PDA

Zobacz pełną wersję : zmiany wykonawcze względem projektu - projekt zamienny



TomTry
01-11-2020, 16:54
Budujemy domek szkieletowy. W projekcie był parterowy z poddaszem nieużytkowym i z podwyższonym sufitem nad salonem. Wykonawca po uzgodnieniu z kierownikiem i po mojej akceptacji uprościł konstrukcję dachu (przy okazji podwyższył sufit nad salonem do samych krokwi), co doprowadziło do podwyższenia poddasza o 50 cm w stosunku do projektu. Po postawieniu konstrukcji budynku dostaliśmy pytanie czy w tej sytuacji nie chcemy otworzyć całego poddasza i ocieplić dach zamiast stropu. Wyglądało bardzo ciekawie, toteż zdecydowaliśmy się na to. Dorzuciliśmy jeszcze okno na jednej ścianie szczytowej, na drugiej świetliki na antresolę i 2 okna dachowe.
Koniec końców mamy zmiany istotne: kubatura, powierzchnia użytkowa, wysokość budynku i dodatkowe okna.
Nic nie narusza MPZP, budynek stoi gdzie miał stać. Teoretycznie konieczny jest projekt zamienny, ale zarówno kierownik jak i projektant mówią że szkoda zachodu, tym bardziej w naszym ponoć upierdliwym starostwie, KB wpisze się co trzeba do dziennika i będzie ok.

Pytania:
1. Czy macie jakieś doświadczenia że ktoś miał problemy w takiej sytuacji czy to standardowe podejście na budowach?
2. Czy jeśli jednak chciałbym zrobić po bożemu i zgłosić zmiany, to czy trzeba składać pełen projekt zamienny jak przy uzyskiwaniu pierwotnego pozwolenia czy starczą zmienione fragmenty w zakresie dokonanych zmian? Wiem że coś się w prawie ostatnio zmieniło, nie wiem tylko czy w tym obszarze.
3. Nasz projektant nie ma czasu na taki projekt i musiałby się tym kto inny zająć. Czy w tej sytuacji projekt w formie elektronicznej jest przekazywany między projektantami czy drugi projektant musi sam sobie wyrysować?
4. Rozumiem że teoretycznie powinienem starać się o nowe PnB przed wprowadzeniem tych zmian i aktualna sytuacja, nawet jeśli będziemy składać projekt zamienny, jest już niezgodna z przepisami? Czy może starczy jak dostaniemy nowe PnB przez zgłoszeniem o zakończeniu budowy i będzie ok?

jajmar
01-11-2020, 18:06
Zmieniłeś powierzchnie, co podasz do podatków? Starą czy nową? To jeden z przykładów.

Lew2
01-11-2020, 19:43
Zmieniłeś powierzchnie, co podasz do podatków? Starą czy nową? To jeden z przykładów.
Jaką starą? Nie ma "starej" powierzchni, bo powierzchnia w projekcie jest liczona wg normy ISO, a do podatków podaje się powierzchnię z obmiaru rzeczywistego z natury liczoną wg Ustawy o Podatku Lokalnym. Ponadto Ustawa o podatku lokalnym w inny sposób liczy powierzchnie niż norma ISO.

Lew2
01-11-2020, 19:59
Koniec końców mamy zmiany istotne: kubatura, powierzchnia użytkowa, wysokość budynku i dodatkowe okna.

To nie są zmiany istotne. Kubatura nie jest już liczona, bo była uciążliwa do obliczenia. Powierzchnia użytkowa nie jest zmianą istotną. Wysokość budynku o ile przekracza 2%. Okna nie są istotne.

Art. 36a. Ust. 5.
Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno--budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt budowlany został zaprojektowany;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego dotyczących:
a) powierzchni zabudowy w zakresie przekraczającym 5%,

b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%,

c) liczby kondygnacji;
...

Czy któreś z tych masz przekroczone?



