PDA

Zobacz pełną wersję : Dla tych co na j?zyku polskim chodzili na wagary



30-10-2002, 10:23
Myślę, że nikt się nie obrazi jak w tym miejscu będzie się podpowiadać jak pisac poprawnie w języku polskim.
Pisze się "stamtąd" , a nie "z tamtąd"

30-10-2002, 10:28
To jest pewien (duży?) problem. Jak reagować na błędy językowe forumowiczów? Czasami są makabryczne. Z jednej strony nie wypada pouczać, ale z drugiej - ręka świerzbi, żeby napisać jak powinno być poprawnie.

30-10-2002, 10:42
pisze się "igelit",a nie "igielit"-jest to materiał uszczelniający (polichlorek winylu,vinidur)

30-10-2002, 10:47
pisze się "przejrzał",a nie "przejżał"

Arek99
30-10-2002, 10:47
chyba weszłem, ups - wszedłem - na forum "Ojczyza polszczyzna" :wink:

30-10-2002, 11:14
pisze się "można by",a nie "możnaby"

Frankai
30-10-2002, 11:18
Po pierwsze nie myli się tylko ten co nic nie pisze.
Po drugie w czym problem? Nie możesz zrozumieć co gość pisze jak popełni błąd?

Ja popełniam bardzo dużo błędów w angielskim czy rosyjskim i ... Tylko jeden Angol raz mi to wytknął. Zawsze spotykałem się z życzliwością i docenieniem tego co umiem i w kwestii językowej i fachowej. Odrobinę życzliwości dla innych.

Luna_tyk
30-10-2002, 11:24
Anonimowy, zgoda na stałą rubrykę "Co Forumowicz chciał powiedzieć...." Ale - na Boga - zaloguj się, by Twoje sprostowania nie brzmiały jak pokrzykiwania zza węgła.

30-10-2002, 11:41
Frankai i inni - traktujcie to jako dobrą wolę i dbałośc o język a nie brak życzliwości dla innych !!! Anonimowy - autor tego wątku nie pisze przecież komu wytyka błedy i z którego wątku (i słusznie !).

30-10-2002, 11:44
Sorry!Czy ja cos robie złego! :wink: Nie wytykam nikomu osobiście i pokazuję tylko błędy ortograficzne, a nie literówki. Sam też nie jestem nieomylny ale jeśli nigdy mi nikt nie zwróci uwagi to będę to robił całe życie. Myślisz jeden z drugim, że inni tego nie widzą tylko ja? Tego nie widzi tylko ten kto te błędy robi i tu ma okazję się podciągnąć! Jeżli Was to tak boli, to każcie redakcji usunąć ten wątek i żyjcie dalej w nieświadomości. Tych pare błędów znalazłem w najświeższych postach. Jestem jednym z Was ale skończyła mi się cierpliwość, a morze fszystko to pszez ten holerny deszcz? Pa,pa..

30-10-2002, 11:52
no, może trochę niefortunnie nazwałeś ten wątek, ale sam pomysł jest, uważam, niegłupi.

Frankai
30-10-2002, 11:52
Sprostowanie o dobrych chęciach kupuję. Cały czas jednak uważam, że takie wypominanie komuś zepsuje mu humor, bo to nie jest szkoła, gdzie ma się uczyć. Ja nikogo nie będę prostował, choć też rzucają mi się w oczy błędy. Być może gość popełnił je z pośpiechu, może jest dyslektykiem, a ja nie jestem alfą i omegą. Pokazywanie wchodziłoby dopiero w grę, gdybym gościa znał i mnie o to poprosił. Jak zauważysz błędy w SWOIM poście, to zawsze możesz wejść i poprawić (przypomina, że Anonimowi już tego nie mogą). Starajmy się pisać poprawnie, ale bez nadgorliwości.

Frankai
30-10-2002, 11:55
Ups!!! Biję się w piersi - nie doczytałem "w tym miejscu". Wszystko w porządku - jak w tym miejscu i bez odnośników, to rozumiem, bo kto chce to zaglądnie i nikogo palcami się nie wytknie (mam nadzieję).

dobrzykowice
30-10-2002, 11:59
Frankai Twoja argumentacja nie jest najszczęśliwsza, nikt nie wymaga od obcokrajowca perfekcyjnej znajomości polskiego języka.
Ja też uważam, że każdy jakieś tam minimum samokontroli przy pisaniu powinien mieć. Nie chodzi tu o drobiazgi typu przecinek,
czy też pisanie łączne czy nie ale o ordynarne błędy ortograficzne, które automatycznie wystawiają niezbyt pochlebną
opinię o autorze. Sprawa jest bardzo delikatna ale z drugiej strony dlaczego mam być skazany na czytanie tekstów "po polskiemu" ?

Pacul
30-10-2002, 12:08
Pomysł, w swej istocie nienajgorszy. Jednak obawiam się, że w praktyce skończy się na bezsensownym wyścigu (ze strony stróżów j.polskiego), aby wytykać najdrobniejsze błędy, popełnione nierzadko w pośpiechu.
Jestem temu przeciwny. Poza tym, nauczyciela powinno się poznać, choćby tylko z nicka.

