PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja - rury spiro - skraplanie się wody



Som3k
02-11-2020, 16:04
Witam , mam problem ze skraplaniem z wentylacji w domku jednorodzinnym .
Mianowicie dom składa się z parteru oraz poddasza użytkowego którego jestem w trakcie robienia .
Na poddaszu jest lekka zabudowa gk . Nad poddaszem strych nieużytkowy gdzie własnie wyciągnałem z dołu i góry rury spiro, które są podłączone bezpośrednio do kominków dachowych .
Na zewnątrz rur pojawia się skraplanie i moczy wełnę . Ociepliłem rury wełną lambda 0.039 o grubości 5cm i zawinąłem folią stretch .
Niestety to nie pomogło ... dziś zauważyłem że wełna jest mokra i jakimś cudem przeleciała przez folie stretch... Do tego z jednej rury skrapla się wewnątrz i kapie do środka , z reszty rur tak jak wcześniej na zewnątrz i kapie na wełne... Już nie mam pomysłu co robić ..
Bardzo proszę o jakieś rady

CityMatic
02-11-2020, 16:50
No faktycznie ociepliłeś te rury, że ho ho - 5 cm:jawdrop: toż to super ocieplenie jeszcze skisnąłeś to streczem więc jest tego pewnie miejscami ze 3 cm.
Izolacja ma być na tyle solidna, aby temperatura powietrza na wlocie i wylocie tej rury była rzędu 2 - 3*C bo inaczej cała wilgoć z powietrza zewnętrznego skropli się na ściance rury i w materiale izolacyjnym.

449832

widzisz mniej więcej proporcje średnicy zewnętrznej do wewnętrznej? Oczywiście dotyczy innych strat ale można się wzorować.

Som3k
02-11-2020, 17:04
No faktycznie ociepliłeś te rury, że ho ho - 5 cm:jawdrop: toż to super ocieplenie jeszcze skisnąłeś to streczem więc jest tego pewnie miejscami ze 3 cm.


tak mi doradzili , więc tak zrobiłem :) jak widać efektu to nie przyniosło :/ , nie ściskałem wełny stretchem , po prostu owinąłem tak żeby się trzymała .
Więc doradzasz docieplić , jaką wełnę dorzucić? bo rozumiem że tej nie zrzucać tylko owinąc na tą wełnę następną, teraz tylko pytanie jakiej grubości dorzucić? 10cm, 15cm?

Som3k
02-11-2020, 17:18
Dodam,że trochę mnie to dziwi... bo jak na razie to na tym strychu gdzie wychodzą rury jest wyższa temperatura niż na samym poddaszu bo tak jak napisałem dopiero je wykańczam i nawet jeszcze ogrzewania nie uruchomiłem tam ....

CityMatic
02-11-2020, 17:52
Tak dołóż trochę tego ocieplenie - bo ciepło które jednak tamtędy wychodzi nagrzewa tą "Twoją konstrukcję" i się skrapla w całym przekroju izolacji i na całej powierzchni rury.Przynajmniej jeszcze 10 cm czyli z 15 cm, a to co zrobiłeś niestety musisz usunąć bo nie wyschnie.

Kaizen
02-11-2020, 18:01
Bardzo proszę o jakieś rady

Podkreślałem - krytycznie ważna jest szczelność. Z każdej strony.
Grubość pewnie jest wystarczająca - gdyby nie była, to skraplałoby się na folii stretch. Skoro nasiąka wełna, to znaczy, że jest nieszczelnie. Ma być szczelnie - bez tego cała zabawa psu na budę niezależnie od tego, ile wełny dasz.

Robinson74
03-11-2020, 11:53
5cm wokół spiro powinno wystarczyć.
Wełnę oklej paroizolacją.