Wiem że coś się w prawie ostatnio zmieniło, nie wiem tylko czy w tym obszarze.

Zmieniło się i to mocno poluzowało m. in. w kwestii odstąpień i odbiorów. Było o tym głośno w mediach.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/1449939,prawo-budowlane-nowelizacja-poprawki-sejm.html
Nowe Prawo Budowlane:


13 lutego 2020 - uchwalone
3 marca 2020 – podpisane przez prezydenta

https://www.prezydent.pl/prawo/ustaw...ec-2020-r.html (https://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,55,marzec-2020-r.html)
https://www.prezydent.pl/gfx/prezyde...anego_2020.rtf (https://www.prezydent.pl/gfx/prezydent/userfiles3/files/ustawy/podpisane_-_notatki/2020/03/informacja_zm_prawa_budowlanego_2020.rtf)


19 września 2020 - weszło w życie

mmmarcinnn
01-11-2020, 20:46
Zgodnie z zasadami: uprawniony projektant decyduje czy są to zmiany istotne czy nie. Lew2 przytoczył przepis mówiący co kwalifikuje się pod zmiany istotne.
Czyni w praktyce:
1. uprościł konstrukcję dachu -nieistotna
2. (przy okazji podwyższył sufit nad salonem do samych krokwi), co doprowadziło do podwyższenia poddasza o 50 cm w stosunku do projektu - nieistotna
3. Po postawieniu konstrukcji budynku dostaliśmy pytanie czy w tej sytuacji nie chcemy otworzyć całego poddasza i ocieplić dach zamiast stropu. Wyglądało bardzo ciekawie, toteż zdecydowaliśmy się na to. -nieistotna
4. Dorzuciliśmy jeszcze okno na jednej ścianie szczytowej, na drugiej świetliki na antresolę i 2 okna dachowe - nieistotne

Zmieniłeś całkowitą wysokość budynku - o ile? Jeżeli do 2% (licząc od podłogi do szczytu dachu) to w granicy błędu pomiarowego.
Natomiast w praktyce: jeszcze się chyba nie zdarzyło, żeby nadzór budowlany skontrolował budowę domku jednorodzinnego bez podpierniczenia.
A jak wystąpi podpierniczenie, to o ile nie odwaliłeś czegoś całkowicie niezgodnego z przepisami i zdrowym rozsądkiem to też nie są i nie chcą wszystkiego sprawdzać. Byleby był porządek w papierach - bo tylko to ich interesuje.
Zrobisz co zechcesz, ale jeśli kierownik budowy się chce podpisać pod tym co masz, to ja bym nie wychodził przed szereg.
Papier ma się zgadzać, a pamiętaj że "papier wszystko przyjmie"

TomTry
01-11-2020, 22:04
Z tego co piszecie wynika że jedynie wysokość budynku jest istotna, która przypuszczam jest większa o 50 cm, co nie mieści się w 2%. Znajoma architekt mówi że liczy się to od wysokości gruntu z którego wchodzi się do najniżej położonych drzwi budynku (o ile czegoś nie poknociłem), czyli i tu może dałoby się coś podciągnąć.
Ale rozmawiałem jeszcze z innym znajomym architektem i on znowu mówi że fajnie jakby się te liczby zgadzały w projekcie w kontekście ew. przyszłej sprzedaży budynku. Bo zarówno operat szacunkowy który potrzebuje kupujący dla banku (w przypadku kredytu) jak i zapisy notarialne przy sprzedaży odnoszą się do oficjalnych liczb, a powierzchnia użytkowa wzrosła z 90 do 130, czyli znacznie. Dodatkowo zależy też jak KB opisze te zmiany w dzienniku. Jeśli jednak urząd stwierdzi że te zmiany są istotne, to zamiast wprowadzać się będziemy robić projekt zamienny i kolejne 2-3 miesiące w plecy będąc już na wypowiedzeniu najmu mieszkania. Od siebie mam jeszcze taką myśl, że za ileś lat gdy będę przyzwyczajony do mojego domu, to wszędzie oficjalnie będę się musiał posługiwać liczbami z projektu. Pachnie mi to problemami w bliżej nieokreślonym momencie.
Na ten moment jestem bliżej decyzji o projekcie zamiennym.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-11-2020, 00:28
Jeśli jednak urząd stwierdzi że te zmiany są istotne ...

