PDA

Zobacz pełną wersję : Długie oczekiwanie ma ciepłą wodę



Przemek770716
25-10-2020, 16:24
Witam

Mam problem taki , że po włączeniu ciepłej wody w łazience , która wcale nie jest daleko zlokalizowana od kotłowni muszę czekać około 50 sekund żeby leciała ciepła/gorąca wodą. Mam zainstalowana pompkę cyrkulacyjna wilo , która załącza się na 5 minut co pół godziny ale nic to nie daje no nawet jak się załączała co dwie godziny to efekt bym ten sam. Pytałem się faceta , który mi składał kotłownie czy instalował zawór zwrotny i czy to może być problemem to powiedział że zawór zwrotny chyba znajduje się w tej pompce cyrkulacyjnej wilo i go nie potrzeba. Czy faktycznie zawór zwrotny mógłby poprawić sytuację? Czy jeżeli znajduje się w tej pompce to już go nie musi być??

Kaizen
25-10-2020, 16:27
Rury ułożone na chudziaku?

pandzik
25-10-2020, 16:35
Co to jest blisko? Ja mam do górnej łazienki od zbiornika z 10m a wode ciepłą bez cyrkulacji mam po 20s... Jak masz rurki jak ja, na płycie ułożone to po godzinie, dwóch wodę ma lekko ciepłą najwyzej.

Przemek770716
25-10-2020, 16:54
Rury ułożone na chudziaku?
Tak, na chudziaku


Co to jest blisko? Ja mam do górnej łazienki od zbiornika z 10m a wode ciepłą bez cyrkulacji mam po 20s... Jak masz rurki jak ja, na płycie ułożone to po godzinie, dwóch wodę ma lekko ciepłą najwyzej.
Nie mierzyłem ale nas oko to może 15-20 metrów

pandzik
25-10-2020, 17:00
Nie mierzyłem ale nas oko to może 15-20 metrów

To nie jest blisko. 50s to w tym przypadku OK. Chudziak nie pomaga.

Slawko123
25-10-2020, 17:06
Tak, na chudziaku


no to co się dziwisz, ze długo leci zimna, nawet jak masz cyrkulacje którą uruchamiasz od wielkiego dzwonu.

uruchom ja na stałe i ciepła bedzie zawsze. Oczywiscie troche grunt pod domem ogrzejesz, ale masz tak jak chciałeś

Nigdy rur z ciepła wodą lub ogrzewaniem nie układa się na chudziaku, zawsze na styropianie i to co najmniej 5cm a lepiej 10cm.

Robinson74
25-10-2020, 21:53
Nigdy rur z ciepła wodą lub ogrzewaniem nie układa się na chudziaku, zawsze na styropianie i to co najmniej 5cm a lepiej 10cm.
A między kondygnacjami?

Slawko123
25-10-2020, 22:13
a między kondygnacjami to nie leży na chudziaku tylko na stropie. Strop w przeciwieństwie do chudziaka pod styropianem ma zdecydowanie wyższą temperaturę.

Przemek770716
28-10-2020, 18:36
Włączenie pompy na cały dzień nic nie dało więc problem raczej leży gdzie indziej.

Slawko123
28-10-2020, 18:41
samo włączenie pompy nic nie da, jak źle zrobiony jest obwód cyrkulacji. A może pompa chodzi na "sucho"?

henrykow
28-10-2020, 19:08
Tak, na chudziaku




To masz odpowiedź na Twój problem.
Fajny ten instalator, ma chłop fantazję:)

henrykow
28-10-2020, 19:14
uruchom ja na stałe i ciepła bedzie zawsze. Oczywiscie troche grunt pod domem ogrzejesz, ale masz tak jak chciałeś


Jak cyrkulacja będzie chodziła często to więcej będzie chłop miał strat niż zysku z cwu.

henrykow
28-10-2020, 19:17
Włączenie pompy na cały dzień nic nie dało więc problem raczej leży gdzie indziej.

Pytanie jeszcze jak ta cyrkulacja jest zrobiona, masz jakieś fotki z realizacji instalacji? Jak rurka od cyrkulacji jest podpięta przed kranem?
Jaką masz ustawiona temperaturę cwu?

Kaizen
28-10-2020, 19:42
Włączenie pompy na cały dzień nic nie dało więc problem raczej leży gdzie indziej.