30-10-2002, 12:25
Pacul, znasz mnie ...Nie chcę podając nick zwracać nikomu uwagi. To mogłoby być niesmaczne. Nie chodzi o błędy lterówki ani zgubienie literki. To się zdarza przy klawiaturze ale pisanie artykół to nie literówka. Gościu się we szkole nie nauczył i nigdzie się już nie nauczy, chyba że na Forum. Nie o to chodzi. Sam też się uczę jak czasem sprawdzę (jeśli jestem niepewny). Myąlę, że nie ma co filozofować-człowiek, który buduje dom musi być the best! :smile:

kaKa
30-10-2002, 12:29
A ja mysle podobnie jak i Frankai. Glowne jest to, co osoba piszaca chce powiedziec. I jezeli piszac swe mysli, ktos popelnia bledy, ale te bledy nie zmieniaja znaczenia tego, co osoba piszaca chciala powiedziec, to BLEDY TE SA NIE WAZNE.

Nie chcialbym, zeby ktos probowal mi ukazywac jakie bledy popelnilem piszac jakas wypowiedz. Jezyka polskiego uczylem sie od pierwszej klasy, a poniewaz na pracy i przez wiekszosc dnia slysze i rozmawiam w calkiem innym jezyku, a wiec moge troche napisac nie tak, to ty myslisz, ze w tym jest cos zlego?
Chociaz te anonimowe "to i tamto napisales nie tak" skierowane jest nie wiadomo do kogo. Jak zechce poczytac o najczesciej popelnianych bledach, to wezme jakas ksiazke to opisujaca.

Do Dobrzykowice: a jezeli ten tekst napisany "po polskiemu" bedzie mial sens, to nie bedziesz go czytal?

dobrzykowice
30-10-2002, 12:41
kaKa jesteś swego rodzaju wyjątkiem w całej społeczności forumowej i teksty wczesniej napisane napewno nie mają zastosowania w Twoim przypadku. Błędy które Ty robisz są błędami całkiem innego rodzaju i wynikają one z całkiem innych powodów.
Jeżeli jednak osoba mówiąca i myśląca na co dzień w danym języku
robi rażące błędy ortograficzne to pomijając dysleksję i inne podobne przyczyny świadczy to o lekceważeniu języka, którym się posługuje i posrednio odbiorcy, inaczej mówiąc zwisa mu dylemat typu czy napisać książka czy ksiąrzka - razi ? Mnie bardzo.
Jeszcze raz powtarzam, nie chodzi mi górnolotne zdania, super stylistykę, poprawną budowę zadania (ja jestem w tym beznadzieny :smile:), interpunkcję itd. Chodzi mi jednynie o ordynarne błęy ortograficzne.

30-10-2002, 12:42
po wyjściu z tego wątka wejdź na wątek "Humor na dobre samopoczucie" i dopisz coś wesołego, może być z błędem .....:smile:

30-10-2002, 12:43
Bardzo częste: styropian a nie steropian.

30-10-2002, 12:48
dobrzykowice- jak zawsze dobrze radzisz. Niektórzy nie chcą zrozumieć, że jeśli nikt im nie zwróci uwagi to się nie poprawią. To nie szkoła, tu nie ma pani, która coś mogła nauczyć. Posłuchaj Forumowicza, który zauważył błąd- teraz to Twoja pani ze szkoły...

Arek99
30-10-2002, 12:50
dobrzykowice! internet, forum - mają swoje prawa, zwyczaje, specyficzną, internetową "klientelę"!
dzisiaj zrobiłem sporego byka w jednym z postów, ale mimo że zauważyłem go od razu, to nie poprawiłem, bo po to jest internet, by pisać szybkie, "niecenzurowane", "nieautoryzowane" meile i wcale nie uważam tego za lekceważenie potencjalnego czytelnika
bez urazy :wink:

dobrzykowice
30-10-2002, 12:56
sugeruję mimo wszystko rejestrację - nie wiadomo czy rozmawia się cały czas z jedną i tą samą osobą czy też z dziesiątą z kolei a to na dłuzszą mete jest irytujące. Co do styropianu to akurat jest to mało znaczący błąd i jeżeli bedzie się wyszukiwać tego typu błędy to zaraz się zrobi śmietnik, w którym utoną te wartościowsze uwagi jeżeli chcecie pokazywać błędy to skupcie się
na tych największych - ortograficznych.

EDZIA
30-10-2002, 12:57
Czasem jednak coś piszemy poza internetem a powtarzanie błędów prowadzi do ich utrwalenia w pamięci.Forum to nie czat, gdzie nie można już wrócić do napisanych słów i czas goni.Nadmierna tolerancja błędów ortograficznych może doprowadzić do sytuacji, że będziemy się zastanawiać co autor chciał powiedzieć.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: EDZIA dnia 2002-11-25 23:29 ]</font>

kgadzina
30-10-2002, 12:59
Wszystko jasne. Ale wydaje mi się że na tym forum wymieniamy uwagi odnośnie budowania i urządzania naszych domów oraz innymi związanymi z tym sprawami. Licytacje na temat "kto jest lepszy w ortografii i wytykaniu innym błędów" proponuję usunąć poza ramy forum.
Co na to redakcja?

