na tym etapie. Termoizolacja, instalacje, tynki, stolarka - to wszystko kosztuje.



Dom za 150 tysięcy. Okrojenie metrów nie przyniesie znaczących oszczędności - a ten był wymyślany właśnie pod tym kątem.

Tak to łącznie z kryciem dachu.

Ok, a np alternatywne , ale dla nas ładniejsze projekty typu: Z64+ lub z273 są to dużo droższe projekty w budowie od "domza150tys"?

rafal3net
10-10-2020, 10:22
Jesli masz dobra dzialke to mozna sie budowac.Masz juz z gorki.
Paradoksalnie metr mieszkania wcale nie jest tanszy od metra domu. U mnie np w miescie 50 tys w mazowieckim mieszkania po 6-7 za metr, zalezy czy nowsze czy starsze. Czyli 100 metrow powinno kosztowac 600 tys bo wieksze sa tansze. A dzialka w miescie w dobrym miejscu a nie na obrzezach, najmniejsza 7-8 ar realnie kosztuje 350-400 tys. Doliczyc koszty budowy , 100 metrow dom bedzie ciezko za 400 tys postawic. Czyli dom 100m okolo 750tys, wcale nie taniej niz mieszkanie.

rafal3net
10-10-2020, 10:23
Jesli masz dobra dzialke to mozna sie budowac.Masz juz z gorki.
Paradoksalnie metr mieszkania wcale nie jest drozszy od metra domu. U mnie np w miescie 50 tys w mazowieckim mieszkania po 6-7 za metr, zalezy czy nowsze czy starsze. Czyli 100 metrow powinno kosztowac 600 tys bo wieksze sa tansze. A dzialka w miescie w dobrym miejscu a nie na obrzezach, najmniejsza 7-8 ar realnie kosztuje 350-400 tys. Doliczyc koszty budowy , 100 metrow dom bedzie ciezko za 400 tys postawic. Czyli dom 100m okolo 750tys, wcale nie taniej niz mieszkanie

Kaizen
10-10-2020, 11:40
Ok, a np alternatywne , ale dla nas ładniejsze projekty typu: Z64+ lub z273 są to dużo droższe projekty w budowie od "domza150tys"?

Trudno zgadywać nie widząc projektu. Ale obydwa mają ścianę nośną wewnątrz bryły (koszt ław i ścian), Z64+ skomplikowany dach, Z273 strop gęstożebrowy - widać, że nie były optymalizowane pod względem kosztów, więc takich drobiazgów finalnie skutkujących znacząco większymi kosztami uzbiera się.

hipodrom
10-10-2020, 13:03
A może jak mpzp pozwala to parterowy z dachem płaskim? To pewnie byłaby najtańsza opcja.


Np projekt Nowoczesny WOX1032

tentypmich
10-10-2020, 18:23
Trudno zgadywać nie widząc projektu. Ale obydwa mają ścianę nośną wewnątrz bryły (koszt ław i ścian), Z64+ skomplikowany dach, Z273 strop gęstożebrowy - widać, że nie były optymalizowane pod względem kosztów, więc takich drobiazgów finalnie skutkujących znacząco większymi kosztami uzbiera się.

Z273 ma strop z wiązarów, metrażowo to też troszkę mniejszy dom niż domza150
Z64+ ma skomplikowany dach i strop gęstożebrowy

Widzę, że dla Ciebie tylko i wyłącznie parterówka, z poddaszem w ogóle wg Ciebie bez sensu się pchać? Bardziej podobają mi się domy z poddaszem.

tentypmich
10-10-2020, 18:24
A może jak mpzp pozwala to parterowy z dachem płaskim? To pewnie byłaby najtańsza opcja.


Np projekt Nowoczesny WOX1032

Jest WZ, musiałbym starać się o nowe, a płaski dach jakoś średnio mnie przekonuje.

Kaizen
10-10-2020, 22:05
Widzę, że dla Ciebie tylko i wyłącznie parterówka, z poddaszem w ogóle wg Ciebie bez sensu się pchać? Bardziej podobają mi się domy z poddaszem.

