PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna - ciąg wsteczny na parterze



tifomilan
19-10-2020, 07:11
Witam forumowiczów i przepraszam, że powielam temat gdyż był on poruszany nie raz.

Piszę z prośbą o poradę co zrobić (co jeszcze zrobić) aby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo.
Mieszkam w dwupiętrowym szeregowcu, w salono - kuchni około 40m2 mam problem z ciągiem wstecznym w dwóch kanałach wentylacyjnych (jedna kratka drugi okap(wyłączony)). Dodam, że założone są dwa nawiewniki okienne VENTEC VT 501 w salonie - nie rozwiązało to problemu. Nadmienie, że w łazience piętro wyżej nie ma problemu z cofaniem się powietrza. Proszę o radę co jeszcze pokombinować w tym temacie.

Stermaj
19-10-2020, 07:54
Tu widać zalety wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną. Grawitacyjna działa jak sama chce a mechaniczna jak my chcemy.
Czy jak uchylisz okno też masz ciąg wsteczny?

tifomilan
19-10-2020, 07:58
Wiadome, niestety deweloper budując nie inwestował w takie udoskonalenia:D:D,
Przy uchylonym oknie ciąg jest prawidłowy. (miejsca na kolejne nawiewniki już brak).

gawel
19-10-2020, 08:22
Przyczyn może być kilka może kształt dachu, może jakieś otoczenie domu, ja też miałem taki problem w dolnej łazience i była tam lodówka aż kupiłem to https://allegro.pl/oferta/wentylator-lazienkowy-eberg-quat-100-ht-higrostat-6721417550?snapshot=MjAxOS0xMS0yN1QwNzo0OTowMC4wNj RaO2J1eWVyOzlhMGRiOGE5MDZiMmJjN2Q4ODdlOTUyZjA3MmE4 YjczMmExM2ExOGEzYjRhODlmZTg0YjM3NTAyN2Y5OTFjYzI%3D
i jest spokój , nie jest to topowy model są i droższe i cichsze, ale to działa.

tifomilan
19-10-2020, 09:12
Dzięki za propozycję odnośnie wentylatora ale w moim przypadku chyba się to nie sprawdzi bo dalej zostanie drugi kanał wentylacyjny od okapu gdzie będzie cofka. Ale dzięki .

gawel
19-10-2020, 09:28
Dzięki za propozycję odnośnie wentylatora ale w moim przypadku chyba się to nie sprawdzi bo dalej zostanie drugi kanał wentylacyjny od okapu gdzie będzie cofka. Ale dzięki .

Trzeba wstawić żaluzję da się dokupić

tifomilan
19-10-2020, 09:41
Trzeba wstawić żaluzję da się dokupić
A powiedz mi jak z głośnością tego wentylatora bo to jednak nie łazienka tylko salon z kuchnią...

gnago
19-10-2020, 11:03
Brak mi analizy wiatru: kiedy jest ta cofka i kiedy jej nie ma. Może wystarczy wydłużyć komin/y wentylacyjny/e na dachu aby problem zniknął

tifomilan
19-10-2020, 12:15
Brak mi analizy wiatru: kiedy jest ta cofka i kiedy jej nie ma. Może wystarczy wydłużyć komin/y wentylacyjny/e na dachu aby problem zniknął

Cofka najbardziej wyczuwalna jest przy takiej pogodzie jak teraz, chłodniejsze wietrzne dni. W lepsza pogodę ciąg wsteczny jak i prawidłowy jest bardzo słabo wyczuwalny (test kartki papieru) określił bym go mianem 0.

