PDA

Zobacz pełną wersję : Zamknięcie układu otwartego.



matusz1044
16-10-2020, 19:22
Witam. Na dniach ma mi firma przyjechać wymienić stary kocioł węglowy na nowoczesny peletowy.
Jestem w temacie ogrzewania laikiem, więc proszę o opinię i porady, żeby nie dać się naciąć (różne firmy są, czasami mogą iść najmniejsza linią oporu).
Moje pytanie brzmi czy mogę zamknąć układ otwarty i przerobić go na zamknięty..

Czy jeśli zamknę (zaslepie- mam na króciec) naczynie zbiórce, chodzi o rurkę która jest wyprowadzona do kanalizacji to układ będzie zamknięty? Wiem że w kotłowni muszę dać naczynia przeponowe i itp..
Chodzi mi tylko czy tak można poprawnie zamknąć układ otwarty?
Chce uzyskać możliwość montażu zaworu 3 lub 4d. Bo tak wymaga producent.
A z tego co kojarzę w układzie otwartym jest to zabronione, chyba że są jakieś specjalne wytyczne.
Moja obecna instalacja wygląda jak na schemacie. 449212

asolt
17-10-2020, 10:04
Witam. Na dniach ma mi firma przyjechać wymienić stary kocioł węglowy na nowoczesny peletowy.
Jestem w temacie ogrzewania laikiem, więc proszę o opinię i porady, żeby nie dać się naciąć (różne firmy są, czasami mogą iść najmniejsza linią oporu).


]

Nie sądze ze jako laik podpierajacy sie forumowymi wypowiedziami jestes w stanie zweryfikowac poprawnosc wykonania montazu kotła nieistotne czy pelletowego czy innego.
Fakt ze sa rzne firmy i to co wyprawiaja nadaje sie do podrecznika jako przykład złego montazu, ale moze przed przyjazdem montazystów warto z nimi uzgodnic i ustalic sposób i miejsce montazu. Mysle ze takie uzgdodnienie przed montazem moze zapobiec pozniejszym kłopotom.

matusz1044
17-10-2020, 12:01
Nie sądze ze jako laik podpierajacy sie forumowymi wypowiedziami jestes w stanie zweryfikowac poprawnosc wykonania montazu kotła nieistotne czy pelletowego czy innego.
Fakt ze sa rzne firmy i to co wyprawiaja nadaje sie do podrecznika jako przykład złego montazu, ale moze przed przyjazdem montazystów warto z nimi uzgodnic i ustalic sposób i miejsce montazu. Mysle ze takie uzgdodnienie przed montazem moze zapobiec pozniejszym kłopotom.

Wolałem nazwać się laikiem, bo nie uważam się za speca, oraz nie pracuje i nie pracowałem przy montażu, modernizacji instalacji. Chociaż jakieś pojęcie mam ( 25%������)
Firma podjedzie 26.10 i już mam zapowiedziane ze ogrzewania nie będę miał 2-3 dni. (modernizacja komina, instalacja cwu, oraz wymiana kotła).
Chciałem zasięgnąć rady innych osób czy ewentualnie taka możliwość istnieje, bo jeśli instalator będzie musiał zamknąć układ, to nie mogę się teraz pozwolić na kucie w ścianach by dojść do rurek. Stare budownictwo, no cóż uroki...
Chyba że mogę zastosować zawór 4d w inny sposób na układzie otwartym.
Oczywiście dziękuję za Twoja wypowiedź, dla mnie dużo znaczy, bo wiem że ktoś próbuje dobrze mi doradzić ������

henrykow
17-10-2020, 13:28
Układ zamknięty jest lepszy ale i też bardziej wymagający dobrego wykonania bo to cykająca bomba przy złym wykonie.
Jeżeli masz stara instalacje to przeróbka na układ zamknięty może okazać się drogą inwestycją, choć i tak pewne elementy nawet gdyby instalacja była nowa musisz dokupić jak choćby naczynie zbiorcze przeponowe.

matusz1044
17-10-2020, 14:03
Z zbiornika przeponowego zdaję sobie sprawę, że to wymóg konieczny.
Zdaje sobie sprawę że koszty mogą być wysokie.
Dla tego tak na chłopski rozum, wnioskuję że jeśli bym odciął rurę która wchodzi do kanalizacji i bym ją zatkał, to by była już instalacja zamknięta ( naczynie przelewowe było by podłączone tak jak grzejnik) teraz tylko dołożyć zbiornik przeponowe i chyba było by to dobrze rozwiązane..?
Chyba że istnieje jakaś możliwość by zamontować ten zawór 4 d w układzie otwartym..?

TINEK
17-10-2020, 15:27
u mojego ojca był wymieniany kocioł węglowy na gazowy i zamykana instalacja to zbiornik wyrównawczy (otwarty) został zdemontowany i rurki zaślepione, naczynie przeponowe zamontowane w kotłowni

adam_mk
17-10-2020, 15:28
"Na dniach ma mi firma przyjechać wymienić stary kocioł węglowy na nowoczesny peletowy."