Poddasze to taki namiot - głośno, latem gorąco, zimą zimno (a przynajmniej trudno zgrać system ogrzewania i chłodzenia żeby było tak samo dobrze), skosy które utrudniają umeblowanie a często też trzeba się przyzwyczajać, żeby głową nie uderzać. I żeby to było chociaż za ćwierć ceny - a jest niewiele tańsze albo i w ogóle od m2 na parterze. Jedyny argument, to działka tak ciasna, że nie da się tych m2 uzyskać na parterze.
Podobać mi się może to, na co patrzę.
To, w czym mieszkam ma być przede wszystkim wygodne. Na drugim miejscu tanie TCO. Uroda - jak nie koliduje z poprzednimi wymogami za bardzo (oczywiście ocena subiektywna) to można się zastanowić, czy np. dodać kilka złotych do ładniejszej dachówki o tych samych właściwościach czy do koloru ramy okna.

Frofo007
22-10-2020, 20:21
tentypmich: zdecydowanie radzę parterówke (choć sam mam z poddaszem), zalety to

1. Koszt budowy 100m2 domu parterowego będzie niższy niż domu z poddaszem.
2. Odchodzą schody i chodzenie po nich. Na stare lata dodatkowo takie schody mogą być problemem.
3. Wszystkie pomieszczenia są ustawne bo nie ma skosów.

Tutaj większość będzie Cię zachęcać do budowy (ja też) bo jest to forum budowlane. Dom to cisza, spokój, kawałek własnej ziemi no i metraż większy od mieszkania.
Czy finansowo dasz radę... za 400tyś trudno będzie wybudować dom 100m2 pod klucz z pełnym umeblowaniem, kostką, ogrodzeniem itd. chyba, że sporo rzeczy zrobisz samemu po pracy. Nie każdemu takie coś odpowiada, dlatego już sam musisz podjąć decyzję czy warto ryzykować.

tentypmich
30-10-2020, 21:46
tentypmich: zdecydowanie radzę parterówke (choć sam mam z poddaszem), zalety to

1. Koszt budowy 100m2 domu parterowego będzie niższy niż domu z poddaszem.
2. Odchodzą schody i chodzenie po nich. Na stare lata dodatkowo takie schody mogą być problemem.
3. Wszystkie pomieszczenia są ustawne bo nie ma skosów.

Tutaj większość będzie Cię zachęcać do budowy (ja też) bo jest to forum budowlane. Dom to cisza, spokój, kawałek własnej ziemi no i metraż większy od mieszkania.
Czy finansowo dasz radę... za 400tyś trudno będzie wybudować dom 100m2 pod klucz z pełnym umeblowaniem, kostką, ogrodzeniem itd. chyba, że sporo rzeczy zrobisz samemu po pracy. Nie każdemu takie coś odpowiada, dlatego już sam musisz podjąć decyzję czy warto ryzykować.

Średnio mi wyglądowo jak i praktycznie odpowiada dom parterowy, ciężko wg mnie go podzielić na strefy nocna/dzienna, tym bardziej, że u nas temat rozwojowy (dzieci). Pewnie nie będzie dużych różnic w kosztach... przy parterze więcej fundamentu i dachu, w poddaszu za to schody i ocieplenie poddasza, ale dom z poddaszem użytkowym ma bardziej zwartą bryłę więc powinien być bardziej oszczędny jak chodzi o ogrzewanie?

Co do wykończenia nie musimy mieć każdego pokoju umeblowanego na już, ogrodzenie zostało mi do zrobienia z przodu (panelowe jest ładne), kostki nie potrzebuje 300m2, może być wysypany kamień, byle by nie było błota.

Kaizen
30-10-2020, 22:35
Pewnie nie będzie dużych różnic w kosztach... przy parterze więcej fundamentu i dachu, w poddaszu za to schody i ocieplenie poddasza, ale dom z poddaszem użytkowym ma bardziej zwartą bryłę więc powinien być bardziej oszczędny jak chodzi o ogrzewanie?