poczytaj sobie :
https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/samowola-budowlana-w-2020-r-czym-jest-jakie-kary-za-nia-groza-jak-ich-uniknac-aa-8dZ6-9jEk-pXrs.html

Lew2
02-11-2020, 08:51
Ale rozmawiałem jeszcze z innym znajomym architektem i on znowu mówi że fajnie jakby się te liczby zgadzały w projekcie w kontekście ew. przyszłej sprzedaży budynku.


Powierzchnia rzeczywista (liczona tą samą motodą) może się różnić od powierzchni projektowej ze względu właśnie na zmiany nieistotne. Zrobisz nowy pomiar i dostaniesz nowy dokument.



Bo zarówno operat szacunkowy który potrzebuje kupujący dla banku (w przypadku kredytu) jak i zapisy notarialne przy sprzedaży odnoszą się do oficjalnych liczb, a powierzchnia użytkowa wzrosła z 90 do 130, czyli znacznie.

Ale do jakich liczb?


Powierzchnia użytkowa może być liczona wg różnych przepisów:


Powierzchnia użytkowa wg normy: PN-ISO 9836:1997 (zakładam, że wg normy PN-70/B-02365 nie liczymy).
http://www.inzynieriabezpieczenstwa....wej-lokalu.pdf (http://www.inzynieriabezpieczenstwa.com.pl/wp-content/uploads/2016/12/6.-Zbro%C5%9B-D._Obliczanie-powierzchni-u%C5%BCytkowej-lokalu.pdf)
Ustawa o ochronie lokatorów
Ustawa o podatku od spadków i darowizn
Ustawa o podatku lokalnym



Każda z powyższych ustaw definiuje swoją definicję "powierzchni użytkowej". Przy skosach, belkach konstrukcyjnych, loggiach, wnękach w ścianach, dziwnych ścianach nie-pionowych to są ogromne różnice. Jeśli chodzi o VAT (tzn. 8% do 300 m² powierzchni użytkowej), to ustawa o VAT nie definiuje w jaki sposób liczyć powierzchnię użytkową. NSA orzekł, że można liczyć wg dowolnej metody pomiaru, bo nie ma zdefiniowane tego w ustawie VAT:
http://biznes.onet.pl/podatki/wiadom...fikacji/30b1nw (http://biznes.onet.pl/podatki/wiadomosci/nsa-dla-celow-vat-mozna-mierzyc-lokale-wedlug-dowolnej-klasyfikacji/30b1nw)

W załączniku najważniejsze różnice przy pomiarze wg normy ISO i ustawy o podatku lokalnym.
Tu jeszcze artykuł w muratorze:
https://www.muratorplus.pl/biznes/pr...9tYZ-ijdm.html (https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/powierzchnia-uzytkowa-definicje-i-sposob-obliczania-powierzchni-uzytkowej-aa-viXb-9tYZ-ijdm.html)

https://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/paperclip.png Załączone zdjęciahttps://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=434402&stc=1&thumb=1&d=1568018848 (https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=434402&d=1568018848)

TomTry
02-11-2020, 09:17
A wszędzie czytałem "rób zgodnie z projektem, bo zaczną się piętrzyć kłopoty" ;) W takcie fundamentów mając tą mądrość w głowie z dumą prezentowałem projekt mówiąc "panowie, robimy jak w projekcie" :lol2: Łatwo się pogubić w meandrach decyzji, przyznaję

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-11-2020, 11:49
Lew2
Powierzchnia użytkowa może być liczona wg różnych przepisów ...

