PDA

Zobacz pełną wersję : czy będziemy płacić mniej za przyłącze kanalizacyjne ?



tauf
27-05-2005, 21:14
W serwisie samorządowym zamieszczono informację :

" To nie czarna wizja malkontenta, ale realne skutki uchwalonych przez Sejm w dniu 3 marca 2005 r. zmian w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2001 r. Nr 72, poz. 747 z póź. zm.). Z 34 artykułów tej fundamentalnej dla odbiorców i dostawców wody ustawy zmianą objętych jest 25 artykułów. O ile zmiana 20 artykułów ma charakter zmian kosmetycznych i nie budzących zastrzeżeń, 5 innych zmian bez wątpienia spowoduje opisane na wstępie skutki.

Szczególnie niekorzystna – nie dla firm wodociągowo-kanalizacyjnych, lecz dla odbiorców usług tych firm jest zmiana definicji przyłącza kanalizacyjnego zawarta w art. 2 pkt 5. W przypadku nowo budowanych przyłączy – nałożony zostaje na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne obowiązek doprowadzenia sieci kanalizacyjnej do granicy nieruchomości, na której brak jest studzienki kanalizacyjnej. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie znając planów inwestycyjnych wszystkich potencjalnych inwestorów, będą pozbawione możliwości zabezpieczenia niezbędnych na ten cel funduszy. W odniesieniu do istniejących podłączeń kanalizacyjnych zmiana definicji przyłącza nakłada na firmy wodociągowo-kanalizacyjne obowiązek przejęcia eksploatacji odcinków będących dotychczas przyłączami. Zmiana powoduje dodatkowe znaczące obciążenia wszystkich odbiorców i sprzeczna jest z zasadą alokacji kosztów, tj. że koszty przedsięwzięcia inwestycyjnego winien ponosić inwestor, a nie wszyscy odbiorcy korzystający z usług przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. "

Czy dla tych, którzy dopiero planują budowę może to byc dobra wiadomość ?

bladyy78
27-05-2005, 21:52
W koncu jedna prawidlowa decyzja!!! Ja znia sie zgadzam w 100%!!! To wodociagi powinny do granicy podlaczac wode, w koncu one czerpia zyski z pózniejszej eksploatacji!!! Dlaczego ja mam zaplacic za podlaczenie wody, a to podlacznei po jakims czasie i tak przechodzi na wlasnosc wodociagów.

marekba1
28-05-2005, 15:04
Proszą opodanie gdzie mogę znaleść tą ustawe, jej numer.
Dziękuje .
Marekba

tauf
28-05-2005, 16:10
Dziennik Ustaw Nr 85 z 2005 roku, poz.729
można znaleźć np. : www.infor.pl
pozdrawiam

pasco
29-05-2005, 19:32
Ostatnio widziałem też (chociaż nie czytałem) artykuł na ten temat w GW (środowe wydanie - nieruchomości).