PDA

Zobacz pełną wersję : Prosta filtracja wstępna do WM?



giman
08-11-2020, 09:43
Obecnie posiadam jedynie filtry w centrali.
Jednak czyszczenie wewnętrznych filtrów z much i liści jest trochę irytujące.

Filtr wstępny planuję postawić pionowo bezpośrednio na centrali więc nie może mieć dużych wymiarów bocznych.
Ktoś tak używa? Czy filtry wewnętrz cetrali żyją znacznie dłużej?

Myślicie, ze wystarczy mała skrzynka ze zwykłą membraną w kształcie W (żeby zwiększyć powierzchnię).

450026

Czy jednak jakiś kieszeniowy (ale o małych wymiarach bocznych, w porywach 30x30 cm, więc pewnie max 2-3 kieszenie)

450027

Nie szukam any-smoga, węglowych pochłaniaczy tylko prostą filtrację wstępną, która ochroni centralę przed grubym brudem i wydłuży okres wymiany filtrów wewnętrznych.

Pytajnick
08-11-2020, 10:06
Giman, a nie prościej dać matę G2 na czerpni? Chyba że nie masz dostępu... Ja mam w podbitce, więc nie mam problemu. Co prawda nic tam nie dałem, bo ani liści ani much mi jeszcze nie wciąga, ale mam na anemostatach wywiewnych, bo wykańczam wnętrze i kurzę. Co dwa dni ściągam maty, odkurzam i zakładam ponownie. Wnętrze skrzynek czyste.

gregos11
08-11-2020, 10:35
Wywal z reku filtr który masz i daj najprostszą skrzynkę na czerpni i taką samą na wywiewie, żeby zbilansować przepływ. Nie będziesz musiał otwierać rekuperatora i czyścić syfu w nim .-) Zakładam, że w tym problem .-)

Kaizen
08-11-2020, 11:54
Obecnie posiadam jedynie filtry w centrali.

Nie zmieścisz w reku przed fabrycznym filtrem włókniny G4?

giman
08-11-2020, 14:03
Giman, a nie prościej dać matę G2 na czerpni? Chyba że nie masz dostępu... Ja mam w podbitce, więc nie mam problemu. Co prawda nic tam nie dałem, bo ani liści ani much mi jeszcze nie wciąga, ale mam na anemostatach wywiewnych, bo wykańczam wnętrze i kurzę. Co dwa dni ściągam maty, odkurzam i zakładam ponownie. Wnętrze skrzynek czyste.
Dostęp do czerpni mam (jest w ścianie garażu), wystarczy drabina. Ale to czyszczenie co 2 dni a nawet raz na tydzień to coś co na pewno chcę uniknąć.
Ale pewnie będę długo rozmyślał jakie rozwiązanie wybrać i to może być dobre na ten czas.
A jaką masz czerpnię i jak montujesz G2. Bo ja mam tylko taką kratkę na płasko/równo ze ścianą.


Wywal z reku filtr który masz i daj najprostszą skrzynkę na czerpni i taką samą na wywiewie, żeby zbilansować przepływ. Nie będziesz musiał otwierać rekuperatora i czyścić syfu w nim .-) Zakładam, że w tym problem .-)
Nie tyle czyszczenie syfu jest problemem co niedoskonałości w szczelności mocowania filtra (tak mi się wydaje), zawsze coś obok przeleci i mam lekki kurz wokół anemostatów nawiewnych. O tym bilansowaniu nie pomyślałem, że dwie takie skrzynki. W sumie już teraz nie jest równo bo wewnątrz jest M5 i F7.
Czyszczenie wnętrza nie jest problemem, ale oczywiście chętnie będę to robił raz na pół roku zamiast raz na 3 miesiące.


Nie zmieścisz w reku przed fabrycznym filtrem włókniny G4?
Zmieszczę jeżeli ma być ta włóknina tak na styk przyklejona, złączona z fabrycznym. Ale nie rozwiązuje to jednego z problemów i syf będzie już w środku centrali. Ale trochę upraszcza (kupić na metry, przyłożyć a potem otworzyć wyrzucić dać nowy i zamknąć). Muszę się przejść i przypomnieć sobie wnętrze :)

giman
16-11-2020, 09:14
Dwa dni temu się przeszedłem do centrali i ją czyściłem i teraz i jasno i klarownie wiem co mnie uwiera w obsłudze.

Muszę całkowicie zlikwidować latanie z odkurzaczem po wnętrzu centrali. Ma być otwieram - wyjmuje filtr - wkładam nowy - zamykam.
Czyli filtr po czerpni musi być, pewnie jakiś najgorszy może nawet G1 lub cos podobnego.

Gdzieś w garażu na początku (tuż za czerpnią) wrzucę coś takiego:

450307

agb
18-12-2021, 18:02
Aby nie zakładać nowego tematu, zapytam tu. Również rozglądam się za czymś do filtracji wstępnej. Do kratki na elewacji nie wygodnie mi wymieniać regularnie. Przy rekuperatorze jeszcze gorzej. Dlatego chcę dać coś na rurze od czerpni z wygodną szybką wymianą filtrów.

Miejsca mam 42cm na wysokość, ale trzeba by ocieplić trochę żeby się nie skraplało. Myślę, żeby w celu nie tworzenia niepotrzebnych oporów dałbym redukcję na fi315. Cenowo w zakupie dobrze wychodzi alnor FSBQL-315. Ale potem filtry ~50zł, które bym musiał pewnie co 2 miesiące wymieniać już nie wychodzą ciekawie. Znajdę coś w podobnej cenie, ale znacznie tańsze w eksploatacji?