30-10-2002, 13:00
dobrzykowice, to jest błąd ortograficzny ("steropian") i trudno tu wartościować od jakiego kalibru błędu należy zwracać uwagę. Wszystko albo nic.

arek99, przez takie podejście do sprawy język polski (głównie ten pisany) staje się potwornie niechlujny, na miejscu fachwowców-językoznawców biłbym na alarm.

30-10-2002, 13:01
Prezydent Wałęsa tylko raz, przy swoim pierwszym wejściu na wizję w TV powiedział "weszłem". Myślę, że śmiało się co najmniej (tu nie byłem pewny, ale sprawdziłem w słowniku) pół Polski (reszta nie wiedziała z czego). Zwrócili mu uwagę, no i co?- poprawił się! Mój szef z wyższym wykształceniem mówi "weszłem i obeszłem stół naobkoło". Może kiedyś spojrzy na ten wątek i czegoś się nauczy.

dobrzykowice
30-10-2002, 13:02
kgadzina jestem za, jest tylko jeden problem na inne fora anonimowi nie mają wstepu :smile:

30-10-2002, 13:03
A mnie się wydaje, że można by potraktować ten wątek z przymrużeniem oka i z większym dystansem do siebie. Osobiście nie poczuję sie urażona, jeśli ktoś wytknie mi błąd. Będzie można coś poprawić i nauczyć się. Super. :smile:

30-10-2002, 13:04
On 2002-10-30 13:59, kgadzina wrote:
Licytacje na temat "kto jest lepszy w ortografii i wytykaniu innym błędów" proponuję usunąć poza ramy forum.

Też chyba nie zrozumiałeś intencji, to nie są żadne popisy znajomości ortografii (dlatego piszemy anonimowo) i nie wskazuje się konkretnych osób, wskazuje się tylko błędy.

dobrzykowice
30-10-2002, 13:06
zastanawiam się czy przypadkiem nie pisze się " mi sie wydaje" nie jestem jednak tego pewien :wink:

30-10-2002, 13:07
On 2002-10-30 14:02, dobrzykowice wrote:
na inne fora anonimowi nie mają wstepu

Nie wiem czemu tak Cię drażni ta anonimowość, nikt nikogo nie obraża, toczymy spokojną dyskusję. Powody anonimowości zostały powyżej wyjaśnione kilkakrotnie.

Arek99
30-10-2002, 13:12
tutaj zgodzę się z dobrzykowicami - anonimowość w tym przypadku jest wadą a nie zaletą forum
moim zdaniem (albo mi się wydaje :wink:) anonimowi użytkownicy nie powinni mieć dostępu do tego forum

30-10-2002, 13:16
Mnie jest formą chyba kolokwialną, ale dopuszczalną -chyba :lol:
bardzie w mowie niż w piśmie
ktoś wie-niech się wypowie :smile:

Pacul
30-10-2002, 13:16
Opalko, przecież wiemy, że z Twoją polszczyzną, to Ty właśnie będziesz tym wytykającym. A Ci, którzy piszą ksionrzka, fórtka itp. mają sprawy językowe głęboko w d... Nie nawracajmy ich na siłę.

30-10-2002, 13:17
Sorry, to wszystko przeze mnie. Nie chciałem..Zauważyłem jednak od pewnego czasu, że o pierdołach jest pełno wypowiedzi (to jest własnie ten przykład-w ciągo kilkudziesięciu minut ponad 200 wypowiedzi!!), a na tematy, które nurtują czasem nawet anonimowego czatownika i prosi się on o rady nie ma wypowiedzi. Wielu z Was jest zaawansowanych daleko w budowie swojego domku. Inni są w połowie, albo jeszcze wcześniej.Zapomnieliście, że na początku było też Wam ciężko, nie rozumieliście czasem prostych zagadnień. Teraz pomagajcie innym, którzy liczą na Forum na odpowiedzi na swoje niezrozumiałe tematy, które dla Was teraz są chlebkiem powszednim. Jeżeli ktoś pyta, a macie temat za sobą pomagajcie. Idzie jesień, wiele robót przed zimą trzeba zakończyć, a kierownicy budowy lub firmy nie zawsze robią tak jak należy. Więcej opinii-większa wiedza. Pa,pa,pa... A wątek z błędami można -bez urazy- pociągnąć dalej, to też nauka

30-10-2002, 13:22
Przedmówca ma rację, środek ciężkości tego forum niebezpiecznie przesunął się w kierunku wątków 'wesołych' i 'rozrywkowo-towarzyskich'. Pomocnych, rzeczowych porad na temat budowania coraz mniej tutaj!

Arek99
30-10-2002, 13:25
Anonimowi - czy ktoś was zmusza do czyatnia tego nierzeczoego, bzdurnego forum??

30-10-2002, 13:27
Daj spokój, arek. Chcemy dobrze, wierz mi.

30-10-2002, 13:37
beton komórkowy a nie komurkowy.

30-10-2002, 13:39
To ja -ten Anonim z początku wątka. Kończę wizytę na Forum na dzisiaj.Wyjeżdżam do Wrocławia na weekend świateczny.Życzę Wam i sobie lepsiejszej pogody.

