PDA

Zobacz pełną wersję : Siatka zbrojeniowa ściany żelbetowej



jkan997
19-10-2020, 14:22
Mam w piwnicy ściany o wysokości 2.5m, oryginalnie miały być z bloczka, ale będą wylewane z żelbetu w szalunkach systemowych. Konstruktor powiedział że tej ściany nie trzeba nawet zbroić(poza końcami gdzie i tam miały być słupki betonowe) , ale rekomenduje użycie siatki przynajmniej od wewnątrz aby uniknąć pęknięć (zależy nam na gładkim betonie jako elemencie architektonicznym).

Czy wystarczy siatka 2.5mm z oczkami 10x10, czy lepiej wziąć grubszą 15x15.
Siatki przychodzą w rozmiarach 2x1m i wygodniej by mi było montować je pionowo, ale wtedy 0.5m będzie bez siatki. To duży problem? Te 0.5m lepiej zostawić na górze czy dole.
Co jeszcze można zrobić aby mieć jak najgładszą ścianę betonową? (poza dobrym smarowaniem szalunku i długim wibrowaniem betonu). Beton ma być B25.

CityMatic
19-10-2020, 14:30
wylewane z żelbetu w szalunkach systemowych. Konstruktor powiedział że tej ściany nie trzeba nawet zbroić(poza końcami gdzie i tam miały być słupki betonowe) , ale rekomenduje użycie siatki przynajmniej od wewnątrz aby uniknąć pęknięć (zależy nam na gładkim betonie jako elemencie architektonicznym).
Co to za konstrukcja?

Robinson74
19-10-2020, 14:56
Po pierwsze to ciekawe, że Twojej piwnicy nie trzeba zbroić.
Ja też mam piwnicę o podobnej wysokości i kilka ton stali.
Co do gładkości, to nie takie proste. Przy takich wysokościach zawsze gdzieś wyjdzie żwir, poza tym na łączeniach płyt może nie wyjść idealnie. U mnie np. wyszło mnóstwo takich otworków, które powiększały się po wciśnięciu palcem.
Pamiętaj też, że w ścianach będą dziesiątki albo setki dziur po ściągach szalunkowych.
Najlepiej użyj jak najwyższych płyt, ale to z kolei może się wiązać z kosztem wynajęcia dźwigu.

Andrzej733
19-10-2020, 15:02
Nie trzeba zbroić, dajesz wieniec i w nim robisz startery pod słupy.
Jak chcesz tą mizerną siatkę wstawiać, to ją łatwo się docina kombinerkami, myślałeś jak ją ustabiliziwać w szalunku aby wyszła 2 cm od ściany?
Aby beton był gładki i bardzo estetyczny używasz czegoś takiego http://www.monolityczne.com.pl/produkty/maty-szalunkowe-formtex-uzyskaj-lepsza-powierzchnie-betonu.
Wibrowaniem nie uzyskasz braku pęcherzyków a nawet odwrotnie .
Przy użyciu mat nie smarujesz szalunków, zaopatrz się w drejkanty.Zamów beton z kruszywem do 8

jkan997
19-10-2020, 15:35
Po pierwsze to ciekawe, że Twojej piwnicy nie trzeba zbroić.
Ja też mam piwnicę o podobnej wysokości i kilka ton stali.
Co do gładkości, to nie takie proste. Przy takich wysokościach zawsze gdzieś wyjdzie żwir, poza tym na łączeniach płyt może nie wyjść idealnie. U mnie np. wyszło mnóstwo takich otworków, które powiększały się po wciśnięciu palcem.
Pamiętaj też, że w ścianach będą dziesiątki albo setki dziur po ściągach szalunkowych.
Najlepiej użyj jak najwyższych płyt, ale to z kolei może się wiązać z kosztem wynajęcia dźwigu.

Co do zbrojenia to miał być bloczek fundamentowy + 1 słup dzielący dłuższą scianę (9 metrów) - w piwnicy w domu obok oglądałem identyczną konstrukcję, więc ponoć użycie ściany całej z betonu tylko wzmacnia. Jeżeli chodzi o szalunki to będą one w wymiarach 270x90.. Konstruktor tylko sugerował tą siatkę nie ze względów wytrzymałościowych, ale potencjalnych pęknięć na betonie.

jkan997
20-10-2020, 13:31
Nie trzeba zbroić, dajesz wieniec i w nim robisz startery pod słupy.
Jak chcesz tą mizerną siatkę wstawiać, to ją łatwo się docina kombinerkami, myślałeś jak ją ustabiliziwać w szalunku aby wyszła 2 cm od ściany?
Aby beton był gładki i bardzo estetyczny używasz czegoś takiego http://www.monolityczne.com.pl/produkty/maty-szalunkowe-formtex-uzyskaj-lepsza-powierzchnie-betonu.
Wibrowaniem nie uzyskasz braku pęcherzyków a nawet odwrotnie .
Przy użyciu mat nie smarujesz szalunków, zaopatrz się w drejkanty.Zamów beton z kruszywem do 8

Wiesz może gdzie taką siatkę Formtex można kupić?

Andrzej733
20-10-2020, 14:27
To nie siatka, to mata

jkan997
21-10-2020, 09:26
To nie siatka, to mata

OK to gdzie można kupić taką matę :D Trochę popatrzyłem w internetach i dużo jest recenzji tych i podobnych mat, ale szukam miejsca aby kupić zamówić.

jkan997
21-10-2020, 09:27
Macie jakieś wskazówki dotyczące betonu do wylania ściany? Bloczek miał być B20, myślałem o B25 jak ława - mam dwie betoniarnie jedno robi na żwirze druga na grysie - który materiał lepszy na ścianę?