Ocieplenie połaci to mostek na mostku (każda krokiew) i jeszcze szanse na błędy wykonawcze w porównaniu do ocieplenia stropu.
Dach będzie miał bardzo porównywalną powierzchnię, bo musi być bardziej stromy. Do tego wieźba droższa, bo nie masz swobody jej podpierania czy zrobienia wiązarów kratownicowych. Do tego trzeba ściany kolankowe i szczytowe a zazwyczaj jeszcze drogie okna połaciowe. No i na koniec nie tanie schody i duża powierzchnia komunikacji. A na deser - poddasze to taki namiot na domu. I akustycznie, i termicznie (bezwładność bardzo mizerna, więc szybko się nagrzeje i szybko wychłodzi).

tentypmich
31-10-2020, 09:18
Ocieplenie połaci to mostek na mostku (każda krokiew) i jeszcze szanse na błędy wykonawcze w porównaniu do ocieplenia stropu.
Dach będzie miał bardzo porównywalną powierzchnię, bo musi być bardziej stromy. Do tego wieźba droższa, bo nie masz swobody jej podpierania czy zrobienia wiązarów kratownicowych. Do tego trzeba ściany kolankowe i szczytowe a zazwyczaj jeszcze drogie okna połaciowe. No i na koniec nie tanie schody i duża powierzchnia komunikacji. A na deser - poddasze to taki namiot na domu. I akustycznie, i termicznie (bezwładność bardzo mizerna, więc szybko się nagrzeje i szybko wychłodzi).

Te projekty które bierzemy pod uwagę z poddaszem mają powierzchnie dachu ok 130 m2, co w parterówce o rozmiarze 100m2 jest niemożliwe, średnio tego dachu jest ok 180-200m2.

Dodatkowo jakoś u Siebie na działce nie widzę tego domu parterowego, na sąsiednich działkach raczej wyższe domy (kostki prl) lub z poddaszem.

Kaizen
31-10-2020, 09:31
Te projekty które bierzemy pod uwagę z poddaszem mają powierzchnie dachu ok 130 m2, co w parterówce o rozmiarze 100m2 jest niemożliwe, średnio tego dachu jest ok 180-200m2.

Porównujesz dach dwuspadowy z kopertowym? To jeszcze do kosztów ściany szczytowe dolicz.


Dodatkowo jakoś u Siebie na działce nie widzę tego domu parterowego, na sąsiednich działkach raczej wyższe domy (kostki prl) lub z poddaszem.

To jeszcze na instalacji odgromowej oszczędzisz (albo zmniejszysz ryzyko trafienia, jak i tak nie zrobisz).

tentypmich
31-10-2020, 13:11
Porównujesz dach dwuspadowy z kopertowym? To jeszcze do kosztów ściany szczytowe dolicz.



To jeszcze na instalacji odgromowej oszczędzisz (albo zmniejszysz ryzyko trafienia, jak i tak nie zrobisz).

Porównuje oba domy z dachami dwuspadowymi, chociaż jak chodzi o dom parterowy to bardziej podoba mi się z dachem kopertowym, ale to pewnie też większe koszta niż dachu dwuspadowego.

Okien też jest podobnie w domu z poddaszem jak i parterowym, z poddaszem nie musimy robić aż tylu okien połaciowych ile jest w projekcie.

Kaizen
31-10-2020, 13:24
Okien też jest podobnie w domu z poddaszem jak i parterowym, z poddaszem nie musimy robić aż tylu okien połaciowych ile jest w projekcie.

Zazwyczaj musisz, bo projektant po to dołożył okna połaciowe (drogie i zimne) żeby spełnić wymogi WT:
§ 57.
[...]
2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.

Spałeś w deszcz przy takich oknach? U siebie nawet nie słyszę, czy pada deszcz.

tentypmich
31-10-2020, 13:40
Zazwyczaj musisz, bo projektant po to dołożył okna połaciowe (drogie i zimne) żeby spełnić wymogi WT:
§ 57.
[...]
2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.

Spałeś w deszcz przy takich oknach? U siebie nawet nie słyszę, czy pada deszcz.

no właśnie nie spałem :)

Mógłbyś zobaczyć na projekt https://z500.pl/projekt/67/z69,wygodny-parterowy-dom-z-3-sypialniami-przestronnym-salonem-i-zadaszonym-tarasem.html

W nim ponoć też nie ma ścian działowych. On jako jeden z niewielu bardzo nam się spodobał.

Podsumowując dla Ciebie dom z poddaszem użytkowym to porażka?

Kaizen
31-10-2020, 14:00
Podsumowując dla Ciebie dom z poddaszem użytkowym to porażka?

Jak wielkość działki czy MPZP nie wymusza - nie ma sensu przy małych domach. Przy większych z kolei też lepiej pełne piętro jak je dopuszcza MPZP.