30-10-2002, 13:44
Wiesz co Anonimie, przesadzasz i tyle.
Każdy ma prawo uczstniczyć w wątku w jakim ma ochotę. Wielu z nas jest już długo na tym forum. Zawiązały się znajomości, przyjaźnie. Chcemy porozmawiać także na inne tematy. To dobrze, bo to oznacza, że chcemy się poznać, chcemy pobyć w miłej atmosferze.
Akurat rozmowę o ortografii nie uważam za pierdołę, jak raczyłeś to nazwać.Bo posługujemy się nią tutaj cały czas. Dobrze jeśli można skorzystać także na tym polu.
Ale jeśli , anonimowo, zakładasz wątek, dla podpuchy i stawiasz TAKIE zarzuty, to ja sie tak nie bawię.
1. Twój zarzut jest generalny. Wy. Co to znaczy Wy nie pomagacie. Kto?
2. Jeśli przypadkiem chodzi Ci o stałych forumowiczów, to udzielają oni odpowiedzi na pytania o etapy, które mają już za sobą.
Ale musisz przyznać, ze wiele tematów było tłuczonych wielokrotnie i po to jest wyszukiwarka, aby do nich wrócić.
A nie roszczeniowa postawa-jestem z pytaniem odpowiadać mi natychmiast!! Może wiecej pokory, mniej ządań.Bedzie milej.Bo do pomocy jest tu mnóstwo chętnych.Zawsze można podnieść wątek czy wręcz napisać, że sprawa jest pilna. Natychmiast są odpowiedzi na takie posty.
3.Nie każdy jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale w większości wątki są bogate w odpowiedzi.
Podaj przykłady-konkretne, a nie takie generalizowanie.
4. Taki zarzut tu na tym forum jest niesprawiedliwy i utwierdził mnie ostatecznie w przekonaniu-już nie rozmawiam z anonimami. Miałam wątpliwości, ale widzę, ze anonimowość służy tu głównie do stawiania nieuprawnionych zarzutów albo siania fermentu.Bo jeśli byś chciał zwrócić uwagę na to-to mogłeś napisac post albo wskazać konkretną sprawę bez odpowiedzi.
posdrafiam ciem anonimowo, bezpciowo,i nieortograficznie,

Arek99
30-10-2002, 13:48
przyłonczam sie do opinji opala

30-10-2002, 13:54
To jeszcze ja- i tak Was lubię. Was- tak piszę z dużej litery bo Was po prostu lubię, chociaż są z Was pierdoły.Pa

30-10-2002, 13:56
Pozostanę przy swoim zdaniu, opal (jest tu kilka osób wypowiadających się anonimowo). Moja uwaga nt. zmiany charakteru forum wydaje mi się być uzasadniona, wynika z obserwacji. I nie ma tu miejsca na podawanie konkretnych przykładów, nie o to zresztą chodzi. A tak w ogóle to mam chyba prawo wypowiedzieć własne zdanie ???

Arek99
30-10-2002, 13:56
właśnie dlatego nie lubię anonimowości - narozrabiać, stchórzyć (zostawić za sobą smród) i uciec

30-10-2002, 13:58
P.S. Akurat Ty opal jesteś zresztą tu dobrym przykładem. Napisałaś ponad 1100 wątków ale większość z nich tylko z chęci zabicia wolnego czasu.

Pacul
30-10-2002, 13:59
Ale kołomyja. Już się pogubiłem, który Anonim jest za, a który przeciw.

30-10-2002, 14:00
postów, oczywiście

30-10-2002, 14:01
Ale żem narozrabiał. Same głuptoki Anonimy, nie wiadomo kto o czym pisze i do kogo. Faktycznie anonimowość to zła sprawa.Ale jak tu wytknąć błędzik takim obrażalskim- tylko anonimowo. Do usłuszenia. To ja miły Anonim- bo nikomu tu nie ubliżyłem.Pa,pa :wink:

Frankai
30-10-2002, 14:03
Ja trochę przyłączę się do Opalki. Jeżeli wypowiedziałem się już 10 razy na jakiś temat, to raczej 11 raz niewiele wniesie. Archiwum jest bogate. Jak natykam się na ciekawy wątek, to odpowiadam nie patrząc czy gościa znam, czy nie, czy jest nowy, czy stary.

30-10-2002, 14:06
...czy jest łysy, czy ma włos bujny.
Pacul

30-10-2002, 14:08
"Każdy ma prawo mieć swoje zdanie". A ja to niby nie jestem każdy? Tylko Twoje zdanie jest ok? Gratuluję dobrego samopoczucia. :smile:
A co do charakteru forum, to czy ktoś kwestionował to, że się ono zmienia ciągle? Gdzie, pokaż kto tak napisał.
Chyba wiadomo,że każde środowisko jakoś ewoluuje.Ale to forum jest tak ogromne, że jest miejsce na wszystko. Przede wszystkim na kwestie budowlane.Ale dom to nie tylko cegły. W jakimś momencie dochodzi się do firanek i koloru ścian, co też komuś kiedyś się bardzo nie podobało , że się o tym rozmawia , bo dla niego to bzdury.
Powyżej nie była wyrażona opinia tylko zarzuty, że "wy" nie chcą pomagać.Wg mnie niesprawiedliwe.
Przeczytaj jeszcze raz, jeśli nie Ty jesteś autorem tego postu. A jeśli jesteś to też przeczytaj.