W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ROZWOJU w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, jest w załączniku do Rozporządzenia podana jedna Norma :
PN-ISO 9836 - Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych,
przy czym z adnotacją, że " Stosuje się najnowszą normę opublikowaną w języku polskim "
i ta norma jest właściwa w zakresie Projektu Budowlanego, zamierzenia budowlanego, ...

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-11-2020, 11:51
TomTry
Łatwo się pogubić w meandrach decyzji ...

masz projektanta do pomocy !

Lew2
02-11-2020, 12:23
Lew2
Powierzchnia użytkowa może być liczona wg różnych przepisów ...

W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ROZWOJU w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, jest w załączniku do Rozporządzenia podana jedna Norma :
PN-ISO 9836 - Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych,
przy czym z adnotacją, że " Stosuje się najnowszą normę opublikowaną w języku polskim "
i ta norma jest właściwa w zakresie Projektu Budowlanego, zamierzenia budowlanego, ...
Tak. Ale to jest liczenie do samego projektu. Natomiast, do podatku lokalnego trzeba liczyć wg Ustawy o podatku lokalnym, a nie normy ISO, a np. do spadkowego Aktu Notarialnego wg Ustawy o podatkach od spadków i darowizn...

Odnośnie odstępstw nieistotnych. Na pewno wszystko co nie narusza projektu architektoniczno-budowlanego (PAB) jest zmianą nieistotną, a ponadto to co w Art. 36a. Ust. 5. Czyli cała zawartość projektu technicznego (PT) jest zmianą nieistotną. Składasz PZT i PAB do urzędu i od tego momentu niczego nie składasz, aż do zakończenia budowy. Jeśli potrzebujesz coś zmienić w PT, to po prostu podmieniasz w swojej teczce i urząd o tym nawet nie wie. Formalnie przed rozpoczęciem robót masz mieć kompletny PT, ale w praktyce wydaje mi się że można go podmieniać w trakcie budowy, o ile mieści się w zatwierdzonym wcześniej PAB.

TomTry
02-11-2020, 13:22
TomTry
Łatwo się pogubić w meandrach decyzji ...

masz projektanta do pomocy !

Projektant niestety nie jest proaktywny, a ja nie jestem w stanie o wszystko pytać, bo po prostu pewne pytania rodzą się za późno. Zresztą sam powiedział że skoro on nie ma czasu na robienie projektu zastępczego, to niech kierownik klepnie temat. Czyli brak pomysłu na poprawne ogarnięcie tematu i zaproponowanie wyjścia alternatywnego w postaci np udostępnienia projektu innemu projektantowi w celu naniesienia poprawek.

mmmarcinnn
02-11-2020, 17:39
Uprawniony projektant to osoba ze zdanym egzaminem na projektowanie, wpisana na listę i z opłaconą izbą.
Nie musi to być Twój architekt, może być jakikolwiek inny. 99% kierowników budowy ma uprawnienia więc też mogą decydować czy zmiana jest istotna czy nie.

Odnoszę wrażenie, że decyzja jest już podjęta, a oczekujesz tylko przytaknięcia.

Kaizen
02-11-2020, 17:56
Nie musi to być Twój architekt, może być jakikolwiek inny

Ma być projektant. Nie architekt. A projektanta masz wpisanego w DB z imienia i nazwiska. Na tablicy informacyjnej też powinien być. I tylko on np. może wstrzymać budowę czy wykonywać inne prawa i obowiązki projektanta przewidziane w Prawie Budowlanym. Nie każdy może też dokonywać zmian w projekcie (prawa autorskie).

jajmar
02-11-2020, 19:53
Uprawniony projektant to osoba ze zdanym egzaminem na projektowanie, wpisana na listę i z opłaconą izbą.
Nie musi to być Twój architekt, może być jakikolwiek inny. 99% kierowników budowy ma uprawnienia więc też mogą decydować czy zmiana jest istotna czy nie.

Odnoszę wrażenie, że decyzja jest już podjęta, a oczekujesz tylko przytaknięcia.