Z69 wygląda całkiem sensownie. Tylko po co ściana kolankowa i pewnie wieniec na niej, przy nieużytkowym poddaszu i stropie na wiązarach? To zbędny koszt (chociaż zależy jak to dokładnie jest zaprojektowane). No i IMO jak nie ma dwóch łazienek, to dom nadaje się dla pary.

Elfir
31-10-2020, 21:11
Mieszkam w dwójkę i bez dwóch łazienek byłby czasami problem :)

hipodrom
31-10-2020, 21:18
przy parterze więcej fundamentu i dachu

Ok, tak przy parterówce jest więcej dachu i fundamentu... ale co z tego?

Ja się nauczyłem, żeby nie patrzeć tak bardzo na 'zakres' danej roboty, tylko na ilość danych etapów. Często jest tak, że jeśli konkretny etap jest większy np. o 50%, tzn że ekipa musi poświęcić z 10-15% więcej czasu żeby to zrobić. Natomiast, jeśli wchodzi jakiś dodatkowy etap, jest to zupełnie nowy koszt - nowy transport / nowe rozpoznanie roboty itd. Siłą rzeczy w parterówce tych etapów jest mniej (ok, może są faktycznie trochę większe ale to nie ma takiego znaczenia) jak w piętrowym domu.

Kaizen
31-10-2020, 21:43
Mieszkam w dwójkę i bez dwóch łazienek byłby czasami problem :)

Na czym polega? Jak dla mnie przy dwóch osobach taki układ jak z69 wystarczy w każdej sytuacji.

tentypmich
01-11-2020, 08:18
Ok, tak przy parterówce jest więcej dachu i fundamentu... ale co z tego?

Ja się nauczyłem, żeby nie patrzeć tak bardzo na 'zakres' danej roboty, tylko na ilość danych etapów. Często jest tak, że jeśli konkretny etap jest większy np. o 50%, tzn że ekipa musi poświęcić z 10-15% więcej czasu żeby to zrobić. Natomiast, jeśli wchodzi jakiś dodatkowy etap, jest to zupełnie nowy koszt - nowy transport / nowe rozpoznanie roboty itd. Siłą rzeczy w parterówce tych etapów jest mniej (ok, może są faktycznie trochę większe ale to nie ma takiego znaczenia) jak w piętrowym domu.

Czyli generalnie szybciej , taniej i prościej parterowy?

tentypmich
01-11-2020, 08:19
Na czym polega? Jak dla mnie przy dwóch osobach taki układ jak z69 wystarczy w każdej sytuacji.

Przecież jest jako tako kibelek dodatkowy w z69, a, że nie ma dwóch łazienek typowych to też raczej plus, bo spore koszta odpadają. Wątpię żeby każdy o tej samej porze brał prysznic :)

W z69 podoba mi się to ,że jest oddzielona strefa dzienna od nocnej.

hipodrom
01-11-2020, 09:28
Czyli generalnie szybciej , taniej i prościej parterowy?

Generalnie tak. Ale jest bardzo dużo czynników wpływających na szybkość i koszt budowy. Zwykle tańsza jest parterówka, z płaskim dachem (o ile warunki dopuszczają, ale dzięki temu brak więźby, dachówki, tańsze ocieplenie itd), z przemyślaną stolarką okienną (jak najwięcej fixów, bez HSa) i przemyślanym ogrzewaniem (niekoniecznie PC).

Kaizen
01-11-2020, 11:09
Przecież jest jako tako kibelek dodatkowy w z69, a, że nie ma dwóch łazienek typowych to też raczej plus, bo spore koszta odpadają. Wątpię żeby każdy o tej samej porze brał prysznic :)

Koszty przeniesienia prysznica są żadne a nie raz i nie dwa zrobi się kolejka.

tentypmich
05-11-2020, 18:46
Koszty przeniesienia prysznica są żadne a nie raz i nie dwa zrobi się kolejka.

A warto zastosować w projekcie strop żelbet jednak ?

Drugie pytanie , przyjmijmy ten projekt https://z500.pl/projekt/523/z102+gp,funkcjonalny-i-tani-w-budowie-dom-z-poddaszem-i-z-garazem-jednostanowiskowym.html

Usuwając wykusz + zmniejszając liczbę okien połaciowych, będzie dużo droższy od wersji bez garażu? Warto robić garaż? Czy lepiej po prostu dokleic wiatę?