Pacul
30-10-2002, 14:08
Sorry Frankai, pomyliły mi się wątki. Miał być ten z opowieścią.

Frankai
30-10-2002, 14:12
Kwestie towarzyskie nie są bez znaczenia. Nawet rozmowy o "dupie Maryni" też coś wnoszą. Spotkaliśmy się już parę razy we Wrocławiu, umówiłem się z Dziubą i Luśką. Jedne spotkania były owocne w kwestie budowlane, inne osobiste. Zawsze coś się z tego przydaje na budowie i po to chyba jest to Forum. Złapałem się na tym, że osoby z którymi więcej pisuję mają podobne poglądy. Jakoś Murator, Internet i dom grupują ludzi o podobnych charakterach i poglądach. :grin:

30-10-2002, 14:16
Frankai-taka jest specyfika tego forum. Ktoś wpada i prosi o odpowiedź, nie chce mu się szukać w archiwum bo często wydaje mu się, że jego problem jest trochę inny. Trzeba się pogodzić z tym, że odpowiedzieć człowiekowi w potrzebie należy zawsze, choćby się to miało zrobić po raz setny.

Frankai
30-10-2002, 14:16
A wiesz Pacul, że zastanawiałem się dlaczego mnie akurat przepraszasz. Dopiero po chwili zauważyłem możliwość kontynuacji mojej wypowiedzi. Dobre :lol:

30-10-2002, 14:17
No proszę mr anonim wziął się za liczenie mojego czasu.
Tematykę już nakazał.
Teraz będzie weryfikował przydatność forumowiczów.:lol:
Pewno sam nie bardzo się czuje przydatny.
Frustrat??
:lol:

30-10-2002, 14:20
Uspokój nerwy, opal. To jest tylko moja opinia.

Frankai, chodzi o to, żeby nie zatracić pierwotnego charakteru tego forum czyli miejsca pomocy dla osób budujących własne domy. Tylko tyle.

Frankai
30-10-2002, 14:30
Jeden z Anonimów - nie zamierzam tracić MOJEGO czasu tylko dlatego, że komuś NIE CHCE się pogrzebać w archiwum, żeby rozwiązać WŁASNY problem. Stosunek pytań zadanych przeze mnie do ilości udzielonych odpowiedzi jest znacznie niższy od 1, a pisząc to nie chodzi mi o dowodzenie swojego dobrego serca, ale Ty już przeginasz. W obliczu tak rozwijającej się dyskusji wychodzę z tego wątku, bo ze swojej strony nie widzę powodu by go toczyć dalej.
Dodam jeszcze, że po raz kolejny muszę się zastanowić, czy nie robię błędu dając odpowiedzi anonimom. Może to Ty będziesz zmuszał mnie po raz setny do wysiłku z powodu Twojego lenistwa?

30-10-2002, 14:34
Naprawdę nie rozumiem Waszej nerwowości. Nie rozumiem też z czym to niby przeginam ? Frankai, jesteś wolnym człowiekiem - chcesz odpowiadasz, nie chcesz - niech robią to inni doswiadczeni budowlańcy.

30-10-2002, 14:36
na przykład ty.

30-10-2002, 14:37
Wcale się za takiego nie uważam. Zawsze chcę jednak móc liczyć na pomoc innych.

30-10-2002, 14:38
grzeczność nakazuje pisać Ty a nie ty

30-10-2002, 14:40
ty mówisz coś o grzeczności??

Pacul
30-10-2002, 14:44
No ładne cacko (J.S.), wk...li Opalkę !

30-10-2002, 14:47
sama się dała ponieść nerwom

trajan
30-10-2002, 14:55
Moim zdaniem taki rozdzial z poprawna pisownia nie jest niczym szkodliwym. Wszyscy zagladamy na forum, aby zasiegnac informacji na tematy budownictwa. Ale jednak pamietajmy, ze mieszkamy w Polsce i troszke swiadczy o ludziach ich poziom znajomosci pisowni naszego jezyka. Jesli w tym rozdziale beda rowniez przytaczane poprawne nazwe mat. budowlanych wraz z okresleniami jakich uzywamy rownoznacznie , bedzie ono na pewno berdziej rozwijajace dla wszystkich.

Alicjanka
30-10-2002, 14:56
Kochani,

Po pierwsze staję w obronie rozmów poza-budowlanych - jeśli są w swoich wątkach. Jestem świeżo upieczonym "domownikiem" forum, dobrze się tu czuję i chcę czasem pogadać i pośmiać się z kimś kogo lubię. Forum to nie tylko miejsce suchych porad. To jest także miejsce wzajemnego wsparcia psychicznego i nawiązywania kontaktów wśród ludzi o podobnych problemach. A jak już kiedyś wspomniałam, moim zdaniem, to miejsce błyszczy jak gwiazda na internetowym firmamencie pod względem poziomu ludzi tu "forumujących". Tak więc są wątki bardziej osobiste i jeśli ktoś nie chce nie musi tam wchodzić.

