PDA

Zobacz pełną wersję : Wysoki sufit, pustka nad salonem



Omakoti
05-11-2020, 12:46
Dzień dobry,
Jaki jest koszt zrobienia wysokiego sufitu nad salonem w porównaniu do zwykłego stropu? Czy są to znaczące kwoty? Dziś rozmawiałam z przedstawicielem firmy budowlanej. Powiedział, że oni robią lekki strop na wiazarach (prefabrykowany jeśli dobrze rozumiem) i przy tej metodzie nie da się zrobić pustki nad salonem. Natomiast jeśli bardzo chcemy to wtedy muszą zrobić strop tradycyjny wszędzie i wtedy koszt będzie ok 35 tys. wyższy...
Co o tym myśleć?
Dom parterowy typu stodoła ok. 105 m2 użytkowych.

Dodam, że jesteśmy na etapie wyboru między projektem indywidualnym i budową przez poleconą ekipę, a zleceniem całości jednej firmie.

ciężkiprzypadek
05-11-2020, 15:48
W naszym przypadku koszt był mniejszy niż ze stropem na całym domu. Płaciliśmy tylko za dodatkowe wzmocnienia żelbetonowe, które jest umieszczone w tym trójkącie na zdjęciu i chyba jeszcze wzdłuż dachu.

Dom budowała jedna firma, z keramzytobetonu. Strop drewniany.
449925

Omakoti
05-11-2020, 18:33
Firma budująca ma w ofercie strop monolityczny, teriva i smart oraz właśnie zalecany przez nich strop na wiązarach (zależy nam ma cięciu kosztów, a to najtańsza opcja).
Co ze stropem drewnianym? Czy to nie byłaby ekonomiczna opcja?
Czy zaufać architektowi, że wymyśli jakieś sensowne i ekonomiczne rozwiązanie, czy jednak z góry założyć że chcąc maksymalnie ograniczyć koszty budowy, musimy pożegnać się z wysokim sufitem w salonie?

ciężkiprzypadek
05-11-2020, 18:47
A dom będzie piętrowy czy parterowy z nieużytkowanym poddaszem?
Strop drewniany zaliczany jest do najtańszych.

Omakoti
05-11-2020, 19:10
Parterowy, dach dwuspadowy. Poddasze będzie całkowicie nieużytkowe, ewentualnie jakiś strych, ale i to niepewne.

ciężkiprzypadek
05-11-2020, 19:20
To szkoda inwestować w drogi strop. Rób drewniany. Mam kilka zdjęć z czasów budowy...może będzie na nich więźba nad salonem, z drewna konstr. C24.
Na pozostałej części są wiązary.


No niestety, słabo widać.
Ale się dowiedziałam dokładnie, że nad salonem jest dwuteownik w a trójkącie przy kuchni nie dali w końcu żelbetonu, tylko mocno wzmocnili keramzyt.

Omakoti
05-11-2020, 20:11
Trochę zaczęłam zgłębiać temat i widzę, że w zasadzie różnice w cenie poszczególnych rodzajów stropów nie są aż tak znaczące, natomiast ten wysoki sufit musi być jakoś ocieplony - jego powierzchnia jest jednak znacznie większa.
Czy jest jakaś szansa, żeby ktoś mniej więcej oszacował jaki może być koszt zrobienia takiej "dekoracji" w porownaniu do zwykłego sufitu nad salonem o powierzchni powiedzmy35m2? Jestem ciekawa ile realnie musimy dołożyć aby cieszyć oko takim rozwiązaniem...

ciężkiprzypadek
05-11-2020, 20:37
Napiszę Ci jedną rzecz, bo przeliczasz wszystko drobiazgowo.
Czasami warto dorzucić trochę pieniędzy by dom był taki jak chcecie....ja nie wyobrażam sobie teraz mojego domu z niskim sufitem jaki miałam w poprzednim domu.
To ten sufit robi całą robotę za dekoracjie itp....
Wystrój, to rzecz indywidualna, jednemu może się podobać, drugiemu nie, ale zawsze będzie łał jak spojrzy na sufit...no i ta przestrzeń....

449930

ewamd
29-06-2021, 12:46
Napiszę Ci jedną rzecz, bo przeliczasz wszystko drobiazgowo.
Czasami warto dorzucić trochę pieniędzy by dom był taki jak chcecie....ja nie wyobrażam sobie teraz mojego domu z niskim sufitem jaki miałam w poprzednim domu.
To ten sufit robi całą robotę za dekoracjie itp....
Wystrój, to rzecz indywidualna, jednemu może się podobać, drugiemu nie, ale zawsze będzie łał jak spojrzy na sufit...no i ta przestrzeń....

449930

Witam, jesteśmy na etapie budowy domu z pustką nad salonem. Zastanawiamy się i trochę martwimy jak tą pustkę u góry wykończyć? Czy traktować ją jak zwykły skośny sufit tak jak np. na poddaszu? Chcielibyśmy wykończyć go tak jak u Państwa - na biało. Jak to zrobić? Normalnie płytami karton-gips? Obawiamy się czy jak więźba będzie w jakiś sposób pracować to czy nie powstaną nam pęknięcia i rysy? Będę wdzięczna nawet jeśli ktoś pofatygował się i opisał nam krok po kroku jak ma to u siebie lub jak powinno się to zrobić? Od ocieplenia, jak z elektryką itd. ?

Dziękuję! :)

dawiddur
29-06-2021, 12:58
No cóż... w domu, który buduje (według projektu Domena 122) mam pustkę nad salonem, antresole, otwór 5,5 na ok. 4m. W przypadku mojej ekipy, która buduje mi dom aż do dachu, było to bez wpływu na cenę. u mnie jest poddasze użytkowe więc i tak ocieplam połacie dachowe więc ja nie mam dodatkowych kosztów... to co zaoszczędziłem na 20m2 braku stropu typu monolit włożę w barierkę tego otworu - tak sądzę.