Prosiłbym jeszcze o ocenę tego projektu, oczywiście również usuwając wykusz.

https://z500.pl/projekt/149/z162,funkcjonalny-dom-z-wykuszem-tani-w-budowie-i-eksploatacji-takze-na-mala-dzialke.html

Elfir
05-11-2020, 22:03
Na czym polega? Jak dla mnie przy dwóch osobach taki układ jak z69 wystarczy w każdej sytuacji.

czasem mamy symultanicznie grubsza potrzebę, zwłaszcza jak przejeżdżamy z dłuższej podróży.
Mąż ma skłonności do łapania grypy żołądkowej.
Albo lubię sobie poleżeć dłużej we wannie.

Kaizen
06-11-2020, 12:57
A warto zastosować w projekcie strop żelbet jednak ?

To dylemat jakość czy koszty. Strop monolityczny jest najlepszy - ale też najdroższy (chyba, że uda się zrobić na nim płaski dach - to zaczyna również kosztowo konkurować z więźbą i lekkim stropem). Ja mam monolityczny chociaż poddasze mam nieużytkowe - ale gdybym musiał ciąć koszty, to pewnie byłyby wiązary i lekki strop.



Drugie pytanie , przyjmijmy ten projekt https://z500.pl/projekt/523/z102+gp,funkcjonalny-i-tani-w-budowie-dom-z-poddaszem-i-z-garazem-jednostanowiskowym.html

Usuwając wykusz + zmniejszając liczbę okien połaciowych, będzie dużo droższy od wersji bez garażu? Warto robić garaż? Czy lepiej po prostu dokleic wiatę?

Reklama dźwignią handlu. Tu nikt nie myślał, żeby był tani w budowie. Balkonik maleńki - a koszt i komplikacje z hydroizolacją znaczące. Do tego w tak małym domu wewnętrzne ściany nośne i sporo drogich okien połaciowych.
Schody zabiegowe - niewygodne.
Garaż w bryle jest drogi - zwłaszcza, jak jest ogrzewany. Było sporo dyskusji o tym, czy korzyści z komfortu są wystarczające do tego, żeby za taki garaż zapłacić kilkakrotnie drożej, niż osobny budynek o wiacie nie wspominając.



Prosiłbym jeszcze o ocenę tego projektu, oczywiście również usuwając wykusz.

https://z500.pl/projekt/149/z162,funkcjonalny-dom-z-wykuszem-tani-w-budowie-i-eksploatacji-takze-na-mala-dzialke.html

Trochę lepiej. Ale przy małym domku nieodmiennie polecam parterówkę bez użytkowego poddasza.


czasem mamy symultanicznie grubsza potrzebę, zwłaszcza jak przejeżdżamy z dłuższej podróży.
Mąż ma skłonności do łapania grypy żołądkowej.

W tym projekcie jest osobne WC.

tentypmich
06-11-2020, 16:33
To dylemat jakość czy koszty. Strop monolityczny jest najlepszy - ale też najdroższy (chyba, że uda się zrobić na nim płaski dach - to zaczyna również kosztowo konkurować z więźbą i lekkim stropem). Ja mam monolityczny chociaż poddasze mam nieużytkowe - ale gdybym musiał ciąć koszty, to pewnie byłyby wiązary i lekki strop.




Reklama dźwignią handlu. Tu nikt nie myślał, żeby był tani w budowie. Balkonik maleńki - a koszt i komplikacje z hydroizolacją znaczące. Do tego w tak małym domu wewnętrzne ściany nośne i sporo drogich okien połaciowych.
Schody zabiegowe - niewygodne.
Garaż w bryle jest drogi - zwłaszcza, jak jest ogrzewany. Było sporo dyskusji o tym, czy korzyści z komfortu są wystarczające do tego, żeby za taki garaż zapłacić kilkakrotnie drożej, niż osobny budynek o wiacie nie wspominając.



Trochę lepiej. Ale przy małym domku nieodmiennie polecam parterówkę bez użytkowego poddasza.





Cięzko mi się przekonać do parterowego domu...

Rozumiem , że różnica w kosztach budowy Z102 oraz z162 oba bez garażu, w z162 usunięty drugi komin (kominek zbędny), w obu usunięte wykusze nie będzie znacząco się różnić ?

