PDA

Zobacz pełną wersję : Wysokość pomieszczenia



cyryl70
25-10-2020, 21:32
W projekcie mam wysokość pomieszczenia 2,70 m Jaki może być margines błędu? Ile cm wchodzi tu w grę? Czy musi to być plus minus 1 cm czy dopuszczalne są większe różnice?

henrykow
26-10-2020, 07:19
Ale o jakim błędzie mówisz??
To nie jest wymiarowanie części np tłoka do silnika spalinowego gdzie wymiary są podawane w tolerancji +/- .mm.

Karasso
26-10-2020, 08:15
masz 2,7 bedziesz miał 2,7 co do centymetra. Najpierw buduje sie stan surowy zamkniety . W stanie surowym pomieszczenie które mam miec 2,7 ma więcej, później idzie tynk na sufit gdzieś 2 cm trzeba liczyc jak już masz tynk robisz wylewke podłogową ze styropianem itp i to tak naprawde wylewką sobie ustalasz wysokość pomieszczenia. ( lub podwieszanym sufitem )

cyryl70
28-10-2020, 20:58
Ja chce aby cały parter był niższy o 18 cm Czy mogę to uzgodnić z kierownikiem? Czy mogę sam zdecydować? Jeżeli kierownik się zgodzi to musi mi to wpisać w dzienniku budowy? Posadzką dużo chyba się nie obniży bo ile tej wylewki by trzeba dać?

jajmar
28-10-2020, 22:02
Ja chce aby cały parter był niższy o 18 cm Czy mogę to uzgodnić z kierownikiem? Czy mogę sam zdecydować? Jeżeli kierownik się zgodzi to musi mi to wpisać w dzienniku budowy? Posadzką dużo chyba się nie obniży bo ile tej wylewki by trzeba dać?

Wysokości pomieszczeń ( domkach )nikt nie sprawdza, w czasie zakończenie budowy może być weryfikowana wyskość budynku.

Z ciekawości dlaczego chesz mieć tak niski parter ? 252 cm to naprawdę nisko .

Apacer
29-10-2020, 20:19
Jeśli wysokość zrobisz np na suficie podwieszanym to nikt się nie doczepi, ale jeśli strop ma być monolit lub inny podsystem to jest to już zmiana istotna.

Andrzej733
29-10-2020, 20:26
Nie jest to zmiana istotna, przynajmniej do dołu.Nie zwiększasz obciążeń, czyli konstrukcyjnie ok.

jajmar
29-10-2020, 23:54
Jeśli wysokość zrobisz np na suficie podwieszanym to nikt się nie doczepi, ale jeśli strop ma być monolit lub inny podsystem to jest to już zmiana istotna.

Dlaczego ? Jak wymuruje jeden rząd bloczka mniej to zmiana istotna?

Apacer
30-10-2020, 19:11
Jeśli są trzpienie, nadproża wysokie lane itp to tak, wkońcu zmiana konstrukcji.

henrykow
30-10-2020, 19:56
Jeśli są trzpienie, nadproża wysokie lane itp to tak, wkońcu zmiana konstrukcji.

To nie jest zmiana konstrukcji, obniżenie stropu o jeden pustak to nie jest zmian konstrukcji. Zmiana konstrukcji była by wtedy gdy np podniósł ściankę kolankową z np z 80 cm do 1,5 m albo zmienił kąt nachylenia dachu.

Karasso
31-10-2020, 08:36
Nie jest to zmiana istotna, przynajmniej do dołu.Nie zwiększasz obciążeń, czyli konstrukcyjnie ok.

Art. 36a ust. 5:
Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego, z zastrzeżeniem ust. 5a;
3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne;
4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
6) wymagającym uzyskania lub zmiany opinii, uzgodnień i pozwoleń, które są
wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę lub do dokonania zgłoszenia:
a) budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a, lub

b) przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1b.

Art. 36a ust. 5a:
Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego
określonych w projekcie budowlanym;
2) nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;
3) nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3-6, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
4) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.

Kaizen
31-10-2020, 09:15
Dlaczego ? Jak wymuruje jeden rząd bloczka mniej to zmiana istotna?

