PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka oszczędność na budowie komina przy ogrzewaniu elektrycznym zamiast gazowym?



bobDeBilder
02-11-2020, 22:25
Jeśli wybrałbym ogrzewanie elektryczne zamiast gazowego, nie musiałbym budować komina.
Jaka to byłaby oszczędność?
Jakie jeszcze będą wady/zalety elektrycznego nad gazowym i odwrotnie oraz jakie różnice w kosztach?

Ryba007
03-11-2020, 08:18
Za kształtki kominowe z Leier zapłaciłem 500 PLN (bez wkładu)
Za klinkier i zaprawę ok 1000 PLN

Nie wiem ile robocizna bo miałem to w łącznej cenie za murowanie.

swierol
03-11-2020, 08:39
Nie będziesz musiał budować komina ale wentylacje jakąś trzeba mieć? Więc będziesz musiał zrobić rekuperacje, za która finalnie zapłacisz napewno więcej. Z drugiej strony nie łódź się, że dekarz zdejmie Ci z ceny np 1000zł bo nie będzie musiał robić obróbki. Ja ostatnio za komin dymowy z dwoma wentylacjami (markowy) zapłaciłem 2050zł, wysokość 6mb. Pytałem o cenę murowanego to facet mi powiedział 4zł od cegły.

bobDeBilder
03-11-2020, 08:46
@Ryba007, dzięki za info. A mi jakiś architekt rzucił kwotą 7000 pln oszczędności na nie budowaniu komina, jeśli zrezygnuję z gazowego na rzecz elektrycznego...

bobDeBilder
03-11-2020, 08:50
@swierol, tak, planowałem rekuperację (bo podobno i tak będzie wymagana w 21) i wiele osób poleca, a Ty uważasz, że nie warto i lepiej grawitacyjną? Jak to kalkulujesz?

CafeDelTom27
03-11-2020, 09:50
do gazowego mozesz wyjsc przez sciane i tradycyjnego komina nie bedziesz musial budowac.a jeszcze trzeba wziasc pod uwage ze bedzie wiecej miejsca gdyz komin zabiera m2

Kominki Piotr Batura
03-11-2020, 10:21
https://www.firend.pl/system-universal/ Ze Szwagrem w jeden dzień postawisz....

kemot_p
03-11-2020, 11:36
Jeśli wybrałbym ogrzewanie elektryczne zamiast gazowego, nie musiałbym budować komina.
Jaka to byłaby oszczędność?
Jakie jeszcze będą wady/zalety elektrycznego nad gazowym i odwrotnie oraz jakie różnice w kosztach?

Do kotła gazowego kondensacyjnego nie potrzebujesz komina - przewód spalinowo-powietrzny wypuszczasz przez ścianę.

swierol
10-11-2020, 09:59
@swierol, tak, planowałem rekuperację (bo podobno i tak będzie wymagana w 21) i wiele osób poleca, a Ty uważasz, że nie warto i lepiej grawitacyjną? Jak to kalkulujesz?

Ja buduje dom, który nie będzie stale zamieszkały i mimo tego, że pracuje w hurtowni systemów wentylacji nie zakładam rekuperacji bo ona musi działać cały czas aby spełniała swoje zadanie. Dlatego tez zdecydowałem się na grawitacje. Największe oszczędności na rekuperacji pojawiają się podczas obliczeń. W rzeczywistości zapewnia ona wyższy komfort niż WG.