Alicjanka
30-10-2002, 14:56
Co do porad, to myślę, że jeśli ktoś na dalszym etapie pamięta, że był taki problem omawiany - niech poda rękę pytającemu i podpowie jakiego wątku szukać (czasem takie porady rodzą się w wątku zupełnie nie na dany temat). Człowiek "nowy" na forum patrząc na liczbę postów na poszczególnych kontach, czuje się często jakby wszedł na prywatną imprezę bez zaproszenia. Wiem, bo sama się tak na początku czułam – oczywiście tylko z powodu własnych "urojeń/odczuć".

Z drugiej strony łapię się często na tym, że chciałabym komuś odpowiedzieć na pytanie, ale nie pamiętam już szczegółów na tyle, żeby moja odpowiedź była wartościowa. Dlatego nie odpowiadam - żeby nie zaciemnić tematu jeszcze bardziej. Niestety w miarę posuwania się w zaawansowaniu robót zapomina się szczegółów z poprzednich etapów, bo budując dom ma się coraz więcej na głowie, a nie co raz mniej. Tak że każdy ma trochę racji. :smile:

Alicja

30-10-2002, 14:59
Bardzo rzeczowa i (wreszcie) spokojna wypowiedź. Dziekuję Ci Alicjanka.

Pacul
30-10-2002, 15:02
Ludzie C^2 jest w telewizji !!!

ckwadrat
30-10-2002, 15:05
Na dodatek swojej własnej :wink:

30-10-2002, 15:26
kaka, jesteś w wyjatkowej sytuacji więc się nie obraź! 'w pracy' a nie 'na pracy'.

am
30-10-2002, 16:15
Ale się narobiło ....
Dwie godziny i taaaki wątek. Tylko po co tyle nerwów i obrażania się nawzajem ?
Zgadzam się, że jest to wątek budowlany. Nie zgadzam się, że powinien zostać ograniczony do cegieł, zaprawy, drewna itp..
Nasze domy to nie tylko materiał, z których są zbudowane. Znacznie więcej znaczą ludzie, którzy je tworzą. Jestem na tym forum nie tylko dla dużej ilości postów z poradami. Jestem tu również dla ludzi, których poznaję i których przez to bardziej szanuję. Sam często edytuję swoje posty, jeżeli zauważę błąd (jestem wzrokowcem :smile: i często widzę błędy dopiero po opublikowaniu). Nie oznacza to, że nie popełniam błędów. Nie oznacza to również, że mniej szanuję forumowiczów, którzy takie błędy popełniają.
Idea osobnego wątku "polonistycznego" podoba mi się. Nauki nigdy nie za wiele. Myślę, że cały problem (i ta dyskusja) wynika z jednego założenia - pisania o błędach anonimowo. Dlaczego? Wartość wypowiedzi osób zarejestrowanych polega na możliwości identyfikacji różnych wypowiedzi i poznawania tej osoby (przynajmniej dla mnie). Dlaczego mamy się wstydzić tego, że ó zamiast u w jakimś wyrazie przeszkadza nam? Jeżeli jest to stwierdzenie a nie atak na konkretną osobę - moim zdaniem jest OK. Wypowiedzi anonimowe są naprawdę inaczej traktowane.
No i nie można generalizować - nie wiemy, kto jest dyslektykiem a kto nie. Są ludzie, którzy nie potrafią pisać poprawnie - czy to umniejsza ich wartość?
Na zakończenie - życzę nam wszystkim trochę mniej emocji i więcej prób kompromisowego rozwiązywania problemów - na budowie też się przyda taka praktyka.
Pozdrawiam WSZYSTKICH wypowiadających się na tym forum.

30-10-2002, 16:26
On 2002-10-30 17:15, am wrote:
Zgadzam się, że jest to wątek budowlany. Nie zgadzam się, że powinien zostać ograniczony do cegieł, zaprawy, drewna itp..

Nikt nie mówi, że powinien, tylko odnoszę wrażenie, że się ostatnio proporcje nieco zachwiały a Ci doświadczeni zatracili się nieco w pogawędkach towarzyskich i wykazują jakoś mniej chęci do pomocy innym, nowym uczestnikom forum. Powtarzam - takie odnoszę wrażenie JA.

Maco
30-10-2002, 16:43
Chyba się muszę zgodzić z takim wrażeniem. Przeglądam posty "hurtem" i zawsze czytam te wątki, które podejrzewam o jakieś konkrety związane z budownictwem. Bardzo możliwe, że jest to moja subiektywna ocena ale ostanio (powiedzmy tydzień) przeważają wypowiedzi na wątkach towarzysko-zabawowych.
Co wcale nie znaczy , że to jest coś ZŁEGO !!!
Może to odreagowanie na depresje jesienną... :smile:
Mi to nie przeszkadza i jak mam więcej czasu to bardzo chętnie czytam wątki towarzyskie, bo naprawdę można się uśmiać z klasą (bardzo wysoko cenię sobie "generalne" poczucie humor tego Forum).

Wątek o błędach mi się podoba. Sam często jak piszę, zastanawima się jakich liter czy zwrotów użyć i czasem nie jestem pewny.
Jakby się dało w profilu użytkownika ustawić opcję: chcę być korygowany albo nie chcę wtedy może byłby to wolny wybór ?

Myślę, że powinniśmy dbać o czystość języka ojczystego, w końcu to Forum ma zasięg ogólnoświatowy co zobowiązuje !