Projekt zamienny może wykonać inny projektant ale podpisać musi pierwotny autor projektu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-11-2020, 22:53
TomTry , mmmarcinnn , Kaizen , jajmar , ...

przeczytajcie choć raz Ustawę Prawo Budowlane ! pisze czarno na białym jakie są prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, od Inwestora, po Projektanta i Kierownika Budowy włącznie. Dodatkowo jest wszystko dot. odstępstw istotnych / nie istotnych, projektów zamiennych, procedur z tym związanych, itd - to lepsze niż tworzenie " równoległej rzeczywistości ".

Kaizen
02-11-2020, 23:01
TomTry , mmmarcinnn , Kaizen , jajmar , ...

przeczytajcie choć raz Ustawę Prawo Budowlane !

Czytałem wielokrotnie. Podobnie prawo autorskie. Co konkretnie źle napisałem?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-11-2020, 09:28
Napisałeś „Ma być projektant. Nie architekt ” jednocześnie pisząc, że „ Nie każdy może też dokonywać zmian w projekcie ( prawa autorskie ) ”.

- zmian w projekcie może dokonać Projektant, opracowujący Projekt Budowlany oraz posiadający zgodę Autora projektu ( jeżeli Projektant nie jest Autorem projektu koncepcyjnego. W przypadku jeżeli projektant jest Autorem – taka zgoda nie jest potrzebna. Trudno, aby sam sobie zgody pisał ).
- zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim, ochronie podlegają wszelkie opracowania architektoniczne, co wskazuje jednoznacznie projektanta architektury ( architekta ) obiektu jako osobę ponoszącą odpowiedzialność zawodową również w zakresie ochrony praw autorskich, o ile nie byłby Autorem opracowania koncepcyjnego.
- natomiast procedura odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego ( w tym możliwości opracowania nowego projektu : tzw. zastępczego, i PRZED WPROWADZENIEM ZMIAN w obiekcie ) jest opisana w Prawie Budowlanym – nie podlega dyskusji, ale warto ją przeczytać, aby nie wpaść w „kołowrotek”, w stylu : Wykonawca wpadł na pomysł, KB się zgodził, Inwestor zaakceptował … a już po paru miesiącach Inwestor przypomina sobie o Architekcie, prosząc, aby podpisał się pod tymi zastanymi zmianami w budynku, które nie projektował, czy też w jakikolwiek sposób autoryzował. Tym samym nie dziwie się architektowi, który ( jak pisze TomTry ) „ nie ma czasu na robienie projektu zastępczego ”.

Kaizen
03-11-2020, 10:29
- zmian w projekcie może dokonać Projektant, opracowujący Projekt Budowlany oraz posiadający zgodę Autora projektu ( jeżeli Projektant nie jest Autorem projektu koncepcyjnego. W przypadku jeżeli projektant jest Autorem – taka zgoda nie jest potrzebna. Trudno, aby sam sobie zgody pisał ).

I to ma być dowód, że twierdzenie "Nie każdy może też dokonywać zmian w projekcie" jest nieprawdziwe? Przecież właśnie to potwierdzasz.
Naprawdę robisz projekty, w których jesteś jedynym autorem? Szacun.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-11-2020, 10:50
Naprawdę robisz projekty, w których jesteś jedynym autorem? Szacun.

autorem ARCHITEKTURY - tak !
pozostałe branże wchodzące w skład Projektu Budowlanego - koordynuję, ale nie projektuję rozwiązań konstrukcyjnych, czy instalacyjnych
... ale znam osoby ( z FM ), które są " projektantami ", architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych, elektrycznych i ( ogólnie ) " wiedzą lepiej " co i jak :)