A na powrocie cyrkulacji rura ciepła się zrobiła? Może hydraulik, jak u mnie, zawór zwrotny odwrotnie montował, i cyrkulacja nie ma prawa działać?

Albo masz kilka odnóg i tą najdłuższą, z największymi oporami woda (prawie) nie płynie? Dlatego lepiej robić jedną pętlę.

Przemek770716
11-11-2020, 12:32
Na powrocie za pompką po jakimś czasie letnia się robi a zawór zwrotny jest w tej pompce wilo wbudowany ale już go przemontował odwrotnie i jest to samo, zresztą z załączona pompką czy bez jest ten sam efekt. Teraz będzie to jakoś inaczej przerabiał na zasadzie żeby pompką zimną wodę włączała do zbiornika w pompie ciepła.

henrykow
11-11-2020, 15:55
Na powrocie za pompką po jakimś czasie letnia się robi a zawór zwrotny jest w tej pompce wilo wbudowany ale już go przemontował odwrotnie i jest to samo, zresztą z załączona pompką czy bez jest ten sam efekt. .

Jaki to model pompki?
Pompki z zasadzie nie maja wbudowanych zaworów zwrotnych, bo są kierunkowe, znaczy sie tłoczą wodę tylko w jedną stronę.

gawel
11-11-2020, 21:49
Witam

Mam problem taki , że po włączeniu ciepłej wody w łazience , która wcale nie jest daleko zlokalizowana od kotłowni muszę czekać około 50 sekund żeby leciała ciepła/gorąca wodą. Mam zainstalowana pompkę cyrkulacyjna wilo , która załącza się na 5 minut co pół godziny ale nic to nie daje no nawet jak się załączała co dwie godziny to efekt bym ten sam. Pytałem się faceta , który mi składał kotłownie czy instalował zawór zwrotny i czy to może być problemem to powiedział że zawór zwrotny chyba znajduje się w tej pompce cyrkulacyjnej wilo i go nie potrzeba. Czy faktycznie zawór zwrotny mógłby poprawić sytuację? Czy jeżeli znajduje się w tej pompce to już go nie musi być??

Gdzieś było opisane fajne rozwiązanie opisane gdzie pompa działa wtedy kiedy była potrzebna zestaw składał się z gniazdka zdalnie sterowanego ale zamiast pilota był czujnik ruchu umieszczony w łazience i to ma sens bo zanim ktoś skorzysta z kibelka czy się przygotuje do kąpieli to woda zdąży dolecieć przed odkręceniem kranu.

Slawko123
11-11-2020, 22:44
Gdzieś było opisane fajne rozwiązanie opisane gdzie pompa działa wtedy kiedy była potrzebna zestaw składał się z gniazdka zdalnie sterowanego ale zamiast pilota był czujnik ruchu umieszczony w łazience i to ma sens bo zanim ktoś skorzysta z kibelka czy się przygotuje do kąpieli to woda zdąży dolecieć przed odkręceniem kranu.
I każde wejście do łazienki uruchamia cyrkulację, niezależnie od tego czy chcemy użyć wody ciepłej czy nie. Nawet jak przed nami ktoś korzystał z cw to i tak cyrkulacja bezsensu się zalaczy. A rano jak rury wyziebione a my już chcemy użyć cw to i tak jej nie ma bo czasami trzeba poczekać kilka minut. I zanim będzie cw to my już się umyjemy w zimnej.

gawel
11-11-2020, 22:59
I każde wejście do łazienki uruchamia cyrkulację, niezależnie od tego czy chcemy użyć wody ciepłej czy nie. Nawet jak przed nami ktoś korzystał z cw to i tak cyrkulacja bezsensu się zalaczy. A rano jak rury wyziebione a my już chcemy użyć cw to i tak jej nie ma bo czasami trzeba poczekać kilka minut. I zanim będzie cw to my już się umyjemy w zimnej.

to nic nie rób

asolt
12-11-2020, 10:31
I każde wejście do łazienki uruchamia cyrkulację, niezależnie od tego czy chcemy użyć wody ciepłej czy nie. Nawet jak przed nami ktoś korzystał z cw to i tak cyrkulacja bezsensu się zalaczy. A rano jak rury wyziebione a my już chcemy użyć cw to i tak jej nie ma bo czasami trzeba poczekać kilka minut. I zanim będzie cw to my już się umyjemy w zimnej.

