PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto robić rekuperację w nowobudowanym domu, jeśli nie ma jej w projekcie?



bobDeBilder
05-11-2020, 23:33
Wybrałem 2 projekty i akurat tak się składa, że w żadnym nie ma rekuperacji.
Jak patrzę w inne to zwykle też nie mają.
Z czego to wynika? Warto w takim typowym projekcie ją dodawać, skoro tam nie ma?
Jaki będzie dodatkowy koszt przyzwoitej rekuperacji i ile się zaoszczędzi na odzysku ciepła?
Dodawalibyście, czy pozostali przy grawitacyjnej, która jest w projekcie?

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-limbami-2-me84222501abf5

https://www.extradom.pl/projekt-domu-gienia-c-WRD1338

eMdzeJ
06-11-2020, 04:59
Wybrałem 2 projekty i akurat tak się składa, że w żadnym nie ma rekuperacji.
Jak patrzę w inne to zwykle też nie mają.
Z czego to wynika? Warto w takim typowym projekcie ją dodawać, skoro tam nie ma?
Jaki będzie dodatkowy koszt przyzwoitej rekuperacji i ile się zaoszczędzi na odzysku ciepła?
Dodawalibyście, czy pozostali przy grawitacyjnej, która jest w projekcie?

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-limbami-2-me84222501abf5

https://www.extradom.pl/projekt-domu-gienia-c-WRD1338

tak jest taniej a i tak kupisz projekt
warto
zero zł jak zrezygnujesz z rzeczy potrzebnych do wentylacji grawitacyjnej i niektóre okna zostawisz jako witryny a nie jako otwieralne
zależy od docieplenia budynku. Dla mnie to komfort a nie oszczędności.
budując się znowu w życiu bym nie zrobił grawitacyjnej.

_John
06-11-2020, 07:54
Trzeba się liczyć z dodatkową warstwą styropianu w podłodze na stropie parteru, a to pociąga za sobą
- zmianę wysokości poddasza (ok 5 cm)
- zmianę lokalizacji otworów okiennych w ścianach poddasza
- zmiany w balkonach
- zmiana w projekcie schodów ze względu na zmianę różnicy wysokości pomiędzy posadzkami

Ekspert HEATPEX
06-11-2020, 10:27
Zapraszam do skorzystania z darmowego projektu rekuperacji który wykonujemy.

W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu : [email protected].

bobDeBilder
07-11-2020, 09:44
@_John dlaczego rekuperacja wymaga dodatkowej warstwy styropianu na podłodze na parterze?

Stermaj
07-11-2020, 14:12
Dorobiłem WM po ponad 25 latach od wybudowania domu i jestem zadowolony. Jak zaczynałem budować nikt raczej nie myślał wtedy o WM.
WM to nie oszczędności ale komfort a w moim przypadku pozbycie się smogu w domu, dzięki odpowiednim filtrom.
I nie musiałem dodawać styropianu ani wymieniać schodów, balkony są tam gdzie były a poddasza nie mam. :).

gregos11
07-11-2020, 16:31
Ja dorobiłem po ponad 60 latach od wybudowania i też jestem zadowolony :D

Lew2
08-11-2020, 15:51
W nowo budowanym domu w XXI wieku powinny być 2 rzeczy:

wentylacja mechaniczna z rekuperacją
ogrzewanie podłogowe.


Odnośnie wentylacji mechanicznej, to możesz ją prowadzić na 2 sposoby:

w sufitach podwieszanych ok. 2 dm sufitu minimum
w styropianach na stropie - 1 dm styropianu pod wylewką na piętrze


Ja mam zastosowane rozwiązanie 2. W tych samych styropianach idą instalacje: elektryczna, wodna i kanalizacyjna. Wszystko to się krzyżuje w tych 1 dm grubości EPS podłogowego.

asolt
08-11-2020, 17:42
...
w styropianach na stropie - 1 dm styropianu pod wylewką na piętrze
...
Te 10 cm styropianu zalecane ,ale w praktyce bardzo rzadko spotykane, najczesciej spotykane grugosci od 5 do 8 cm.

_John
08-11-2020, 21:23
@_John dlaczego rekuperacja wymaga dodatkowej warstwy styropianu na podłodze na parterze?

Tak jak pisałem. Strop parteru.
Podłoga zostaje bez zmian.

Elfir
09-11-2020, 16:33
jak mam tak zaprojektowane, że to są fragmenty sufitu obudowane płyta k-g

wic1
11-11-2020, 15:41
Powiem wam, temat rekuperacji ma szalone rozbierzności w standardach wykonania i metodach no i oczywiście w cenach.

Jedni uważają, że peflexy (plastiki) są wystarczaające i dobre i problemów z nimi nie ma, i są cichrze niż spiro czy włókniny.
Inni że tylko spiro a flexy się psują, łamią i wyczyścić dobrze nie można bo się ścierają, i mają większe (gorsze) opory i inne takie.

Jeszcze inni, że zależy od ceny i potrzeb a najlepsze to wykonane z włóknin climaver wygłuszająco termicznych gdzie wymiennika nie dogrzewamy ciepłem ze ścian itd i mamy wszystko ultra ciche.

Jedni, że rekuperatory 'konsumenckie' mają lipne parametry i testowane w komorach które nijak się mają do standardów i nie mają takich sprawności jak deklaruje producent a że przemysłowe dopiero spełniaja normy, standardy i raczej będą niezawodne (ale cena już jest z czapy bo 15k za rekuperator).


Ja już jestem na tym etapie, że jedne firmy psioczą na inne byle tylko zrobić reku u nich.
Serio, temat rurek i wentylatorów rozbija się o koszmarne koszty.