Z162 wydaje się bardziej praktyczny i komfortowy.

giman
09-11-2020, 18:08
Parterowy czy z poddaszem to kwestia indywidualna. Musisz sam ocenić. Jeden woli jajecznice drugi owsiankę oba wybory dobre :)
Ja nie wyobrażam sobie inaczej niż parterówka ty nie czujesz parterówki, wiec nie ma co się zmuszać.
Co do tych dwóch domów to jasne, ze z162 jest bardziej komfortowy w końcu jest prawie 13m2 większy a przy tym metrażu to przepaść.

tentypmich
10-11-2020, 18:12
Parterowy czy z poddaszem to kwestia indywidualna. Musisz sam ocenić. Jeden woli jajecznice drugi owsiankę oba wybory dobre :)
Ja nie wyobrażam sobie inaczej niż parterówka ty nie czujesz parterówki, wiec nie ma co się zmuszać.
Co do tych dwóch domów to jasne, ze z162 jest bardziej komfortowy w końcu jest prawie 13m2 większy a przy tym metrażu to przepaść.

A jak oceniasz kosztowo te projekty, duże będą różnice w kosztach między z102 a z162? Oczywiście w obu projektach usunięte wykusze. Bo uważam, że to raczej zbyteczny i dość problematyczny dodatek .

giman
10-11-2020, 23:18
Nie jestem specem od wycen, mogę coś napisać na bazie sufitologii okraszonej logiką :)
Domy wyglądają podobnie, nie rzuca się w oczy nic specyficznego co sprawi nieprzewidziane przegięcie ceny w jedną lub drugą stronę.
Zakładając, ze zbudujesz takie same fundamenty, materiały ścian, dachu, okien, itd. To różnica w cenie wyjdzie z wielkości.

Z162 wobec Z102 ma:
Dach większy o 23,5%
Fundamenty (jak ławy) o około 6%
Powierzchnia netto o 11,6%
Powierzchnia zabudowy o 13,5%

To ogólnie (nie dosłownie te %) pokazuje jaka będzie różnica w materiałach.
W robociźnie różnica powinna być mniejsza, efekt skali/zlecenia, się zgubi.

To były rozważania do etapu deweloperskiego, nie wnikam w panele i marmury ;)

gieniun
14-11-2020, 19:05
tentypmich,

jeśli już zdecydujesz się na budowę, to najpierw zorientuj się, co w ogóle może powstać na tej działce. Często jest tak, że WZ czy MPZP "na dzień dobry" wyklucza wiele projektów, które nam się z jakiegoś powodu podobają (np. tylko dwuspadowe dachy, odpowiednia wysokość budynku itp). Poza tym - analizując wątek - dochodzę do podobnych wniosków co giman: raczej odpuść sobie parterówkę (bez względu na subiektywne opinie dot. jej "przewagi").

Jeśli natomiast chodzi o koszty, to jestem prawie pewien, że niestety osoby, którym po wprowadzeniu (bo przecież naprawdę chyba o to nam chodzi, tak?) udało się zbliżyć do wcześniej zakładanej kwoty, stanowią mniejszość. Pozostali (np. ja) lawirują bliżej lub dalej, lub całkowicie popadają w otchłań. :)

A na koniec: jeśli już myśl wykiełkowała - ciężko będzie nie dać jej rosnąć :)

tentypmich
15-11-2020, 15:20
gieniun:

Wz jest bardzo obszerne jak chodzi o budowę, może to byc parterowy z dachem kopertowy od 20-40 stopni, jak i poddasze użytkowe z dachem dwuspadowym.

Zaczynam się przekonywać powoli do parterówek :D uważam, że przy takim metrażu 90-105 m2, będzie to raczej tańszy i dużo prostszy oraz szybszy dom w budowie.