Własnie nie, bardzo prosto ten problem ominac, stosuje dodatkowy układ czasowy opozniajacy z regulacja czasu opoznienia. Najczesciej praktyka pokazuje ze jest od 20 do 30 min. Szukanie problemów tam gdziei ich nie ma nie prowdzi do ich rozwiazania. Jezeli chodzi o skorzystanie rano z cwu to nie wiem po co az kilka minut, wystarczy odpowiednia pompa cyrkulacyjna duzej mocy. Taka 4-5 W nie nadaje sie do takiego sterowania. Moje układy działaja i sie sprawdzaja w praktyce. Nie oznacza to ze jest 100% trafnych załaczen pompy, dla przykladu ktos wchodzi do łazienki po to aby sie uczesac, wtedy kazde załaczenie pompy jest zbedne. Na taki przypadek na razie nie ma sensownego rozwiazania.

gawel
12-11-2020, 10:46
Własnie nie, bardzo prosto ten problem ominac, stosuje dodatkowy układ czasowy opozniajacy z regulacja czasu opoznienia. Najczesciej praktyka pokazuje ze jest od 20 do 30 min. Szukanie problemów tam gdziei ich nie ma nie prowdzi do ich rozwiazania. Jezeli chodzi o skorzystanie rano z cwu to nie wiem po co az kilka minut, wystarczy odpowiednia pompa cyrkulacyjna duzej mocy. Taka 4-5 W nie nadaje sie do takiego sterowania. Moje układy działaja i sie sprawdzaja w praktyce. Nie oznacza to ze jest 100% trafnych załaczen pompy, dla przykladu ktos wchodzi do łazienki po to aby sie uczesac, wtedy kazde załaczenie pompy jest zbedne. Na taki przypadek na razie nie ma sensownego rozwiazania.

Jest ogolić się na łyso :)

pandzik
12-11-2020, 11:12
Właśnie włączyłem pompę cyrkulacyjną z szafy PC. Działa perfekcyjnie. Oczywiście rurka cyrkulacji nie podchodzi w górnej łazience pod same krany a gdzieś w pobliże pionu, ale efekt jest piorunujący. Na parterze jest już perfekcyjnie. Woda jest od strzału w każdym kranie dwóch łazienek i kuchni.

Tylko to sterowanie.
Pompa cyrkulacyjna działa po podłączeniu do gniazdka. Musiałbym mieć jakąś przejściówkę do gniazdkową sterowaną poprzez wifi z górnej łazienki i ogólnie na parterze do pozostałych łazienek i kuchni.
Można znaleźć coś takiego?

asolt
12-11-2020, 12:09
Jest ogolić się na łyso :)

To trzeba by cała rodzinę ogolic, koszt strzyzenia przekroczy korzysci z braku załaczania cyrkulacji. Musisz kombinowac dalej.

gawel
12-11-2020, 12:11
To trzeba by cała rodzinę ogolic, koszt strzyzenia przekroczy korzysci z braku załaczania cyrkulacji. Musisz kombinowac dalej.

E tam ja już dawno sam się strzygę maszynką kupiona 5 lat temu za 70 zyla marki remington :cool:

asolt
12-11-2020, 12:52
E tam ja już dawno sam się strzygę maszynką kupiona 5 lat temu za 70 zyla marki remington :cool:

Zone tez strzyzesz (golisz) tym cudem?

Kaizen
12-11-2020, 13:50
Można znaleźć coś takiego?

Dowolne smart gniazdko. U myfriendów ze 25zł/szt z darmową wysyłką (ale długo trzeba czekać), na allegro za jakieś 40zł znajdziesz ze smartem.
Możesz je spiąć z asystentem google i powiedzieć do telefonu "OK google, włącz cyrkulację", ustawić automat że po odpaleniu pompka chodzi np. 3 minuty i się sama wyłącza.

