PDA

Zobacz pełną wersję : Komin systemowy wolnostojący



aress5
09-11-2020, 11:44
Witam,

postawiłem ostatnio komin systemowy wolnostojący, ale przy lekkim dotknięciu cały się buja. Komin jak nakazał producent ma dylatacje z każdej strony i nie jest nigdzie przywiązany. Pierwszy pustak zalany betonem...wszystko zgodnie z instrukcją. Wiem, że są mocowania do krokwi, ale jak to się ma do tego aby nie łączyć komina z elementami konstrukcyjnymi. Jestem pewien ze przy uderzeniu lub popchnięciu komin się by zawalił. Wysokość niecałe 7m i przechodzi przez jeden strop drewniany z płyty osb. Planuję wykorzystać kątowniki i pręty gwintowane 12'' aby przymocować go do krokwi a następnie do stropu (strop to dwuteownik 14"). Co o tym myślicie ? Teraz jakbym wiedział to murowałbym przy ścianie , ale tam również przecież musi być szczelina dylatacyjna... Domek rekreacyjny więc bez kierownika budowy itp.

Kominki Piotr Batura
09-11-2020, 20:20
Witam,

postawiłem ostatnio komin systemowy wolnostojący, ale przy lekkim dotknięciu cały się buja. Komin jak nakazał producent ma dylatacje z każdej strony i nie jest nigdzie przywiązany. Pierwszy pustak zalany betonem...wszystko zgodnie z instrukcją. Wiem, że są mocowania do krokwi, ale jak to się ma do tego aby nie łączyć komina z elementami konstrukcyjnymi. Jestem pewien ze przy uderzeniu lub popchnięciu komin się by zawalił. Wysokość niecałe 7m i przechodzi przez jeden strop drewniany z płyty osb. Planuję wykorzystać kątowniki i pręty gwintowane 12'' aby przymocować go do krokwi a następnie do stropu (strop to dwuteownik 14"). Co o tym myślicie ? Teraz jakbym wiedział to murowałbym przy ścianie , ale tam również przecież musi być szczelina dylatacyjna... Domek rekreacyjny więc bez kierownika budowy itp.Dylatacja może mieć o,5 cm. Wtedy komin utrzyma w pionie. Ale to w stropie z betonu. Do drewna (krokwie) mocujemy tak jak właśnie kombinujesz. Elastycznie prętami, czy inną stalą. https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=mocowanie+komina+systemowego+do+krokwi&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwjguKu7pPbsAhVSz4UKHSvFBFkQjJkEegQIDhAB

aress5
10-11-2020, 15:16
Planuje przewiercic krokwie w dwóch miejscach przeciągnąć pręty fi10 po dwóch stronach komina i umieścić płaskowniki aby trzymały z dwóch stron komin. Ściągnę to nakretkami a płaskowniki aby nie dotykały bezpośrednio komina to dam między nie a komin wełnę.

henrykow
10-11-2020, 16:13
Ja wysoko ten komin wystaje poza dach?

aress5
10-11-2020, 22:10
ok. 1 metr, łącznie ma niecałe 7 m wysokości

henrykow
11-11-2020, 09:27
To jest ok, bo gdyby wystawiony ponad 1,5 m wtedy musiałby być usztywniony szpilkami.
Między skrajne krokwie dałbym jeszcze dwie rozpórki drewniane aby sąsiadujące krokwie z kominem nie "pracowały". Rozpórki dobre by były gdyby miały przekrój taki jak krokwie.

Kominki Piotr Batura
12-11-2020, 07:57
To jest ok, bo gdyby wystawiony ponad 1,5 m wtedy musiałby być usztywniony szpilkami.
Między skrajne krokwie dałbym jeszcze dwie rozpórki drewniane aby sąsiadujące krokwie z kominem nie "pracowały". Rozpórki dobre by były gdyby miały przekrój taki jak krokwie.Jednym z najlepszych sposobów usztywniania pustaków systemowych, w dowolnej sytuacji, jest zatapianie siatki w kleju.

aress5
18-11-2020, 09:46
Jednym z najlepszych sposobów usztywniania pustaków systemowych, w dowolnej sytuacji, jest zatapianie siatki w kleju.

Jaki klej i siatka ? Potem to można tynkować i oklejać płytkami?

henrykow
18-11-2020, 13:52
Jednym z najlepszych sposobów usztywniania pustaków systemowych, w dowolnej sytuacji, jest zatapianie siatki w kleju.

Gdy komin wystaje ponad 2 m ponad połać dachu to sama siatka raczej nie wystarczy aby usztywnić komin.

Kominki Piotr Batura
25-11-2020, 08:07
Jaki klej i siatka ? Potem to można tynkować i oklejać płytkami?Siatka do systemów dociepleń, klej systemowy lub jakiś do płytek. Kto stosował, ten wie, że to niesamowita technologia. Podwójne nałożenie kleju i powtórnie siatki stanowi że pustaki są nie do ruszenia. Jest to również doskonały podkład pod płytki.