PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja Co bez projektu.



15-01-2002, 10:46
Wkrótce zamierzam robić w domu instalację Co ( piec na gaz ziemny do Co oraz cwu, instalacja gazowa wewnętrzna gotowa ).Instalator z którym rozmawiałam stwierdził że, do instalacji Co nie potrzebuje projektu.
Podobno jest jakiś prosty wzór aby wyliczyć wielkość grzejników w pomieszczeniu, może ktoś go zna?
A skąd mam wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w całym budynku i jaki piec kupić ( o jakiej mocy ).
Czy to jest w ogóle możliwe i czy taka instalacja będzie energooszczędna ( ekonomiczna ) tzn.piec który kupię-jego moc nie będzie zbyt mała albo zbyt duża .Czy projekt intalacji Co potrzebny jest aby pokazać go w jakimś urzędzie?
Będę wdzięczna za opinie.

Luna_tyk
13-02-2002, 22:19
nie wierz rzemieślnikowi, że on nie potrzebuje projektu. Jasne, że on nie potrzebuje, Ty po prostu nie bedziesz wiedziała, że możesz mniej płacic za ogrzewanie. Są dwa wyjścia:
- zamówić projekt
- jeśli masz silne zboczenie techniczne - wejdź na stronę [email protected], ściągnij programy do liczenia strat ciepła i CO, i sama zaprojektuj sobie ciepłe gniazdko. Karnawał się skończył, nadszedł czas pokuty.
Powodzenia

Lech

Frankai
13-02-2002, 23:45
Były już tu wątki o doborze grzejników i kotłów - użyj "Szukaj". Dobry instalator powinien dać sobie radę, ale ostzegam przy podłogówce - mój od razu mi powiedział, że jak podłogówka to z projektem (dałem 600 bez rach.). Projekt ma jeszcze parę plusów - instalacja będzie raczej bardziej ekonomiczna i instalacyjnie i użytkowo. Wiesz dokładnie gdzie co pójdzie i jak rozplanować sobie inne instalacje. Projektant doradzi Ci w wyborze producenta (uważaj tylko by nie był "sponsorowany" przez kolegę z hurtowni) i technologii.

zuzka
14-02-2002, 11:49
W projekcie (gotowym) mam rozrysowane wszystkie instalacje.
Czy potrzebuję jeszcze dodatkowo projektu?

Alanta
14-02-2002, 11:56
Jeśli urząd nie chciał projektu CO przy wydawaniu pozwolenia, to już nie, bo projekt budowlany jest zatwierdzony.
Są oczywiście wzory do obliczania zapotrzebowania na ciepło, ale moc grzejników to chyba nie wszystko, trzeba jeszcze prawidłowo rozwiązać całość instalacji, bo może potem wydawać dziwne odgłosy. Może się też zdarzyć, że któryś grzejnik nie będzie prawidłowo pracował, to ma jakiś związek z prędkościami przepływów i ciśnieniem w instalacji, ale nie wiem dokładnie jaki.