Slawko123
12-11-2020, 21:41
Własnie nie, bardzo prosto ten problem ominac, stosuje dodatkowy układ czasowy opozniajacy z regulacja czasu opoznienia. Najczesciej praktyka pokazuje ze jest od 20 do 30 min. Szukanie problemów tam gdziei ich nie ma nie prowdzi do ich rozwiazania. Jezeli chodzi o skorzystanie rano z cwu to nie wiem po co az kilka minut, wystarczy odpowiednia pompa cyrkulacyjna duzej mocy. Taka 4-5 W nie nadaje sie do takiego sterowania. Moje układy działaja i sie sprawdzaja w praktyce. Nie oznacza to ze jest 100% trafnych załaczen pompy, dla przykladu ktos wchodzi do łazienki po to aby sie uczesac, wtedy kazde załaczenie pompy jest zbedne. Na taki przypadek na razie nie ma sensownego rozwiazania. a ja nie mam układów opóźniających, przełączających, wyprzedzających i innych tego typu. (dopisz sobie dowolnie co chcesz). mam pompę podłączoną pod sterownik kotła, wiem o której wstaje, wiec pompa 30minut wcześniej załącza cyrkulację na 3 minuty, wstaje i mam od razu goraca wodę. To samo jak wrócę(wrócimy) z pracy. Prosto, tanio i ekonomicznie.
po południu woda nie ma czasu wystygnąć w rurach, bo zawsze ktoś użyje co jakiś czas. (4 osoby). A w nocy? A w nocy to się śpi, a nie wodę zużywa :)

asolt
12-11-2020, 22:08
... Prosto, tanio i ekonomicznie.
.

Prosto - ok
Tanio - ok
Ekonomicznie? - uzasadnij ze jest to bardziej ekonomiczne, czy komfortowe nawet nie pytam.
W weekendy tez zalączona rano i po południu?

Slawko123
12-11-2020, 22:22
Ekonomicznie? - uzasadnij ze jest to bardziej ekonomiczne,nie udowodnię, bo nie mam sprzętu do pomiarów.

W weekendy tez załączona rano i po południu?tak, tylko w innych godzinach plus dodatkowe kilka razy w ciągu dnia.

czy komfortowe nawet nie pytam.i słusznie, w 95% zawsze mam ciepłą wodę od razu, w każdym razie nikt nie narzeka, ze zimna leci. zwłaszcza, że pierwsze sekundy( nawet jak nie ma cyrkulacji) leci ciepła, dopiero później zimniejsza. O ile inne rzeczy bym po usprawniał w domu, tak do cyrkulacji takiej jaką mam nie widzę potrzeby zmian.
Oczywiście każdy ma inne wymagania, inne instalacje, itd. itp.

asolt
14-11-2020, 08:55
nie udowodnię, bo nie mam sprzętu do pomiarów.
tak, tylko w innych godzinach plus dodatkowe kilka razy w ciągu dnia.
i słusznie, w 95% zawsze mam ciepłą wodę od razu, w każdym razie nikt nie narzeka, ze zimna leci. zwłaszcza, że pierwsze sekundy( nawet jak nie ma cyrkulacji) leci ciepła, dopiero później zimniejsza. O ile inne rzeczy bym po usprawniał w domu, tak do cyrkulacji takiej jaką mam nie widzę potrzeby zmian.
Oczywiście każdy ma inne wymagania, inne instalacje, itd. itp.

Nawet w godzinach gdy cyrkulacja nie jest załaczona tez zawsze leci ciepła? Cuda Panie cuda, to po co cyrkulacja? Nie chodzi mi o te pierwsze sekundy

henrykow
14-11-2020, 09:28
Nawet w godzinach gdy cyrkulacja nie jest załaczona tez zawsze leci ciepła? Cuda Panie cuda, to po co cyrkulacja? Nie chodzi mi o te pierwsze sekundy

Napisał wyraźnie przecież że:

w 95% zawsze mam ciepłą wodę od razu, w każdym razie nikt nie narzeka, ze zimna leci. zwłaszcza, że pierwsze sekundy( nawet jak nie ma cyrkulacji) leci ciepła, dopiero później zimniejsza.
I potwierdzam słowa napisane przez @Slawko123 bo u mnie jest tak samo z tym że nie mam cyrkulacji. najpierw leci letnia woda, potem przez chwile chłodna i potem już tylko ciepła.

asolt
14-11-2020, 09:35
Napisał wyraźnie przecież że:

I potwierdzam słowa napisane przez @Slawko123 bo u mnie jest tak samo z tym że nie mam cyrkulacji. najpierw leci letnia woda, potem przez chwile chłodna i potem już tylko ciepła.

Ja tez nie mam cyrkulacji, ale u mnie po dłuzszym czasie z niekorzystania z cwu leci najpierw zimna woda. Co wam podgrzewa wstepnie wode ze najpierw leci letnia a pozniej zimna nie wiem, po prostu cuda. Nie ma zródła ciepła a leci letnia.