Lew2
03-11-2020, 22:09
Ale rozmawiałem jeszcze z innym znajomym architektem i on znowu mówi że fajnie jakby się te liczby zgadzały w projekcie w kontekście ew. przyszłej sprzedaży budynku. Bo zarówno operat szacunkowy który potrzebuje kupujący dla banku (w przypadku kredytu) jak i zapisy notarialne przy sprzedaży odnoszą się do oficjalnych liczb, a powierzchnia użytkowa wzrosła z 90 do 130, czyli znacznie. Dodatkowo zależy też jak KB opisze te zmiany w dzienniku. Jeśli jednak urząd stwierdzi że te zmiany są istotne, to zamiast wprowadzać się będziemy robić projekt zamienny i kolejne 2-3 miesiące w plecy będąc już na wypowiedzeniu najmu mieszkania. Od siebie mam jeszcze taką myśl, że za ileś lat gdy będę przyzwyczajony do mojego domu, to wszędzie oficjalnie będę się musiał posługiwać liczbami z projektu. Pachnie mi to problemami w bliżej nieokreślonym momencie.
Na ten moment jestem bliżej decyzji o projekcie zamiennym.
Ja bym nie robił projektu zamiennego tylko z tego powodu, żeby się "liczby zgadzały" (chyba że tej wysokości nie da się przeskoczyć - bo to jest jedyna zmiana istotna w Twoim katalogu zmian). Po to są dozwolone odstępstwa nieistotne, żeby zgodnie z prawem niektóre liczby mogły być inne niż projektowane.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-11-2020, 10:00
Art. 36a ( Ustawy Prawo Budowlane )
p.5 określa, kiedy jest " istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę "
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940890414
nic dodać / nic ująć

TomTry
04-11-2020, 14:10
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, pomogliście w procesie decyzyjnym.

Po dyskusji z KB, projektantem i znajomymi architektami będziemy robić projekt zamienny. Tzn projektant zgodził się na przekazanie źródeł projektu z oficjalną zgodą na adaptację innemu projektantowi, oczywiście bez przekazania praw autorskich. Jedyne co mnie martwi to ew. lockdown w urzędach...

Łukasz Ładziński,
co do czytania prawa budowlanego w całości... jest to jeden z wielu elementów (wiem, bardzo ważny), który warto by ogarnąć. Niestety trzeba by być cyborgiem mając do ogarniania swoją pracę w zupełnie innej branży, trójkę małych dzieci i budowę, dodatkowo w covidowej rzeczywistości. Dlatego ma się tych ludzi naokoło, którzy powinni czuwać i których się pyta, a którzy mimo wybierania ich z poleceń też ideałami nie są. Dodatkowo przeczytanie a zrozumienie i zapamiętanie to różne rzeczy, a do pełnego zrozumienia trzeba przeczytać kolejne tony informacji... może jakbym nie spał to bym ogarnął i to ;-)

Pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-11-2020, 14:55
Łukasz Ładziński,
co do czytania prawa budowlanego w całości... jest to jeden z wielu elementów (wiem, bardzo ważny), który warto by ogarnąć. Niestety trzeba by być cyborgiem mając do ogarniania swoją pracę w zupełnie innej branży, trójkę małych dzieci i budowę, dodatkowo w covidowej rzeczywistości. Dlatego ma się tych ludzi naokoło, którzy powinni czuwać i których się pyta, a którzy mimo wybierania ich z poleceń też ideałami nie są. Dodatkowo przeczytanie a zrozumienie i zapamiętanie to różne rzeczy, a do pełnego zrozumienia trzeba przeczytać kolejne tony informacji... może jakbym nie spał to bym ogarnął i to ;-)
Pozdrawiam

- rozumiem Cię doskonale. Wg mnie zadaniem architekta jest nie tylko i wyłącznie " ogarnięcie " tematu projektu, ale również pomoc Inwestorowi w różnych kwestiach związanych z całym procesem inwestycyjnym, tym bardziej w erze " COVID-a " przy jednoczesnych ciągłych zmianach Prawa Budowlanego.
- tym niemniej, życzę powodzenia i mniej problemów z budową i procedurami administracyjnymi.

Pozdrawiam