PDA

Zobacz pełną wersję : Strop monolit ogrzewanie podłogowe na wierzchu zbrojenia



muszkieter7
27-10-2020, 17:54
Witam, mam kolejny pomysł żeby w syropie na wierzchu zbrojenia położyć ogrzewanie podłogowe, bez styro i anhydrytu coś na wzór ciepłej płyty fundamentowej, strop pełnozbrojony stałą fi 12, oczywiście spodziewam się gromów że nie daje styro i anhydrytu

pandzik
27-10-2020, 17:58
Wszystko jest dla ludzi.

henrykow
27-10-2020, 18:03
Tylko że płyta fundamentowa leży na izolacji termicznej a strop? Chcesz grzać monolit o grubości co najmniej 20 cm? I jeszcze dochodzi wielka niewiadoma czy podczas wszelakich prac budowlanych te rurki nie ulegną uszkodzeniu.
Anhydryt nie musi być stosowany przy ogrzewaniu podłogowym, cementowe posadzki są o wiele lepsze, mniej problematyczne i tańsze.

Kaizen
27-10-2020, 18:14
Witam, mam kolejny pomysł żeby w syropie na wierzchu zbrojenia położyć ogrzewanie podłogowe, bez styro i anhydrytu coś na wzór ciepłej płyty fundamentowej, strop pełnozbrojony stałą fi 12, oczywiście spodziewam się gromów że nie daje styro i anhydrytu

I na górze dzieci mają spać, jak na dole będzie ktoś oglądał TV czy co gorsze imprezę zrobi?

A jak chcesz sterować takim systemem, jak na dole, jak rozumiem, będzie ogrzewanie podłogowe i sufitowe a na górze, gdzie zazwyczaj straty są dużo większe, tylko podłogowe?

muszkieter7
27-10-2020, 18:31
Chciałbym tylko podłogowe, strop 16 cm, generalnie chodzi o efektywność ogrzewania gazem, tak żeby cały system pyrkał na niskiej temperaturze, wtedy sprawność kotłów kondensacyjnych jest optymalna, wiem że system będzie bezwładny ale planuje utrzymywać w miarę stałą temperaturę całym domu.

Kaizen
27-10-2020, 18:50
Chciałbym tylko podłogowe
To musisz na górze podłogę odizolować od stropu. Bo inaczej na dole będziesz miał sufitowe.

Andrzej733
27-10-2020, 18:57
Jak nie będziesz robił przerw w grzaniu to możesz tak zrobić.
Na parterze zaburzysz przepływ powietrza, poprzez ciepły strop, aby uzyskać konwekcje powietrza musiałbyś grzać bardziej na parterze niż piętrze i nie wiem czy dałoby się uzyskać sensowną temperaturę parteru Trzeba to policzyć czy się uda

henrykow
27-10-2020, 18:58
To musisz na górze podłogę odizolować od stropu. Bo inaczej na dole będziesz miał sufitowe.

Czy aby na pewno?
Nie na odwrót?
Jak odizoluje podłogę od stropu na piętrze to ciepło będzie "biło" w dół i będzie miał własnie ogrzewanie sufitowe.

Kaizen
27-10-2020, 19:00
Czy aby na pewno?
Nie na odwrót?
Jak odizoluje podłogę od stropu na piętrze to ciepło będzie "biło" w dół i będzie miał własnie ogrzewanie sufitowe.

Podłoga ma być ciepła? To podłogę należy zrobić grzewczą i odizolować od spodu.

henrykow
27-10-2020, 19:06
Podłoga ma być ciepła? To podłogę należy zrobić grzewczą i odizolować od spodu.

W jaki sposób chcesz ja odizolować?
A jak autor położy płytki? to takie hipotetyczne założenie oczywiście.
Odizolować to musi ogrzewanie podłogowe od stropu a tego nie zrobi bo rurki che wtopić w strop, więc wybacz ale moja wyobraźnia tego rozwiązania jakie proponujesz nie ogarnia.

Kaizen
27-10-2020, 19:31
W jaki sposób chcesz ja odizolować?
A jak autor położy płytki? to takie hipotetyczne założenie oczywiście.

Odizolować styropianem, ewentualnie pianką albo twardą wełną.

Mylisz podłogę z okładziną. Podłogówka, jak sama nazwa wskazuje, jest w podłodze - nie w stropie.