Luśka
30-10-2002, 18:10
Kochani, odczytałam wszystkie posty i myślę sobie, że:
1) Forum jest dobrowolnym, wirtualnym światkiem (to od świata!) który całkiem sympatycznie funkcjonuje łącząc ludzi, mających aktualnie jedną wspólną pasję - DOM
2) oprócz tej pasji, mają ochotę, czas (choć z tym bywa różnie) i potrzebę wymiany myśli i uczuć na tematy niekoniecznie tylko budowlane
3)trudno byłoby znaleźć tak dużo życzliwości, BEZINTERESOWNEJ sympatii i fachowości na innych czatach wszelkiego autoramentu
4)nie psujmy tego, nawet za cenę poprawności językowej!!!
A jeśli kogoś bardzo męczą błędy - niech wyśle uwagę na priva.

30-10-2002, 18:47
Na szczęście do oceny jakie wątki przeważają nie trzeba subiektywnych odczuć. Forum jest bardzo czytelnie podzielone, ma liczniki i d o k ł a d n i e można zobaczyć jakie tematy przeważają.

Maco
30-10-2002, 19:43
No tak. To kto zrobi analizę ilości postów per wątek ?

I co wtedy ?

Gajka
30-10-2002, 20:29
Anonimkuw nie lóbiem i jusz.

ops, zrobilam bląd. Nie "jusz" tylko "jósz".

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Gajka dnia 2002-10-30 21:31 ]</font>

ckwadrat
30-10-2002, 21:23
Wytykanie błędów językowych na forum internetowym jest zupełnie nie na miejscu. Większość z nas pisze posty w pośpiechu, w mniejszym lub większym ukryciu, po prostu pracując. Pewnie rzadko kto sprawdza kłopotliwe wyrazy w słowniku bo przecież trzeba mieć go pod ręką i mieć na to czas.

Zresztą forumowej komunikacji bliżej do mowy potocznej niż do języka oficjalnego, stąd wiele form a nawet błędów jest tutaj dopuszczalnych. Jeśli ktoś tego nie rozumie znaczy się, że jest bardzo niewyrozumiały i czepialski w imię mającego tutaj trzeciorzędne znaczenie puryzmu językowego.

Purystom polecam pisanie postów w Wordzie - jest to sposób na ominięcie 99% błędów. Można tez korzystać z:

http://slowniki.onet.pl/index.html?tr=pol-ort

Anonimowym purystom polecam jednak p.w. zarejestrowanie się. Nic nie utrudnia komunikacji bardziej jak to, gdy nie wiadomo do kogo się mówi. Nawet orty w każdym wyrazie będą lepsze.

Tomaszos
31-10-2002, 06:57
DZIĘKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ckwadrat i Am w szczegulności. Tak w szczegulności a nie w szczególności.

31-10-2002, 07:38
Ckwadrat i reszta, Wy chyba podchodzicie do sprawy na zasadzie, że jak wymyslił coś anonimowy to zaraz musi być złe, złośliwe, itd. Nie rażą Was błędy, które czasem widzicie w postach? Dotyczy to i tego forum i pisaniny internetowej w ogóle. Jeżeli każdy będzie się tłumaczył pośpiechem w pisaniu postów, maili, itd. to ten potoczny język polski stanie się naprawdę bardzo niechlujny. Wasze dzieci w szkole też się potem zaczną tłumaczyć, że wypracowanie napisały z błędami bo robiły to w pośpiechu, a poza tym to forma nie jest istotna, liczy się tylko treść.

Apel pierwszy: Drogi Forumowiczu/Droga Forumowiczko, jeżeli masz wątpliwości zajrzyj do słownika przynajmniej z szacunku dla ojczystego języka, szacunku dla siebie i tych co będą czytać to co napisałeś!
Apel drugi: Przestańcie w końcu podchodzić do anonimowych jak do jeża! Nie wszyscy z nich mają złe intencje!

Pozdrawiam wszystkich niezwykle pokojowo!

plonskij
31-10-2002, 07:48
:grin: Jeśli chodzi o poprawność polskiego języka to jest to to samo co robotnik budowlany w dziurawych gumiakach i porozwalanym waciaku. Razi nas [chyba nas] taki obszarpaniec. Na porządnych budowach robotnicy są co najmniej schludni. tak samo jest z językiem polskim - powinien być czysty i bez błędów.
A że na forum BUDOWLANYM mamy dyskusję w niniejszym temacie - to może tylko cieszyć, znaczy, że nie jesteśmy samymi "robolami" co budują własne lub cudze domy i względy estetyczne lub duchowe też nas interesują. Ponadto zbliża się "sezon ogórkowy" na budowy, daczowicze wracają do domów, pogoda paskudna więc czymś trzeba się zająć by nie świrnąć.
Pozdrawiam [Pchelek - też]

Pacul
31-10-2002, 07:53
"Mądrzy powinni zachować się na jutro, a nie stawiać wszystkiego na jedną kartę"
Cervantes

Danajot
31-10-2002, 07:53
1/. poprawna polszczyzna jak najbardziej, ale w tym konkretnym przypadku uważam , że wartość merytoryczna jest ważniejsza, a w zasadzie najważniejsza
2/. anonimowy uczestnik dyskusji nie zasługuje na odpowiedź

31-10-2002, 07:59
Czy zaapelowanie do ludzi, żeby sprawdzili pisownię jeśli mają wątpliowści to jest coś nagannego???