Jeżeli ta nowoczesność jest z czasów dzieciństwa Twojego dziadka - nie potrzeba układu zamkniętego.
Jeżeli naprawdę jest to cud techniki grzewczej na pellet to... nie ruszy, jak nie "zobaczy" ciśnienia w układzie wodnym.
Czyli trzeba go zamknąć.
Realnie - zaślepić rurę wzbiorczą/bezpieczeństwa.
Trzeba dodać przeponowe naczynie wzbiorcze (6% zładu, około).

Koszt takiego pelleciaka jest dość spory, wiem.
Za to... ze srajfona czy siecią z antypodów go zapalisz i ustawisz.
Niektórych to bawi czy nakręca.
Reszta, czyli przeróbka i dopasowanie tego co jest do tego co ma być to koszt materiału niewielki a i roboty nie za dużo.
Tyle, że ... dość paskudna ta robota.
Nie zniszczyć, bo pomalowane...Nie kuć, nie spawać...Ciasno, bo nie było przewidziane...
Z tego czasem wynika, ze koszt wykonania rośnie.

Nikt nie każe Ci UMIEĆ tego wykonać.
Warto jednak WIEDZIEĆ jak to ma być zrobione. No i - po co.

"Chyba że mogę zastosować zawór 4d w inny sposób na układzie otwartym. "
Można, jak mieszkasz na parterze wysokiego budynku i ciśnienie hydrostatyczne pozwoli na uruchomienie tego cudu techniki.

Adam M.

matusz1044
17-10-2020, 17:06
u mojego ojca był wymieniany kocioł węglowy na gazowy i zamykana instalacja to zbiornik wyrównawczy (otwarty) został zdemontowany i rurki zaślepione, naczynie przeponowe zamontowane w kotłowni
Dzięki, czyli w praktyce jest to do zrealizowania, bez większego kucia.

Chyba że mogę zastosować zawór 4d w inny sposób na układzie otwartym. "
Można, jak mieszkasz na parterze wysokiego budynku i ciśnienie hydrostatyczne pozwoli na uruchomienie tego cudu techniki.
Ja bym wolał zostawić układ otwarty. Tylko w dtr napisane jest ze musze zastosować zawór 3 lub 4d. A podobno w instalacji otwartych nie może być żadnych zaworów na RB


Nikt nie każe Ci UMIEĆ tego wykonać.
Warto jednak WIEDZIEĆ jak to ma być zrobione. No i - po co.
Wolę jakieś minimalne pojęcie mieć, by nie dać się w razie czego zmanipulować, że tak jest dobrze, tak się robi, itp. a potem mogę żałować

henrykow
17-10-2020, 18:37
Ja bym wolał zostawić układ otwarty. Tylko w dtr napisane jest ze musze zastosować zawór 3 lub 4d. A podobno w instalacji otwartych nie może być żadnych zaworów na RB




W układzie otwartym to ze producent zaleca zawór 3D czy 4D nie oznacza że bez tych zaworów instalacja nie będzie działała. Nie musisz instalować tych zaworów.

matusz1044
17-10-2020, 19:09
W układzie otwartym to ze producent zaleca zawór 3D czy 4D nie oznacza że bez tych zaworów instalacja nie będzie działała. Nie musisz instalować tych zaworów.
Ale to raczej oznacza brak gwarancji.

henrykow
17-10-2020, 19:17
Ale to raczej oznacza brak gwarancji.

Ile masz gwarancji, 5 lat?Kocioł będzie hulał z 15 lat co najmniej bez usterki.
Na elektronikę jest osobna gwarancja bo udziela ja producent sterownika.

matusz1044
17-10-2020, 19:45
Ile masz gwarancji, 5 lat?Kocioł będzie hulał z 15 lat co najmniej bez usterki.
Na elektronikę jest osobna gwarancja bo udziela ja producent sterownika.
Z zasadzie masz rację.
Gwarancję mogę odpuścić, teraz tylko pytanie czy
Z Wfosigsw się nie doczepia bo otrzymałem od nich dotacje. Muszę sprawdzić czy gwarancję też muszę im dostarczyć..

Z punktu czysto technicznego instalacja będzie bezpieczna?

Teraz sobie tak myślę że jeśli by założyłi mi zawór 4d na układzie otwartym i kocioł bym podepnal pod zasilanie awaryjne to czy instalacja była by bezpieczna? W razie zaniku prądu mam czas by wyłączyć kociol

romano78
17-10-2020, 19:51
A co ma zawor trojdrozny czy czterodrozny do układu otwartego czy zamkniętego niech mi ktoś wyjaśni.

romano78
17-10-2020, 19:55
Z zasadzie masz rację.
Gwarancję mogę odpuścić, teraz tylko pytanie czy
Z Wfosigsw się nie doczepia bo otrzymałem od nich dotacje. Muszę sprawdzić czy gwarancję też muszę im dostarczyć..

Z punktu czysto technicznego instalacja będzie bezpieczna?