5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
[...]
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego, z zastrzeżeniem ust. 5a;
[...]
5a. Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;

swierol
31-10-2020, 09:26
Uzgodnij sobie wszytsko z kierownikiem, nie rób nic na tzw pałe. Regulowanie wysokości pomieszczeń wylewką to kiepski pomysł, możesz sobie coś obniżyć np na suficie podwieszanym. Uwierz mi, że 2,52m jest dobre w mieszkanie, w domu to nie wygląda dobrze. Choć widzę, że teraz w niektórych nowo budowanych blokach jest dobrze ponad 2,60.

Andrzej733
31-10-2020, 10:30
Przepisy mówią o budynku jako całości, obniżenie stropu nic nie oznacza

jajmar
31-10-2020, 13:05
5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
[...]
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego, z zastrzeżeniem ust. 5a;
[...]
5a. Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;


Znam te punkty ale czy obniżając strop o 30 cm zachowując wysokość budynku to jest zmiana istotna? Strop zgodny z konstrukcja tylko 30cm niżej ? Kubatura budynku bez zmian.

Kaizen
31-10-2020, 13:27
Znam te punkty ale czy obniżając strop o 30 cm zachowując wysokość budynku to jest zmiana istotna?

Trzeba pytać projektanta (nie kierbuda):
6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, obowiązany jest zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia.

masera
31-10-2020, 15:58
Widziałem takie coś przy garażu - podłoga miała być obniżona względem chaty, zrobiono na poziomie reszty i się doczepili, że kubatura się zmieniła. Ale to trzeba mieć pecha i koniec końców nic się nie stało. Jeżeli obniżysz/podwyższysz ściany i ta zmiana się przeniesie na górę i końcowo na dach to upierdliwiec może się doczepić - te 2% nieistotnego odstępstwa to ledwo 14 cm na 7 metrowej chacie. Jak już pisałem, to musi się ktoś życzliwy znaleźć albo pech i dużo wolnego czasu w nadzorze budowlanym.
PS. W mojej okolicy ostatnio pogrom robili z tarasami i szopkami/szopeczkami - niby pierdoła, ale zmienia się powierzchnia utwardzona względem PZT z pozwolenia na budowę. A odkryli w urzędzie zdjęcia satelitarne :)

Apacer
05-11-2020, 22:07
To nie jest zmiana konstrukcji, obniżenie stropu o jeden pustak to nie jest zmian konstrukcji. Zmiana konstrukcji była by wtedy gdy np podniósł ściankę kolankową z np z 80 cm do 1,5 m albo zmienił kąt nachylenia dachu.

to przeczytaj jeszcze raz co napisałem i sam sobie odpowiedz czy przerobienie zbrojeń stropu jeśli masz wysokie nadproża to nie jest zmiana konstrukcji...

Eccentric
06-11-2020, 12:55
Tak przy okazji, w postach powyżej powołujecie się na przepisy które nie obowiązują od 19.09.2020:

Nowe brzmienie:

5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania
działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych
warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku zwiększenia
obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt budowlany
został zaprojektowany;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego dotyczących:
a) powierzchni zabudowy w zakresie przekraczającym 5%,
b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%,
c) liczby kondygnacji;
3) warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby
niepełnosprawne, o których mowa w art. 1 Konwencji o prawach osób
niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.,
w tym osoby starsze;
4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego
części;
5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych
aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy
i zagospodarowania terenu;
6) wymagającym uzyskania lub zmiany decyzji, pozwoleń lub uzgodnień, które
są wymagane do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub do
dokonania zgłoszenia:
a) budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–4, lub
b) przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a, oraz
instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d;
7) zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody
użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym
źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem
stałym.

pandzik
06-11-2020, 13:03
Ja chce aby cały parter był niższy o 18 cm Czy mogę to uzgodnić z kierownikiem? Czy mogę sam zdecydować? Jeżeli kierownik się zgodzi to musi mi to wpisać w dzienniku budowy? Posadzką dużo chyba się nie obniży bo ile tej wylewki by trzeba dać?