31-10-2002, 08:38
On 2002-10-31 08:59, Anonymous wrote:
Czy zaapelowanie do ludzi, żeby sprawdzili pisownię jeśli mają wątpliowści to jest coś nagannego???


Nie - to nie jest naganne
można komuś zwrócić uwagę na privie i podpowiedzieć jak można edytować i poprawić.
Ale samym apelem chyba nie można nauczyć poprawnej pisowni jak też nie można pisania nie na temat wykluczyć z tematycznych wątków
Pewno dlatego to Forum jest takie ciekawe - bo jest "żywe" i spotyka się tu właśnie wszystko - ciekawych ludzi, błedy ortograficzne, uczucia sympatii i wrogości
i przede wszystkim dużo wiedzy budowlanej i prawnej.
Odnoszę jednak wrażenie, że to już nie dyskusja tylko przekrzykiwanie się - kto głośniej, dłużej, częściej i ma więcej czasu na to.
Anonymous - jak myślisz ? czy gdybym założył wątek "Ludzie - podajcie sobie ręce !" zmieniłoby coś ?
zapewne jedni by to poparli inni skrytykowali - i o to chyba chodzi w forum ?

pozdro


sam "połknąłem literę i raziło mnie to tak, że nie oparłem się pokusie edytowania :grin:




<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: brzoza dnia 2002-10-31 09:56 ]</font>

31-10-2002, 08:56
Nie wiem co Ci odpisać brzoza? Spotykają się tu ludzie na poziomie a zwrócenie im uwagi, żeby wykazywali większą dbałość o język, którym się posługują spotyka się z totalną krytyką (głosów poparcia było niewiele). Ja w każdym bądź razie zwracałem, zwracam i będę zwracać uwagę zarówno na treść jak i na formę tego co wychodzi spod mojej klawiatury.

aziel
31-10-2002, 09:09
Całe szczęście, że anonimowy wybrał sobie to miejsce na swoje uwagi. Internet zaroił się użytkownikami nie mającymi pojęcia co znaczy "netykieta", rozbijającymi wątki głupawymi lub pseudo-uczonymi wstawkami.
pzdr

31-10-2002, 09:10
no comments

ckwadrat
31-10-2002, 09:41
No comment jeśli już.

31-10-2002, 09:44
dziękuję

ArtMedia
31-10-2002, 09:51
Witam serdecznie.



On 2002-10-30 12:14, Anonymous wrote:
pisze się "można by",a nie "możnaby"

Nie zgadzam się. Pisze się: możnaby, mógłbym itp.

Sebastian.

ckwadrat
31-10-2002, 09:54
Proszę. Anonim, źle mnie zrozumiałeś. Idea poprawności językowej (nie mylić z polityczną) jest ze wszech miar pozytywna i podpisuję się pod nią. Dałem nawet konkretne propozycje jak ją urzeczywistnić. Porównanie niechlujnego pisania z niechlujstwem na naszych budowach jest dobre. Ale nie rób z tego afery. Można było to wszystko powiedzieć z otwartą przyłbica i pewnie osiagnąłbyś lepszy skutek. A przecież o to Ci chyba chodzi, skoro jak mówisz nie jesteś złośliwy...

PS. Edytowałem literówki :wink:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: ckwadrat dnia 2002-10-31 11:05 ]</font>

31-10-2002, 10:03
Tu jest kilka osób wypowiadających się anonimowo. To ja Ci podziękowałem i zrobiłem szczerze bo wcale nie twierdzę, że zjadłem wszystkie rozumy, wszelkie sprostowania mojej pisaniny przyjmuję bez zająknięcia.
Ja przynajmniej nie robię z tej sprawy afery, ot, uważam po prostu, że to jest jakiś tam problem. Dla mnie być może większy niż dla innych. Tylko tyle. Nie podpisałem się nickiem (przyznam szczerze, że teraz to już robię to trochę z rozpędu) właśnie dlatego, żeby nie być później posądzonym o zbyt wygórowane mniemanie o swoich zdolnościach językowych czy coś w tym rodzaju.

Majka
31-10-2002, 10:03
Jeden dzień mnie nie było i co się porobiło?!
Mam propozycję: czy administrator forum nie mógłby wprowadzić słownika ortograficznego do edytora. Jak ktoś zrobi błąd, to dany wyraz wyświetli się np. na czerwono.

ckwadrat
31-10-2002, 10:03
Można by pisze się jednak oddzielnie.

25-11-2002, 12:01
ckwadrat- a można mówić no comment lub no comments. Comment to rzeczownik i występuje w l.pojedynczej lub mnogiej. To znaczy "bez uwagi=komentarza" lub "bez uwag=komentarzy"

25-11-2002, 12:09
ludzie, jak macie coś napisać z "u,ó,rz,ż" a nie macie pojęcia jak to się pisze, miejcie pod ręką jakiś słownik i skorzystajcie z niego!!!!!!!!!!!!Jak czytam zdanie, w którym facet robi bład na błędzie, to nie wierzę mu, że to o czym pisze jest zrobione dobrze! Sorry- nie da się tego czytać, to jest żenujące.