Teraz sobie tak myślę że jeśli by założyłi mi zawór 4d na układzie otwartym i kocioł bym podepnal pod zasilanie awaryjne to czy instalacja była by bezpieczna? W razie zaniku prądu mam czas by wyłączyć kociol
Jak ci wyłącza prąd to chyba wentylator też się wyłączy pelet to nie kocioł na wyngiel.

henrykow
17-10-2020, 20:13
Z zasadzie masz rację.
Gwarancję mogę odpuścić, teraz tylko pytanie czy
Z Wfosigsw się nie doczepia bo otrzymałem od nich dotacje. Muszę sprawdzić czy gwarancję też muszę im dostarczyć..

Z punktu czysto technicznego instalacja będzie bezpieczna?

Teraz sobie tak myślę że jeśli by założyłi mi zawór 4d na układzie otwartym i kocioł bym podepnal pod zasilanie awaryjne to czy instalacja była by bezpieczna? W razie zaniku prądu mam czas by wyłączyć kociol

Zawór 3d czy 4D nie służy do bezpieczeństwa tylko do poprawienia pracy i ochrony pieca.
Od bezpieczeństwa są zawory bezpieczeństwa.
Gwarancję podbije Ci instalator i w zasadzie producentowi nie musisz jej odsyłać bo w razie czego producent będzie żądał nr piecu i po nim będzie wiedział czy piec jest czy już nie na gwarancji.
W razie zaniku prądu (co w dzisiejszych czasach bardzo rzadko sie zdarza) możesz zaopatrzyć się w UPS-a.
Gdy nie będziesz posiadał awaryjnego zasilanie to nic sie nie stanie bo piec sie wygasi automatycznie.

matusz1044
17-10-2020, 20:31
A co ma zawor trojdrozny czy czterodrozny do układu otwartego czy zamkniętego niech mi ktoś wyjaśni
Z tego co się orientuję to nie można mieć żadnego zaworu na RB.

Jak ci wyłącza prąd to chyba wentylator też się wyłączy pelet to nie kocioł na wyngiel.
Gdzie ja coś napisałem o wentylatorze?


Zawór 3d czy 4D nie służy do bezpieczeństwa tylko do poprawienia pracy i ochrony pieca.
Od bezpieczeństwa są zawory bezpieczeństwa.
Gwarancję podbije Ci instalator i w zasadzie producentowi nie musisz jej odsyłać bo w razie czego producent będzie żądał nr piecu i po nim będzie wiedział czy piec jest czy już nie na gwarancji.
W razie zaniku prądu (co w dzisiejszych czasach bardzo rzadko sie zdarza) możesz zaopatrzyć się w UPS-a.
Gdy nie będziesz posiadał awaryjnego zasilanie to nic sie nie stanie bo piec sie wygasi automatycznie.
Dzięki za informację, teraz jestem w temacie troszkę mądrzejszy.
Dostałem od Ciebie dużo cennych informacji jak i rad.

romano78
17-10-2020, 20:45
Jeśli uklad otwarty to dla czego mialby by być zawor na rurze bezpieczeństwa dac tam trojnik i zawor nie będzie na rurze RB.

matusz1044
17-10-2020, 20:57
Jeśli uklad otwarty to dla czego mialby by być zawor na rurze bezpieczeństwa dac tam trojnik i zawor nie będzie na rurze RB.
Będzie u mnie to pasowało? Ja mam 5 pionów z czego 4 są połączone do naczynia wyrównawczego. A na posostalym mam odpowietrznik.
Od kotła zasilanie idzie na prawo i lewo i potem rozdziela się na 5 pionów.
Jeśli to rozwiązanie pasuje pod mój schemat (post 1) to rozwiązanie było by chyba najlepsze

henrykow
17-10-2020, 21:11
Zawór bezpieczeństwa powinien być montowany na piecu na osobnym króćcu który wychodzi z korpusu pieca oraz na bojlerze od cwu.

romano78
17-10-2020, 21:29
Będzie u mnie to pasowało? Ja mam 5 pionów z czego 4 są połączone do naczynia wyrównawczego. A na posostalym mam odpowietrznik.
Od kotła zasilanie idzie na prawo i lewo i potem rozdziela się na 5 pionów.
Jeśli to rozwiązanie pasuje pod mój schemat (post 1) to rozwiązanie było by chyba najlepsze

Tobie tam jest tylko potrzebny zawor na ochronę powrotu który dajesz przed pompką i łączysz zawor trojdrozny rurą z trojnikiem który wstawiasz na rurze zasilającej wychodzącej z pieca i wszystko i masz gwarancję na piec

matusz1044
17-10-2020, 21:34
Tobie tam jest tylko potrzebny zawor na ochronę powrotu który dajesz przed pompką i łączysz zawor trojdrozny rurą z trojnikiem który wstawiasz na rurze zasilającej wychodzącej z pieca i wszystko i masz gwarancję na piec

Dzięki za analizę i odpowiedź. Dobrze wiedzieć. Przynajmniej nie będę musiał przerabiać instalacji.

Dziękuję wszystkim za opinie, porady, generalnie za pomoc i rozjaśnienie sytuacji.
Moderatora proszę o zamknięcie tematu.