Stermaj
19-10-2020, 13:30
Problemem cofki, przy WG w najniższych pomieszczeniach, jest otwarta przestrzeń pomiędzy piętrami. Ciepłe powietrze unosi się do góry a tym samym wytwarza tłok który wciąga powietrze przez kanały WG najniższych pomieszczeń a wywiewa przez kanały WG w wyższych pomieszczeniach. Miałem tak do czasu zainstalowania WM i teraz spokój.

gawel
19-10-2020, 15:14
A powiedz mi jak z głośnością tego wentylatora bo to jednak nie łazienka tylko salon z kuchnią...

mój ma 23 db więc go słychać ale są 18 db bardzo ciche o mocy 4w stym ze droższe ponad 300 zł

Slawko123
19-10-2020, 15:30
.........
Przy uchylonym oknie ciąg jest prawidłowy. (miejsca na kolejne nawiewniki już brak).no to nie rzeźbić w ..... tylko dorobić nawiew przez ścianę, dasz wentylatorek, to w innym miejscu będzie "cofka".
Fizyki nie oszukasz, to co wywiewasz, to skądś musi nawiać

tifomilan
19-10-2020, 18:49
A jakieś nasady na kominie? Coś mogły by pomóc?

Slawko123
19-10-2020, 18:52
no ale co Ci da nasada, jak nie masz dopływu powietrza?
Założysz na jednym , będzie wsteczny na drugim i tak w koło Macieju. Zawsze w którymś będzie silniejszy ciąg(podciśnienie)

tifomilan
19-10-2020, 18:56
Ok. Dobra dzięki za rady.

gawel
19-10-2020, 19:30
no to nie rzeźbić w ..... tylko dorobić nawiew przez ścianę, dasz wentylatorek, to w innym miejscu będzie "cofka".
Fizyki nie oszukasz, to co wywiewasz, to skądś musi nawiać

I to mnie odstrasza, od odkurzacza centralnego, bo jeżeli on ma tak duży przepust powietrza z wewnątrz na zewnątrz to ta ilość powietrza z zewnątrz zapylonego wpada do domu taki odkurzacz zakurz acz.

Slawko123
19-10-2020, 19:51
I to mnie odstrasza, od odkurzacza centralnego, bo jeżeli on ma tak duży przepust powietrza z wewnątrz na zewnątrz to ta ilość powietrza z zewnątrz zapylonego wpada do domu taki odkurzacz zakurz acz.
Ha, a wiesz, ze wcześniej o tym nie pomyślałem. Co prawda nie mam odkurzacza centralnego, ale głowiłem się na wyciągiem kuchennym(mam WM z reku)

tifomilan
21-10-2020, 08:52
A czy ciąg wsteczny może być związany z tym, że kanał wentylacyjny na nieogrzanym strychu jest nie ocieplony?

Stermaj
21-10-2020, 16:32
A czy ciąg wsteczny może być związany z tym, że kanał wentylacyjny na nieogrzanym strychu jest nie ocieplony?

Może, dodatkowo jak złapie prawidłowy ciąg to będzie się tam skraplać woda i spływać w dół. Może wsiąkać w ściany kanału albo wyciekać kratką.
Spróbuj zmniejszyć ciąg w kanałach wywiewnych na piętrze częściowo je przysłaniając.

olo75
27-10-2020, 13:22
Twój problem najprawdopodobniej polega na tym , że kominy wentylacyjne zakładam że pomieszczeń na parterze są niżej niż okna na piętrze. Mieszkanie czy domy 2 czy wielopoziomowe to jedna zamknięta przestrzeń w której kominki wentylacyjne na dachu szczególnie z tych niższych kondygnacji MUSZĄ być wyżej niż okna na najwyższych kondygnacjach. Inaczej te okna z najwyższych kondygnacji robią nie za nawiew a za wywiew a tym samym odwracają ciąg wentylacji z niższych kondygnacji których kominki wentylacyjne na dachu są niżej niż te okna. Wrzuć zdjęcie dachu na którym widać te kominki wentylacyjne w których jest cofka ale tak aby było widać też okna na piętrze.

gnago
05-12-2020, 14:28
przypomniały mi się jeszcze rekuperatory ścienne . Kiedyś skandalicznie drogie jak na rurę z wentylatorem i masą porowatą typu pumeks. Ale teraz ceny spadły . W końcu w zabytku nie mieszkasz: https://www.google.com/search?client=opera&q=rekuperator+ścienny&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8