252cm..? Jeszcze minus okładzina pewnie. Kiepsko. Idiotyczny pomysł. To nie wielka płyta...
Ja mam na pietrze 2.60cm, które do pokoi o szerokosci max 3.5m (długosc po 4,7 i 5.5m) pasuje idealnie. Parter to około 2.70 i to moim zdaniem najmniejsza wysokośc jeśli chodzi o wymiary pomieszczenia 6.6x5.7m. Mam wąski dom. Czym większa powierzchnia salonu tym wysokość idzie w górę.

Lew2
08-11-2020, 14:05
Art. 36a ust. 5:
Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego, z zastrzeżeniem ust. 5a;
3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne;
4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
6) wymagającym uzyskania lub zmiany opinii, uzgodnień i pozwoleń, które są
wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę lub do dokonania zgłoszenia:
a) budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a, lub

b) przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1b.

Art. 36a ust. 5a:
Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego
określonych w projekcie budowlanym;
2) nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;
3) nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3-6, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
4) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.

Tutaj jest cytowane Prawo Budowlane chyba sprzed dwóch nowelizacji wstecz. Już od dawna zmiana urządzeń budowlanych jest nieistotna, a tu w pkt. 1 tego nie ma. Według nowego Prawa Budowlanego kubatura nie jest zmianą istotną, bo i tak ani inwestor ani urząd nie byli jej w stanie precyzyjnie obliczyć. Tzn. obliczanie przy skosach, słupach, antresolach i wszelkich ciekawostkach architektonicznych było tak pracochłonne, że nikt w praktyce tego nie liczył dokładnie. Uzasadnienie do zmiany Prawa Budowlanego procedowanego przez 2019 rok, a uchwalonej z początkiem roku 2020:

Z charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego, określonych w art. 36a ust. 5 pkt 2 Prawa budowlanego, zaproponowano wykreślenie kubatury. Przedmiotowy parametr jest trudny do obliczenia, co powoduje duże wątpliwości m.in. w zakresie stwierdzenia czy dana zmiana doprowadziła do zmiany kubatury, czy też nie. Zrezygnowano również z parametru jakim jest powierzchnia zabudowy, gdyż uważa się, iż w tej kwestii powinna przede wszystkim występować zgodność z miejscowym planem zagospodarowania terenu lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Stwierdzono, iż pozostałe parametry, które zostały wymienione w przepisie tj. wysokość, długość, szerokość oraz liczba kondygnacji, są wystarczające do prawidłowego zakwalifikowania dokonanych zmian jako istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu, lub projektu architektonicznego - budowlanego. Adekwatne zmiany wprowadzono w art. 59a ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy – Prawo budowlane.

W zakresie katalogu istotnych odstąpień od zatwierdzonego projektu wprowadzono zapis, iż zmiana źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym będzie uznana za istotne odstąpienie od projektu budowlanego i będzie wymagała zatwierdzenia projektu zamiennego. Dzięki wprowadzanej zmianie ewentualna zmiana źródła ciepła polegająca na rezygnacji z przyłączenia do sieci ciepłowniczej na rzecz mniej efektywnych źródeł ciepła, spowoduje konieczność uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

Prawo zmieniło się i to mocno poluzowało w kwestii odstąpień i odbiorów. Było o tym głośno w mediach: https://serwisy.gazetaprawna.pl/nier...awki-sejm.html (https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/1449939,prawo-budowlane-nowelizacja-poprawki-sejm.html)
Nowe Prawo Budowlane:


13 lutego 2020 - uchwalone
3 marca 2020 – podpisane przez prezydenta

https://www.prezydent.pl/prawo/ustaw...ec-2020-r.html (https://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,55,marzec-2020-r.html)
https://www.prezydent.pl/gfx/prezyde...anego_2020.rtf (https://www.prezydent.pl/gfx/prezydent/userfiles3/files/ustawy/podpisane_-_notatki/2020/03/informacja_zm_prawa_budowlanego_2020.rtf)


19 września 2020 - weszło w życie