Andrzej733
27-10-2020, 19:39
To będzie stropówka.

henrykow
27-10-2020, 19:43
Witam, mam kolejny pomysł żeby w syropie na wierzchu zbrojenia położyć ogrzewanie podłogowe, bez styro i anhydrytu coś na wzór ciepłej płyty fundamentowej, strop pełnozbrojony stałą fi 12, oczywiście spodziewam się gromów że nie daje styro i anhydrytu


Odizolować styropianem, ewentualnie pianką albo twardą wełną.

Mylisz podłogę z okładziną. Podłogówka, jak sama nazwa wskazuje, jest w podłodze - nie w stropie.

No właśnie, Ty mówisz o typowym ogrzewaniu podłogowym a autor tematu chce podłogówkę zrobić w stropie, czyli jak da styropian czy wełnę to oczywiście odizoluje ale wtedy nie będzie miał ogrzewania podłogowego choć bardziej adekwatną nazwa jest tu ogrzewanie stropowe.

muszkieter7
27-10-2020, 20:43
Dokładnie podłogowe sufitowe

jajmar
27-10-2020, 22:49
Witam, mam kolejny pomysł żeby w syropie na wierzchu zbrojenia położyć ogrzewanie podłogowe, bez styro i anhydrytu coś na wzór ciepłej płyty fundamentowej, strop pełnozbrojony stałą fi 12, oczywiście spodziewam się gromów że nie daje styro i anhydrytu

A dlaczego tak?

O ile pamiętam to rurki podłogówki powinny być zalane minimum 5cm od góry, jak to sobie wyobrażasz w stropie? Zamiast 16 wyjdzi Ci strop ponad 20.
Rozwiązanie pewnie do wykonalne ale technicznie trudniejsze rozkładnia rur na etapie stropu, Przegrzewania parteru prawie pewne.

Zysków z tego nie widzę.

muszkieter7
28-10-2020, 05:42
Patrząc na fizykę ciepło zawsze wędruje do góry, mam przykład na podstawie basenu, folia zwana solarem

Stermaj
28-10-2020, 07:53
muszkieter7 powiem tak zrobisz jak chcesz. Moje zdanie jest takie. Trzeba myśleć perspektywicznie. Dom stawia się na 100 lat a może i dłużej. Rurki w stropie nie wiadomo ile wytrzymają. Według przepisów nie montuje się instalacji w elementach konstrukcyjnych budynku, tak tu na forum ktoś cytował przepisy. Umieszczenie rurek w stropie zmniejsza jego wytrzymałość. Trzeba przeliczyć go na nowo jak chcesz wkładać do niego rurki. Dojdzie pewnie trochę betonu.
Ponadto ktoś tu pisał o dzieciach że będzie im przeszkadzać impreza na dole. He he u mnie jest całkiem odwrotnie to mi przeszkadza impreza na górze u wnuczek.
Ponadto z tego powodu NIE BĘDZIE żadnych oszczędności z tytułu większej sprawności gazowego kotła CO. Mogą być tylko kłopoty i to już na etapie budowy czy wykończenia.
No ale zrobisz jak chcesz a może już zrobiłeś i szukasz potwierdzenia, że dobrze. To Twój dom, Twoja kasa i Twoje problemy.

Kaizen
28-10-2020, 10:38
Patrząc na fizykę ciepło zawsze wędruje do góry, mam przykład na podstawie basenu, folia zwana solarem

Nic podobnego. Do góry idą zazwyczaj ogrzane płyny i gazy (konwekcja).
Jednorodne materiały mają ten sam współczynnik przewodzenia ciepła w każdym kierunku.

jajmar
28-10-2020, 13:39
Patrząc na fizykę ciepło zawsze wędruje do góry, mam przykład na podstawie basenu, folia zwana solarem

Możesz rozwinąć ten przykład?

Akurat chyba nie jest trafiony, słonce nagrzewa wspomniany solar , woda u góry jest cieplejsza niż na dole i potem sie miesza , podobnie będzie z Twoim parterem.

Stermaj
28-10-2020, 14:03
Dołożę jeszcze do tego przykład podwieszenia żyrandola czy innej lampy na suficie. Otulina od spodu 2cm, drut nawet 1,5 cm co daje 3,5 cm i już mamy rurki z wodą. Wieszając żyrandol, przy okazji będzie prysznic w salonie.

muszkieter7
30-10-2020, 12:24
Temat zarzucony , wybiłem sobie z głowy