PDA

Zobacz pełną wersję : Dylatacja tarasu z kostki



Zbignievsson
02-11-2020, 22:21
Witam,

chciałbym się dowiedzieć jak powinna wyglądać ew. dylatacja tarasu z kostki a elewacją oraz drzwiami tarasowymi.
W szczególności interesuje mnie połączenie kostki z drzwiami HST. Mianowicie, próg HST na końcu swojej zewnętrznej strony posiada taki "nosek", pod który jak byłem święcie przekonany będzie wchodziła kostka, dzięki czemu powstanie piękna płaska podłoga. Jak się jednak okazało po położeniu płyt na tarasie, nie tylko nie wchodzą one pod ten "nosek", ale są od niego odsunięte o ok 0,5 cm (próg jest również niżej na ten moment, ale kostka ma być jeszcze zagęszczana). Wykonawca, te niezbyt udane wizualnie rozwiązanie tłumaczy dylatacją tarasu.
Oczywiście jestem w stanie przyznać mu rację, jednak oglądając wszelkie przekroje drzwi HST, miejsce to służy ewidentnie do łączenia progu (przykrywania) z tarasem. Wiem jednak, że papier przyjmie wszystko a teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką i realnym życiem czyli w tym wypadku upałami czy mrozami, proszę więc Was o pomoc w rozwiązaniu tego mojego dylematu i wytłumaczenie jak o powinno w praktyce wyglądać. Interesuje mnie również czy kostka powinna być odsunięta od elewacji o te 0,5 - 1 cm czy może być na niej oparta.


Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

CityMatic
03-11-2020, 19:48
Interesuje mnie również czy kostka powinna być odsunięta od elewacji o te 0,5 - 1 cm czy może być na niej oparta.
Z góry dziękuje za pomoc Pozdrawiam
W tym się wypowiem bo moje doświadczenie opiera się na tym co sam przeżyłem - kostka betonowa/brukowa powinna być oddalona ok 2 cm od każdej powierzchni domu - nie dość, że się przesuwa to jeszcze się unosi - jak będzie na styk to zerwie ocieplenie, połamie tynk na elewacji, popęka nawet klinkier, czy zniszczy próg drzwi.
Wg mnie 1 cm i mniej to stanowczo zbyt mało.

cezary.pl
03-11-2020, 20:15
@Zbignievsson
Wodę z okna HST odprowadziłeś tak jak w tym temacie?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?362207-Prawid%C5%82owa-izolacja-okien-tarasowych-fartuchem-EPDM&p=7972376#post7972376

U mnie dylatacja taras/okno jest z piasku kwarcowego ok. 1cm i tak samo opaska wokół domu.

Zbignievsson
04-11-2020, 15:26
Dziękuję za zainteresowanie się tematem i podpowiedzi.
Mam jeszcze jedno pytanie na temat drzwi wejściowych (schody, podest też będą wykonane z kostki). W tym wypadku brukarz, w przeciwieństwie do HST, podjechał z kostką nie tyle do samego progu, ale wręcz pod niego, na wcisk. Rozumiem, że w tym wypadku popełnił błąd i należy tu również zachować przerwę? Dodam tylko, że drzwi wejściowe są od wschodu oraz posiadają zadaszenie.

449891