Wpadł nam w oko jeszcze taki oto projekt, wygląda bardzo ładnie i wydaje się być również bardzo praktycznym, tylko czy przy wiązarach istnieje jakaś możliwość w przyszłosci zrobienia chociaż jednego pokoju ?

https://z500.pl/projekt/720/z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przykryty-dachem-kopertowym.html

Proszę o opinię na temat projektu.

giman
17-11-2020, 13:22
Z273a wygląda bardzo fajnie i zgrabnie, funkcjonalny rozkład.
Strop w projekcie jest drewaniany. Musisz ocenić czy ci pasuje czy zamienisz na którąś z form betonowych (wtedy cena trochę w górę). Przy ociepleniu elewacji pamiętać o jej ciągłości w strefie tarasu (ocieplić wszystko).
W projekcie jest kocioł na ekogroszek w tej odległości od kuchni/salonu to hałas moze przeszkadzać chyba że coś innego planujesz (gaz, prąd).
Wycen się nie podejmuje, ale wyceny na stronie z500 można porownać między sobą. Nie wierzyć w wartości ale już we zwzajemne relacje trochę bardziej i ta parterówka wychodzi tak samo jak ten wczesniejszy (z102).

Co do pokoju na górze przy wiązarach, czyli przy stropie drewanianym. Nie ma powodu żeby to było niemożliwe, uwzględnij to tylko w obliczeniach konstrukcyjnych tych wiązarów.

PS
Parterówka dobra rzecz :D Jak dla mnie gorsze od użytkowego poddasza ma rozdzielnie strefy dziennej/nocnej (publicznej/prywatnej) cała reszta same zalety. Jak oddzielenie stref jest kluczowe zawsze można zrobić ścianke i drzwi w połowie korytarza.

tentypmich
17-11-2020, 13:33
Z273a wygląda bardzo fajnie i zgrabnie, funkcjonalny rozkład.
Strop w projekcie jest drewaniany. Musisz ocenić czy ci pasuje czy zamienisz na którąś z form betonowych (wtedy cena trochę w górę). Przy ociepleniu elewacji pamiętać o jej ciągłości w strefie tarasu (ocieplić wszystko).
W projekcie jest kocioł na ekogroszek w tej odległości od kuchni/salonu to hałas moze przeszkadzać chyba że coś innego planujesz (gaz, prąd).
Wycen się nie podejmuje, ale wyceny na stronie z500 można porownać między sobą. Nie wierzyć w wartości ale już we zwzajemne relacje trochę bardziej i ta parterówka wychodzi tak samo jak ten wczesniejszy (z102).

Co do pokoju na górze przy wiązarach, czyli przy stropie drewanianym. Nie ma powodu żeby to było niemożliwe, uwzględnij to tylko w obliczeniach konstrukcyjnych tych wiązarów.

PS
Parterówka dobra rzecz :D Jak dla mnie gorsze od użytkowego poddasza ma rozdzielnie strefy dziennej/nocnej (publicznej/prywatnej) cała reszta same zalety. Jak oddzielenie stref jest kluczowe zawsze można zrobić ścianke i drzwi w połowie korytarza.

dokładnie w korytarzu uważam, że bez problemu można zrobić drzwi, ogrzewanie gazowe. Co do rozkładu to najbardziej podoba mi się ten z z69 projektu, ale znów zewnętrznie bardziej odpowiada z273/a.

A sam masz wiązary czy betonowy strop ?

giman
17-11-2020, 15:46
Ja mam betonowy (terivę). Wolałbym monolit.

Z69 trochę droższy (wg z500), ale w sumie nie potrafię stwierdzić dlaczego:
- taras nie w bryle co ułatwia ocieplnie, zmniejsza ilośc "belek" żelbetowych,
- powierzchnia zabudowy ta sama (nawet z69 ciut mniejsza),
- w z69 fundamenty tylko po obwodzie (tanio, każdą ścianę wewnętrzną możesz przesunąć, ale ogranicza opcje stropu bo ropiętość ponad 9m),
- tylko dach większy o ~16m2

Jak nie planujesz użytkować poddasza to i ściankę kolankową można zlikwidować do zera.

Jeśli to jest rozkład, który ci pasuje to nie ma co się przekonywać do z273a.
To dwie parterówki o klasycznym wyglądzie. To w środku będziesz żył, poruszał się, funkcjonował. No i w z69 drzwi dzienna/nocna w standardzie.
Na wygląd zewnętrzny to mozna marudzić jak byś zestawił tą parterówkę z inną w stylu dworku, albo z kolumnami, złotym kominem ;)

tentypmich
18-11-2020, 14:52
Dokładnie dziwna sprawa z tymi kosztami, z69 wygląda na prostszy projekt, ale to może różnica w dachu, że jest go więcej?