Slawko123
14-11-2020, 11:07
Jak nie ma cyrkulacji, albo jest wyłączona to leci zimna.
Dlaczego najpierw leci ciepła a później zimniejsza? Ano dlatego, że większość rur leci w warstwie styropianu w podłodze i tam stygnie bardzo wolno. Ta naplywajaca zimna jest już z kotłowni gdzie rury nie mają tak dobrej izolacji. To nie cuda Panie @asolt tylko czysta fizyka.

pandzik
14-11-2020, 11:08
Dowolne smart gniazdko. U myfriendów ze 25zł/szt z darmową wysyłką (ale długo trzeba czekać), na allegro za jakieś 40zł znajdziesz ze smartem.
Możesz je spiąć z asystentem google i powiedzieć do telefonu "OK google, włącz cyrkulację", ustawić automat że po odpaleniu pompka chodzi np. 3 minuty i się sama wyłącza.

:) Na kryzysowe sytuacje sie przyda. Bo na dłuższą zabawę to cyrkulacja jest strasznie nieekonomiczna. Chyba ze ma sie zbiornik z 600litrów. 200 litrowy wychładza sie w tempie 2-3 stopni na godzine.

Musze poszukać takich programowalnych elementów do przełączników świateł zewn.

Slawko123
14-11-2020, 11:19
U mnie zbiornik 200l bez cyrkulacji i bez zuzywania wody schladza się od 50st. do ok 20-25 st jakieś 6-7 dni. Jak mało wody zużywam z cyrkulacją od 55 do 25 st. ok 24h lub nawet dłużej. Ogólnie zbiornik jest dogrzewany srednio raz dziennie. Wody zużywam ok 10-12m3/mc. Większość ciepła. Nawet zmywarka pobiera tylko ciepłą wodę.

Kaizen
14-11-2020, 12:05
:) Na kryzysowe sytuacje sie przyda. Bo na dłuższą zabawę to cyrkulacja jest strasznie nieekonomiczna.

Cyrkulacja na żądanie to najtańsze rozwiązanie, bo do zasobnika trafia woda co ma ponad 20* - a jak spuszczasz ją do kanalizacji, to nie tylko płacisz za wodę i ścieki, ale też do zasobnika napływa woda o kilkanaście stopni zimniejsza, a więc i droższa w ogrzaniu.

henrykow
15-11-2020, 08:51
Ja tez nie mam cyrkulacji, ale u mnie po dłuzszym czasie z niekorzystania z cwu leci najpierw zimna woda. Co wam podgrzewa wstepnie wode ze najpierw leci letnia a pozniej zimna nie wiem, po prostu cuda. Nie ma zródła ciepła a leci letnia.
Miałem to samo napisać co Slawko, jak dobrze jest zaizolowana rura od cwu to takie zjawiska zachodzą, u mnie też

Jak nie ma cyrkulacji, albo jest wyłączona to leci zimna.
Dlaczego najpierw leci ciepła a później zimniejsza? Ano dlatego, że większość rur leci w warstwie styropianu w podłodze i tam stygnie bardzo wolno. Ta naplywajaca zimna jest już z kotłowni gdzie rury nie mają tak dobrej izolacji. To nie cuda Panie @asolt tylko czysta fizyka.

henrykow
15-11-2020, 08:54
U mnie zbiornik 200l bez cyrkulacji i bez zuzywania wody schladza się od 50st. do ok 20-25 st jakieś 6-7 dni. .

Masz zastosowany zawór zwrotny albo inne ustrojstwo aby gdy nie palisz w piecu pozostała cześć instalacji c.o. nie wychładzała bojlera?

Slawko123
15-11-2020, 12:23
no mam ZZ zaraz za pompą cwu. Musi być, bez niego cuda się dzieją. A ZZ jest u nie trochę.

henrykow
17-11-2020, 16:08
no mam ZZ zaraz za pompą cwu. Musi być, bez niego cuda się dzieją. A ZZ jest u nie trochę.

Ja mam zawór zwrotny na powrocie z bojlera, gdy go nie miałem ciepła woda szybka sie wychładzała.

gawel
17-11-2020, 16:24
Ja mam zawór zwrotny na powrocie z bojlera, gdy go nie miałem ciepła woda szybka sie wychładzała.

I to dobrze bo większość o tym zapomina